Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж

Минулого тижня Міністерство інфраструктури оптимістично повідомило, що всі три лінії оборони, що зводяться навколо Маріуполя, готові на 100%. Кореспонденти 0629.com.ua вирішили на місці подивитися, чи так це, і що взагалі з себе представляє оборонна лінія міста.

Звичайно, побачили вони набагато більше, ніж змогли показати своїм читачам. Багато об'єктів фотографувати не можна. Тим не менш, загальне уявлення про те, як же виглядають знамениті три лінії оборони, ви отримаєте:

Спочатку трохи загальної інформації. В рамках проекту, розробленого Міністерством оборони України, навколо Маріуполя було побудовано 300 тимчасових опорних пунктів (ТОП) із загальною протяжністю 600 км.

Їх будували 20 обласних адміністрацій. У тому числі і Івано-Франківська. У ході будівництва було встановлено 20 тисяч бетонних конструкцій, використано 35 тисяч вагонів будівельних матеріалів. На будівництві працювали 5 тисяч будівельників. Загальна вартість робіт - 1 млрд. грн.

Якщо подивитися по карті будівництва (зі зрозумілих причин, публікувати її ми не можемо), то стане зрозуміло, що насправді суцільної лінії оборони навколо міста не існує. Скоріше, це такі точки на карті, не з'єднані між собою. Але їх розташування настільки щільне, що можна сміливо говорити: місто узяте в потрійне півкільце оборонних споруд, яке охоплює Маріуполь з трьох боків і впирається прямо в море.

Тепер докладніше про те, що вони з себе представляють.

Зразково-показовий ТОП, споруджений маріупольськими будівельниками під керівництвом Донецької військово-цивільної адміністрації, не раз демонстрували і делегації Європарламенту, і Президенту Порошенко, і українським журналістам під час прес-турів.

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 1
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 2
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 3

40 гектарів землі, поритих окопами. Деякі ТОПи займають ще більшу площу - до 80 гектарів.

Зразково-показовий опорний пункт виглядає ось так:

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 4
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 5

«Коли ми починали будувати, велика частина полів була вже засіяна пшеницею, соняшником, - розповів гід по ТОПам з числа будівельників. - Фермери були в шоці. Вони говорили: ми вклали в посівну шалені гроші, що нам робити, хто нам їх поверне! Звичайно, ми намагалися акуратно працювати, їздили тільки по своїй колії, але все-таки багато посівів було знищено. Навряд чи комусь віддадуть за це гроші».

Зараз, у розпал літа, багато ТОПів потопають у соняшниках. Їх навіть важко розгледіти серед всієї цієї природної краси.

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 6

Їдемо по трасі (напрямок і назву населених пунктів навмисно не вказуємо).

"Ось бачите, справа, це ТОПи, які будувала Волинська ОДА. Ми їм допомагали технікою. Це друга лінія оборони, - показує маріупольський підрядник. - А ось там, далі, це вже ми будували".

Під'їжджаємо ближче. Можна фотографувати.

В принципі, все те ж, що і на показовому ТОПе, тільки без маскувальних сіток, і трави біля укріплень побільше.

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 7
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 8
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 9

Продовжуємо шлях. Далі їхати доводиться тільки полями і посадками. Проїжджаємо рідкісні блокпости, на них відверто нудьгують розморені спекою бійці. При появі автомобіля помітно пожвавлюються. Машини тут проїжджають нечасто. З цікавістю розглядають нас і без проблем пропускають, не питаючи хто ми і куди прямуємо.

Коли ми починали будувати, велика частина полів була вже засіяна пшеницею, соняшником. Фермери були в шоці

В'їжджаємо у село. Тут розташовується штаб. Проїхати до нього не можна - варта постової, не впускає. На вулицях багато військових. Бійці живуть в порожніх будинках селян. Ось старенька сидить на ганку, а в сусідньому дворі відпочиває боєць. Розташувався на лавочці, поруч каска, автомат. П'є щось з чайного горнятка. Назустріч нам по дорозі йде група бійців. Зверху камуфляж, а на ногах - спортивні штани і шльопанці. Настрій веселий. Поруч дітвора на велосипедах. Два місцевих діда, дуже жваві, про щось сперечаються. З ними по сусідству, в будинку навпроти, щось майструють бійці. Дуже незвична картинка - таке паралельне співіснування війни і миру.

«Адже зовсім недавно все було інакше. Ми коли в Чермалик приїхали будувати, на нас мужики місцеві з кулаками кидалися. І в Сартані «гаряче» зустрічали. Зараз настрої інші вже», - розповідає наш провідник.

Виїжджаємо за село - і відразу ТОПи.

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 10
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 11
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 12

«Ці теж ми будували, Донецька ОДА. Всього 44 опорних пункти. Кожен ТОП за кошторисом коштує 2,4 млн. грн. Але ми ні на одному об'єкті не вклалися в кошторис. А все тому, що доводилося прокладати під'їзні шляхи, засипати щебенем дороги, планувати землю, щоб важка техніка, платформи могли пройти по бездоріжжю. Ми ж у квітні починали будувати. Весна була дощова, та і червень теж. Ось ця дорога, по якій ми зараз їдемо - її ж просто не було. Ми її з нуля прокладали. А це все додаткові витрати, солярка. Цього в кошторисі ніхто не передбачив».

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 13

«Зараз усі критикують Запорізьку ОДА, що вона відстає від графіка. Там, звичайно, довірили роботи фірмам-одноденкам. У них ні техніки не вистачало, ні людей. Просили нас про допомогу. Але не тільки в цьому справа. Погода, бездоріжжя. Та й їх ТОПи знаходяться здебільшого на першій лінії, під постійними обстрілами - Гнутове, Староігнатовка, Новотроїцьке. Я людей розумію. Я коли на першій лінії під обстріл потрапив, теж категорично відмовлявся працювати. «Азовінтекс» нагнав своєї техніки. Крани яскраві, жовто-червоні. Та вони для бойовиків - як маяки. Цілься - не хочу. І кілька разів по нас дійсно відкривали вогонь. Як почали падати міни по ліву і по праву сторону від нашої техніки. Жах! Гуркіт, осколки летять на всі боки, на нас летять. Страшно було, чого приховувати. Тільки дурням не страшно. Живіт відразу скрутило від страху. Наші тоді всі розбіглися. Не підемо працювати, і все. Навіщо нам це треба? Військові хоча б захищені, каски, бронежилети. У них соціальний захист до того ж. Якщо щось трапиться, держава забезпечить родини. А ми нікому не потрібні. Нам навіть спасибі ніхто не сказав за таку роботу і ризик. Загалом, збунтувалися. А потім що, будувати щось треба. Пішли працювати».

Так за розмовою примчали на першу лінію. Саме примчали. Деякі ділянки шляху пролітали, не гальмуючи - місця, де дорога йде по висоткам, та ще й не прикрита посадками, постійно прострілюються. Але сьогодні було тихо. Пощастило. Перше справжнє перемир'я.

«А ось і перша лінія. ТОП 1.... О, так тут ще не закінчені роботи. А нам сказали, що вже все зроблено...»

Відверто кажучи, перша лінія оборони не вселяла оптимізму. Якщо на другій лінії багато ТОПів вже заселені, обживаються військовими і виглядають відмінно, то тут, за кілька кілометрів від передової, все поросло травою. Від постійних дощів стіни окопів розмило. У бетонних укріпленнях потріскалася глина.

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 14
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 15
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 16
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 17

Ці укріплення явно не для війни. Ще місяць-другий, і всі траншеї доведеться рити по-новій. Скільки на це ще може піти грошей, бюджетних грошей, - ось питання.

«Бачите, які вузькі траншеї? 60 см, все по проекту Міністерства оборони. Вони, напевно, ще на Другу світову орієнтувалися, коли свій проект готували. Нам його потім тричі міняли! Адже техніка - це така штука, їй простіше нову траншею вирити, ніж розширювати стару. Екскаватор гусеницями руйнує все, що до цього зводилося».

Ще одна особливість будівництва на першій лінії - дуже складний грунт. Район Чермалик, Павлопіль - там скрізь граніт. Доводилося молот використовувати. Все це затягувало роботу.

Назвати сьогодні ТОПи першої лінії готовими на 100% ніяк не можна. Якщо всі ці споруди терміново не довести до розуму, а потім не взяти під постійний контроль та обслуговування в найближчий час, ситуація ще більше погіршиться. Від траншей залишаться тільки глибокі борозни, а бетонні споруди доведеться викопувати з глини і землі. Але поки що непомітно, що це когось хвилює в Міноборони або обладміністрації. Останнім часом комісії сюди практично не з'їжджаються, кажуть будівельники.

Коли на другій лінії працювали, день через день до нас чиновники навідувалися. А як першу почали будувати - нікого. Мабуть, всі бояться

"Коли на другій лінії працювали, день через день до нас чиновники навідувалися. А як першу почали будувати - нікого. Мабуть, всі бояться. Взагалі-то, нам говорили, що ми на першій працювати і не будемо. Військові там мали будувати. Але потім подивилися, що ми справляємося, і туди нас закинули", - розповідає підрядник. І показує вдалину: он там, де виблискує на сонці річечка, там уже ворог. Може, дивиться на нас в бінокль і думає про щось. Так близько, рукою подати.

Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 18
Були порослі, стали лінії оборони Маріуполя. Фоторепортаж (фото) - фото 19

Два роки тому ми з друзями в тих місцях полювали на фазана. А тепер на нашій землі хтось полює на нас. У це важко повірити, особливо коли не стріляють, світить сонце, в ставці плавають гуси, а в полі працює трактор. І якщо не помічати всі ці ТОПи, здається, що і немає ніякої війни.

