Новини компаній
15:00, 23 лютого 2022 р.
Територіальна громада: умови поширення та використання геопросторових даних
Новини компаній
Як вже зазначалось в роз’ясненні «Територіальна громада як держатель геопросторових даних: повноваження та обов’язки» виконання функційДержателя геопросторових даних органом місцевого самоврядуванняздійснюється у відповідності до певних повноважень та зобов’язань, яківизначені Законом України «Про національну інфраструктуругеопросторових даних» (надалі Закон) та Постановою Кабінету МіністрівУкраїни «Порядок функціонування національної інфраструктуригеопросторових даних» (надалі Порядок).
Наразі актуальним для територіальних громад є умови поширення та використання геопросторових даних в Національній інфраструктурі геопросторових. Умови поширення та використання геопросторових даних врегульовані пунктами 56-69 зазначеного Порядку.
Так пунктом 56 Порядку передбачено, що «Для поширення наборівгеопросторових даних та інформаційної взаємодії геопорталів тагеоінформаційних сервісів в Інтернеті держателі даних укладають угодупро співпрацю з Держгеокадастром, причому перелік та форматигеопросторових даних, що підлягають інтеграції, додаються до зазначеноїугоди».
Держатель даних – територіальна громада може укласти таку угоду проспівпрацю з Держгеокадастром щодо поширення наборів геопросторовихданих та надання доступу до геоінформаційних сервісів у разі, коли вонамає у своєму розпорядженні геопросторові дані, забезпечені метаданимита геоінформаційними сервісами, що відповідають вимогам цьогоПорядку. Що є особливо важливим для Територіальних громад, якдержателів даних, що в цих угодах зазначаються:
- умови використання наборів геопросторових даних і отриманнядозволу на доступ до них і використання;
- визначення тарифів у випадках, коли Територіальні громади,відповідальні за набори геопросторових даних та геоінформаційні сервіси,мають право відповідно до закону отримувати плату.
Пунктом 60 цього Порядку передбачено, що Адміністратор національного геопорталу, держателі геопросторових даних забезпечують користувачам два варіанта доступу до геопросторових даних: загальний публічний тазахищений.
Загальний публічний доступ забезпечує користувачам можливістьбезоплатного доступу до метаданих та геоінформаційних сервісівкартографічної візуалізації геопросторових даних без необхідності реєстрації на геопорталі, але під час дотримання умов використаннягеопросторових даних, описаних у метаданих для наборів геопросторовихданих та геоінформаційних сервісів;
Захищений доступ передбачає необхідність реєстрації користувача зіменем і паролем користувача та заповненням електронної заяви проодноразове або систематичне отримання геопросторових даних увекторних форматах завантаження даних з використаннямгеоінформаційних сервісів типу WFS, WGS та WCS.
Незалежно від варіантів доступу, передбачених у пункті 60 цього Порядку,держателі даних відповідальні за набори геопросторових даних тагеоінформаційні сервіси, повинні описати умови використання тапоширення даних у відповідних метаданих, а також зазначити посиланнядля отримання дозволу на доступ і використання (за потреби).
Але тут треба взяти до уваги, що геопросторові дані та метадані, створеніза рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а такожгеопросторові дані та метадані фізичних і юридичних осіб, що погодилисяз вільним та безоплатним поширенням геопросторових даних таметаданих, вільно вивантажуються з національного геопорталу,оброблюються та розповсюджуються без необхідності окремої згоди їхдержателів.
А от геопросторові дані та метадані фізичних та юридичних осіб, які булистворені за їх рахунок або у межах договірних відносин з фізичними чиюридичними особами приватного права, що не погодилися з вільним табезоплатним розповсюдженням геопросторових даних, одержуються в їхдержателів, використовуються та оброблюються на умовах, визначених їхдержателями.
Геопросторові дані органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування або юридичної особи, які створені за рахунок коштів державного або місцевого бюджету чи одержані ними в інший передбачений законодавством спосіб та оприлюднені на їх офіційних геопорталах, можуть бути відображені в ідентичному, трансформованому
чи генералізованому вигляді на національному геопорталі чи іншихгеопорталах без згоди держателя чи виробника таких геопросторовихданих.
Але за будь-яких умов та видів доступу до геопросторових даних тагеоінформаційних сервісів у разі повторного використання геопросторовихданих усі суб’єкти повинні зазначати посилання на джерело тадержателя даних, що були використані.
Карпінський Ю.О., завідувач кафедри геоінформатики і фотограмметрії КНУБА
Роз'яснення надано в рамках реалізації проекту «Підтримка громад в управлінні землями», що реалізується ГС «УкрГео» за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО). Довідково: Діяльність стала можлива завдяки підтримці американського народа, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Думка авторів не обов'язково є офіційною точкою зору USAID чи уряду США.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
10:50, 12 грудня
18
13:21, 1 грудня
13:32, 1 грудня
1
live comments feed...