Любовні драми старого Станиславова

Мода на «мильні опери» давно відійшла в минуле, але прихильниками любовних серіалів усе ж залишаються мільйони глядачів. Однак реальне життя значно цікавіше, ніж вигадані пристрасті. Про це свідчать любовні драми, які відбулися в нашому місті сторіччя тому. Вони були описані в давній місцевій пресі й відображають дух епохи, що давно минула. Але ми читаємо про них і переконуємося: переживання героїв цих драм викликають співчуття і у наших сучасників.

«Ромео і Джульєтта» по-станиславівськи

Образ романтичної пари, яку не змогла розлучити навіть смерть, дуже поширений у світовій літературі. В 1910 р. місто сколихнула історія, що, на жаль, зовсім не була плодом літературної фантазії. В одному зі станиславівських помешкань були знайдені тіла молодого чоловіка й жінки, застрелених з револьвера. А сталося все так. Поручника Максиміліана Каспарека викликали на засідання військового суду честі у Відні, де розглядалася його справа. В газетній замітці не повідомлялося, чим саме він завинив, але цей суд розглядав справи військових, які чимось заплямили «честь мундира». Надій на позитивний вирок у поручника, очевидно, не було, тож він вирішив уникнути кари і ганьби, покінчивши життя самогубством. Його кохана дівчина Ольга Рожанковська прийняла рішення піти з життя разом з ним. Каспарек зробив вигляд, що відбуває до Відня, а пізніше разом з дівчиною непомітно повернувся до своєї квартири, де кількома пострілами позбавив життя її і себе. Серед речей Рожанковської було знайдено лист до матері, в якому вона пояснювала своє рішення піти з життя і просила рідних прибути на похорон.

Любовна пожежа
Не всі знають, що в історії нашого краю була не лише мармулядова пожежа, а й любовна. Фридерик Кох, 26-річний юнак з багатої родини, власник великого маєтку під Калушем, закохався у вродливу, але бідну дівчину Амалію. Однак батьки юнака сподівалися кращої «партії» для сина й усіляко противилися його намірам одружитися з дівчиною без належного посагу. Кох піддався тиску батьків і заручився з донькою місцевих багатіїв, але не переставав думати про те, як поєднати свою долю з коханою. І в нього з’явилася ідея: якщо він спалить свій маєток, багата наречена відмовиться виходити заміж на нього, бідного. Тоді вже ніщо не перешкоджатиме його шлюбу з Амалією. В 1902 р. він підпалив стодолу, а за нею запалали й інші будівлі та збіжжя. Вогонь був такий великий, що перекинувся й на сусідній маєток. Через це бідолашний закоханий став не перед шлюбним олтарем, а перед судом. Проте судді були настільки вражені такою незвичайною любовною історією, що виправдали юнака.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Шлюбна лихоманка в давньому Станиславові

Зміна віри заради кохання
В 1908 р. вродлива єврейська дівчина Шайндля Вассер закохалася в юнака греко-католицької віри Євстахія Стахова. Розуміючи, що батько ніколи не дасть згоди на її шлюб, дівчина втекла з рідного села і сховалася разом з юнаком у Станиславові. Залишаючи домівку, підприємлива Шайндля не забула прихопити 400 корон з батьківських заощаджень. Адже любов любов’ю, а жити на щось потрібно. Виявивши пропажу, обурений батько звернувся до суду, причому виглядало, що його найбільше хвилювала саме втрата грошей. Він вимагав покарати доньку за крадіжку, а Стахова – за викрадення 18-річної дівчини. Станиславівська поліція енергійно взялася за пошуки і знайшла втікачку… в міській кафедральній церкві (нині архікатедральний собор Воскресіння Христового). Чарівна єврейська панянка домовлялася за обряд хрещення, яке хотіла прийняти, щоб згодом у тій же церкві взяти шлюб з коханим. Батько дівчини дуже наполягав на затриманні молодих людей, тому поліції не залишалося нічого іншого, як їх заарештувати й віддати під суд. Ця історія викликала надзвичайне зацікавлення у мешканців Станиславова, тож перед будівлею суду зібрався великий натовп людей. Юнака згодом доправили до суду у Львові, адже він походив саме з Львівщини. Дівчину ж відпустили, як тільки її батько виїхав назад до свого села. Наступного для вона прийняла християнську віру й покинула Станиславів. Певно, поспішила до Львова…

