Чого очікувати від медичної реформи: міфи і реальність

Реформа системи охорони здоров’я – серед найбільш актуальних для українців. Водночас мало хто чітко уявляє, які саме зміни вона передбачає. Численні міфи створюють хибне увлення про те, як виглядатиме українська медицина за кілька років за умови втілення реформи – такої, яку пропонує нинішнє керівництво МОЗ.

Міністр охорони здоров'я України Олександр Квіташвілі спробує розвіяти міфи, але зараз саме від депутатів залежить чи візьмуть верх політичні амбіції, і медицина надалі залишатиметься в руїнах, чи всі об’єднаються і приймуть найближчим часом такі необхідні для України закони, зареєстровані вже у Верховній Раді під №2309а, №2310а, №2311а. І тоді реальність вперше за 25 років незалежності буде змінена.

Медичні заклади повинні навчитися самостійності

Чи не найбільше нерозуміння викликає надання автономії лікувальним закладам. Хочу підкреслити: ми рухаємося в напрямку децентралізації. Всі лікарні мають навчитися самостійно, ефективно і відповідально розпоряджатися бюджетними коштами. Держава не має змоги і не буде фінансувати застарілу систему ліжкомісць, яка дісталася нам у спадок ще з радянських часів. Медичні заклади зможуть вибрати будь-який легальний статус: державне прибуткове чи неприбуткове підприємство, комунальне підприємство (самостійний господарський суб'єкт), та працювати у майбутньому на основі принципу оплати послуг.

Що це значить?

Кожна лікарня буде самостійно розпоряджатися бюджетними грошима і легально збирати додаткові доходи замість нинішніх непрозорих благодійних внесків та конвертів з готівкою. Зібрані кошти керівництво лікувального закладу зможе направляти на його розвиток. Невикористані лікарнею кошти не будуть повертатися до бюджету в кінці року. Їх можна буде витрачати в майбутньому. Важливо, що на перехідний період державні та комунальні медустанови будуть звільнені від відрахування частини прибутку до бюджету, тобто ми максимально полегшимо для них процес реформування.

Отже, медичні установи змінять свій правовий статус (за рішенням місцевих органів самоврядування), але залишаться у державній власності. Медична реформа не передбачає приватизації і не дозволяє лікарням займатися іншою діяльністю крім медичної. Вона лише дає можливість лікувальному закладу почати працювати над тим, щоб відповідати очікуванням і пацієнта, і лікаря.

Для того, щоб контролювати діяльність лікарень, при закладах будутьстворюватися наглядові ради, до яких зможуть входити представники громадськості, які будуть стежити за дотриманням прав пацієнтів

А для того, щоб контролювати діяльність лікарень, при закладах будутьстворюватися наглядові ради, до яких зможуть входити представники громадськості, які будуть стежити за дотриманням прав пацієнтів. Підготувавши мережу автономних, сучасних, добре фінансованих медичних закладів, що працюють в кокурентному середовищі, ми отримаємо базу для запровадження обов’язкового та добровільного медичного страхування.

Медичні послуги – платні чи безкоштовні?

Реформа не означає, що охорона здоров’я стане дорожчою для держави чи для пацієнта. Навпаки. Фінансування галузі найближчими роками залишиться на попередньому рівні, однак ці кошти (приблизно 59 млрд. грн. в 2015 р.) будуть використані більш раціонально.

А конкуренція серед медичних закладів за пацієнта дозволить навіть знизити вартість медичних послуг і направити кошти саме на надання послуг, а не на утримання застарілої інфраструктури. 

Всі медичні послуги пройдуть тарифікацію, що базується на сучасних клінічних протоколах. Після цього держава (яка виступатиме замовником послуг) буде оплачувати лікарням (надавачам послуг) кошти за надання якісних послуг пацієнтам. Таким чином, з'явиться конкуренція між лікувальними установами – найкращий і найпростіший спосіб підвищити якість медобслуговування.

