Жіночі обличчя міста: Перші леді в історії Івано-Франківська

Як говорять американці, дружина президента має на нього величезний вплив, а отже, певним чином впливає й на життя держави. Тому на особу першої леді вони завжди звертають прискіпливу увагу. В масштабах кожного міста теж є своя перша леді і вона, безперечно, відіграє значну роль у його житті. На жаль, про основні жіночі постаті в історії древнього Станіславова відомо небагато, але ми все ж переконані: вони вписали в нашу історію важливі і яскраві сторінки. Західний кур'єр про древніх і сучасних перших леді нашого міста.

Анна Рисінська – перша серед рівних
Найперша леді в історії нашого міста – дружина засновника Станиславова Андрія Потоцького. Анна Рисінська-Потоцька була представницею старовинного польського аристократичного роду. Шляхетський герб, до якого належала родина Рисінських, досі вважається одним із найстаріших у Польщі. Перша печатка з цим гербом датується 1318 р. До речі, нащадки Рисінських проживають на батьківщині й у наші дні. 
Як повідомляє «Золота книга польської шляхти» відомого дослідника Теодора Жихлінського, Анна Потоцька з Рисінських була крушвіцькою каштелянкою (Крушвіца – містечко, яке й зараз існує у Центральній Польщі, а каштелянами у часи Середньовіччя називали місцевих правителів, які провадили на певній території адміністративну і господарську діяльність).
Дата народження дружини Андрія Потоцького достеменно невідома, але деякі польські дослідники припускають, що вона народилася близько 1640 р. Анна була дочкою Яна і Ельжбети з дому Фірлей і внучкою Миколая Фірлея. У шлюбі з Андрієм Потоцьким народила трьох дітей: Станіслава (1660 р. – 12 вересня 1683 р.), Катерину (нар. близько 1667 р., померла у 1718 р.) і Йосипа (1673 р. – 17 травня 1751 р.).
Анна Рисінська-Потоцька підписувала міські офіційні документи нарівні зі своїм чоловіком. У 1677 р. Андрій Потоцький надав особливі привілеї жителям східного та південного передмість Станиславова, спалених турками. Цей документ закінчується так: 
«Цей привілей мій інкорпорую разом з усіма моїми спадкоємцями і обіцяю офіційно затвердити актами міськими разом з моєю дружиною. Для чого для кращої віри й певності при підписі моєї руки наказую прикласти печатку. Діялося в замку Станиславівським, дня чотирнадцятого, місяця січня року Господнього 1677. Андрій Потоцький, воєвода київський, Анна Потоцька, воєводина київська».
Єдину згадку про характер цієї шляхетної пані знаходимо в «Збірнику польських гербів» (Herbarz Polski) дослідника Каспера Нєсецького. Згадуючи про рід Рисінських і зокрема про Анну Рисінську, він писав «Була то пані дуже великодушна й щедра до будинків Божих, особливо до нашого костелу Панни Марії в Ярославі (містечко у Польщі – авт.), де вона й була похована…» Проте більшість сучасних учених і дослідників не погоджується з тим, що Анна Потоцька була похована в Ярославі. Вважається, що місцем її останнього спочинку було підземелля Колегіального костелу Пресвятої Діви Марії у Станиславові. Проте висловлюються й думки про те, що спочатку вона справді була похована в Ярославі, а потім уже її прах перенесли до Станиславова. Померла Анна Рисінська у період між 1697 і 1703 рр.

Вікторія Ліщинська – благодійниця й… любителька птахів

Наступна перша леді – Вікторія Ліщинська, дружина Йосипа Потоцького, молодшого сина Андрія. Як зазначає у своїй монографії краєзнавець Василь Романюк, Вікторії Ліщинській були притаманні всі найкращі риси давніх польок. Вона відзначалася великою і щирою побожністю, була готова до всяких пожертв. Не раз у товаристві дочки Софії відвідувала вбогих і хворих, що жили в кількох дерев’яних будинках на вулиці Каліцькій (нині Євгена Коновальця), надавала їм матеріальну та лікарську допомогу. 
Вікторія Ліщинська була пристрасною любителькою птахів. Давній краєзнавець Садок Баронч повідомляв, що вона мала великий пташник з канарками, де жило близько тисячі пташок. Але «перша леді» Станиславова без жодних вагань продала канарок до Гданська за тисячу дукатів і пожертвувала ці гроші на будівництво великого вівтаря для костелу.
Не менше Вікторія підтримувала молодь, що навчалася у школах. За її сприяння здобувало освіту багато хлопців із бідних сімей. Померла Вікторія Потоцька 1 травня 1732 р. на 53-му році життя. До 25 травня її тіло було виставлено в залі новозбудованого палацу, який у той час населення Станиславова називало «Бліхом» або «Блехом». Звідти тіло небіжчиці тимчасово перенесли в колегію, а після чотириденного похорону поховали в костьолі єзуїтів, а не в одному з родинних гробів. У єзуїтському костьолі містився саркофаг із чорного мармуру, а в ньому прах Вікторії, що добре зберігся.

