Як підготуватися до походу в Карпати

Майбутній похід у Карпати... Це хвилююча подія, яка вносить у звичайне життя особливий колорит. У думках людей, яким уже пощастило сходити в гори, вона пробуджує спогади про колишні походи, про ту красу, яку пощастило побачити, про ті пригоди, які довелося пережити. Спадають на думку певні недоліки і упущення, яких у новому поході не варто повторювати. І, звичайно ж, гостро постає питання про те, як же підготуватися до походу. Що взяти із собою, які речі будуть необхідні, а без яких можна й обійтися? Скільки взяти продуктів, води? Яке спорядження необхідне? І якщо у туристів з досвідом походів у гори відповіді на ці питання не викликають особливих труднощів, то в тих, хто збирається в похід уперше, складнощі можуть виникнути. У цій статті ви знайдете підказки, як організувати підготовку до походу в гори та який мінімум речей необхідний для підкорення вашої першої гірської вершини.

1. З ким і куди піти

Перше питання, яке належить вирішити, – це з ким іти в гори. Саме відповідь на нього визначатиме всю подальшу підготовку до походу, маршрут і тривалість подорожі. Справа в тому, що люди по-різному переносять фізичні навантаження. А до них у поході додаються ще й психологічні. Так що перед підготовкою варто критично оцінити ситуацію з компанією, що зібралася йти у похід.

Якщо в команді будуть усі новачки, без досвіду походів, або діти, яким теж буде важко переносити похід, то краще віддати перевагу маршрутам «одного дня». Це дасть можливість усім оцінити свої сили, психологічну сумісність членів колективу, перевірити нове для себе спорядження. До того ж у такому одноденному поході вага спорядження, яке необхідно нести на собі, буде мінімальною (вам не знадобляться намети та спальники). Якщо компанія надійна і витривала, бажання сходити в похід у гори з ночівлею переважає всі побоювання перед можливими труднощами першого походу, а погоду обіцяють гарну – то вперед і з піснею :) Обираєте бажаний маршрут походу, вивчаєте інформацію про нього в інтернеті (зараз багато пишуть про свої походи): відстані переходів, місця стоянок, джерела на маршруті, де можна поповнити запаси води, місця, які трохи відхиляються від маршруту але в які варто зазирнути. У наш час поширеності GPS-пристроїв абсолютно не зайвим буде мати паперову карту місцевості планованого походу. Електроніка може підвести в найбільш непідходящий момент: розрядитися, «заглючити», розбитися або загубитися, і в такому випадку паперова карта буде якщо й не порятунком, то вже точно хорошим помічником. А ми плавно підійшли до другого пункту наших порад.

2. Погода. Коли йти

Зовсім не зайвим буде перед майбутнім походом з'ясувати прогноз погоди. Справа в тому, що в Карпатах погода часто буває дуже мінливою, а якщо за прогнозами обіцяють затяжні дощі, задоволення від походу в таких умовах ви навряд чи отримаєте. Тому розумно йти в суху погоду або при прогнозі короткочасних дощів.

Найкращий час для походів – від початку травня до жовтня, коли в горах уже майже немає снігу або коли його ще немає, а температура повітря дозволяє не замерзнути навіть у разі відсутності теплих речей.

Наступний важливий пункт – спорядження, яке буде необхідне для комфортного походу.

3. Спорядження для походу в гори

3.1. Рюкзак

Турист у поході схожий на равлика, тільки замість «будиночка» у нього за спиною рюкзак з усіма необхідними в поході речами. Рюкзак на час походу стане вашим надійним другом. Правда, весь похід вам доведеться носити цього друга на своїй спині. І повірте – це набагато краще, ніж нести якісь сумки або пакети в руках (ВЕЛИКА помилка деяких туристів-початківців).

Рюкзак потрібно брати сучасний (а не старий «колобок») і з розрахунку кількості днів, які вам належить провести на природі. На одноденний похід цілком підійде і «міський» рюкзачок (можна, звичайно, і більш місткий), а ось вже на 2-3-5... днів буде просто необхідний рюкзак з об'ємом не менше 65–80 літрів.

Обмеженість об’єму рюкзака і вага, яку доводиться в поході носити на собі, привчають не брати із собою зайвих речей і задовольнятися мінімумом. Вага «друга» за спиною значно впливає на швидкість і комфорт пересування в поході. Прагніть до того, щоб початкова вага рюкзака в нетривалому (3–5 днів) поході не перевищувала 12–15 кг. Перед походом відрегулюйте рюкзак під себе так, щоб основна вага припадала не на плечі, а трималася на стегнах (при використанні поясного ременя рюкзака).

