09:56, 11 квітня 2013 р.
Сьогодні день боротьби з хворобою Паркінсона
Традиційно 11 квітня відзначають Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона.
Це захворювання має таку назву тому, що вперше його описав англійський лікар Джеймс Паркінсон, він також назвав його тремтливим паралічем. Ця хвороба є повільно прогресуючим дегенеративним захворюванням центральної нервової системи, яке характеризується сповільненістю рухів, тремтінням, яке посилюється при рухах або виникає і в стані спокою, порушенням координації рухів.
Хвороба Паркінсона розвивається тоді, коли певні клітини нервової системи в підкірковій ділянці головного мозку гинуть або не виконують свою функцію. В нормі ці клітини продукують важливу речовину – допамін, відсутність якого веде до дисбалансу в діяльності мозкових структур. Через такий дисбаланс хворі не можуть контролювати свої рухи, виникає порушення координації тонусу м’язів, виникає тремтіння, це і призводить до розвитку клінічної картини хвороби Паркінсона.
Як розповідає завідуюча неврологічним відділом для хворих з порушенням мозкового кровообігу центральної міської клінічної лікарні, провідний міський невролог Ірина Кобець, серед причин виникнення такого захворювання – вплив токсинів, як зовнішніх, так і внутрішніх. Це несприятливі фактори зовнішнього середовища – шкідлива їжа, повітря, яким ми дихаємо, вода, яку ми п’ємо, шкідливі звички такі, як куріння та алкоголізм. На усі ці чинники кожна людина реагує по-іншому. Серед теорій виникнення хвороби Паркінсона – пошкодження нервових клітин вільними радикалами. Також існує теорія про роль генетичних факторів – приблизно в 20% пацієнтів з таким захворюванням є близькі родичі, які мають симптоми паркінсонізму.
„За статистикою хвороба Паркінсона зустрічається з частотою приблизно 60-140 випадків на 100000 населення. В місті Івано-Франківську у 2011 році було зареєстровано всього 59 пацієнтів з хворобою Паркінсона, у 2013 році їх уже є 64. Протягом останніх кількох років ми створюємо реєстр пацієнтів з хворобою Паркінсона і порівняно невелика кількість їх у Івано-Франківську пов’язана з тим, що пацієнти звертаються за медичною допомогою у старшому віці, часто відсутнє раннє виявлення хвороби”, – каже Ірина Кобець.
Перші симптоми хвороби Паркінсона починаються поступово і людина не одразу зважає на них. Це втома, загальне нездужання, хиткість при ходьбі, затруднення при виконанні елементарних рухів, сповільнення мови, яке супроводжується виникненням гугнявості при вимові певних слів, зміна почерку, коли він стає дрібним і тремтячим. Також сповільнюється хід думок, хворий може забувати окремі слова. Пацієнти стають дратівливими, скаржаться на депресію без будь-якої причини. Такий ранній період може тривати доволі довго, поки розвинуться класичні симптоми хвороби Паркінсона.
А головними симптомами є тремтіння, порушення координації рухів, ригідність м’язів, тобто важкорухомість їх. У різних пацієнтів захворювання розпочинається по-різному, у когось прогресує швидко, у когось повільніше.
Хвороба Паркінсона повному вилікуванню не підлягає, але чим скоріше вдається виявити це захворювання і розпочати лікування, тим сприятливішим є прогноз щодо збереження працездатності людини. Існує великий вибір ліків, які допомагають при хворобі Паркінсона, зокрема при переважанні тих чи інших симптомів, проте лікарі застерігають: самолікування може бути вкрай небезпечним. Ці препарати не можна приймати за порадою знайомих, інших пацієнтів та навіть вибрати у аптеці за допомогою фармацевта. Лікування хвороби Паркінсона має проводити виключно лікар-невролог.
„Якщо людина помічає у себе перелічені вище симптоми, вона повинна звернутися за допомогою до невролога. Останні роки на кафедрі неврології Івано-Франківського національного медичного університету діє кабінет для пацієнтів із руховими розладами, зокрема із розладами екстрапірамідної системи, в тому числі і хворобою Паркінсона. Усіх пацієнтів, що мають симптоми паркінсонізму, відправляють на додаткову консультацію до співробітників названої кафедри. В подальшому, після дообстеження, спеціалісти і діагностують хворобу Паркінсона”, – розповідає Ірина Кобець.
Головний лікар Івано-Франківська Тарас Масляк наголошує: „Я звертаю увагу мешканців міста на те, що найменші прояви хвороби Паркінсона потребують кваліфікованої консультації лікаря-невролога. Ця надзвичайно важка хвороба має часткове медикаментозне забезпечення як за рахунок державного, так і місцевого бюджетів, тому ми можемо надати допомогу хворим і безкоштовними ліками. Страшно те, що хвороба молодшає і своєчасне її лікування особливо важливе”.
Такі пацієнти перебувають на спеціальному обліку, вони повинні отримувати постійне медикаментозне лікування. Власне стаціонарного лікування такі хворі не потребують, цілком достатньо лікування амбулаторного, яке полягає в ретельному вживанні призначених препаратів. І, при правильному підборі ліків та способі життя, такі пацієнти отримають запоруку ефективності лікування.
Любов Загоровська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
10:26, 9 грудня
14:27, 9 грудня
8
13:27, 1 грудня
09:18, 11 грудня
live comments feed...