Гелена Замойська – пані Таємниця

Про Гелену Замойську, дружину сина Йосипа Потоцького Станіслава (1698-1760) відомо зовсім небагато – справжня пані Таємниця.  Вона народилася в сім’ї ордината (ординат – поміщик, власник родового маєтку) Міхала Здіслава Замойського, а у 1733 р. стала другою дружиною нащадка Потоцьких. Від цього шлюбу у подружжя народилося три сини — Йосип, Францішек і Вінцент. Згідно з заповітом, саме наймолодший син Вінцент мав згодом стати володарем міста, але не судилося. Померла Гелена Замойська 27.12. 1760 р.

Катерина  Коссаковська – остання «приватна» власниця міста
Як відомо, Станиславів був «приватним» містом, тобто його перші особи вважалися повноправними власниками. Останньою з таких «приватних» власниць була Катерина Коссаковська (1722-1803). Вона була зовсім не чужою родині Потоцьких, адже це онука Фелікса-Казимира, рідного брата Андрія Потоцького, засновника нашого міста. Крім того, у 1744 р. вона вийшла заміж за Станіслава Коссаковського, який теж мав родинні зв’язки з Потоцькими. Через 17 років шлюбу Коссаковська овдовіла.
У 1770 р. за новим розподілом родинних володінь власником міста став Йосип Потоцький – син Станіслава Потоцького і Гелени Замойської. Але вже у 1771 р. у місті спалахнула епідемія чуми, яка забрала життя багатьох мешканців міста. Цю інфекцію принесли російські війська, які зайняли Станиславів і нещадно пограбували місто. Очевидно, саме через таку несприятливу ситуацію 2 листопада 1771 року Йосип і продав Станиславів Катерині Коссаковській за 1 148 000 злотих. Однак новій першій леді недовго судилося тішитися покупкою. Вже через рік місто опинилося під владою Австрії і його зайняли австрійські війська. Власниця Станиславова була змушена віддавати половину прибутків міста новій владі. Під тиском нових господарів закривається монастир тринітаріїв, а єзуїтський колегіум стає державною гімназією. Згодом Станиславів уже повністю перейшов під юрисдикцію держави.

Сучасні перші леді Івано-Франківська

Ірина Борович. Дружина Богдана Боровича, який займав посаду міського голови Івано-Франківська у 1994 -1998 рр. З майбутнім чоловіком Ірина Володимирівна навчалася в одному класі, тож знає його з дитинства. За професією лікар-психоневролог, віддала цій роботі багато років свого життя, завжди вважалася чудовим спеціалістом. Зараз на пенсії, однак продовжує працювати в аптеці. Виховала з чоловіком двох доньок: Нелю (1970 р. н., вчитель за професією) і Ліду (1979 р. н., лікар). У вільний час пані Ірина з задоволенням бавить онуків.

Надія Шкутяк. Колишня перша леді міста Надія Петрівна Шкутяк народилася у 1951 р. За освітою інженер-хімік, певний час працювала у регіональному відділі «Держнаглядохоронпраці», зараз пенсіонерка. Разом з чоловіком виховала двох дітей: доньку Зоряну (1974 р. н.) і сина Петра (1980 р. н.). Не любить публічності й надмірної уваги до своєї особи, віддає перевагу спілкуванню в колі сім’ї – чоловіка, дітей та онуків.

Лідія Анушкевичус. Актуальна перша леді міста встигає все – вести справи фірми «Рітас», бути дбайливою дружиною й мамою трьох дітей і елегантною дамою на світських заходах. Активно займається благочинною діяльністю. Любить куховарити, мріє побувати у всіх куточках земної кулі. За освітою інженер-технолог, закінчила Вінницький політехнічний інститут. Саме у студентські роки познайомилася з майбутнім чоловіком. У 2009 р. ввійшла в десятку найвпливовіших жінок Західної України. Життєвий принцип: до мети варто йти помалу. Якщо відразу ставити високі планки, можна втратити все.

*     *     *

Історія нашого міста завжди була непростою, але важко заперечити, що бути першою леді сучасного Івано-Франківська значно складніше, ніж першою пані Станиславова триста чи чотириста років тому. Адже шалений ритм та «інформаційний бум» сучасного життя навіть не снилися нашим пра-прабабусям. Залишається сподіватися, що й майбутні перші леді міста нададуть нам привід ними пишатися – і не лише своєю чарівністю, а й добрими справами