3.2. Каремат, або туристичний килимок

Каремат – це предмет, що вже давно і серйозно став основою туристичного спорядження. Він служить для захисту вашого організму від вогкості, холоду, вітру і навіть бруду. На ньому ви можете і будете сидіти на привалах, збирати речі при згортанні табору, грітися біля вечірньої ватри, будете на ньому спати, щоб не застудитися від холодної землі.

Навіть при одноденному поході рекомендується брати каремат із собою, оскільки він дозволить вам цілком комфортно відпочити і набратися сил на привалі. Та й просто набагато приємніше сісти або прилягти на каремат, ніж на землю, камінь або траву.

Під час сну товщина каремата дозволяє, в певних межах, зрівняти нерівності поверхні, але для більш вимогливих до умов сну і відпочинку туристів винайдено самонадувні туристичні килимки. Вони підвищують рівень комфорту в поході, особливо під час сну. Але, на жаль, не позбавлені недоліків: їх досить легко можна проткнути або пропалити і тим самим позбавити переваги над звичайним карематом.

3.3. Намет

У поході з ночівлею (ночівлями) намет – ваш захисник. Він має захищати від вітру, опадів, комах та іншої живності. Завдяки чому у вас буде комфортний відпочинок і можливість відновити сили для продовження походу наступного дня.

Як підготуватися до походу в Карпати, фото-1

Важливими характеристиками наметів є місткість, водонепроникність дна намету і його стінок, вага. Цілком надійними і придатними для походу в гори наметами можна вважати ті, у яких водонепроникність дна становить від 5000 мм водяного стовчика, а стінок – 3000 мм.

Як показала практика великої кількості туристів, дешеві намети не в змозі захистити від дощу і досить швидко починають промокати разом з усім, що є всередині. Під час опадів у випадку з ненадійним укриттям ситуацію може поліпшити шматок поліетилену, вчасно накинутий на такий намет.

Якщо у вас немає досвіду у встановленні намету, який берете із собою в похід, рекомендується ще вдома потренуватися в його встановленні. Адже абсолютно не виключено, що ставити намет доведеться або в дощ (максимально оперативно), чи в сутінках, або взагалі в темряві (при світлі ліхтариків).

3.4. Спальний мішок

Саме спальний мішок не дасть вам замерзнути вночі під час сну. Важливими характеристиками спальника є його вага і температура повітря, на яку він розрахований. У «правильному» спальнику має бути комфортно спати в спідній білизні. Якщо починаєте вночі підмерзати – спальний мішок підібрано не правильно. У такому випадку потрібно не полінуватися і утеплитися.

Хороший сон – одна зі складових гарного самопочуття та настрою в поході. Тому під час походу зберігайте спальні мішки так, щоб вони не намокли та не відсиріли (в поліетиленових або термомішках), а відсирілі – просушуйте на вітрі і сонці.

3.5. Ліхтарики

Обов'язково беріть із собою в похід ліхтарик. По одному на людину. Зручніше використовувати налобні ліхтарики. У такому випадку при виконанні якихось завдань у вас будуть вільні обидві руки, а підсвітити в потрібне місце можна буде лише поворотом голови.

Перед походом обов'язково перевірте стан елементів живлення ліхтарів. Під час походу варто періодично перевіряти, щоб у рюкзаку ліхтарик не увімкнувся мимоволі (від випадкового натискання) і тим самим не розрядив елементи живлення.

3.6. Ножі

Ножі в походах потрібні в основному на «кухні». Тобто при приготуванні їжі. Тому не варто брати їх із собою багато і різних (великих і страшних). Цілком вистачає ножа з довжиною леза 8–11 см. Достатньо захопити із собою один ніж з розрахунку на одного-двох людей.

Зручними і практичними себе показали складані ножі з декількома додатковими предметами: відкривачками для консервних банок і пляшок, штопором, шилом. Такий невеликий набір вирішує більшість завдань, які виникають у поході.

Одне важливе зауваження – ніж обов'язково повинен бути гострим. У цьому вся його сутність.

3.7. Посуд

У поході посуд поділяється на два види: загальний та індивідуальний.

Індивідуальний – це той, з якого ви їсте і п'єте, а загальний – в якому все готується. Індивідуальний набір посуду складається з тарілки, чашки і ложки. Без виделки цілком можна обійтися – це в поході абсолютно зайвий предмет і вага.

Сумка-ОТДЫХ-на-6-персон-с-чайником_3
Сумка-ОТДЫХ-на-6-персон-с-чайником_3

Загальний посуд – це, як правило, набір казанків, у яких готують їжу на всіх (перше, друге) і напої (чай, кава, компот). З практики, найзручнішими і доступними є набори алюмінієвих (пам'ятаємо про вагу спорядження) казанків круглої форми, що складаються за принципом «матрьошки». Бажано з кришками (вони скорочують час приготування/закипання і захищають їжу від потрапляння в неї комах та іншого можливого сміття), а ще можуть використовуватися як миски.

