Десять найцікавіших водоспадів Прикарпаття

На Прикарпатті безліч красивих місць, природніх пам’яток та краєвидів. Серед таких і шумні водоспади. Деякі доступні широкому загалові, інші заховалися у горах, серед дерев та хащів. 

► Манявський водоспад на Богородчанщині

За 7 км від центру села Манява розміщений Манявський водоспад, який є одним з найвищих на Прикарпатті. Це гідрологічна пам’ятка природи, утворена трьома порогами гірської річки Манявка. Найвищий поріг сягає 18 метрів. На відстані 200 метрів від нижнього порогу водоспаду виник кам’яний каньйон, висота скель якого подекуди сягає 20 метрів. Після злив і повеней, навесні та у дощовий період річка повноводна, відтак і водоспад широкий та бурхливий.

Хоча добратися до водоспаду нелегко. Нижня дорога розбита, мостів чи переправ через річку немає. Відтак потрапити сюди можна лише на позашляховику або пішки, вбрід переходячи річку. Ще одна дорога, про яку мало хто знає, пролягає через ліс. Кажуть, її створили за наказом Януковича, щоб сполучити Маняву із президентською резиденцією у Гуті. Більше цікавого у Богородчанському районі тут.

► Водоспад «Дівочі сльози» на межі Тлумацького та Городенківського районів

Біля Монастирка на Городенківщині є вапняковий масив, утворений мохом та тривалою роботою води, а на його скельному виступі є печера та унікальний водоспад Дівочі сльози. Невеличкий струмок, стікаючи по вкритому мохом вапняному карнизу, через відсутність русла розбивається на безліч «ниток» із крапель, які утворюють водяну завісу. Однак вода не розмиває породу, а навпаки – завдяки осадам карбонату кальцію скелі ростуть, набуваючи незвичних форм. Такий природний водоспадний покрив кілька метрів завширшки приховує за собою невеличкий грот, де можуть поміститися кілька чоловік. За переказами, тут в різний час мешкали відлюдники. І все це – на тлі мальовничого пейзажу Дністровського каньйону. Унікальність водоспаду в тому, що він травертиновий, тобто утворився завдяки моху, який сотнями років ріс, відмирав, кам’янів й ставав основою для росту наступних поколінь такого ж моху.

Дрібні струмені води справді нагадують сльозинки. Легенда розповідає, що колись давно на ці землі напало військо татар, які грабували й палили села, вбивали жителів, а красивих молодих дівчат брали в полон, щоб пізніше продати їх у рабство. Одного разу, переправляючись через Чорний ліс, татари зупинилися біля Дністра, щоб відпочити. Полонені дівчата вирішили, що краще померти на своїй землі, аніж жити в неволі. Вони непомітно вибрались на скелю та кинулися з неї вниз. З того часу зі скали почали капати краплі води, які з часом перетворилися на невеличкий водоспад як знак великого горя та неймовірної відданості рідній землі.

Водоспад відноситься до Дністровського регіонального ландшафтного парку імені Сергія Дідича

► Шешорські Сріблясті водоспади в селі Шешори Косівського району

Прокладаючи свій шлях між каменистими та скельними берегами, ріка Пістинька утворює каскад водоспадів: Великий Гук (4-5 м) та Малий Гук (2-3 м). Нижче по течії утворилося плесо, яке місцеві жителі називають Синіплясо. Незважаючи на те, що річка гірська, вода в ній прогрівається до 25˚С. Вдаряючись об скелю, вода розсипається на мільйони краплинок, які виблискують та переливаються на сонячному промінні. Саме тому водоспади називаються сріблястими. Знаходяться вони в центрі Шешорів, тому добратися до них зовсім легко. Це ще одна причина популярності Сріблястих водоспадів. 

► Вигодський водоспад на Долинщині

Місцевою пам’яткою у селищі Вигода є так званий «водоспад», розташований на річці Свіча. Тут залишилась занедбана стара гребля, що була створена, щоб збирати воду для деревообробки. Зараз це улюблене місце для відпочинку багатьох людей, де можна і покупатись, і посмажити шашлики. Гарні краєвиди, заспокійливо шумить вода. А на березі з боку Вигоди тут поставлені столи і лавочки для відпочинку. Також сюди можна під’їхати по дорозі на Закарпаття. У Вигоді можна відвідати і Карпатський трамвайчик.

► Бухтівецький водоспад у Надвірнянському районі

Бухтівецький водоспад розташований в урочищі Бухтівець, що в селі Букове. Висота його складає майже вісім метрів, ширина – 1-2 метри. У 1972 році водоспад було взято під охорону як гідрологічну пам’ятку природи місцевого значення. Місцеві люди кажуть, щоб бути здоровим цілий рік, необхідно босими ногами зайти у воду. 

► Крапельковий водоспад на Надвірнянщині

Крапельковий водоспад розміщений за 50 метрів від Бухтівецького, в урочищі Бухтівець. Висота його 10 м. Утворився водоспад у місці, де невеликий гірський потічок падає з верху скельного масиву на дно каньйону річки Бухтівець. Потічок невеликий, тож у період посухи вода падає окремими краплями, звідси й назва. Водоспад можна обійти з іншого боку і побачити урочище через водяну стіну.

► Водоспад Дзвінка на Надвірнянщині

Неподалік від двох попередніх водоспадів є ще один. Водоспад Дзвінка, як його тут називають, не відомий широкому загалу, сюди й дороги зручної немає. Доведеться йти крізь хащі вздовж невеликого гірського потічка. Дорогу краще питати у місцевих жителів, адже жодних вказівників чи протоптаних стежок до водоспаду немає.

