14:00, 6 липня 2022 р.
Уряд поспіхом готується реформувати лісову галузь: прикарпатські нардепи проти
Уряд, ймовірно шостого липня, готується прийняти постанову про створення державного унітарного комерційного підприємства «Ліси України». Народні депутати, зокрема й прикарпатські, виступають проти, пише Галка.
Згідно з текстом проєкту постанови, Кабмін пропонує «провести комплексну оптимізацію структури управління і функцій суб’єктів господарювання державної власності в лісовій галузі». На практиці це означає, що усі підприємства, якими управляє Державне агентство лісових ресурсів, мають піти під парасольку нового державного унітарного комерційного підприємства «Ліси України».
Автоматично ця ж організація стає правонаступником майна, прав та обов’язків реорганізованих державних лісопідприємств, а також розпоряджатиметься земельними ділянками лісогосподарського призначення та отримує дозволи на використання лісових ресурсів.
Депутати, своєю чергою, зареєстрували звернення «Про недопущення створення Національної компанії «Ліси України» та руйнування лісової галузі в Україні».
“Наразі немає жодного роз’яснення переваг та нагальної необхідності для впровадження обраної концепції майбутнього реформування лісового господарства, в тому числі без публічного обговорення та врахування позиції громадськості.
Причому, з інформації Держлісагентства України встановлено, що існуючі державні лісогосподарські підприємства у 2021 році «досягли найкращих показників галузі за 30 років» та сплатили рекордні 8,9 млрд грн податків до бюджетів усіх рівнів. Відтак, виникає логічне запитання: якщо існуючі держлісгоспи на сьогодні демонструють рекордні показники діяльності, яка справжня причина їх ліквідації та створення централізованої компанії-монополіста?”, – кажуть депутати.
Народні обранці наводять основні загрози, які можуть виникнути у зв’язку із прийняття постанови:
- монополізація ринку деревини, яка усуне місцевих малих і середніх виробників від доступу до ресурсу, а отже призведе до банкрутства. Натомість створюється сприятливе середовище для зловживань монопольним становищем і руйнування існуючого прозорого ринку деревини.
- створення централізованої компанії-монополіста призведе до значного підвищення корупційних ризиків при прийнятті та виконанні рішень по підприємству.
- утворення єдиної Нацкомпанії призведе до того, що місцеві громади залишаться без значної частини податків та зборів. Для багатьох громад лісова та деревообробна галузі є основним наповнювачем місцевого бюджету, а в гірських та ресурсних лісових областях лісгоспи – це не лише наповнення бюджету, але і вирішення щоденних соціальних питань.
- Централізація ведення лісового господарства, ліквідація існуючих лісогосподарських підприємств суперечить загальнодержавній реформі децентралізації. Внаслідок цього місцеві ради будуть позбавлені будь-якої можливості впливати на розвиток лісової галузі на місцях.
- Лісове господарство має сторічний цикл виробництва та охоплює весь комплекс питань з охорони та захисту, відтворення і раціонального використання лісів, нарощування їх ресурсного потенціалу, збереження та відновлення природно-заповідного фонду. Жоден з приватних власників не вкладатиме кошти у такий тривалий період виробництва, не буде утримувати водоохоронні, протиерозійні та захисні ліси, вирощувати та проводити догляд за лісом. Утворення компанії, головним завданням якої буде заготівля стиглої деревини, фактично ліквідує продуктивне лісовирощування.
- Ліси Півдня та Сходу України, які є рукотворними та потребують постійного догляду, можуть взагалі зникнути. Нацкомпанії буде просто не вигідно утримувати працівників у цих областях, адже заготівля деревини там майже не відбувається. Ліси Півдня та Сходу залишаться без відповідної охорони та захисту від пожеж. Як наслідок – пройде лише кілька років і їх місці буде піщана пустеля.
- Робота подібної Нацкомпанї несе загрози для розширення природно-заповідного фонду, збереження цінних та реліктових дерев, адже головною метою діяльності компанії нарощування обсягів лісозаготівель.
- Утворення Національної компанії в лісовій галузі створює передумови для подальшої приватизації українських лісів. Це, зокрема, означає, що найбільш цінні ліси Карпат та Полісся можуть опинитися в приватних руках.
Повний текст звернення з підписами нардепів:
У фейсбуці народний депутат з Прикарпаття Олександр Матусевич пише, що ліс – це єдине, що залишилося в українського народу, тому урядовцям варто задуматися чи переходити на серйозну розмову з народом, у складний для держави час.
“А вона буде точно, не сумнівайтеся. З колегами-депутатами зареєстрували постанову ВР, щодо недопущення цієї реформи!
Закликаю приймати рішення про реформу у лісовому господарстві тільки після серйозної дискусії у парламенті!!! Так просто воно не поїде!”, – пише Матусевич.
Народний обранець Ігор Фріс також закликав Кабмін “зупинитися поки не пізно”.
“Земля. Ліси. Надра. Кому кажете це все належить? Народу України?
Під час війни? Корпоратизація?!?
Ліквідація лісгоспів та обнулення всіх місцевих податків з лісових підприємств.
Централізація замість Децентралізації”, – пише Фріс.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, створення підприємства «Ліси України» означає ліквідацію державних лісогосподарських підприємств, які є одними із найбільших джерел наповнення бюджетів громад Прикарпаття. Тож Асоціація міст України звертається з проханням зупинити таку реорганізацію управління об’єктами державної власності у сфері лісового господарства.
Стефанчук “тегнув” народних депутатів з Прикарпаття під відповідним постом. “Репост” можна знайти на сторінці в Олени Вінтоняк і Володимира Тимофійчука, втім особистої реакції наразі немає.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
11:23, 2 грудня
live comments feed...