• Головна
  • Історія краю. Стоматологія на Галичині 100 років тому: безцінна колекція фотографій
18:13, 14 грудня 2019 р.
Надійне джерело

Історія краю. Стоматологія на Галичині 100 років тому: безцінна колекція фотографій

Історія краю. Стоматологія на Галичині 100 років тому: безцінна колекція фотографій

Вдалось розшукати раніше невідомі фото, які показують в яких умовах 100 років тому лікували зуби. Можемо побачити умови в яких лікували зуби в місті Володимирі-Волинському на Волині і порівняти з польовими умовами десь на Галичині. 

Як бачимо, військові дантисти на Галичині обслуговували пацієнтів просто на вулиці. Попри досягнення стоматології в XX столітті, солдати на фронті мали стоматологію XІX  століття. І якщо виникала проблема з зубами, бійцям доводилося проходити всі кола пекла. Фото не передають криків солдат, яким можливо, лікували зуби без обезболювання. На жаль, умови життя солдат, особливо в Першій світовій війні, не сприяло гарній гігієні рота.

Для військових усіх армій часів Першої світової війни, стоматологія цікавила менше, ніж епідемії, які могли б знищити армію. Стерегтись тоді варто було холери, тифу або лихоманки, тому зуби були явно не на першому місці.

У ті часи через брак професійних дантистів нерідко стоматологічні  послуги   надавали представники таких професій, як: банщики, цирульники та навіть ювеліри. Сотні людей гинули тоді від заражень і інфекцій, адже не отримали необхідного нагляду та лікування від професіоналів, яких просто тоді ще не було.

На початку ХХ століття професія дантиста була дуже затребувана. Адже як стверджує статистика, наприклад, в 1902 році при загальній чисельності населення Російської імперії в 140 мільйони осіб в країні був лише 221 фахівець зі стоматології. Отож на одного лікаря припадало аж 60 тисяч пацієнтів.

Якщо ви уважно звертали увагу на фото своїх предків та ретро світлини українців кінця ХІХ – початку ХХ століття, то дуже рідко, або взагалі ніколи не бачили посмішок, чому? Саме тому, що більшість тогочасних людей, зокрема, селян, в очі не бачили стоматологічного крісла.

Приміщення стоматологічного кабінету, Галичина, 1917 р. 

Наприкінці ХІХ століття існувало одночасно два поняття «дантист» та «зубний лікар». В чому ж полягала різниця? «Дантистом» можна було стати після навчання в приватних кабінетах, а «зубним лікарем» після навчання в приватних стоматологічних школах. В ті часи кожен дантист повинен був за свій рахунок придбати ручні інструменти і стоматологічний матеріал.

Історія краю. Стоматологія на Галичині 100 років тому: безцінна колекція фотографій, фото-1

Лікування зубів в польових умовах, Галичина, 1916 р. 

Саме поняття дантист з’явилось не так вже й давно, в 1838 році. Тоді, щоб отримати право називатись справжнім дантистом потрібно було здати екзамени на одному із медичних факультетів тогочасних вишів, зробити кілька вдалих операцій та показати, що ти вмієш вставляти штучні зуби.

Історія краю. Стоматологія на Галичині 100 років тому: безцінна колекція фотографій, фото-2

Лікування зубів в польових умовах, Галичина, 1916 р.

Лікування зубів в польових умовах, Галичина, 1916 р.

Лікування зубів в польових умовах, Галичина, 1916 р.

Стоматологічний кабінет, Галичина, 1917 р.

Ось ще кілька фото, які допоможуть скласти загальне враження:

Джерело: tyzhden.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#стоматологія #галичина #історичні фото #фотографії #історичні дані #прикарпаття #лікування зубів #станиславів
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
З нагоди Дня міста, який іванфранківці відзначають 7 травня, пропонуємо вашій увазі цикл статтей про історію Івано-Франківська, починаючи з 1662 року. Про побут, культуру, міські традиція та видатних горожан читайте у нашій спецрубриці "Історія: Від Станиславова до Івано-Франківська"
Оголошення
live comments feed...