При відсутності подібного набору казанків їх можна замінити декількома звичайними алюмінієвими (знову ж вага) каструлями. Варто захопити губку і невелику кількість миючого засобу, щоб тримати посуд у чистому вигляді.

Для першого походу не обов'язково закуповувати всі перелічені речі (хіба що це не стосується каремата – він коштує не дорого, може стати в нагоді й на пікніку, і на риболовлі, і навіть на відпочинку в саду). Адже цілком може виявитися, що походи в гори – це не ваше... Тому розгляньте варіанти позичити спорядження у знайомих/друзів або взяти його напрокат. На сьогодні прокат спорядження –це поширена практика багатьох магазинів туристичного інвентарю.

4. Продукти та харчування в поході

Завдяки походу в гори ви будете не тільки дихати свіжим і чистим повітрям, милуватися краєвидами, долати відстані і висоти, а й нагулювати апетит. Тобто перед нами постає завдання організувати харчування групи.

Зазвичай загальноприйнятим є триразовий прийом їжі на день – сніданок, обід і вечеря. Якщо такий порядок підтримує більшість членів групи, то і в поході варто його дотримуватися. Тому щоб правильно все спланувати і організовано закупити продукти (а не за принципом «хто що візьме»), варто заздалегідь обговорити і скласти меню на всі дні запланованого походу. Це дозволить урізноманітнити харчування, уникнути непотрібних надлишків продуктів, врахувати побажання і переваги учасників експедиції. Ну а вже безпосередньо під час походу можна буде щось змінювати в стравах залежно від загальних побажань і настроїв його учасників.

5. Приготування гарячої їжі

Приготування гарячої/теплої їжі є важливим моментом правильного харчування в поході. Їжу можна готувати, користуючись різними пальниками, або на вогні. У кожного з цих способів є свої плюси і мінуси.

5.1. Приготування їжі на пальнику

Якщо ви оберете перший спосіб, то до необхідного спорядження додадуться пальник і паливо для нього (газ або бензин, наприклад), які доведеться нести із собою. Потрібно приблизно розрахувати кількість палива на весь похід і розподілити його між учасниками.

  • З плюсів способу – легкість і швидкість приготування гарячої їжі незалежно від місця і погодних умов, чистий посуд (не вкривається шаром кіптяви), відсутність кострища на місці приготування.
  • З мінусів – додаткова вага.

5.2. Приготування їжі на вогнищі

Для приготування їжі на вогні потрібні будуть дрова. Для їх збору, за великим рахунком, сокира або пилка не потрібні (тому їх немає в переліку спорядження), оскільки досить часто вистачає гілок, що самі попадали з дерев.

  • Плюси: не потрібно нести із собою додаткову вагу; багаття дозволяє зігрітися і просушити речі; ввечері, після дня походу, багаття розслабляє і біля нього приємно посидіти і поспілкуватися перед сном.
  • Мінуси: витрачання часу і сил на збір дров, можливі складнощі при розведенні багаття в дощову погоду, на місці розведення вогню залишаються кострища, посуд покривається шаром кіптяви. Плюс ще бувають такі ситуації, що на місці стоянки дров немає (на вершинах гір або під ними, де геть відсутній ліс); на популярних місцях стоянок всі більш-менш сухі дрова давно зібрані іншими туристами.

У будь-якому випадку в цьому пункті згадаємо про засоби для розведення вогню (сірники, запальнички). Бажано, мати їх кожному з учасників походу і зберігати так, щоб уникнути їх намокання.

6. Вода

Під час походу організм може втрачати велику кількість рідини, запаси якої необхідно (та й просто хочеться) постійно поповнювати. Тому важливо передбачити місця поповнення запасів води під час походу (при вивченні місцевості намітити розташування джерел і струмків). У середньому в жаркий день кожен з учасників може випивати по 1,5–2 л води. Це не враховуючи тієї рідини, яка надходить до організму під час сніданку, обіду і вечері.

Перед походом не зайвим буде ознайомитися з варіантами механічного очищення води підручними засобами. Щоб уникнути неприємностей зі здоров'ям, воду сумнівної якості перед вживанням варто добре прокип'ятити.

Зберігати і транспортувати воду зручно в пластикових пляшках. Якщо стоянка організована далеко від води, то для її транспортування можна зробити похідне відро з поліетиленового пакета і матерчатої ​​сумки (наприклад, чохла від спальника або намета).

