Доволі часто з роками імунна пам'ять слабшає.
Нині в Україні найбільший з часу здобуття незалежності спалах кору. З початку року захворіли понад 50 тисяч осіб, майже сорок людей внаслідок ускладнень померли. Тож МОЗУ виділило кошти на безплатне щеплення не лише дітей, а й дорослих, чого раніше не було. Та чи всім треба щепитися? У дитинстві, пригадую, ми разом зі старшою сестрою перехворіли на кір...
Якщо хворіли, то цілком ймовірно, що ви досі маєте імунітет до вірусу. Але все залежить від стану вашої імунної системи. Доволі часто з роками імунна пам’ять слабшає. Чи потрібне щеплення, можна визначити за аналізом крові.
Однак у звичайній поліклініці такої послуги населенню не надають — немає обладнання. “На жаль, для масового обстеження населення на імунітет до кору коштів у бюджеті не передбачено. Але й необхідності в цьому нема: щеплення не протипоказане людині, в якої вже є імунітет до хвороби. Хоча за бажання можна перевіритися у приватній лабораторії”.
У “приватників” послуга коштує від 200 гривень. Аналіз роблять на антитіла групи IgG. Вони виробляються через два тижні після вакцинації або після хвороби і можуть, якщо імунітет нормальний, утримуватися десятиліттями.
Лікарка виписує скерування на аналіз. У лабораторії мене попереджають: за 6 — 13 годин до початку дослідження слід відмовитися від алкоголю, не курити, обмежити фізичну активність, а вранці перед аналізом — не їсти.
Маніпуляція триває не більше п’яти хвилин. Медсестра бере кров з вени, реєстратор звіряє мої дані у комп’ютері.
На четвертий день я отримую лист з лабораторії з результатами. Мій індекс антитіл — 4,2.
“Якщо показник вищий від 1,1, то результат — позитивний, антитіла до вірусу кору виявлені, — пояснює сімейна лікарка. — Тож тепер ви напевне знаєте, що щепитися вам необов’язково”.
Якщо ж би мій результат був нижчим як 0,8, це б означало, що в організмі відсутні антитіла, здатні боротися з вірусом. І щеплення — необхідне.
“Інакше ризик заразитися надзвичайно високий, — застерігає Ольга Богославець, головна спеціалістка відділу санепіднагляду Управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби. — Навіть якщо ви стоїте на вулиці у ста метрах від хворого, зайшли в магазин, де він перед тим побував, чи в маршрутку — це небезпечно. Вірус кору більш заразний, ніж вірус грипу: 9 із 10-ти невакцинованих при контакті з хворими заражаються. За даними Європейського центру з контролю за захворюваннями, від одного хворого на кір у середньому заражається 12 — 18 осіб, у той час як від хворого на грип — до чотирьох”.
І навіть якщо людина вже була щеплена проти кору, але з того часу минуло понад 10 років (стільки часу в середньому утримується поствакцинальний імунітет), то вона знову — у групі ризику.