Отже, медична реформа не передбачає введення платної медицини. Вона передбачає такий підхід до фінансування медичних послуг державою, коли держава перестає бути як їхнім замовником, так і їхнім постачальником.

Таким чином, можна буде проводити незалежне та правдиве плануваня фінансування лікувальних закладів, виходячи з обсягу реально наданих ними послуг пацієнтам. А пацієнти, у свою чергу, вибираючи медичний заклад там, де їм зручно (незалежно від місця прописки чи проживання), будуть самі вирішувати, який з них вартий державних грошей.

Реформа заохочує професіоналізм

Як відомо, усі попередні роки медичні установи фінансувалися лише на 30% від потреби. Неформальні платежі від пацієнтів – готівка у конверті лікарю – сягають 70%. Якщо легалізувати ці величезні кошти, отримані від населення – українську медицину можна було б модернізувати надшвидкими темпами.

Реформа змінює сам підхід до оплати праці медичних працівників: вона дає можливість лікарю отримувати достойну платню легально, не принижуючись і не принижуючи пацієнта. В усіх лікувальних закладах замість фіксованої оплати згідно штатного розкладу буде введено контрактну систему оплати за послуги. Лікарі, залежно від того, скільки пацієнтів будуть їм довіряти і у них лікуватися, будуть отримувати більшу або меншу зарплату, а також зможуть працювати офіційно в декількох медичних установах.

Замість інертного "лікаря на ставку" реформа заохочує того, хто цікавиться пацієнтом, хоче заробляти більше, розвиваючись і удосконалюючи свій професіоналізм.

Зміна фокусу на первинну медичну допомогу

Щоб нова система охорони здоров'я працювала належним чином, необхідно вдосконалити надання первинної медичної допомоги у поліклініках, амбулаторіях, ФАПах та ін. Адже саме від якості первинної допомоги залежить ефективність використання ресурсів у сфері охорони здоров'я. Неналежна первинна допомога означає додаткові витрати на пацієнта в лікарні, яких можна було б запобігти.

Результатом реформи буде створення медичної одиниці, яка буде фінансуватися напряму замовником послуг та надаватиме первинну допомогу на місці. Реформа не залишить без медичної допомоги жодне селище чи невеликий районний центр.

Натомість діагностичні центри, в тому числі лабораторії, можуть бути приватними та співпрацюватимуть з багатьма лікарнями, надаючи висококісні сучасні послуги, як це працює в усьому світі. Часи, коли в кожній найменшій поліклініці лаборантки пенсійного віку вручну рахують, скажімо, формулу крові, мають залишитися в минулому.

Сподіваюся, що народні обранці підтримають Міністерство в реалізації медичної реформи. А особливо ті, хто демонструє постійний інтерес до діяльності МОЗ, адресуючи йому сотні і сотні депутатських запитів і звернень. Головне зараз – нарешті розпочати зміни самих засад системи охорони здоров'я. А це неможливо без прийняття Верховною Радою пакету відповідних законопроектів, які вже зареєстровані в парламенті.

Україна більше не може дозволити собі зволікати – занадто високу ціну громадяни щодня платять за відсталу медицину, занадто високу ціну український народ вже заплатив за шансна кардинальні зміни.

