Ринки сувенірів та народних ремесл Прикарпаття

Нічні гуцульські базари

Золоту середину нашого рейтингу посідають нічні гуцульські базари. Відразу зазначимо, що таких базарів є декілька. Тому усі вони становлять певну конкуренцію один одному. Але не потерпають від нестачі покупців, особливо охочих придбати вишиванку.

Кути, Косів і Коломия мають свої принади у змаганні за етнічні гуцульські вироби. Щоправда дехто може зауважити, що частина торгівців гуцульським крамом встигає відвідувати різні базари і торгувати у декількох точках. Це не тільки реклама виготовленому власними руками товару, але й можливість додаткового заробітку. А дехто навіть підмічає, який саме товар і на котрому ринку дешевший, а де він вже перепродується, бо був придбаний на іншому.

Ви зможете придбати:

  • вироби з дерева: вази, ложки, діжки, бербениці, писанки, коновки, дерев’яні сувеніри, …
  • косівську кераміку: кахлі, глечики, макітри, тарілки, збанки, дзвоники, писанки, плитки, куманці, плесканці, колачики, цукернички, …
  • різьбу по дереву: шкатулки, тарелі, сільнички, підсвічники, деркачі, хлібнички, …
  • вишивку: рушники, чоловічі та жіночі вишиванки, …
  • ткацтво: ліжники, килими, верети, чільця, папружки, запаски, …
  • вироби з бісеру, ґердани, коралі, сорочки, намиста з коралів, …
  • вироби з металу, писанки, дитячі іграшки, …
  • вироби з сиру: сирні коники, іграшки, …
  • вироби зі шкіри: паски, кінна упряж, сумки, мисливські набори, чохли, ювілейні папки, …
  • бринзу, вурду, будз, гуслянку, …
  • музичні інструменти: сопілки, дримби, трембіти, ріг, …
  • лозоплетіння та ліщиноплетіння: кошики, вази, хлібниці, …
  • гуцульський одяг: кептарі, сердаки, капелюхи, постоли, череси, згарди, шапки-рогатівки, …
  • а також 1 000 000 інших речей.

Косівський базар

Косівський базар насправді називають «Смоднянським», бо розташований він не у самому районному центрі, а на околиці – біля села Смодна. Тому, якщо доведеться чути таку назву, не лякайтеся. Це той самий славний Косівський базар. Він працює тільки в суботу. А завітати по крам сюди можна з 4 години ранку і до обіду. Тому й не дивно, що з Івано-Франківська люди збираються ще з вечора у подорож за гуцульським крамом.

Косівський сувенірний ринок — місце паломництва тисяч туристів. Вони їдуть причаститися вишивками, мережкою, виробами з дерева та кераміки. Але за фасадом з сувенірів ховається дещо більше. Косів — старовинне місто майстрів.

Косів – неофіційна столиця карпатських сувенірів. Місцеві горяни-майстри здавна славилися своїми талантами, тому косівські вироби мають такий великий попит.

Традиції народних мистецтв у Косові сягають хто-зна яких давніх часів. Місто довго жило видобутком солі, керамікою, різьбленням, а на курорт його перетворила лише польська влада, яка ненадовго запанувала тут після Першої світової. В радянські часи туристичну сферу не надто поважали, проте сприяли розвитку народного мистецтва. Косівський інститут декоративно-прикладного мистецтва — один з небагатьох навчальних закладів “богемного” профілю в Україні. При ньому діє музей з цікавою експозицією. За культурними враженнями далеко йти не доведеться — будівля Інституту розташована на вулиці Міцкевича, неподалік від річки.

Тут можна придбати одяг, взуття, кераміку, ткані вироби, вироби з овечої вовни, дерева, шкіри, заліза і різноманітні предмети гуцульського декоративно-прикладного мистецтва. Слава про базар шириться далеко за межі України, бо чимало іноземних туристів відвідують це торговище. За популярністю це один із найбільш згадуваних і, напевне, один із найбільш відвідуваних етнобазарів.

Щоби Кути не минути

Кути - маленьке колоритне містечко на березі річки Черемош. З одного боку гарні гірські скелі, трохи далі - той же Косів, а по інший бік річки - Вижниця. Щосереди та суботи в Кути з'їжджаються на гуцульський базар. Він не настільки великий, як базар у Косові, але теж популярний.

