Акцизи на тютюн: що пропонує Мінфін, і як це вплине на ціну сигарет?

Український центр контролю над тютюном провів аналіз пропозицій Мінфіну щодо оподаткування тютюнових виробів.

Як заявила Міністр фінансів Яресько, специфічну ставку акцизу планують збільшити на 40%. Раніше Мінфін пропонував підвищити цю ставку на 26,7%. Експерти вітають зростання податків на сигарети, що має призвести до їхнього подорожчання. У той же час, запропоноване підвищення акцизу на тютюн з 2016 році буде навіть нижчим за очікуваний річний рівень інфляції, який за січень-серпень 2015 року вже складає 38,2%. Наразі на всі сигарети дешевші, ніж 15,40 гривень за пачку, ставка акцизу складає 6,08 гривень. На найдорожчі сигарети ставка акцизу лише на 1 гривню вища. Зростання акцизу на 40% означає, що мінімальна ставка акцизу на пачку сигарет зросте на 2,43 грн – до 8,51 грн за пачку. Із урахуванням ПДВ ціна має зрости на 2,84 гривні на дешеві сигарети, а загалом – приблизно на 3 гривні. Середня ціна пачки сигарет в 2015 році становить приблизно 15 гривень, зростання податку на 3 гривні означає зростання ціни на 20%.

Акцизи на тютюн: що пропонує Мінфін, і як це вплине на ціну сигарет? (фото) - фото 1

У січні-серпні 2015 р. ціни на тютюнові вироби, за даними Держстату, зросли на 22%. Таким чином, запропоноване зростання акцизів дозволить підвищити ціни на сигарети лише до очікуваного рівня інфляції в 2015 році. Якщо проаналізувати індекс споживчих цін на деякі продукти споживчого кошику, то можна побачити, що їхня ціна зростала активніше, ніж на тютюн. Індекс інфляції за деякими категоріями товарів в січні-серпні 2015 р. був наступний: хліб – 143,3%, олія – 162,1%, риба – 144,5%2, а на тютюн– 122%.

Акцизи на тютюн: що пропонує Мінфін, і як це вплине на ціну сигарет? (фото) - фото 2

Міністерство фінансів задекларувало мету приведення ставок акцизів на тютюнові вироби до мінімального європейського рівня згідно зі статтею 352 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ця стаття передбачає співробітництво у боротьбі з контрабандою підакцизних товарів і, зокрема, включає «поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби». Наразі мінімальна ставка акцизу в країнах ЄС складає 90 євро за 1000 шт. Після підвищення акцизу на 40% у 2016 р. Україна досягне рівня 17 євро (426 грн.) за 1000 штук за теперішнім курсом. Зараз в Україні мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет становить 304,11 грн. (13 євро).

Мінфін також пропонує щорічне зростання ставки податку на тютюн з 2017 - 2020 рр. на 7%. Експерти вважають, що такий показник не зможе забезпечити гармонізацію акцизів на тютюн із країнами ЄС навіть у довгостроковій перспективі (у 2020 р. ставка акцизу буде тільки 558,4 грн, або 22,3 євро на 1000 шт.). Такими темпами Україна досягне рівня 90 євро (2250 грн на 1000 шт.) лише через 25 років.

За дослідженням «Вплив зміни акцизних ставок на тютюнові вироби на деякі економічні та соціальні показники в контексті Угоди про Асоціацію з ЄС»3 (грудень 2014 р.), Україна зможе наблизити акцизні ставки на тютюнові вироби до рівнів країн ЄС за умови підвищення специфічної акцизної ставки щорічно на 30%, починаючи з 2015 р. У такому разі необхідна ставка 90 євро буде досягнута в 2021 р. при курсі 19,6 грн за євро.

Постійне підвищення акцизів на тютюн є суспільно важливим фактором, котрий описаний у міжнародному договорі - Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку ратифікували 180 країн, у тому числі й Україна. Стаття 6 РКБТ говорить, що цінові та податкові заходи є ефективними інструментами у сфері скорочення вживання тютюну різними групами населення, особливо молоддю.

Досвід України минулих років переконливо показує, що суттєве зростання акцизів на тютюнові вироби є вигідним як для здоров’я населення, так і для державного бюджету. Протягом 2008-2014 рр. середня ставка акцизу на пачку сигарет зросла у 12 разів, завдяки чому поширеність куріння в Україні, за даними опитувань Держстату, скоротилася на 18%, а надходження до Державного бюджету зросли з 3,5 млрд у 2008 році до 18,1 млрд гривень у 2014 році, при скороченні реалізації сигарет в ці роки з 124 млрд шт. до 74 млрд шт. сигарет.

Підвищення акцизів є гарантованим джерелом наповнення Держбюджету. Завдяки підвищенню ставки акцизу у липні та вересні 2014 р. (загалом на 30%) в січні-липні 2015 р. тютюнові акцизи принесли в бюджет 12 млрд грн, на 21 % більше ніж рік тому, при скороченні обсягів реалізації сигарет.