Злочинний роман
В червні 1908 р. станиславівський купець Якуб Гайніц їхав потягом до Чорткова. Він був одружений і досить поважного віку, але так знудився поїздкою, що підпав під чари попутниці – привабливої панянки Марієм Цвібель. В любовному екстазі поважний купець навіть не помітив, як вона витягла з його кишені 1590 корон, а порожній гаманець залишила на місці. На наступній станції підступна звабниця вийшла з потягу, проте її спіткала невдача. Вона попросила водія фіакру розміняти «п’ятдесятку», але замість неї випадково простягнула купюру в тисячу корон. Це здалося водію підозрілим, і злодійка незабаром опинилася в руках поліції. Згодом виявилося, що цинічній Марієм теж знайомі муки кохання. Вона мала нареченого, відомого кишенькового злодія, й прагнула, щоб він на ній одружився. Марієм дуже боялася, що він не дочекається її з тюрми, тому спробувала зробити так, щоб він сів за ґрати разом з нею. В залі суду вона звинуватила свого нареченого, що він жив за її рахунок і крав у неї гроші. Ця спроба провалилася, тож до тюрми Марієм вирушила сама. Невесело склалася й доля велелюбного купця. Адже про всю цю історію довідалася його дружина, яка вдома влаштувала пану Гайніцу «теплий» прийом.

ДО ТЕМИ: Двійник прикарпатської злодійкита Крадіжка в Пасажі Гартенбергів.

Від любові до ненависті – тридцять п’ять років
Вона – перша красуня на селі під Станиславовом, він – один з найгарніших і найсильніших парубків. Одружилися з великої любові, коли чарівна Текла мала шістнадцять років, а її коханий – сімнадцять. В найкращій згоді прожили аж тридцять п’ять років. Але раптом у 1885 р. щось змінилося в жіночому серці. Чоловік Теклі настільки спротивів, що вона зварила отруйної трави чемериці й вирішила позбавити його життя. Чоловік помітив, що дружина намагалася його отруїти, подав до суду, і вона була ув’язнена на три роки. Коли вийшла з тюрми, повна каяття, чоловік прийняв її назад до себе, адже був за характером м’який і лагідний. Та й священик порадив йому вибачити дружині гріх. І минуло ще дванадцять років зразкового сімейного життя. Але злий дух у жіночому серці не спав, тож вона повторила спробу отруїти чоловіка. І знову опинилася в руках правосуддя. Найкмітливіші поліцейські й судді допитували Теклу, але так і не могли довідатися про мотиви її вчинків. Чи вона покохала когось іншого, чи якась образа на чоловіка спричинила таку ненависть? Так і не відкрила вона своєї таємниці й мовчки вирушила відбувати черговий тюремний термін.

Співмешканка-злодійка
Станіслав Сулковський, 35-річний інженер, мав добре упорядковане життя. Мешкав у Станиславові на вул. Липовій (нині вул. Шевченка), працював у приватному підприємстві при колії. Вже кілька років жив «на віру» з привабливою жінкою, яку звали Анна Брожек, пара виховувала маленького сина. Співмешканку інженер усім представляв як свою дружину. Одним словом, ніщо не віщувало біди. Аж раптом у 1905 р. спокійне життя інженера зруйнувала страшна звістка – Анну заарештовано за кра- діжку. Як виявилося згодом, вона займалася крадіжками у крамницях уже багато років, а звали її насправді Божена Чермак. Більше того, підступна жінка привчила красти товари в магазинах і їхнього кількарічного сина та двох малолітніх дівчат – племінниць інженера. Очевидно, Сулковський не здогадувався, чим займалася його кохана, бо правда про неї виявилася для нього страшним ударом. Не витримавши ганьби, він повісився у своєму помешканні, написавши в записці, що ні в чому не винен, і просив подбати про свого малолітнього сина.

Підступний наречений
Пані Фоґтова, вдова багатого станиславівського посадовця, вирішила вдруге вийти заміж. Проте заможній жінці нелегко знайти того, хто покохає саме її, а не багатство. До неї вже давно виявляв знаки уваги місцевий цукерник Владислав Червінський, тож поважна вдова нарешті погодилася віддати йому свою руку. Однак її дуже непокоїв той факт, що майбутній чоловік часто просив у неї гроші. Схаменулася пані Фоґтова лише тоді, коли ці позички досягли приголомшливої суми – 40 тисяч корон. Про одруження вона вже не думала й зажадала в горе-нареченого повернути їй гроші. Червінський, однак, не поспішав повертати борг, і вдова звернулася до суду. Щоб судді не відібрали в нього будинок для виплати боргу пані Фоґтовій, наречений-шахрай уклав фальшивий контракт на його продаж. Закінчилося все гучним судовим процесом, який у 1901 р. жваво обговорювало все місто. Червінського було засуджено до тюремного ув’язнення на чотири роки.

