• Головна
  • У Яремчу повернули зв’язок, але куди перенести станцію з даху лікарні – не вирішили
10:02, 7 листопада 2013 р.

У Яремчу повернули зв’язок, але куди перенести станцію з даху лікарні – не вирішили

Фахівці запевняють, телефон біля вуха і роутер у квартирі – шкідливіші за базові станції

До відомого курортного містечка Яремча минулого тижня була прикута увага чи не всієї країни – міська рада заборонила тут мобільний зв'язок. Безпрецедентне рішення міськради стало наслідком громадської активності групи ініціативних місцевих громадян-радіофобів, яким не подобалось, що в Яремче працюють вежі мобільного зв‘язку, які нібито опромінюють мешканців міста. Влада зобов’язала компанію МТС припинити роботу та демонтувати базову станцію стільникового зв’язку, котра була встановлена на даху центральної районної лікарні.

Звісно ж, таке рішення владників сподобалося не всім мешканцям міста, особливо власникам готелів та зелених садиб, котрі боялися втратити клієнтів. Тож уже за тиждень після громадських слухань позачергова сесія міської ради мобільний зв'язок повернула.

– Депутати зобов’язали нашу компанію протягом півроку перенести станцію на інше місце, але куди забиратимемо її, поки що не знаємо, це необхідно вирішити разом із городянами, – розповідає експерт із зовнішніх зв'язків Західного територіального управління компанії «МТС-Україна» Володимир Хіцяк. – Аби забезпечити покриття, ділянка, на яку перенесемо станцію, повинна відповідати певним технічним параметрам. Ми погодилися на місце біля цвинтаря, однак і там мешканці Яремчі станції бачити не хочуть. Так що нам іще потрібно дійти з ними згоди щодо того, куди її забрати.

Тим часом полегшено зітхнули городяни, котрі живуть із туризму.

– Здаю кілька кімнат туристам, це дозволяє сяк-так звести кінці з кінцями на пенсії, – розповідає власниця зеленої садиби «Чорногірчик» Марія Рекетчук. – За тиждень без зв’язку до мене не подзвонив жоден турист, хоч цей час – пік бронювання. А почалося усе з однієї жіночки, котра мешкає біля лікарні із станцією, її мама у 90 років захворіла на рак. Ця пані вирішила – винен у тому мобільний зв'язок, і підбурила городян подати лист-прохання до міської ради, щоб депутати його заборонили.

Шкідливою є базова станція чи ні – не замислювалася, каже Марія Федорівна, та навіть якщо й шкідлива, без неї уже ніяк.

– Відповідно до санітарних норм, рівні електромагнітного поля, що створюють базові станції мобільного стільникового зв’язку на території, призначеній для забудови, у приміщеннях житлових і громадських будинків, лікувально-профілактичних, оздоровчих, дитячих дошкільних і шкільних закладів, у будинках інвалідів і людей похилого віку, зонах відпочинку, на дитячих і спортивних майданчиках тощо не повинні перевищувати гранично допустимий рівень (ГДР) – 2,5 мкВт/см2, – розповідає головний державний санітарний лікар Буковини Наталя Гопко. – У Європі цей показник значно вищий, зокрема у Скандинавії він складає 100 мкВт/см2. Перш ніж встановлювати станцію, санепідеміологи обов’язково проводять заміри, з’ясовують, чи немає на цьому місці інших джерел електромагнітного поля.

Доцент кафедри кореляційної оптики Інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук ЧНУ Олександр Архелюк каже, телефон біля вуха, ноутбук на колінах і роутер у кімнаті – значно шкідливіші за базові станції стільникового зв’язку.

– Хочу закликати батьків не купувати дітям потужних смартфонів, а у квартирі користуватися проводовим інтернетом, а не wi-fi, – застерігає пан Архелюк. – Якщо ж маєте вдома роутер, хоча б не встановлюйте його у спальні і вимикайте на ніч.

Мобільний зв'язок в Україні в основному другого покоління і ґрунтується на пакетній передачі даних. За кордоном же більшість операторів мають мережі третього покоління 3G, котрі працюють на частотах дециметрового діапазону. Вони дозволяють підтримувати відеотелефонний зв'язок, дивитися на мобільному телефоні фільми і телепрограми. Олександр Архелюк каже, випромінювання від технології 3G у рази менше, однак в Україні поки що не так багато споживачів цієї послуги, люди в основному використовують мобільні для розмов, тож і оператори не поспішають цілком переходити на цю технологію.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...