Протягом 2015 року бюджет має отримати від тютюнових акцизів більше 20 млрд грн. Досвід минулих років свідчить, що зростання акцизу на 40% має збільшити ціни приблизно на 20%, що зменшить їхню реалізацію не більш ніж на 10%. Відповідно в 2016 р. доходи бюджету мають скласти 20 млрд * 0,9 (ринок) *1,4 (акциз) = 25 млрд гривень – на 5 млрд більше, ніж в 2015 р.

Український центр контролю над тютюном підтримує пропозицій Мінфіну щодо зростання акцизів на тютюнові вироби на 40%, як крок у правильному напрямку, хоча і дуже малий. Закликаємо уряд розробити реальну програму зростання тютюнових виробів до 2020 р., яка відповідатиме положенням Угоди про асоціацію з ЄС щодо гармонізації акцизів.

Український Центр контролю над тютюном - аналітичний та адвокаційний центр, діяльність якого направлена на моніторинг, експертизу та аналіз визначених сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення та виконання антитютюнового законодавства України задля скорочення споживання тютюнових виробів та скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру заснована на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну. 

Івано-Франківськ новини Івано-Франківська акциза тютюн
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
61 перегляд в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Різне
Розмір шкоди залежить також й від діаметра дерева.У Держлісагентстві зазначили, що розмір штрафних санкцій за незаконно спиляні ялинки залежить від місця незаконної порубки. Про це повідомляє пресслужба Держлісагентства. Так, розмір шкоди залежить від місця скоєння незаконної рубки новорічної ялинки (в лісі чи в межах населеного пункту) та діаметра дерева у корі біля шийки кореня, зокрема відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком д...
Здоров'я
В Україні запрацював новий онлайн-інструмент у рамках урядової програми "Доступні ліки". Тепер у зручному форматі можна знайти всі аптеки, що працюють за програмою "Доступні ліки", у радіусі 7 км від медичних закладів, у яких працюють сімейні лікарі, педіатри та терапевти. Адреси аптек можна знайти за посиланням:   http://texty.org.ua/d/2019/medical_reform/#/apteky Для пацієнтів пошук потрібної аптеки стане максимально зручним і швидким. Новий онлайн-інстр...
Суспільство
21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, що об’єднав дві знакові події у новітній історії країни – Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію Гідності 2013 року. Свято встановлено Указом Президента України Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року. Метою запровадження пам’ятної дати стало донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани п...
Різне
Українська асоціація футболу довірила Михайлу Хомі виконання гімну перед кожним матчем збірної України на Євро-2020. Про це розповів журналіст Ігор Бурбас у Тwitter, пише champion.com.ua. “Дзідзьо – із днем народження! Найбільш душевний виконавець гімну України, голос якого невдовзі почує вся футбольна Європа. Оскільки УАФ довірила Михайлу Хомі вживу виступати перед кожним матчем збірної на Євро 2020. Це вам не якесь там Євробачення, тут аудиторія значно б...
Різне
Українські заклади спонсорують насильне відгодовування гусей для виробництва фуа-гри. Через два тижні інтенсивної комунікації франківський заклад гастрономії  «Profiterole» вирішив долучитися і підтримати кампанію зоозахисників “Стоп фуа-гра” та відмовитись від приготування і продажів такого делікатесу. З 7 січня заклад не пропонує своїм клієнтам цього продукту в меню. На Заході фуа-гра вже давно вважається показовим прикладом жорстокого поводження з твари...
Новини компаній
З 18.11 по 27.11.2019г.  «Медико - Природничий Університет» почав листопадовий набір студентів на вечірню, заочну, дистанційну форми навчання.  Надходження здійснюється без ЗНО на основі будь-якого диплома молодшого спеціаліста (бакалавра, спеціаліста, магістра) - зарахування на II - III курси.  Після закінчення програми навчання студенти отримують диплом бакалавра державного і міжнародного зразка за спеціальностями:  223 МЕДСЕСТРИНСТВО  спеціалізації:  -...
Суспільство
На жаль, жителі міста часто використовують унітаз в якості смітника.  Не відкриємо для багатьох америку, але змивати в каналізацію можна далеко не все, що хочеться. Навіть звичайний туалетний папір, потрапляючи в унітаз, не розчиняється безпосередньо в унітазі, а починає довгу подорож по лабіринтах каналізаційних труб. Лише в очисних спорудах він розщеплюється за допомогою ферментів, що розкладають целюлозу. Щоб зрозуміти, чим можна засмітити, заблокувати...
Кримінал
Військова прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт відносно ексдиректора державного підприємства Держконцерну «УкрОборонПром». Військова прокуратура Івано-Франківського гарнізону затвердила та направила до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області обвинувальний акт щодо колишнього д до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області обвинувальний акт щодо колишнього директора та керуючого санацією Державного підприємс...
Суспільство
З 2016 року Україна додала 30 позицій в Індексі громадянств, що стало одним із найбільших стрибків за його історію. Основна причина такого прогресу – це отримання безвізового доступу до країн Шенгенської зони в 2017 році. В Індексі громадянств світу (QNI) Україна посіла 75-те місце, поліпшивши свій результат на п'ять позицій у порівнянні з попереднім роком. Рейтинг оприлюднила компанія Henley&Partners на сайті QNI, передає 0342.ua з посиланням на "Укрінфор...