Вузловий зоб – актуальна проблема сьогодення

Україна є державою, населення якої постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року. Значна кількість радіонуклідів, які потрапили у навколишнє середовище, спричинили зовнішнє і внутрішнє опромінення організму багатьох людей, визначили формування певних доз опромінення і розвиток низки патологічних станів.

Суттєве місце в зростанні захворюваності населення України, у тому числі постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, займають ендокринні порушення. Перш за все до таких масових  захворювань відносять дифузний і вузловий зоб, хронічний автоімунний тіреоідит, гіпотиреоз, тиреотоксикоз.

Їх виникнення спричиняє зниження працездатності населення, зменшення якості та тривалості життя, потребує значних фінансових витрат на лікування та реабілітацію хворих. Встановлено, що масове зростання патології щитоподібної залози спостерігається, насамперед, в регіонах, які зазнають дії негативних чинників довкілля, у тому числі у зв’язку з природним дефіцитом йоду і селену. Івано-Франківська область відноситься до регіонів з зниженим вмістом йоду в навколишньому середовищі, тому показники захворюваності з приводу тіреоїдної патології дуже високий.

„Дуже часто пацієнти з патологією щитоподібної залози звертаються до терапевтів, кардіологів, невропатологів зі скаргами на загальну слабість, сонливість, сухість шкіри, задуху, невмотивовану прибавку у вазі, або значну втрату ваги, пітливість, лабільність нервової системи, перебої в роботі серця, жінки лікуються в гінекологів з приводу безпліддя чи викидів.

При появі таких симптомів слід звернутися до ендокринолога та обстежити щитоподібну залозу”, – розповідає завідуюча відділом спеціалізованої допомоги, позаштатний міський ендокринолог Лілея Петровська.

Особливо насторожує зростання вузлових форм зобу, щорічно вперше виявляється дана патологія у 80-90 хворих.

Вузловий зоб – це пухлина (потенційно доброякісна або злоякісна), що формується у щитоподібній залозі. Розповсюдженість вузлового зобу зростає з віком, жінки хворіють частіше, ніж чоловіки.

Доброякісний вузловий зоб не впливає на тривалість життя, але якщо не усунута причина його формування, це може спричинити прогресування з утворенням множинних вузлів і розвитку в подальшому токсичної аденоми, яка впливає і на якість життя, і на збільшення смертності від захворювання. Цей стан потребує застосування інвазивних методів лікування.

Злоякісні пухлини щитоподібної залози посідають важливе місце у структурі онкологічної захворюваності населення. Лише в цьому році у Івано-Франківську зареєстровано 6 випадків раку щитоподібної залози, тоді як у 2012 році таких випадків було 4.

Актуальність проблеми захворювання пов’язана з високим відсотком випадків у III-IV стадії захворювання та високою смертністю внаслідок несвоєчасної діагностики.

„Успіх у лікуванні раку щитоподібної залози можливий тільки при ранній діагностиці даного захворювання, тому закликаю усіх не бути байдужими до свого здоров’я, один раз на рік з діагностичною метою проводити УЗД щитоподібної залози, а при діагностиці вузлів потрібно провести пункційну біопсію. Особливо настороженими мають бути пацієнти, в яких у анамнезі – опромінення голови і шиї, сімейний анамнез раку щитоподібної залози, сімейний поліпоз товстої кишки, люди молодші 14 та старші 70 років, чоловіча стать, наявність вузлів, розміри яких поступово збільшуються, постійні порушення мови та задуха”, – каже Лілея Петровська.

На необхідності своєчасного виявлення та лікування вузлових зобів наголошує і головний лікар Івано-Франківська Тарас Масляк. За його сприяння у терапевтичному відділенні Центральної міської клінічної лікарні було відкрито 10 додаткових ендокринологічних ліжок.

Проблема існує і для Прикарпаття вона дуже актуальна, проте лікарі Івано-Франківська наголошують: лікування можливе, варто тільки уважніше ставитися до свого організму.

Для довідки: Первинна захворюваність на дифузний зоб I ступеня становила в 2011 р – 205,7 на 100 тисяч населення, в 2012 – 355,6 на 100 т.н., по Україні 143,2 на 100 т.н. Також зростає захворюваність на вузловий зоб: 43,4 проти 37,9 на  100 т.н та гіпотиреоз: 251,5 проти 230,3 на 100 т.н.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
21 перегляд в січні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати