Акцизи на тютюн: що пропонує Мінфін, і як це вплине на ціну сигарет?

Український центр контролю над тютюном провів аналіз пропозицій Мінфіну щодо оподаткування тютюнових виробів.

Як заявила Міністр фінансів Яресько, специфічну ставку акцизу планують збільшити на 40%. Раніше Мінфін пропонував підвищити цю ставку на 26,7%. Експерти вітають зростання податків на сигарети, що має призвести до їхнього подорожчання. У той же час, запропоноване підвищення акцизу на тютюн з 2016 році буде навіть нижчим за очікуваний річний рівень інфляції, який за січень-серпень 2015 року вже складає 38,2%. Наразі на всі сигарети дешевші, ніж 15,40 гривень за пачку, ставка акцизу складає 6,08 гривень. На найдорожчі сигарети ставка акцизу лише на 1 гривню вища. Зростання акцизу на 40% означає, що мінімальна ставка акцизу на пачку сигарет зросте на 2,43 грн – до 8,51 грн за пачку. Із урахуванням ПДВ ціна має зрости на 2,84 гривні на дешеві сигарети, а загалом – приблизно на 3 гривні. Середня ціна пачки сигарет в 2015 році становить приблизно 15 гривень, зростання податку на 3 гривні означає зростання ціни на 20%.

Акцизи на тютюн: що пропонує Мінфін, і як це вплине на ціну сигарет? (фото) - фото 1

У січні-серпні 2015 р. ціни на тютюнові вироби, за даними Держстату, зросли на 22%. Таким чином, запропоноване зростання акцизів дозволить підвищити ціни на сигарети лише до очікуваного рівня інфляції в 2015 році. Якщо проаналізувати індекс споживчих цін на деякі продукти споживчого кошику, то можна побачити, що їхня ціна зростала активніше, ніж на тютюн. Індекс інфляції за деякими категоріями товарів в січні-серпні 2015 р. був наступний: хліб – 143,3%, олія – 162,1%, риба – 144,5%2, а на тютюн– 122%.

Акцизи на тютюн: що пропонує Мінфін, і як це вплине на ціну сигарет? (фото) - фото 2

Міністерство фінансів задекларувало мету приведення ставок акцизів на тютюнові вироби до мінімального європейського рівня згідно зі статтею 352 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ця стаття передбачає співробітництво у боротьбі з контрабандою підакцизних товарів і, зокрема, включає «поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби». Наразі мінімальна ставка акцизу в країнах ЄС складає 90 євро за 1000 шт. Після підвищення акцизу на 40% у 2016 р. Україна досягне рівня 17 євро (426 грн.) за 1000 штук за теперішнім курсом. Зараз в Україні мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет становить 304,11 грн. (13 євро).

Мінфін також пропонує щорічне зростання ставки податку на тютюн з 2017 - 2020 рр. на 7%. Експерти вважають, що такий показник не зможе забезпечити гармонізацію акцизів на тютюн із країнами ЄС навіть у довгостроковій перспективі (у 2020 р. ставка акцизу буде тільки 558,4 грн, або 22,3 євро на 1000 шт.). Такими темпами Україна досягне рівня 90 євро (2250 грн на 1000 шт.) лише через 25 років.

За дослідженням «Вплив зміни акцизних ставок на тютюнові вироби на деякі економічні та соціальні показники в контексті Угоди про Асоціацію з ЄС»3 (грудень 2014 р.), Україна зможе наблизити акцизні ставки на тютюнові вироби до рівнів країн ЄС за умови підвищення специфічної акцизної ставки щорічно на 30%, починаючи з 2015 р. У такому разі необхідна ставка 90 євро буде досягнута в 2021 р. при курсі 19,6 грн за євро.

Постійне підвищення акцизів на тютюн є суспільно важливим фактором, котрий описаний у міжнародному договорі - Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку ратифікували 180 країн, у тому числі й Україна. Стаття 6 РКБТ говорить, що цінові та податкові заходи є ефективними інструментами у сфері скорочення вживання тютюну різними групами населення, особливо молоддю.

Досвід України минулих років переконливо показує, що суттєве зростання акцизів на тютюнові вироби є вигідним як для здоров’я населення, так і для державного бюджету. Протягом 2008-2014 рр. середня ставка акцизу на пачку сигарет зросла у 12 разів, завдяки чому поширеність куріння в Україні, за даними опитувань Держстату, скоротилася на 18%, а надходження до Державного бюджету зросли з 3,5 млрд у 2008 році до 18,1 млрд гривень у 2014 році, при скороченні реалізації сигарет в ці роки з 124 млрд шт. до 74 млрд шт. сигарет.

Підвищення акцизів є гарантованим джерелом наповнення Держбюджету. Завдяки підвищенню ставки акцизу у липні та вересні 2014 р. (загалом на 30%) в січні-липні 2015 р. тютюнові акцизи принесли в бюджет 12 млрд грн, на 21 % більше ніж рік тому, при скороченні обсягів реалізації сигарет.

