На Прикарпатті бракує медсестр

Сестра… Сестричка… Не існує у світі більше професії, назва якої була б такою рідною та теплою. Саме на тендітні плечі медичних сестер лягає уся турбота про пацієнта під час хвороби. Щорічно, 12 травня — у день народження видатної англійки Флоренс Найтінгейл, яка організувала перші у світі бригади сестер милосердя, відзначають Всесвітній день медичної сестри. В Україні його святкують з 1997 року за ініціативи Міністерства охорони здоров’я та Асоціації медичних сестер України, пишуть Версії з посиланням на КНП «Івано-Франківський обласний центр громадського здоров’я». 

З нагоди свого професійного свята, заступник медичного директора з медсестринства КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради», експерт департаменту охорони здоров’я з питань медсестринства Наталія Ружило розповіла про походження свята та роль молодшого спеціаліста з медичною освітою в системі охорони здоров’я на сучасному етапі.

Нині в лікувально-профілактичних закладах України працює понад 402,8 тисячі молодших спеціалістів з медичною освітою. Із них понад 290 тисяч – медичні сестри, що становить 61% від усієї кількості молодших спеціалістів з медичною освітою. Співвідношення між лікарями і середніми медпрацівниками становить 1 до 2,15. Штат медичних сестер в Івано-Франківській області нараховує біля 11 тисяч осіб, з яких – 699 працюють в обласній клінічній лікарні.

На Прикарпатті молодших спеціалістів з медичною і фармацевтичною освітою готують в Івано-Франківському національному медичному університеті та двох коледжах – Івано-Франківському базовому медичному коледжі і Коломийському медичному коледжі імені Івана Франка.

«Терміни «медична сестра, «сестра милосердя» почали застосовувати ще від започаткування цієї професії, позаяк походять вони від таких милосердних та доглядальних функцій за людьми, які потребували такої опіки. Проте, з часом професія медсестри еволюціонувала і сьогодні – це висококваліфікований фахівець, який є партнером лікаря і пацієнта, здатний до самостійної роботи у складі єдиної команди, – говорить заступник медичного директора. – Без сумніву медична сестра, це не просто професія – це, в першу чергу, покликання, що вимагає особливих якостей, які не притаманні будь-якій іншій професії в суспільстві».

Адже найважливішим завданням професійної діяльності медичної сестри є комплексний всебічний догляд за пацієнтами, полегшення їхніх страждань, збереження здоров’я та сприяння його зміцненню, а також профілактика захворювань. Обов’язком медичної сестри є не лише сформувати високі професійні та моральні якості, але й бути комунікабельними, доброзичливими, співчутливими та максимально розуміти проблему пацієнта. Адже хворі часто очікують саме від медсестер не тільки медичної допомоги, але й доброго слова, підтримки та розради. А це, в свою чергу, вимагає від середніх медичних працівників стійкості, витривалості, терпіння та милосердя.

Спеціаліст з медсестринства зазначає, що, на жаль, за останні роки престиж цієї професії дещо знизився. Значно менше випускників, які хочуть пов’язати своє життя з професією медичної сестри. Наталія Ружило пояснює це тим, що зараз перехідний час в країні – період реформування, котрий «затягнеться» надовго. Молодь нетерпляча до таких змін, не хоче чекати і, власне, чекати невідомості. Серед причин нестачі кадрів медичних працівників експерт департаменту охорони здоров’я з питань медсестринства називає й заробітну плату. Адже кожну працю потрібно оцінювати належно, в тому числі й нелегку та надвідповідальну роботу медсестри.

«Але, навіть всупереч таким моментам, більшість середніх медичних працівників надзвичайно віддані своїй роботі, виконують її достойно, професійно, завзято. Вони, як ніхто інший, вміють цінувати життя, бо стикаються кожен день зі справжніми серйозними проблемами. Проте, до пацієнтів приходять усміхнені та життєрадісні, налаштовуючи їх на позитив, що немало важливе у процесі одужання. Колективи медсестер дружні і згуртовані, адже їх об’єднують невід’ємні аспекти їхньої професії – людяність, доброзичливість і співчуття», – додає експерт.

Наталія Ружило, яка відповідальна за весь колектив медичних сестер області, переконана, що з часом, завдяки реформі, професія медичної сестри все ж зможе стати автономною, зайняти високе соціальне положення, матиме можливість постійного навчання і кар’єрного росту. І надіється, що на державному рівні буде врегульовано нормативно-правові відносини для становлення медсестринства як дійсно незалежної медичної спеціальності.

«Хочу подякувати кожній медсестрі, вони часто працюють всупереч важким обставинам, але навіть в такий складний час, виконують свою роботу невтомно і сумлінно. Я вдячна тим, хто відданій своїй професії, хто не втрачає тих основних професійних рис медсестри та людських якостей, від яких й пішла ця професія – милосердя, людяність, порядність, доброта. Я надіюся і вірю в те, що нас чекають тільки позитивні зміни. Більше того, ми вже бачимо ці кроки покращення на первинній ланці, – запевняє Наталія Ружило. Бажаю нам бути дужими не тільки цього року і в час пандемії, а повсякчас. І хай в кожного зокрема буде спокій в душі, злагода і добробут в родинах, мир в Україні. І найголовніше, дорогі медсестри, – міцного здоров’я вам та усім вашим близьким».