Любовні драми старого Станиславова виглядають як готові сюжети для романів чи мелодрам. Проте вони описані як цілком реальні події з життя нашого міста. На щастя, в нашу прагматичну епоху люди здебільшого не вбивають і не підпалюють маєтки заради кохання. І правильно, адже це світле почуття повинно стимулювати до створення, а не руйнування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шлюбна лихоманка в давньому Станиславові

Івано-Франківськ новини Івано-Франківська Любовні драми старого Станиславова
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
516 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Економіка
Кабінет міністрів України скасував своє рішення про передачу Калуської ТЕЦ з державної власності у власність територіальної громади міста Калуша.  Проце повідомив на своїй сторінці в Facebook  народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко. "Кабмін скасував своє рішення про передачу Калуської ТЕЦ з державної власності у власність територіальної громади Калуша", - написав нардеп.
Суспільство
19 жовтня з 07:00 год. по 16:00 год. та 20 жовтня з 08:30 год. по 14:00 год. у зв’язку з проведенням чемпіонату України зі спортивної ходьби буде часткове перекриття руху в центральній частині Івано-Франківська. Це вплине на рух комунального транспорту, інформує ДКП “Електроавтотранс” Тролейбус маршруту № 2 19 жовтня з вокзалу відправиться о 15 :45. Маршрут №3 з 8:00 до 15:30 курсуватиме за схемою “Обласна лікарна – Вокзал”. Маршрут № 6 з 8:00 до 14:56 кур...
Новини компаній
Такий вкрай приємний і розслаблений захід як довгоочікувана відпустка потребує, як не дивно, чітко продуманої організації. Треба завчасно прокласти бажаний маршрут, потурбуватися про замовлення квитків, зібрати валізи, забронювати готель. Все це дуже важливо! Особливо – останнє. Бо ж ви обираєте місце, яке стане на деякий період часу вашим домом. Саме тому зверніть увагу на Мережу туристичних комплексів Відпочинок 365. Безпосередньо на готель «Київ 365» в...
Різне
В Івано-Франківську осінню висадку дерев розпочали із заміни дерев, які не прижилися. Про це в одній і соцгруп повідомила головна спеціалістка департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Віра Добжинецька. За словами чиновниці, дерева замінюють підрядники у рамках гарантійних зобов’язань за свої кошти . “Вчора у дворі на Пулюя, 10, 10А було висаджено 15 дерев акації білої, сьогодні – висадка продовжиться на вул...
Інструмент від Дніпро М
Чому необхідно навідатися?  Інструменти Dnipro-M відрізняються від інших побутових аналогів високою витривалістю і якістю збірки; Ви можете бути впевнені в тому, що платите тільки за функціональні можливості продукту без націнки за бренд; Якісне обслуговування та чесна гарантія: Вам сподобається наш сервіс!  Наші новинки не залишать байдужим нікого: лінійка акумуляторного інструменту сподобається навіть Вашій дружині! За інше - мовчимо, переконаєтесь самі....
Влада
Дороги державного значення в Івано-Франківській області, які запланували відремонтувати у 2019 році, готові майже на 100%. Сьогодні, 16 жовтня, в Івано-Франківську відбулась нарада з приводу ремонту доріг Прикарпаття пише 0342.ua з посиланням на ГК. Начальник служби автодоріг Прикарпаття Василь Буджак, під час наради у середу, 16 жовтня, зазначив, роботи тривають за планом. Мова йде про ремонтні роботи на автошляхах як державного, так і регіонального значе...
Суспільство
Протягом 9 місяців 2019 року статус безробітного у Івано-Франківській обласній службі зайнятості мали 23,2 тис. осіб, з яких допомогу по безробіттю отримували 19,3 тис. осіб. Станом на 1 жовтня 2019 року кількість зареєстрованих безробітних становила 8,3 тис. осіб. Кількість осіб, працевлаштованих за сприяння служби зайнятості, становила 36,8 тисячі, що на 18% більше, ніж у січні-вересні 2018 року. 8,8 тис. осіб були залучені до громадських та інших робіт...
Влада
Подвійне громадянство можуть почати видавати етнічним українцям за кордоном. У Кабінеті міністрів України є кілька підходів до введення в Україні подвійного громадянства, а Міністерство закордонних справ (МЗС) зараз працює над створенням відповідного законопроєкту. Про це розповів віцепрем'єр з європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба на брифінгу. За словами Кулеби, влада нарешті "дозріла", щоб працювати над цим питанням передає РБК-Україна...
Здоров'я
Чисті руки захищають від небезпечних хвороб, зменшують потребу в лікуванні антибіотиками та запобігають поширенню інфекцій - експерт.Колишня голова Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун нагадала, що прості звички можуть врятувати життя.Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.За словами Супрун, вона нагадує про чисті руки не тому, що про це ніхто не знає, а тому, що люди схильні забувати про важливість простих звичок.«Гігієна рук стосується в...