15:30, 14 червня 2022 р.
День донора: як франківські військові, спортсмени та інші небайдужі поповнювали обласний банк крові (ФОТО)
14 червня у всьому світі відзначають День донора крові. Цього дня в Івано-Франківську влаштували акцію, аби поповнити запаси крові в обласному центрі служби крові, пише Галка.
Медична директорка Центру Ірина Федик розповідає, що цьогорічний День донора буде рекордний, адже на здачу крові вже зареєструвалося понад 70 людей.
«Ми завжди тримаємо руку на пульсі, контролюємо наші запаси. Після 27 лютого був трохи спад у кількості донорів. Але сьогодні буде напевно рекорд, адже зазвичай у День донора здають близько 70 людей, а на цей час вже на кроводачу записалися понад 70. Зараз вони у нас у достатній кількості. Наприклад плазма, має великий термін зберігання, адже піддається шоковій заморозці. Завжди є потреба в еритроцитах, які мають малий термін зберігання», – розповіла Федик.
Вона додає, що завжди є потреба у постійних донорах – люди, які здають кров час від часу. Перерва між кроводачою має складати 60 днів, а от плазму можна здавати кожні 14 днів.
«Здача крові корисна для здоров’я, бо сприяє покращенню імунітету, сама кров оновлюється, а ще перед здачею ми робимо обстеження крові. Загалом до донорства можна долучатися з 18 років та треба бути повністю здоровим», – розповідає жінка.
Федик каже, що вони завжди на контакті з лікарнями та знають, який компонент може знадобитися через декілька днів, бо, наприклад комусь будуть робити операцію і потрібна перша група крові.
Тому вона наголошує – якщо ви бачите, що поширюють інформацію про потребу в крові, то варто зателефонувати до обласного центру служби крові або зайти на їхні офіційні сторінки, щоб переконатися, що потреба дійсно є.
Головна медсестра Івано-Франківської міської дитячої лікарні Тетяна Боднар-Барицька прийшла здати кров разом з колегами. У когось з медиків чоловіки на фронті, тому вони у такий спосіб хочуть підтримати їх та допомогти.
«Ми здаємо кров вже не вперше, колись здавали для діток, а у теперішній ситуації ми розуміємо, що потреба є завжди. У нас війна, і якщо людина здорова, то потрібно обов’язково прийти та здати кров. Ми українці – одна-єдина сім’я, маємо допомагати чим можемо», – говорить жінка.
У черзі на здачу крові є і військові, які зорганізувалися та прийшли допомогти з потребами центру служби крові. Долучився й прикарпатський богатир Володимир Пиндус, який ще й отримав подарунок від медиків, адже був донором вже понад десять разів.
«Якийсь час я пропускав здачу крові, через проблеми зі здоров’ям, через операцію. Але сьогодні прийшов та долучився. Скільки разів здавав крові, то вже й не пам’ятаю», – каже Пиндус.
Прикарпатський обласний центр служби крові радо чекатиме небайдужих громадян впродовж дня 14 червня за адресою – Івано-Франківськ, вулиця Степана Бандери, 23.
Хто може стати донором?
За даними Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, донором може стати практично будь-яка здорова людина у віці від 18 до 60 років, якщо вона не має протипоказань.
Люди з масою тіла менш як 50 кг або зрості менше ніж 150 см допускаються до донорства в індивідуальному порядку лікарем-трансфузіологом. При цьому об’єм однієї донації не повинен перевищувати 12% об’єму циркулюючої крові. Стандартний об’єм заготівлі крові (донації) 450 ± 50 мл без урахування кількості крові, що взяли для аналізів (до 40 мл).
В середньому чоловік може здавати кров 5 разів на рік, а жінка – 4. Плазму можна здавати до 12 разів на рік.
Існують абсолютні протипоказання, що не дозволяють людині здавати кров: венеричні та інфекційні захворювання (ВІЛ-інфекція, СНІД, сифіліс, вірусний гепатит, туберкульоз, бруцельоз, тиф, лепра тощо), злоякісні пухлини й хвороби крові. Також не допускаються до донорства люди з органічними захворюваннями ЦНС, повною відсутністю слуху та (чи) мови, психічними захворюваннями, наркоманією, алкоголізмом, серцево-судинними хворобами, захворюваннями шкіри (псоріаз, екзема, різні дерматози), хронічними хворобами шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка шлунка), захворюваннями печінки, жовчовивідних шляхів, нирок.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
live comments feed...