Причини формування неправильного прикусу

Причинами розвитку патологій прикусу часто стає неправильне прорізування окремих зубних одиниць або порушення росту щелепних кісток.

Серед причин, що призводять до формування аномального прикусу, провідна роль відводиться генетичним факторам. Особливості прорізування зубів, а також будови щелеп можуть бути успадковані дитиною від одного з батьків. 

Зловживання дитячими сосками в ранньому віці стає причиною порушення прикусу. Це відбувається через те, що у дитини формується щелепа, а соска служить бар'єром між зубами.

Дуже часто батьки зловживають сосками. Іноді дають соску дітям ще в три роки. Але крайній термін, коли можна її давати - це до року. Коли дитина смокче соску, немає контакту між верхніми і нижніми зубами. Так з'являється і розвивається надалі у дитини відкритий прикус.

Також варто батькам звернути увагу на поведінку дитини під час сну.

Якщо дитина спить з відкритим ротом, якщо є ЛОР-захворювання, то все це свідчить про те, що буде неправильно формуватися прикус. Є поняття - "аденоїдний тип обличчя", коли дитина погано дихає носиком, у неї неправильно формується щелепа і через це стає витягнуте обличчя.

Основні етапи формування прикусу:

  1. З моменту народження до піврічного віку.
  2. Від 6 місяців до 3 років ( формування тимчасового прикусу ).
  3. Від 3 до 6 років (тимчасовий прикус сформований і відзначається швидке зростання щелеп).
  4. Від 6 до 12 років (час заміни молочних зубів постійними). ​​
  5. Від 12 до 15 років (остаточне формування постійного прикусу). 

Способи виправлення прикусу

В стоматологічній практиці є кілька способів виправити неправильний прикус, як у дітей, так і у дорослих.
У дорослому віці - це звичайно ж брекет-система, але бувають такі випадки, що її недостатньо. Тому використовують комбіноване лікування за допомогою складних апаратів та хірургії - це видалення зубів. Буває таке, що щелепа досить маленька, а зуби великі і не вміщаються в щелепу, тоді потрібно розширити її. Оскільки простимулювати ріст щелепи ми не можемо в такому віці, доводиться видаляти хороші зуби, як правило це "четвірки" або "п'ятірки". Після цього, за допомогою віддалених зубів, вирівнюємо всі інші.
Вартість брекет-системи в українських стоматологічних кабінетах від п'яти тисяч гривень і вище.
Обов'язково після використання брекет-системи, необхідно зафіксувати ретейнери - це такий тоненький дріт, яка ставиться зсередини зубів. Він повинен простояти, як мінімум, рік. З інших варіантів є різні капи, пластини, які одягаються на ніч.

Попередження розвитку патологій прикусу

Жінкам, які готуються стати матерями, потрібно з особливою увагою ставитися до свого здоров'я. Важливо пам'ятати, що процес мінералізації зубних зачатків у плода починається вже на 20-му тижні внутрішньоутробного розвитку. Вагітним рекомендується споживати продукти (і безпечні препарати), що містять сполуки фтору і кальцію.

Малого не слід без необхідності переводити на штучне вигодовування. У новонароджених немовлят верхня щелепа більше нижньої, а розміри з часом вирівнюються завдяки активній участі лицьових м'язів в акті смоктання. Якщо дитину доводиться годувати з пляшечки, то важливо стежити, щоб отвір у соску було не дуже великим — в іншому випадку малюк буде тільки ковтати, а не смоктати.

Слідкуйте за тим, щоб дитина правильно дихала. Одна з провідних причин розвитку відкритого прикусу — дихання через рот. Якщо малюк не дихає носом, необхідно проконсультуватися з дитячим ЛОР-лікарем.

Коли у маленьких дітей починають різатися зубки, пора відучувати їх від пустушки і стежити за тим, щоб вони не смоктали палець. В іншому випадку дуже велика ймовірність викривлення зубних рядів.

До дитячого стоматолога дитину потрібно відводити як мінімум раз в 6 місяців, навіть якщо видимих ​​проблем немає. Профілактичний огляд дозволить виявити аномалію і своєчасно приступити до її виправлення.

Перший візит до ортодонта краще зробити, коли дитині виповниться 5,5 — 6 років, коли почнеться заміна молочних зубів постійними.

Як превентивні заходи для попередження розвитку патологій прикусу показані наступні методики:

  • лікувальна гімнастика, що забезпечує адекватне навантаження на м'язи обличчя і, частково, шиї ( міотерапія);
  • профілактичне вибіркове відшліфовування окремих горбів зубів жувальної групи і ріжучих країв — фронтальної;
  • масаж альвеолярних відростків, а також вуздечок губ і язика.

Консультації щодо профілактики та лікування неправильного прикусу в дітей та дорослих можна отримати в Стоматологічній клініці Dr. Fadi. New Dent