Відлуння совка: де в Україні знаходяться покинуті військові об'єкти (ФОТО)

Суворі військові часи залишили свій слід на українській землі. До наших днів збереглося чимало покинутих об'єктів військового значення, деякі частково, інші – повністю зруйновані. Щось із них було відновлено, дещо перетворилося у музеї та меморіали, а решта так і залишилися, порослі мохом.

Захищений вузол космічного зв'язку, Івано-Франківська область

В Івано-Франківській області є чимало місць, що були у минулому важливими стратегічними об'єктами, а тому представляють певний інтерес. Одне з таких місць – захищений вузол космічного зв'язку. Це бункер, що складається з двох рівнів (поверхів) і побудований у другій половині 80-х років 20 століття. Головна і, мабуть, єдина особливість цієї споруди  – це чотири шахти по кутах бункера, призначених для висувних антен космічного зв'язку, що забезпечували зв'язок військ з командним пунктом. На сьогоднішній день споруда зруйнована завдяки активним діям мародерів, зрізано метал скрізь, де тільки можна було це зробити. Але збереглися дві будівлі-пілони для установки антен, підстанція, шахта для висувної релейної щогли для зв'язку з командним пунктом і контрольно-пропускний пункт. Охорони практично немає.

Відлуння совка: де в Україні знаходяться покинуті військові об'єкти (ФОТО), фото-1

Радіолокаційна станція «Дуга», Київ

Повна назва абревіатура цього об'єкта – ЗГ РЛС «Дуга», тобто загоризонтна радіолокаційна станція. Ще одне її позначення – Чорнобиль-2, оскільки вона знаходиться у Прип'яті, поруч з Чорнобильською АЕС і стала однією з перших, що відчула на собі наслідки аварії на станції і «світить» до цих пір понаднормованим радіаційним випромінюванням. У розпал «холодної війни» завданням РЛС було заздалегідь виявити запуск балістичних ракет за їх стартовими спалахами. Розміри «Дуги» досить вражаючі: 150 м у висоту і 800 м у довжину, діаграма спрямованості запросто покривала весь Китай і прилеглі країни. Вибух на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року призвів до припинення експлуатації РЛС, оскільки електронне обладнання було неабияк пошкоджено радіацією. На сьогоднішній день організовуються екскурсії до чорнобильської зони (досить дорогі), але зазвичай відвідання радіолокаційної станції «Дуга» туди не входить через велике випромінювання, хіба що здалеку помилуватися.

Відлуння совка: де в Україні знаходяться покинуті військові об'єкти (ФОТО), фото-2

Одеські катакомби, село Нерубайське, Одеса

Це місце вже не одне десятиліття приваблює туристів та істориків. Тут, під селом Нерубайське, що біля Одеси, у часи Другої світової війни протягом року переховувався партизанський загін під командуванням Володимира Молодцова-Бадаєва. Партизани вели досить успішну диверсійно-підривну діяльність, використовуючи підземелля у якості постійного місця базування. Протяжність катакомб коливається від 2500 до 4000 км. Ще раніше, у далекому минулому, це були каменоломні, де добувався будівельний камінь (ракушняк). Він став будівельним матеріалом для багатьох споруд Одеси, тому її тривалий час називали жовтим містом. Сьогодні спелеологи-аматори продовжують розвідувати невідомі досі підземелля і тунелі Одеських катакомб, а також проводити екскурсії по свіжодоступних місцях. Дослідити незвідані зони можна за 160 грн (не рахуючи транспортних витрат) і дві години часу. Для хоробрих і тих, хто не страждає на клаустрофобію, є можливість навіть заночувати у катакомбах. Це задоволення обійдеться у 300 грн плюс транспортні витрати.

Відлуння совка: де в Україні знаходяться покинуті військові об'єкти (ФОТО), фото-3

Тараканівський форт, село Тараканів, Рівненська область

Ця архітектурна пам'ятка, яку ще називають Дубенським фортом чи Дубенською фортецею, споруджувалася з ініціативи царського уряду Росії для зміцнення західного кордону з Австрією. Зокрема, потребувався захист залізничної колії Львів – Київ. Укріплення знаходиться недалеко від села Тараканів Дубенського району Рівненської області (звідси і назва фортеці). За своєю формою форт нагадує ромб зі сторонами 240 метрів, у середині якого знаходилися двоповерхові казарми. Саму фортецю оточували два ряди масивних земляних валів, між ними був викопаний 14-метровий рів з казематами. За своїм прямим призначенням форт використовувався тільки у роки Першої світової війни, коли його займали то російські, то австрійські, то польські війська. Ходили чутки, що у місцях, закритих для відвідування, закопано у великій кількості зброю, що спровокувало нальоти «чорних археологів» і просто мародерів. Однак сам форт так і не вдалося пристосувати для господарських потреб у післявоєнний час через високу вологість.

Відлуння совка: де в Україні знаходяться покинуті військові об'єкти (ФОТО), фото-4

Покинута база ППО, Пашена Балка, Дніпропетровська область

Дніпропетровська область у період існування Радянського Союзу була одним з найважливіших стратегічних регіонів. Тут було багато оборонних підприємств, зокрема, «Південмаш», який виробляв балістичні ракети. Крім того, на Придніпровському хімзаводі проводилися роботи з переробки уранових руд для перших атомних бомб у період з 1948 по 1991 роки. Тому тут були побудовані бази протиповітряної та протиракетної оборони, рештки якої збереглися до наших днів. База нагадувала мурашник: велика кількість підземних бункерів, тунелів і підсобних приміщень. З часом мародери зрізали весь наявний метал, за допомогою важкої техніки були вивезені навіть деякі залізобетонні перекриття. Решта руїн бази ППО  заросла і зараз більше нагадує місто-привид Прип'ять. Об'єкт практично не охороняється, тому любителям військової історії потрапити туди не складно. Інша справа, що потрібно бути обережним, щоб не отримати травм при дослідженні підземель.

Відлуння совка: де в Україні знаходяться покинуті військові об'єкти (ФОТО), фото-5
igotoworld.com
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська військові об'єкти війна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі