Коли вперше показати малюка стоматологу?
Лікарі кажуть, є два варіанти:
Перший – коли у дитини з’явилась проблема, щось турбує або болить. З цього починається безліч історій про те, що «дитина боїться стоматолога». У такому випадку, звичайно ж, перший похід у стоматологічну клініку та знайомство з лікарем буде неприємним, тому що буде асоціюватись з лікуванням та неприємними відчуттями (які були вдома до цього моменту).
Другий – прийти з дитиною на прийом до дитячого стоматолога «для знайомства» і, звичайного, огляду. Але жодних проблем поки що немає. У такому випадку перший візит до стоматолога не асоціюється з неприємними відчуттями, дитині нічого не лікують і не роблять, а лише оглядають зуби та прикус. Так малюк звикає до самого кабінету, знайомиться з дитячим стоматологом, роздивляється обладнання – і нічого не боїться.
Удома розкажіть про все, що буде відбуватись під час візиту до стоматолога (будуть піднімати і опускати на кріслі, рахувати зубки, дути «вітерцем» та показувати, як працює спеціальний маленький зубний «пилосмок», можливо, почистять зубки щіткою). Головне – для дитини не повинно бути нічого невідомого і несподіваного, бо саме це її лякає.
Не обіцяйте, що «не буде боляче», «це не страшно», «тобі нічого не будуть лікувати». Таким чином ви вже налаштовуєте дитину на «біль» і «страх». Перший раз медики рекомендують прийти на прийом до дитячого стоматолога після прорізування передніх зубів (верхніх і нижніх). Цей візит буде корисним і для батьків, їм дадуть поради щодо гігієни ротової порожнини дитини та правильного чищення молочних зубчиків.
Батькам не варто обговорювати між собою і ділитися з дитиною негативними емоціями від відвідування стоматолога у минулому. Дитина все чує і сприймає.
Запропонуйте малюкові гру, в якій надайте йому роль стоматолога, а самі побудьте його пацієнтами. У дитячих магазинах вже давно є стоматологічні набори. Дайте можливість покрутити іграшкові інструменти в руках, розглянути. У примітивній формі розкажіть, що повинен робити лікар-стоматолог, якщо в зубах «оселилися погані мікроби». Але тут теж будьте обережні! Замість слова «свердлити» - скажіть «пилососити, проганяючи тим самим мікроби», слово «укол» замініть поняттям «поливати навколо зуба спеціальною водичкою, від якої мікроби не можуть кусатися» і так далі.
Можете розповісти дитині про те, що мама, тато, братик, сестричка або друг (той, кого дитина схильна наслідувати і на кого намагається орієнтуватися) теж завжди-завжди навідується до стоматолога. Якщо малюк вірить в супергероїв, то як варіант, піднесіть йому стоматолога, як борця, який рятує всіх дітей від злих бактерій і дарує їм красиву і білосніжну усмішку.
Підберіть для візиту такий час, що не буде порушувати звичний розпорядок дня дитини. Вона має перебувати в бадьорому настрої і не бути сонною, втомленою або зголоднілою. Обов'язково захопіть з собою улюблену іграшку, яка теж отримає огляд зубів і рекомендації по догляду :) Намагайтеся не спізнюватися, але і занадто завчасно теж приходити не варто. Психологи рекомендують приходити в клініку за 5 хвилин до призначеного часу, так як при довгому очікуванні дитина просто втомиться, а якщо Ви заведете його з порога прямо в кабінет, це лише посилить стрес.
Перед тим, як посадити дитину в крісло, дайте їй можливість озирнутися, походити по кабінету, задати питання. Розкажіть лікарю про те, що любить дитина, які мультики дивиться, якими іграшками грається. Якщо дитина зовсім маленька, то краще сісти в крісло удвох, посадивши її на руки. Маленький пацієнт буде відчувати себе більш комфортно.
Заздалегідь підготуйте недорогий та приємний подарунок для малюка. Крім того, що лікар по закінченню огляду або лікування подарує від себе маленький презент за хоробрість, дитині буде безмірно важливо отримати заохочення і похвалу від найближчих і рідних людей.
Якісні консультації та лікування в Центрі практичної стоматології