Крім того, медичний директор з медсестринства КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» зазначає, медики не чекають особливої подяки чи похвали, а понад усе хочуть, щоб їхню професію поважали, визнавали і належно оцінювали.

Довідково:

У давні часи лікар не займався цілительською діяльністю на самоті: у нього завжди були помічники, які в більш пізній період (десь у VІІІ ст..) сформувалися в когорту сестер милосердя.

Основоположник наукової сестринської справи ФлоренсНайтінгейл (1820 – 1910) в книзі „Як потрібно доглядати за хворими”: писала про те, що головне мистецтво доглядальниці полягає в умінні відразу відгадувати бажання хворого, не чекаючи поки він їх висловить.

Флоренс Найтінгейл, надзвичайно освічена на той час жінка, у 1860 р. відкрила школу, яка не підпорядковувалась лікарні, а була автономним світським навчальним закладом. Підготовка медичних сестер складалася з однорічного навчання і двох-трьохрічногопрактикування в госпіталях. Реформа ФлоренсНайтінгейл привела до того, що професію медичної сестри визнали у суспільстві. Саме цю дату ВООЗ (1860) вважає днем народження нової професії – медична сестра.

новини прикарпаття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
48 переглядів у травні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Влада
28 травня відбулася передача автомобілів Renault Duster, які призначені для обслуговування та надання медичної допомоги жителям сіл Калуського району.   Про це повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА. Автомобілі передали амбулаторіям сіл Голинь, Завій, Копанки і Мислів. Закуплені вони були за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості.
Суспільство
За даними закладів охорони здоров’я Івано-Франківщини, одужали від COVID-19 1116 пацієнтів.  Про це сьогодні під час онлайн-брифінгу щодо ситуації, пов’язаної із поширенням в області коронавірусної хвороби, повідомила перший заступник голови облдержадміністрації Марія Савка. Управлінець зазначила, що впродовж останніх трьох днів лабораторіями Прикарпаття проведено 1135 досліджень на виявлення COVID-19, серед яких виявлено 79 позитивних результатів. Окрім т...
Новини компаній
Кожен з нас хоча б раз потрапляв під дощ в незручний момент. Одяг, зачіска і макіяж, потрапляючи під краплі дощу,псують  зовнішній вигляд, а настрій безповоротно псується. Що робити? Вірно, брати парасольку. Але багато людей не люблять носити з собою цей аксесуар через його некомпактні розміри й невідповідность кольору з одягом. Рішення проблеми - Mini Umbrella. Що це таке? - Парасолька з міцною металевою основою. Це дозволяє використовувати її навіть при...
Суспільство
29 травня, під час онлайн-брифінгу Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов розповів, чи дозволять людям, котрі старші 60 років працювати з 1 червня.  Як повідомляє наше видання, очільник Міністерства охорони здоров'я Максим Степанов наголосив, що повернутися до робити від 1 червня зможуть лише ті категорії літніх людей, які працюють в органах державної та місцевої влади і в сферах забезпечення життєдіяльності населення. "Якщо говорити про епідеміо...
Суспільство
22 травня набрала чинності постанова Головного державного санітарного лікаря України від 21.05.2020 № 22 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів в готелях на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)». Як повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА, у цьому документі зазначається, що перед початком робочої зміни потрібно робити температурний скринінг усім працівникам готе...
Суспільство
Із 28 травня 2020 р. ЦНАП Івано-Франківська  приєднався до реалізації експериментального проєкту ID-14. Відтепер, особі віком від 14 до 18 років буде доступна послуга оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм з одночасною реєстрацією у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків. «Заява на оформлення ID-картки одночасно стане заявою на присвоєння податкового номеру. Автоматизована міжвідомча взаємодія дозво...
Суспільство
Всього в лікувальних закладах Івано-Франківській області, які входять до першої лінії та передбачені для лікування хворих з гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом, розгорнуто 1566 ліжок для таких пацієнтів. Як повідомили на сайті Івано-Франківської ОДА, станом на 28 травня зайняті 551, що становить 35,1%, з них 213 пацієнтами з підтвердженим COVID-19 та 338 хворими, які очікують на результати ПЛР-дослідження. Докладніше у розрізі кожного...
Суспільство
В Івано-Франківську 28 травня 2020 року синоптики обіцяють дощ впродовж всієї доби. Температура вдень - 15-17 градусів за цельсієм. Вночі - 8-10 градусів. Північно-східний вітер на рівні 5-10 метрів за секунду вдень та вночі. Про це повідомляє Укргідрометцентр. У цей день: Іменинники - Дмитро, Пахом. 1763 р. - у Києві відкрито першу школу з навчання живопису. 1916 р. - помер Іван Якович Франко 1929 р. - у Нью-Йорку продеманстровано перший повністю кольоров...
Суспільство
На Франківщині підтвердили 1327 випадків коронавірусу. Про це повідомляє видання Місто.  За інформацією системи моніторингу поширення коронавірусу, це на 21 випадок більше, ніж було вчора (1306). Від хвороби померли 75 людей. За добу було підтверджено ще одну смерть. Загалом від коронавірусу в області одужали 711 людей. Нагадаємо, коронавірусна хвороба 2019 (Coronavirus disease 2019, або COVID-19) - це гостра респіраторна хвороба, яку викликає невідомий ра...