life.pravda.com.ua
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська медицина медична реформа Олександр Квіташвілі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
34 перегляди у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Влада
У мікрорайоні Каскад наразі триває реконструкція двох ключових вулиць – асфальтування вулиці 24 Серпня - Стуса та ремонт пішохідних тротуарів на вулиці Василя Симоненка. Незабаром одна з головних вулиць мікрорайону Василя Симоненка матиме новий вигляд. Тут передбачено реконструкцію тротуарів, відмежування пішохідної зони від велосипедної, встановлення лавочок, посадка дерев та озеленення, йдеться на сайті міської ради. Так, 1 черга робіт була зроблена мину...
Екологія
Мешканці Обертина нарікають на місцевих орендарів землі. Кажуть, ті не тільки вбивають шкідників та бур'ян на полях, аще й отруюють повітря. Обертинці запевняють, як тільки працює спецтехніка аграріїв, жити у селищі – нестерпно. Тутешні розповідають - масово хворіють і діти, і дорослі, вимирають цілі сім’ї бджіл, навіть воду із криниці бояться пити, йдеться в сюжеті НТК. Розв'язання проблеми шукали на спільній зустрічі із місцевою владою та орендаторами зе...
Політичні новини
Дослідження рейтингу довіри українських політиків європейськими соціологами говорить про втому українських виборців від старих політичних проектів і бажання бачити нові обличчя в українській політиці. За результатами дослідження, проведеного у вересні 2018 року на території України міжнародним дослідницьким центром BURI-Україна (The Belgium-Ukraine Research Institute, Бельгія Research Institute, Бельгія), якби президентські вибори проходили в найближчу нед...
Новини компаній
Останні екземпляри книги "Маріуполь. Останній форпост". Перевидання не буде. Поспішайте купити чесну книгу про події 2014-2015 років в Маріуполі і Приазов'ї. "Маріуполь. Останній форпост" - читають в Празі та Відні, Берліні та Тбілісі, Луцьку і Тернополі, Києві та Львові, Донецьку та Краматорську. Книга говорить голосом тих, хто бачив, чув і сам був учасником страшних і трагічних подій 2014 - 2015 років в Маріуполі. У ній немає оціночних суджень - тільки ф...
Суспільство
28-30 вересня в Івано-Франківську відбудеться програма, що поєднує буддійські вчення про мистецтво з вченнями Шамбали про сміливість бути в теперішньому моменті - поєднання енергії та магії живого буття з тим, як ми творимо себе та наш світ. Все наше життя може бути творчим процесом - за допомогою наших жестів, вчинків, речей, які ми створюємо, за допомогою того, що і як ми говоримо. Зазвичай мистецтво вважається чимось додатковим чи особливим у нашому жит...
Пригоди
17 вересня близько першої ночі в с. Лісна Велесниця (Надвірнянський район) сталась ДТП. За даними управління з питань цивільного захисту ОДА, водій автомобіля Ауді А-6, місцевий житель, допустив наїзд на пішохода, жителя с. Лісна Велесниця. Внаслідок ДТП пішохід отримав відкриту черепно-мозкову травму та був доставлений в Надвірнянську ЦРЛ. Читайте також: За добу в ДТП постраждали четверо прикарпатців
Новини компаній
Пити воду необхідно. Адже людина складається з води і її нестача може призвести до багатьох проблем. Якщо Ви ведете активний спосіб життя, з Вами завжди має бути необхідна кількість води. З нею Ваш організм буде в здоровому стані завжди. Скільки Ви витрачаєте на воду в пляшках? Постійна покупка бутильованої води в магазині не зовсім вигідна. Порахуйте, скільки Ви витрачаєте на це в місяць. Наприклад, якщо Ви займаєтеся фітнесом 3 рази в тиждень, купуючи що...
Культура
В Карпатах знімають фільм про легендарного опришка Олексу Довбуша. Відомо, що у стрічці режисера Олеся Саніна знімаються актор Івано-Франківського облмуздрамтеатру ім.І.Франка Олексій Гнатковський та директор Ростислав Держипільський. Фотограф Дмитро Следюк привідкрив завісу, як проходять зйомки українського фільму, пише Фіртка. Довідково: Режисер картини "Довбуш" є знаний український кінематографіст, автор фільму «Поводир» Олесь Санін. Сценарій написаний...
Суспільство
Прикарпатець із села Спас сім років тому хотів започаткувати страусину ферму. Однак, бізнес не пішов, і чоловік виріши птахів продати, йдеться у сюжеті телеканалу 2+2. М’яса і яєць прикарпатські ресторани не приймають – гурмани не готові до таких експериментів. А туристи за гроші дивитися на птахів не хочуть. Кілька яєчних шкаралуп продали писанкарям – на тім і весь заробіток ферми. Однак, велетенські пернаті припали до душі сусідам, і вони просять не збув...