Кутський оптовий ринок - це і є саме те місце, звідки у всіх напрямках роз’їжджаються справжні гуцульські сувеніри. Вже потім вони потрапляють на аналогічні сувенірні ринки, розраховані на туристів. Двічі на тиждень у Кутах відбуваються базари – з вівторка на середу та з п’ятниці на суботу. Відвідини Кутського ринку деякі туроператори вже включають у свої програми шопінг-турів, приманюючи туристів як мінімум вп’ятеро дешевшими цінами, аніж у Львові чи Києві.

У Кутах часто можна прикупити гуцульську їжу місцевого виробництва. Тут є свіже молоко, смачна бринза, терпка гуслянка та ніжний кисляк домашнього виготовлення. 

У Кутах на базарі можна придбати різноманітні дерев'яні вироби. Від тарілок і скриньок до дерев'яних булав і жіночих прикрас. Адже тут майже кожен може похвалитися вмінням різьби по дереву.  

Коломийський ринок вишиванок

Жоден інший базар не зрівняється з такою кількістю і різноманітністю товару, як на Коломийському ринку вишиванок в Коломиї. Особливість базару в тому, що тут можна купити вишиванку з рук у справжніх майстринь-вишивальниць, для яких ручна праця – основний заробіток. Ще можна купити тканину та нитки для вишивання, одяг, сумки, пояси, українські вінки, рушники, скатертини та безліч іншої вишитої всячини. Цей ринок працює із середи на четвер з 2 до 9 години ранку. А в нашому рейтингу популярних ринків сміливо посідає четверту сходинку. Така «нічна популярність» ринків, очевидно, має свої причини. Вдень у гуцулів чимало клопотів по господарству, тому даремно витрачати часу вони не будуть. На цьому ринку товару вдосталь на різні смаки. Щоправда, деякі підприємливі вишивальниці стараються гнатися за оптом не тільки в ціні, але й у кількості товару, тому вишиванки здебільшого не ексклюзивні, а так званого масового пошиву.

Не дивно, що у нашому прикарпатському краї, розрахованому на туристів, так багато сувенірних ринків. Усі вони приманюють своїм колоритом та автентичністю. Але аж ніяк не цінами на вироби. Сувеніри на пам’ять із найпопулярніших і «розкручених» курортних місць стають деколи насправді «дорогими, як пам’ять». А такі сувенірні ринки не можуть передати справжнього духу етнічних гірських районів і можливості поспілкуватися із майстрами народної творчості віч-на-віч.

Усі туристи знають, що кращих цін в Україні не знайти, тож ранку не чекають. Працює ринок з 12 ночі до 12 дня у ніч з середи на четвер. Це ще й найбільший на Прикарпатті. Щотижня уночі місто охоплює вишиванкова лихоманка. Майстрині вишикуються у ряди на майже 3 000 м². Заманюють покупців гарними цінами та незвичною атракцією.

Сувенірний базар у Яремчі

Яремче - популярний український гірськолижний курорт. Тут багато туристів з усієї України, тому на базарах вибір дуже широкий, але ціни часто завищені.

Сувенірний базар у Яремчі знаходиться біля відомого Яремчанського водоспаду. Ринок активний кожного дня і тут багато туристів. Варто знати, що ціни тут дещо дорожчі, ніж у Косові чи Кутах, адже багато товарів продають не майстри, а перепродають. Незважаючи на це, тут вистачає туристів і це дуже популярний ринок для купівлі гуцульських сувенірів.

У Яремче на гуцульському базарі варто купувати народний одяг. Туристи дуже люблять ліжники - ковдри з овечої вовни. Взимку під такою ковдрою ніякі морози не страшні.

Ринок сувенірів у Ворохті

Ринок сувенірів у Ворохті - знаходиться біля гірськолижного підйомника. Тут також можна придбати будь-який гуцульський сувенір, хоча так як і в Яремчі ціни будуть дорожчими, ніж наприклад в Косові.

Гуцульський базар у Верховині

Верховину називають неофіційною столицею Гуцульщини. Люди з сусідніх гір спускаються сюди, щоб дізнатися останні новини, скупитися на базарі або самому щось продати. 

Якщо ви захоплюєтеся традиціями та звичаями гуцулів, немає кращого музею, ніж гуцульський базар у Верховині. Тут очі розбігаються від барвистих гобеленів, де зображуються сцени з життя гуцулів, від вишитих і дерев'яних картин з гірськими мотивами. 

Тут можна купити дерев'яний посуд, адже саме з нього здоровіше їсти. Також на базарі продають багато музичних інструментів.

Відгуки та коментарі