• Головна
  • EcoCity оприлюднили дані про забруднення повітря на Прикарпатті
11:49, 24 січня 2020 р.
Надійне джерело

EcoCity оприлюднили дані про забруднення повітря на Прикарпатті

EcoCity оприлюднили дані про забруднення повітря на Прикарпатті

Проект EcoCity — це мережа автоматизованих станцій для громадського моніторингу якості повітря, розроблена командою дітей, повідомляють "Вікна". Команда проекту розповіла про проблематику забруднення повітря на Прикарпатті. 

"БуТЕС

На Прикарпатті розташоване третє по забрудненню повітря в Україні підприємство Бурштинська ТЕС. Димовий шлейф від даного підприємства тягнеться від десятків до сотень кілометрів, все залежить від метеорологічних умов. І ніхто не знає, куди занесе це забруднення. Проаналізувати це буде можливо, встановивши прилади по визначенню сили та напрямку вітру від джерела забруднення, а більша кількість станцій громадського моніторингу якості повітря дасть змогу зафіксувати перевищення фонового забруднення через забруднення, яке принесло вітром. Ми у Івано-Франківську, який розташований за 30-40 км від БуТЕС, фіксували таке лиш один раз влітку, коли забруднення принесло ззовні і по напрямку вітру це був Бурштин.

Найбільше від БуТЕС потерпають мешканці, які проживають в безпосередній близькості до виробництва. В туманну, безвітряну погоду, коли густина повітря збільшується через насичення його краплинами води, викиди з БуТЕС не можуть піднятись у верхні шари атмосфери і перенестись далеко повітряними масами. Це все забруднення концентровано осідає в зоні 10-15 км, тоді люди візуально спостерігають золу після відходу туману. Встановлення нових електрофільтрів допоможе зменшити кількість викидів забруднюючих речовин в повітря від БуТЕС.

Також літом не достатньо зволожуються золовідвали БуТЕС, це призводить до їхнього пиління на села, розташовані в безпосередній близькості. Такі пиління ми фіксуємо за допомогою станцій громадського моніторингу перевищенням більших фракцій пилу PM10, а аналіз напрямку вітру та супутникові знімки зволоження поверхні землі довели те, що пиління є наслідком незволоженого золовідвалу, який пилить на села. Тільки комплексні аналізи даних, дають змогу визначити природу забруднення. А застерегти від повторення такого пиління допоможе достатнє зволоження золовідвалу в суху та вітряну погоду.

Івано-Франківськ


Є декілька чинників забруднення повітря в місті Івано-Франківськ. Основним, який збільшує забруднення в рази — несприятливі метеорологічні умови. Безвітряна погода, туман, який переходить у смог — це все сприяє накопиченню забруднення в місті. Івано-Франківськ розташований в низовині, його оточують пагорби. Наш аналіз даних показує, що при швидкості вітру до 2 м/с забруднення не видувається з міста, а накопичується в ньому. Тільки із збільшенням вітру більше 2м/с або з дощем, чи снігом відбувається очищення повітря в місті.

Опалювальний сезон


Левову частку забруднення в Івано-Франківську ми моніторимо під час опалювального сезону. З настанням холодів котельні переходять в турборежим і спалюють велику кількість палива, найбільше забруднюють котельні на твердому паливі, менше- газові. Мешканці тих районів, де розташовані твердопаливні котельні, найбільше скаржаться на запахи в повітрі, звичайно наші станції фіксують збільшення забруднення в цих районах. Тому перш ніж переходити на альтернативні види палива, потрібно оцінювати вплив на екологічну ситуацію при їх спалюванні, особливо коли така котельня посеред багатоповерхівок.