► Водоспад Пробій у Яремчі

Водоспад Пробій на річці Прут є, мабуть, найвідомішим у цьому регіоні Карпат. Це зумовлено місцем його розташування неподалік від центру міста Яремче. Крім того, Пробій є одним з найповноводніших карпатських водоспадів, висота його складає 8 метрів. Кажуть, раніше висота падіння води тут сягала 25 метрів, проте для сплаву лісу по ріці Прут водоспад підірвали, значно зменшивши його висоту. Поряд із водоспадом є сувенірний ярмарок, де можна придбати вироби місцевих майстрів. 

► Водоспад Гук у Татарові

Женецький водоспад Гук розміщений на притоці Прута Женець, між масивами хребтів Явірника і Хом’яка-Синяка біля Татарова. Розташований на висоті 900 м над рівнем моря. Утворився у післявоєнні роки в результаті повені, вода вільно падає з висоти 15 метрів. Неподалік цього місця є резиденція колишнього президента України Віктора Ющенка. Місцеві жителі назвали водоспад Гук через шум, гул, що доноситься від нього.

► Лужківський водоспад

Розміщений у Косівському районі за 6,5 км на захід від центральної частини села Великий Рожин, біля початку присілка Лужки. Його висота понад 14 м.

Водоспади Карпат:

Легенди і правда про найвідоміші водограї

І яке відношення має Гук Женецький до В. Ющенка, а Шипіт до розлюченої матері, читайте прямо зараз.

► Водопад Шипіт

ÐаÑÑинки по запÑоÑÑ ÐодоÑпад ÑипÑÑ

Казковий і таємничий ліс, і шепіт водоспаду, який так і манить до себе туристів. Ну хоч бери і знімай фільм, але і нове фото для соц. мереж теж підходить, головне закохатися в це місце.

А чи знаєте ви легенду про цей водоспад? Якщо ні, то пора їхати до місцевих і вони розкажуть.

Якщо коротко, то ключові слова легенди такі: закохана пара, розлючена мати, шепіт доньки.

Якщо любите містику і етнічні легенди, то ось дорога: за 10 км від водоспаду є залізнична станція «Воловець». Звідси можна доїхати від Мукачевого. За 6 км розташоване село Пилипець. До Пилипця можна доїхати на маршруткою. На власному авто – це шлях Т0718.

► Гук Женецький

ÐоÑожее изобÑажение

Цей водоспад є доволі популярним навіть взимку — Гук частково замерзає, скелі вкриваються кригою, під якою ще дзюрчать струмені води.

«Гук» українською мовою означає просто «гучний звук», «шум», напевно саме на звук туди їде така кількість туристів. Тому ви там не засумуєте – там є і сувенірний базарчик, і глінтвейн, карпатський чай з медом чи кава з перцем, що стають особливо актуальними зимою, коли хочеться не тільки на водоспад подивитись, але й зігріти носа з пікантними напоями.

Якщо зима по-українськи вас зацікавила, то найпростіше буде дістатися до с. Татарів чи с. Микуличин, звідки сісти на будь-який із рейсових автобусів та проїхати до повороту на Гук, слід попередити водія.

Далі рухайтесь за вказівником, пройшовши колію побачите контрольно-пропускний пункт (КПП), вхід платний. Далі прямуйте чудовою асфальтовою дорогою, (до прокладення якої, по секрету, був причетний сам Ющенко) близко 2 год, а решту шляху прийдеться долати грунтовою дорогою.

► Манявський водоспад

ÐаÑÑинки по запÑоÑÑ ÐанÑвÑÑкий водоÑпад

Цей Івано-Франківський красень є одним з найвищих в Україні – висота падіння води досягає 18 метрів.

Біля підніжжя Манявського водоспаду знаходиться невеличке озерце, і ходять легенди, що вода в цьому озері має здатність омолодити будь-який організм.

Вважається, що пірнувши чисту гірську воду, організм набирається сил і стає молодшим, ну то напевно актуально для моржів

Як знайти: Манявський водоспад розташований у межах Богородчанського району Івано-Франківської області, на південний захід від села Маняви. До села Манява ходять маршрутки з Івано-Франківська (автостанція на вулиці Мазепи).

► Бухтівецький водоспад

ÐаÑÑинки по запÑоÑÑ ÐÑÑÑÑвеÑÑкий водоÑпад

Цей каскад не такий високий як його попередники – всього 8 метрів. Виглядає як замок Снігової королеви, так що бережіть свої серденька.

Бухтівецький водоспад знаходиться на річці Бухтівець, поруч з с. Пасічної – с. Букове, що в Надвірнянському районі, (місцева назва село Бухтівець), в Івано-Франківській області. Недалеко від Бухтівецького водоспаду знаходиться водоспад Крапельковий. До водоспаду можна доїхати автомобілем або велосипедом по дорозі від села Пасічна до села Букове (понад 6 км), але дорога буде не з легких.

► Ялинський водоспад

ÐаÑÑинки по запÑоÑÑ Ð¯Ð»Ð¸Ð½ÑÑкий водоÑпад

Назва Ялинського водоспаду з’явилась зовсім через ялини. Так, саме в честь цих хвойних дерев і назвали одоспад в Карпатах.

І недарма назвали цього красеня саме так, адже ялинки не лише прикрашають місцевість, а й наповнить ваші легені характерним хвойним запахом. Заінтригували? Записуйте маршрут…

Потрібно доїхати до села Ділове. До нього можна добратись з Рахова або із Солотвина (маршрутки ходять кожні 30-40 хв). Потім дорогою через міст по червоному маркуванню бл. 2 годин