Несамовите – озеро льодовикового походження, друге найвисокогірніше, після озера Бребенескул, в Україні. Через це при нулю градусів водойма замерзає, а в найспекотнішу пору року зберігає крижану температуру. А ще через своє походження вважається одним із найчистіших. В порівнянні з іншими озерами, площа Несамовитого невеличка – 0,3 га, а глибина сягає всього 1,5 метра. Розташоване озеро на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей в масиві Чорногора на висоті 1750 м. Це чітко визначається за допомогою сучасних карт та супутника. Але закарпатці щиро вірять і переконують у цьому всіх – Несамовите належить до Закарпаття, інформує KARPATY.LOVE.

В озеро не втікає жодної річки, тому живиться воно снігом та дощами. Неподалік протікають струмки, де можна напитися кришталевої води. Біля Несамовитого дуже гарно наприкінці квітня або на початку травня, коли цвітуть крокуси, зеленіє трава, а вершина ще досі виблискує снігом. А ще озеро має дивну форму, подібну на південний континент Антарктиду.

Відвідати мальовничу високогірну водойму, овіяну переказами і легендами, мріє кожен мандрівник, кожен любитель містичного, кожен бажаючий полоскотати собі нерви. Як би не кривилися скептики, але щось в тому озері таки є. Принаймні, ось три байки про нього.

Як добратися до озера Несамовите

Якщо ви таки бажаєте поповнити свій список «трофеїв» новим легендарним озером, тоді вирушайте до Ворохти Івано-Франківської області. Чим добратися до місця призначення, вибираєте самі. Маршрутки з обласного центру виїжджають в цьому напрямку регулярно.

Схил г. Туркул, озеро НесамовитеОзеро Несамовите на схилі г. Туркул

Туристичний маршрут до озера Несамовите

Місце призначення у Ворохті – туристичний комплекс «Заросляк». Із даної турбази беруть початок декілька найпопулярніших маршрутів Карпатами, серед яких маршрут на Говерлу і Прутський водоспад, ну і звичайно маршрут до озера Несамовите. Далі вже із Заросляка власними силами та сповна енергії сміло вирушайте прокладеним маршрутом до бажаної мети. Шлях, як для туриста, не довгий – 6 км, це приблизно 3 години. Але для вас цей час здаватиметься миттєвістю, сповненою захоплюючих краєвидів та цікавих місцин. Не забудьте захопити фотоапарат, інакше гірко пожалкуєте. В іншому випадку прийдеться знову повернутися сюди. І так прямуйте на південь до річки Прут, де ви зможете перейти через місток. Таким чином ви зможете добратися до вершини Пожижевської. Зовсім поруч знаходиться дослідницький стаціонар Екологічного Інституту Карпат, у якого є своя власна метеостанція, відкрита для всіх охочих. Подякувавши за гостинність, прямуйте на південний захід до невеличкого соснового лісочку. Звідти прямуйте до побудованої ще до воєнних років «австрійської дороги», що пролягає між вершинами Данцеж та Пожижевської. Якщо натрапили на оглядовий майданчик, ви на правильному шляху. Вашим очам відкриються Малі та Великі Кізли – неймовірно красиві карові гребені, утворені під час руху льодовиків. Справжнім відкриттям для вас стане алея північна, яка знаходиться на верхній межі соснового ліску. Тут можна на власні очі побачити шафран Гейфеля, дзвіночки карпатські, фіалки, гірську арніку та білий сон. Край багатий не тільки рідкісними рослинами, але й тваринами: чорний дрізд, сапсан, глухар, дикий кабан, бурий ведмідь, куниця, нориця і справжній король лісів – благородний олень.

оз. Несамовите, Чорногірський хребетОзеро Несамовите, Чорногірський хребет

Хоча і захочеться якомога довше побути серед цієї краси, потрібно йти далі. Рухайтеся до потічка Орендарчук, а там через зарослі до Безіменного озера. Можливо, місцева атмосфера надихне вас на створення історії, в якій водойма «здобуде» своє ім'я. Точне місце знаходження озера – гора Данцеж. І ось залишилося зовсім небагато. Пройшовши на південний схід, нарешті потрапляємо до своєї мети – озера Несамовитого. Озеро розташоване в підніжжі гори Туркул, неподалік урочища Малі та Великі Кізли.