В місті та на його околицях є багато приватного сектору, тому твердопаливні котли значною мірою забруднюють повітря у Івано-Франківську. Особливо це відчутно в гірських районах області, де немає інших джерел забруднення, окрім твердопаливних котлів, а концентрації PM 2.5 в Верховині чи Яремчі часом більші ніж у Івано-Франківську. Зменшити забруднення від твердопаливних котлів допоможе перехід населення на комплексне електричне опалення помешкання електрокотлом з теплоємкістю, нічний тариф та звичайно зменшення ціни на додаткові кіловати. Інверторні технології сучасних кондиціонерів також можуть замінити повноцінне опалення помешкання.

Залізничний транспорт


Неелектрифікований залізничний вокзал, розташований в центрі міста, є найбільш забрудненим районом взимку. Застарілі дизельні тепловози, вагони, які опалюються вугіллям в зимовий період, придають Івано-Франківську присмаку паленого вугілля і це все в 21 столітті. В Європі від опалення вагонів вугіллям вже давно відмовились, а у нас ні. Ми до цього часу травим вугільним димом пасажирів залізниці, провідників поїздів, мешканців, які проживають близько до залізничних вокзалів. Потрібно відмовитись від опалення вагонів вугіллям.

Автомобільний транспорт


Цей тип забруднення ми вивчаємо не так давно за допомогою наших сенсорів, які моніторять формальдегід, чадний газ, діоксид азоту та аміак.
Коли місто було переповнене заторами, ми чітко спостерігали зростання концентрації формальдегіду, чадного газу та аміаку, менше зростала концентрація діоксиду азоту, яка продовжувала зростати і до пізнього вечора, коли вже не було такого руху автомобілів. На самих дорогах концентрації цих шкідливих газів перевищували в декілька раз середні концентрації по місту. Це свідчить, що автомобілісти, пасажири, пішоходи, всі хто перебувають в безпосередній близькості до руху автотранспорту зазнають найбільшого шкідливого впливу від цих газів. Молекули газів мають розмір до 1 нанометру, а це в 2500 разів менше найшкідливішої частки пилу PM2.5. Проникність шкідливих газів досить висока через їх малий розмір, ще більша чим у дрібнодисперсного пилу, а небезпечні концентрації можуть без перешкод поширюватись з вулиць у наші оселі. Наукові дослідження довели, що найбільше забруднюють автомобілі з дизельними двигунами, меньше бензинові, ще меньше на газу, зовсім не забруднюють електромобілі. У нас в Україні є ще один тип автомобілів — без каталізатора, фактично без очищення вихлопних газів. Відсутність державного контролю автомобільних викидів призвела до використання населенням автомобільного транспорту, забруднення від якого можна побачити очима. Контроль автомобільних викидів та перехід на електромобілі суттєво зменьшить цей тип забруднення.

Стереотипи

Так, стереотипи також забруднюють повітря в нашій області. Тільки чого варте спалювання трави та листя весною та восени. Ми тоді фіксуємо піки забруднення. Воно носить масовий характер в нашому регіоні та і по всій Україні. Під час цього марного спалення, в повітря попадають мільйони тон шкідливих речовин, які тим чи іншим чином вбивають нас поволі. Щоб запобігти такому забрудненню потрібно просто викопати компостну яму та скидувати в неї листя, траву. А через зиму вже можна використовувати вміст з цієї ями як добриво".

Довідка.  

Проект EcoCity — це мережа автоматизованих станцій для громадського моніторингу якості повітря. Мережа включає в себе два типи станцій моніторингу: 

- Станції на платформі Arduino — більш дорогі та функціональні. Задля стабільності працюють по провідному каналі зв'язку.

- Станції на платформі ESP8266. Дешевші, розраховані на людей, які турбуються про навколишнє середовище та чистоту повітря. Вони легкі в встановленні та настройці, підключаються до мережі через Wi-Fi, але менш функціональні. Ціна такої станції складає 1000 грн.  

Проект EcoCity — перший в Україні, хоч аналогічні проекти існують вже доволі давно у розвинених країнах — ЄС, Китаї та США.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #прикарпаття #екосіті #забрудненість повітря
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...