Новини компаній
14:30, 23 червня 2023 р.
Історія та еволюція складаних ножів: важливі етапи та досягнення
Новини компаній
Здавалося б, складаний ніж – річ досить проста. І найімовірніше, з'явилася відносно недавно. Що, власне, і розповісти про нього особливо й нема чого. Але чи це так?
Насправді, навіть найпростіші, звичайні речі, якими ми користуємося щодня, мають свою, часто досить цікаву історію. Складаний ніж саме з таких.
По-перше, він набагато старший, ніж прийнято думати.
А по-друге, він пройшов досить довгий еволюційний шлях змін та вдосконалення. Шлях, який триває досі.
У цій невеликій статті ми лише коротко і злегка торкнемося цієї великої історії простої речі. Ми кинемо погляд на еволюцію складаного ножа, на основні віхи, етапи та зміни, які зробили його таким, як ми знаємо його зараз.
Подібну історію можна було б розповісти про багато речей, що оточують нас у нашому повсякденні. Але складаний ніж популярний не тільки серед тих, хто просто використовує його за призначенням. На світі є чимало людей, що колекціонують складані ножі, людей, щоі відносяться до деяких з тих ножів, як до речей по-справжньому особливих.
Вам буде не так вже й просто знайти любителя столових ложок або колекціонера зубочисток. А ось складаний ніж для деяких людей – предмет справжнього культу. Тож він справді вартий цієї короткої, але насиченої інформацією розмови.
Походження складаних ножів
Точної дати винаходу складаного ножа ми не знаємо. Як не знаємо дат та імен винахідників ложок, виделок, молотків, сокир та інших дуже корисних речей. Найстаріші складані ножі, що потрапили до рук археологів, датуються залізним віком. Це приблизно 500-й рік до нашої ери (десь 2500 тисяч років тому).
Перші складані ножі були дуже прості і виключно функціональні. Залізне (пізніше, сталеве) лезо простої форми складалося в руків'я, виготовлене з кістки, дерева або рогу.
Головною перевагою складаного ножа була його компактність. Якщо лезо ножа не потрібно було саме зараз, його можна було скласти в руків'я і ніж ставав удвічі коротшим! Та й піхви йому були не потрібні!
Не дивно, що складані ножі стали популярними у паломників, торговців, солдатів, моряків. Коротше кажучи, всіх, хто багато ходив, їздив або плавав, носив усе своє з собою і часто потребував зручного ріжучого інструменту під рукою.
У технічно розвинутій Римській Імперії з'явилися навіть багатофункціональні складані ножі з наборами різних корисних інструментів. Конструктивно вони дуже відрізнялися від сучасних швейцарських, але функціонально були фактично повними їх аналогами. Декілька екземплярів цих дивовижних інструментів якимось дивом дожили до наших днів. Ви можете побачити їх на власні очі (хоча б на фото)!
На жаль, з падінням Риму секрет виробництва багатофункціональних складних інструментів був забутий на віки.
Винахід механізмів блокування
Ми згадали головні переваги складаного ножа: зручність та компактність. Але був у нього й один важливий недолік. Справа в тому, що у перших складаних ножів у робочому положенні клинок утримувала тільки сила тертя хвостовика о стінки прорізу руків'я. Або ж тиск долоні, що стискала ніж (і той самий хвостовик клинка, часто для цього спеціально подовжений).
Роботу, яка вимагала великих зусиль таким ножем, робити було не можна. Адже він міг просто скластися вам на пальці!
Раз була проблема, то знайшлося і рішення. Перші блокувальні механізми (так звані замки) з'явилися ще в пізньому середньовіччі.
Але першим дійсно поширеним ножовим замком став slip-joint, винайдений в середині XIX століття. Цей механізм використовував пружну пластину, яка упиралася у виїмку в тильній стороні клинка, коли той був відкритий.
Зараз цей тип замку все ще застосовується (наприклад, у швейцарських та маленьких кишенькових ножах). Але більш сучасні типи замків добряче перевершили його і за надійністю, і за зручністю. Найбільш вдалі та поширені з них – liner lock, frame lock, back lock, axis lock.
Майже всі вони винайдені на заході (найчастіше, в США), тому їх англомовним назвам дивуватись не доводиться.
З поширенням блокуючих механізмів функціональність та надійність складаних ножів вийшли на новий рівень. Деякі їх моделі тепер фактично не поступаються в цьому плані ножам з клинками, що не складаються (фіксованими)!
Зростання популярності та різноманітності
Згодом складані ножі стали невід'ємною частиною повсякденного життя і набули широкого застосування в різних галузях. Вони використовувалися як універсальні різальні інструменти, які зручно постійно тримати під рукою, а також як зброя для самооборони (у цій якості вони увійшли до безлічі фольклорних та авторських творів, ставши справжньою частиною непростої історії та культури людства).
Крім того, складані ножі стали популярні серед колекціонерів, у яких з'явився інтерес до їх унікальних дизайнів, матеріалів та механізмів.
Сучасні складані ножі мають дуже широкий спектр конструкцій, типів та стилів. Вони виготовляються з різних матеріалів, включаючи нержавіючу сталь, титан, алюміній, різні види деревини, композитів та пластику. Деякі складані ножі мають додаткові функції, такі як відкривачки, викрутки, пилки і т.д.
Можна сказати, що в цьому сенсі ми знову нагнали Стародавній Рим! Все ж таки і нам є чим пишатись!
Сучасні технології та виробничі інновації вплинули і на розвиток складаних ножів. Наприклад, трохи пошукавши в інтернеті, ви зможете знайти моделі, що оснащуються світлодіодними ліхтариками та навіть мр3 плеєрами чи Wi-fi адаптерами!
Інші ж можуть похвалитись клинками з покриттям з нітриду титану або кераміки, що покращують їх міцність та зносостійкість, знижують тертя о матеріал, що розрізається.
На закінчення
Складані ножі пройшли довгий шлях еволюції від простих інструментів до технічно досконалих та стильних механізмів. Їхня популярність і різноманітність продовжують зростати. Складані ножі залишаються затребуваними як серед людей, що просто використовують їх за призначенням, так і серед колекціонерів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Від лежака до іграшок: Що потрібно знати про товари для собак
Новини компаній
15:00
Вчора
Спецтема
Оголошення
19:01, Вчора
19:01, Вчора
11:23, 2 грудня
19:01, Вчора
19:01, Вчора
live comments feed...
Коментарі