Спочатку вам здаватиметься, що озеро зовсім не привітне і холодне. Тим паче, що навколишня природа доволі своєрідна, але по -своєму красива. Стрімкі кам'яні вершини немов мури, що оберігають свій тисячолітній скарб. Високі столітні сосни, немов суворі сторожові, виглядають в далечині нових гостей. А озеро зовсім самотнє, радо вітає всіх, весело поблискуючи дзеркальною поверхнею, ніжно огорнутою промінцями сонця. Та вода в Несамовитому настільки холодна, що в ній не живе ні рибка, ні жабка. Від цього в бурній гуцульській уяві народилося безліч легенд та переказів щодо Несамовитого. За їхніми ж словами, єдиною перевагою озера є те, що з вимоченої у «несамовитих» водах деревині виходять ідеальні трембіти.

Озеро Несамовите на схилі г. ТуркулСхил г. Туркул, озеро Несамовите

Про що говорять легенди озера Несамовите?

Сама назва водойми говорить про ставлення людей до озера. За народними переказами, саме в Несамовитому народжується град – найстрашніше, що може бути для людського врожаю. А утворюють його грішні душі, які проживають на дні озера. Якщо їх потурбувати, кинувши у воду камінь, то з озера вирине вершник. З несамовитим запалом він гарцюватиме по скелях, з яких осипатиметься каміння. А бідолашні стривожені душі підбиратимуть за ним те каміння і лід. Після того грішники спорожнять вміст своїх торб, а на землю посиплеться град та гроза.

Гуцули застерігають – купатися в озері не можна. Там живе молода самогубця, яка не любить, щоб порушували її спокій. Інакше гнів утоплениці перетвориться в страшну бурю. А ще комусь може особливо не пощастити у темний час доби. Час від часу на березі Несамовитого влаштовують ритуальний танок ті самі нещасні душі. Якщо вони виявлять, що за ними спостерігають, тоді начувайся! Затягнуть на самісіньке дно, і, якщо поруч не виявиться трембіти, кінець неминучий.

оз. Несамовите, Івано-Франківська областьОзеро Несамовите, Івано-Франківська область

Для тих, хто ж досі в пошуках своєї другої половинки, варто вмитися озерною водою. Комусь цей спосіб у найкоротший термін допоміг в амурній справі, а комусь – назавжди покалічив особисте життя. Адже не завжди це вірний спосіб, і тут, як у лотереї, – або пан, або пропав.

Чи то буйна фантазія, чи то правда, вирішувати вам особисто. Але те, що Несамовите озеро загадкове та унікальне – це точно. Віддайте дань природі – відвідайте одне із найпрекрасніших її творінь. Незабутні враження та повна галерея неповторних світлин вам гарантовані.

Такі легенди і притягують, і відлякують бажаючих подивитися на диво природи. Притягують більше, бо жодна із найстрашніших легенд не може спинити справжніх любителів прекрасних пригод. Місцевість поблизу Несамовитого вражає доісторичними формами. Неподалік розташовані хребти Великі та Малі Козли, які розсікають долину з озером на три частини. Хребти складаються з гострих, неприступних скель. З цим сильно контрастує долина, де лежить саме Несамовите: на великому рівному полі цвітуть гірські квіти, а за ними - простягаються поля пухнастою альпійської сосни.

Слід відмітити, що назад можна повернутись тим же шляхом, а якщо у Вас більше часу для мандрівки, то Ви маєте змогу податись до найвищої вершини України – Говерли. І вже із неї повернутись на турбазу «Заросляк». Також можна піднятись на Чорногірський хребет та рухатись ним в сторону популярної вершини Піп Іван із обсерваторіює на горі.

Розташування:

Озеро Несамовите, Масив Чорногора

Координати GPS:

48.1225003024.53919720

Галерея фотографій