До слова, місцеві не вірять, що ці укріплювальні спорудження побудовані для оборони. Тут вважають, що так тепер виглядає нова межа України. Вірити в це зовсім не хочеться.

www.0629.com.ua
новини Івано-Франківська Маріуполь лінія оборони тимчасовий опорний пункт фортифікаційні споруди
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
170 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
У приватному господарства на Прикарпатті спалахнув газ. Травмовані люди, інформує управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської ОДА. Уранці 21.09.2018 р. у селі Пасічна Надвірнянського району в приватному господарстві 32-річної місцевої мешканки внаслідок витоку газу з газового балона відбувся спалах газо-повітряної суміші без подальшого горіння, в результаті чого отримали травми 3 особи, а саме : - громадянка 1986 р.н., отримала опіки тіла І-І...
Суспільство
Фахівці пишуть науковий звіт та розробляють архітектурні рішення щодо музеєфікації та накриття залишків Тисменицької брами, які розкопали у середмісті Франківська. Про це написала авторка ініціативи «Франківськ Який Треба Берегти» Марія Козакевич на сторінці спільноти у соціальній мережі. «Відбулась спільна нарада з мером, активом науковців, департаментами архітектури та комунального господарства щодо подальших дій. Так як розробка проекту та всієї необхід...
Влада
Для будівництва мосту у Пасічну доправили металоконструкції. Про це написав міський голова Руслан Марцінків на сторінці у соціальній мережі. «Метал приїхав і це значить, що ми переходимо в нову фазу будівництва Галицького мосту. Протягом вересня в Івано-Франківськ доставили металеві конструкції вагою 100 тонн. Це і головні балки, і центральні плити. Коли матимемо 400-500 тонн, перейдемо до збору суцільної конструкції та насування на опори, - написав міськи...
Суспільство
У четвер, 20 вересня службовий автомобіль керівника поліції Івано-Франківщини збив велосипедиста. 71-річний чоловік помер дорогою до лікарні. Подія трапилась при в'їзді до селища міського типу Перегінськ на Рожнятівщині. Прес-служба прикарпатської поліції одразу повідомила про цей прикрий випадок із співчуттями родині загиблого чоловіка. Сьогодні керівник головного управління поліції в Івано-Франківській області Володимир Голубош скликав ЗМІ, аби розповіст...
Влада
Міський голова Івано-Франківська провів традиційну чорну п’ятницю. Сьогодні побував у військвому містечку, написав мер на сторінці у соціальній мережі. «Ранок почався з прогулянки Військовим містечком. Разом з депутатом від цього округута працівниками апарату міської ради перевірили стан прибирання у мікрорайоні. Що можу сказати - мікрорайон змінюється. Мав цікаву бесіду з панянками, які тут прибирають. Адже хто краще ніж вони знає, як тут все відбувається...
Суспільство
Три роки очікує на українське громадянство грузин із Калуша, який воював в АТО. Про це йшлося в п’ятницю, 22 вересня, на пленарному засіданні франківської облради, інформує “Галка”. До прикарпатських депутатів звернувся Тарас Виноградник, член партії “Самопоміч”, з проханням вислухати учасника бойових дій Мераба Концелідзе,який вже більше 10 років живе на Калущині. За словами добровольця він уже майже 3 роки очікує, щоб йому надали громадянство України. «Я...
Суспільство
Сьогодні, 21 вересня, в Івано-Франківську проходить сесія обласної ради. Одним із питань порядку денного стало питання “Про виконання Державного Гімну України перед початком занять в школах області”, пише «Галицький кореспондент». “Ця ініціатива має свою історію. Під час Революції гідності наші школярі та студенти започаткували таку її співаючи гімн та вшановуючи загиблих хвилиною мовчання”, – каже депутат обласної ради Юрій Червневий. Планується рекоменду...
Кримінал
СБУ затримала на хабарі керівника одного з відділів патрульної поліції Івано-Франківщини. Співробітники Служби безпеки України спільно з працівниками слідчого управління ГУ НП, Івано-Франківського управління департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції за процесуального керівництва прокуратури області викрили на хабарі тимчасово виконуючого обов’язки керівника одного з підрозділів Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області. Правоохоронці вст...
Новини компаній
Останні екземпляри книги "Маріуполь. Останній форпост". Перевидання не буде. Поспішайте купити чесну книгу про події 2014-2015 років в Маріуполі і Приазов'ї. "Маріуполь. Останній форпост" - читають в Празі та Відні, Берліні та Тбілісі, Луцьку і Тернополі, Києві та Львові, Донецьку та Краматорську. Книга говорить голосом тих, хто бачив, чув і сам був учасником страшних і трагічних подій 2014 - 2015 років в Маріуполі. У ній немає оціночних суджень - тільки ф...