Протягом 2015 року бюджет має отримати від тютюнових акцизів більше 20 млрд грн. Досвід минулих років свідчить, що зростання акцизу на 40% має збільшити ціни приблизно на 20%, що зменшить їхню реалізацію не більш ніж на 10%. Відповідно в 2016 р. доходи бюджету мають скласти 20 млрд * 0,9 (ринок) *1,4 (акциз) = 25 млрд гривень – на 5 млрд більше, ніж в 2015 р.

Український центр контролю над тютюном підтримує пропозицій Мінфіну щодо зростання акцизів на тютюнові вироби на 40%, як крок у правильному напрямку, хоча і дуже малий. Закликаємо уряд розробити реальну програму зростання тютюнових виробів до 2020 р., яка відповідатиме положенням Угоди про асоціацію з ЄС щодо гармонізації акцизів.

Український Центр контролю над тютюном - аналітичний та адвокаційний центр, діяльність якого направлена на моніторинг, експертизу та аналіз визначених сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення та виконання антитютюнового законодавства України задля скорочення споживання тютюнових виробів та скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру заснована на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну. 

Івано-Франківськ новини Івано-Франківська акциза тютюн
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
61 перегляд у квітні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у соціальній мережі. “Великі й малі, а головне – свідомі мешканці БАМу нині толокують та готують район до Великодніх свят! А ти вже прибрав у своєму дворі?” – написав Марцінків. Нагадаємо, що в загальноміській толоці взяли участь понад 2100 франківців.
Суспільство
У Соборі Святих Землі Української богослужіння розпочнеться о 07:45, а друга святкова літургія та освячення вербних гілок відбудеться о 10:00.
Суспільство
Про це в мережі повідомив директор комунального підприємства Віталій Бурко. За словами дорожників, через поганий стан дорожнього полотна на Незалежності від вулиць Нової до Залізничної та на залізничному мості було вирішено не проводити ямковий ремонт, а повністю зрізати верхній шар. Опісля - перестелити новий. Відтак, сьогодні працівники "МДК" провели роботи у районі вулиці Нова.
Культура
20 квітня о 18:00 відбулося відкриття галереї сучасного мистецтва «Детектор» та відкриття проекту «Blindman». Адреса: вулиця Сахарова, 23 ( 3 поверх, «Promprylad. Renovation») Автори проекту: Володимир Гавриш – художник, дизайнер, автор артбуків. Працював над тревелоґами Софії Яблонської та українськими виданнями романів Курта Воннеґута «Ґалапаґос» та «Буфонада». Андрій Беницький – редактор, сценарист, автор проектів «Теура. Софія Яблонська» та «Франко. Пе...
Суспільство
З головою Івано-Франківського апеляційного суду Богданом Гриновецьким та його заступником Віталієм Девляшевським було не так просто зустрітися через їхню постійну завантаженість. Ніби й зрозуміло, що коли люди обіймають такі поважні адміністративні посади, то з вільним часом у них проблемно. Та, за словами Богдана Михайловича, завантаженість виникла не так через адміністрування, як через потребу виконувати прямі суддівські обов’язки у зв’язку з тим, що бра...
Суспільство
Справжня свобода неможлива без відповідальності. Свобода без відповідальності стає сліпою і руйнівною силою, сваволею, що закриває очі на дотеперішні здобутки, нищить наявне добро – особисте та суспільне – і ставить під сумнів особисте та національне «завтра». Дорога в Христі молоде в Україні та на поселеннях! Із великою радістю, як і щороку, хочу скористати з нагоди Квітної неділі, урочистого В’їзду Христа-Господа в Єрусалим, щоб звернутися до вас із паст...
Суспільство
Цими передвеликодніми днями мимоволі замислюємося над духовними цінностями. Прагнемо доторкнутися до першоджерел, надихнутися красою. І таку нагоду мають відвідувачі Івано-Франківського краєзнавчого музею, де розгорнута виставка «Священна Гуцульщина». На ній представлено картини львівських художників Людмили та Миколи Рибенчуків — результати експедицій Карпатами, проведених Верховинським історико-краєзнавчим музеєм спільно з вітчизняними та зарубіжними нау...
Екологія
Військовий лісгосп ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» завдав навколишньому природному середовищу збитків на 4,4 млн грн. За процесуального керівництва військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону здійснюється досудове розслідування кримінального провадження про завдання службовими особами Сколівського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» збилтків державі на суму 4,4 млн грн. Установлено, що в поруш...
Культура
ьогодні, 20 квітня, в Івано-Франківську відбулися звітно-виборні збори, на яких обрали нового голову спілки. Загалом на зборах було 52 із 72 членів спілки. Спершу заслухали звіт голови Євгена Барана, далі – ревізійної комісії. До слова, Баран вибачився перед письменницею Ольгою Бабій за конфлікт кількарічної давності. Нагадаємо, вона тоді працювала головним редактором журналу «Перевал», і він публічно підняв питання про її завищену зарплату, яка себе не ви...