Paralleli
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
36 переглядів у травні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У період із 27 по 30 травня в місті Івано-Франківську та Івано-Франківській області слід очікувати короткочасні грози, а температура повітря підніметься до +27°. Про це повідомляє Укргідрометцентр. Понеділок 27 травня повітря вночі прогріється до 10-12°, вдень – до 25-27°. Вдень можлива гроза.  У віторок 28 травня, погода буде майже аналогічною, з тією різницею, що вночі стовпчик термометра коливатиметься від 14 до 16°. Середа-четвер 29-30 травня в Івано-Ф...
Суспільство
Готуватись до неофіційної частини випускного вечора тернопільські учні інколи починають ще у 10-ому класі. Адже за ресторани доводиться викладати немалі суми, тому здача коштів щомісяця не так б’є по кишені. У той же час батьків застерігають, що вибір закладу може бути  небезпечним. Відповідально поставитися до проведення неофіційної частини випускних вечорів радить Держпродспоживслужба. Адже епідемічна ситуація в країні напружена. Інфекційні хвороби часто...
Суспільство
Більше восьми тонн макулатури зібрали учні ЗШ № 16 в Івано-Франківську. “Здай макулатуру – збережи дерево” – це всеукраїнська екологічна акція, організована бюром Української греко-католицької церкви з питань екології. Участь у ньому взяли декілька десятків шкіл з різних міст України. І з поміж них, Івано-Франківська ЗОШ №16 здобула друге місце за кількістю зібраної вторинної сировини. “Все починалося із списаних зошитів, непотрібних щоденників, застарілих...
Суспільство
Новий президент України Володимир Зеленський повинен наслідувати прикладу Греції і відхилити програму Міжнародного валютного фонду або піти в дефолт за зовнішнім боргом. Таку точку зору висловив український бізнесмен Ігор Коломойський в інтерв'ю Financial Times під заголовком «Український олігарх закликає Володимира Зеленського оголосити дефолт за боргами».«На мою думку, ми повинні ставитися до наших кредиторів так само, як Греція. Це приклад для України»,...
Суспільство
26 травня 2014 року почалася оборона Донецького аеропорту. Близько 3:00 ночі на територію аеропорту проникли підготовлені на базах ФСБ озброєні бойовики «ДНР». Вони вимагали виведення українських військових, що охороняли внутрішній периметр аеропорту. Близько 11:00 був здійснений перший постріл українським снайпером по терористах. Українська влада висунула бойовикам ультиматум, який залишився без відповіді. На аеродромі висадився десант українських військо...
Суспільство
Український шоубізнес – це не просто пісні і танці різного ґатунку, а й образи. На щастя, все частіше це не виключно костюмчики з секс-шопу, а справді оригінальні вироби. 10 сценічних образів Насті Каменських, учасниці дуету Потап і Настя і, деякий час, сольної співачки з псевдонімом NK. Весільна сукня Весілля Потапа і Насті увесь травень було чи не найобговорюванішою новиною серед тих, хто цікавиться шоу-бізнесом і от нарешті сталося - 23 травня дует офіі...
Політика
Нищук вважає, для продовження розпочатих реформ і наявності важелів впливу на рішення він піде в політикуМіністр культури України Євген Нищук заявив про те, що братиме участь у парламентських виборах, які відбудуться 21 липня. Він також готовий стати претендентом на посаду глави комітету Верховної Ради з питань культури і духовності або знову очолити Міністерство культури.«На відміну від попередніх часів у 2014 році у мене був цікавий досвід, я пропрацював...
Суспільство
Україна стала одним з європейських лідерів за темпами зростання споживання натуральної кави. "Каву йдемо пити?" — з такою пропозицією звернувся одного разу в 2015 році мільярдер Ігор Коломойський до народного депутата Мустафи Найєма. Найєм тоді відмовив бізнесменові, який потрапив в опалу. А от країна немов відгукнулася на пропозицію Коломойського, що стало мемом: в Україні відбулася, та й далі відбувається справжня кавова революція. За три останні роки, з...
Суспільство
У день 60-річчя Ярослав Рудяк, спортсмен-ветеран за 10,5 годин пробіг 60 кілометрів з Івано-Франківська до рідної Долини. Чоловік каже, долав по кілометру за кожен рік життя. У Долині пана Ярослава зустрічали десятки знайомих та друзів, запитували, чому так повільно біг. Чоловік з усмішкою каже, що не поспішав, бо дорогою пригадував прожиті роки. А згадати спортсменові є що, про це у соцмережі повідомила Анна-Сабіна Ружицька, передають "Вікна". Пан Ярослав...
Новини по темі
Спека і грози: синоптики розповіли, якою буде погода в Івано-Франківську та області наступного тижня
Як франківцям обрати безпечні заклади для святкування випускного
У Франківську школярі зібрали 8,5 тонн макулатури
Коломойський закликав Зеленського оголосити дефолт в Україні
П’ять років тому розпочались бої за Донецький аеропорт, в яких загинули шестеро прикарпатців
ТОП-10 вражаючих образів Насті Каменських
Ставка на зерна. Як українці полюбили натуральну каву. Яку пити каву, як обирати, як зберігати каву
У день 60-річчя спортсмен-ветеран з Долини пробіг 60 кілометрів
13 тис га земель отримали ОТГ Івано-Франківщини в результаті децентралізації
4 дні польської культури в Івано-Франківську продовжуються