7. Гігієна і медицина

Для підтримки гігієни в поході потрібно не забути захопити із собою зубну щітку і зубну пасту (можна один тюбик на всіх), мило (може знадобитися для прання речей, купання, миття посуду), вологі серветки (дозволяють у поході при відсутності води «помити» руки, «прийняти» вечірній душ, «помити» посуд, загалом дуже корисна річ), туалетний папір (з успіхом замінює в поході серветки, ганчірочки), вушні палички, невеличкий рушник.

Як підготуватися до походу в Карпати, фото-3

Окремим пунктом варто згадати засіб від засмаги, який у сонячну погоду обов'язково потрібно використовувати на відкритих ділянках шкіри. Інакше ризикуєте зіпсувати собі весь похід неприємними відчуттями на обгорілих місцях.

Аптечки потрібно компонувати дві: загальну та індивідуальну (-і).

У загальній мають бути засоби від болю, отруєння, розладів шлунка, бинт, антисептик, антиалергенний препарат, еластичний бинт, різні пластирі.

В особистій аптечці – індивідуальні ліки, активоване вугілля, пластир. Якщо є «схильність» до розтягування м'язів і підвертання гомілки, то й еластичний бинт не буде зайвим.

8. Одяг та взуття для походу в гори

Одяг та взуття мають підбиратися по сезону. Нести із собою багато речей абсолютно не варто.

Одяг у поході

Тут можна дати кілька рекомендацій: брати два комплекти одягу – один похідний, другий для «виходу в люди» (можна в ньому і спати у випадку холодних ночей; а ще дуже приємно після походу переодягнутися у щось чисте і вже в ньому добиратися додому). Штани краще використовувати такі, які «легким рухом руки перетворюються на елегантні шорти». Це дозволить з легкістю міняти стиль одягу залежно від змін погоди і щільності рослинності. Зверху рекомендується використовувати спортивні футболки з шаром, що відводить вологу (одна футболка на один-два дні походу). Спина під рюкзаком буде пітніти в будь-якому випадку, який би модний і продуманий він не був, а ось подібна футболка позбавить від неприємного відчуття холодку, яке «дарують» звичайні бавовняні футболки.

Як «утеплювач» найкраще використовувати флісові светри (товщина підбирається відповідно до погоди та пори року) і куртки-вітровки.

У сонячну погоду важливо використовувати головний убір (краще з широкими полями), а на випадок сильного вітру мати бандану або баф, які дозволять прикрити і захистити вуха.

Не забуваємо про спідню білизну, яку потрібно змінювати щодня. Шкарпетки по парі на кожен день (вони мають властивість протиратися за цілий день пішого походу, а ще часто трапляється так, що немає можливості їх випрати).

Взуття в поході

Оскількм в поході основним засобом пересування будуть ваші ноги, то їх потрібно берегти. І в першу чергу це стосується взуття. Воно має бути зручним. Не обов'язково якимось супер-пупер модним і спеціальним. Але підібраним по погоді і бажано закритим (тобто не сандалі тощо). І в жодному разі не новим. Інакше дуже високий ризик натерти собі болючі пухирі.

Якщо навіть ваше зручне взуття починає десь натирати, то не варто терпіти це, краще зупинитись і скористатися пластирем (або використати ще одну шкарпетку, або навіть і те і інше), щоб уникнути подальшого натирання.

Беріть другу пару взуття, яку буде зручно використовувати на привалі і місцях ночівлі. Для цього цілком підійдуть найпростіші «шльопанці».

На випадок дощу найкращим захистом послужить пончо (найбільш легке за вагою і достатньо стійке до механічних пошкоджень - вінілове), яке закриє собою і вас і ваш рюкзак. Справа в тому, що чохли, які йдуть у комплекті із сучасними рюкзаками, у разі сильного дощу не в змозі захистити від промокання ні сам рюкзак, ні його вміст. А куртка від дощу викликає парниковий ефект, при якому ви не намокаєте від дощової води, але в той же час під курткою просочуєте весь одяг потом. Пончо ж паралельно із захистом від дощу захищає організм від перегрівання і дає йому можливість вільно дихати.

9. Що ще взяти із собою

Пакети для сміття, кілька аркушів паперу, ручку або олівець. Завжди беріть із собою в подорожі документи, запас грошей (випадки бувають різні). І, звичайно ж, фотоапарат, який збереже неповторні моменти ваших подорожей і пригод.

P.S. Величезне, переконливе прохання – не залишайте після себе сміття. Виносьте його із собою або, в крайньому випадку, спалюйте. Пам'ятайте про те, що після вас у ці ж місця прийдуть інші люди. Нехай вони теж насолоджуються красою гір, а не переймаються з приводу гір сміття.

igotoworld.com
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська похід гори Карпати речі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі