Мода говорити по-галицьки

Про галицьку мову як різновид української написано вже чимало. Не вичерпалась ця тема і після багаторічного перебування Галичини у складі України як у радянський період, так і у часи вже незалежної держави.

Із екранів телебачення, особливо з  всеукраїнських програм, як-от «Стосується кожного», «Говорить Україна» чи навіть гумористичної «Розсміши коміка» та інших, коли у кадри потрапляють галичани, їх у Великій Україні мало хто розуміє. Це нерозуміння нерідко викликає здивування, сміх, а інколи й певне зверхнє ставлення до представників цього субетносу. Показовим тут може бути також виступ міністра фінансів Наталії Яресько, яка закликала депутатів проголосувати за бюджет, щоб прийняти його на «пітнадцітий рік». Вона, що зросла в Америці на галицькому ррунті української мови, переконана, що говорить правильно. Хоча це, власне, є галицький  варіант нашої мови. Проте їй з такого мовного приводу зауважень, «здаєсі», ніхто не зробив. Що там  мова — бюджет важливіший.

Пригадались і не такі вже віддалені часи, коли надходили звернення  представників східних і центральних областей до Міністерства освіти України, щоб забрати із шкільної програми української літератури твори В. Стефаника, і. Франка, Л. Мартовича, М.Черемшини та інших західноукраїнських письменників, до яких вони не ставилися прихильно знову ж таки через нерозуміння текстової частини, насиченої галицизмами. Тож наявність їхніх творів у часи керування Табачника міністерством значно скоротилася. 

Свого часу Юрко Прохасько у статті на цю тему написав, що «галицька народна мова зникає». Цю вирізку я десь зберіг, але зараз відшукати її у своєму архіві не можу. Однак ця фраза  чомусь глибоко «заклаласі» мені  в голову на якомусь підсвідомому рівні. Можливо, тому, що з нею я погодитись не можу. Коли мова зникає, то її потрібно рятувати або «принаймі» (пишемо, як говоримо) підтримувати, щоб вона не перетворилась на мертву. Галичани чомусь цього робити не хочуть, а тому і роблять такі поспішні висновки.

Купить женское белье всегда приятно и легко в интернет-магазине Любимая.

Цю мову часто можна почути у транспорті, інших громадських місцях, вона є незамінним атрибутом  наших забав. Часто і в  школі можна почути її від сільських діток, особливо тих, які ростуть при дідові і бабці. і говорять вони з такою дитячою наївністю і з такою переконаністю, що так має бути. Тоді в мене закрадається думка, що ця мова, чи якщо хтось хоче, говір, не повинен зникнути. Ми тут говоримо не про якийсь політичний, а про суто практичний аспект.

Галичани кажуть: «шеста», «сема» або «пьита» чи «девьита» година, їдять зупу (суп), афини (чорниці), марципани (делікатеси), цитрини (лимони), цвіклі (терті буряки) з гижками (холодцем).

Треба знайти спосіб, а головне — бажання, щоб її зберегти. інколи ловлю себе на думці, що і я хочу так говорити, і «говору». Можливо, інколи це видається дивно, інколи грубо (тут маю на увазі не по-інтелігентному, бо якщо є диплом про вищу освіту, то хіба можна говорити по-сільському?). А інколи це виходить дуже просто і зрозуміло. Навіть ті люди, які мене оточують, до цього вже помалу звикають. Галичани кажуть: «шеста», «сема» або «пьита» чи «девьита» година, їдять зупу (суп), афини (чорниці), марципани (делікатеси), цитрини (лимони), цвіклі (терті буряки) з гижками (холодцем). А на десерт — легуміни (ласощі, солодощі). Вони роблять презент (подарунок), хочуть гуляти (танцювати), знимкувати (фотографувати), прьитати (прибирати), рзитися — дуріти, ходять у блюзці (піджаку) і споднях (штанях).

Справжні галичани без пояснень розуміють, що таке  бамбетль (дерев’яне ліжко з віком), бальон (м’яч), вельон (фата молодої), желізко (праска), кaпa (покривало на ліжко), кашкiт (кепка), керунок  (напрямок), обрус (скатертина), цизорик (розкладний ножик), штрика (залізна дорога), пуделко (шкатулка) та багато інших. Тут лексичний ряд вимірюється кількома тисячами слів. і кожне слово — це своя історія і традиція.

Галичани мають за родичів вуйка, стрийка і стрийну, тету і вуйну, швагра і братову, старшим людям тут заведено казати «нанашко». Зрештою, ці слова, як той гонор, який галичанам ніколи ні в кого позичати не треба було. Зазначимо, що в Галичині навіть імена звучали по-іншому: Ладомир (Володимир), Вінтон (Антон), Гринь (Григорій), Луць (Лука), Доні (Євдокія), Парані (Параска), Гані (Ганна), Зоні (Софія) та інші.

Звичайно, ми всі розуміємо, що серед галицизмів є багато запозичених слів, насамперед із польської, угорської, німецької мов, тобто тих народів, із якими галичани найчастіше контактували. Проте з часом тут і самі запозичення стали суто галицькими словами. Наприклад: вакації (канікули), васервага (рівень), раляретка (мармелад), дефіляда (свято), ровер (велосипед), рейвах (безлад), сальва (салют), фіра (віз), шлюс (кінець) (як у виразі: «Шлюс Параню по коханю») і т. д. 

Разом з тим наш регіон зумів зберегти чимало забутих українізмів, які потрапили до нас тоді, коли галицькі часописи друкували твори українських письменників, віддаючи їм перевагу. Тоді навіть галицькі автори не завше могли надрукувати тут свої твори. Є, звичайно, у нас і великий пласт спільних з українськими лексем. Однак і синонімічний ряд галицьких слів  у співставленні з українськими дуже великий. Тобто якоюсь мірою їх можна вживати паралельно.

Ці слова, як той гонор, який галичанам ніколи ні в кого позичати не треба було

Тепер наша країна переживає непрості часи. Українська нація, яка мала б формуватися на основі однієї мови, фактично змушена приймати двомовність. Галичани ще якось змирюються з тим, що у їхніх містах звучить чужа російська мова. Це пов’язане насамперед з військовим станом і великим напливом переселенців зі сходу. Однак всі сподіваються, що  це явище  тимчасове. Надалі вони не зможуть погоджуватися (принаймні інтелігентська частина галицького суспільства), щоб на зміну українській мові прийшов суржик або ще гірше — мова північного сусіда. 

Тож чи не ліпше у такій ситуації повернутися до свого рідного, але несправедливо відкинутого чи забутого галицького слова, тобто того слова, яке жило у віках слави Галича і Львова. Спробувати бодай на регіональному рівні вживати і пропагувати наші галицькі слова через пресу, радіо, телебачення. Вони там, звісно, є, але ще не в такій кількості, як хотілося б.

Колись С. Пушик написав своє відоме оповідання «Частка сі». Пам’ятаєте цю напівкомічну життєву драму, викликану вживанням галицької частки «сі»: «Ну-ну, я кажу так, як у нас в селі, «сі», та треба «ся». А я ніяк при нім не могла. Вирвалосі «сі», хоть і стараласі. То сі розійдем, як синенькі хмари по небі». Але річ, звичайно, не в словах: «Якби любив,.. то він би сі до слова не придирав». Цей твір так вплинув на частину тодішньої молоді, що вона перестала вживати народну частку «сі». Тепер треба запустити мовний  реверс. 

Інтелігенція і насамперед письменники мусять бути в авангарді відновлення ширшого вживання галицизмів у своїх творах, філологи повинні укласти словники і розробити мовні засади існування забутої галицької вимови, визначити наголосові відмінності між мовами галицькою і українською. Бо тут теж є проблема. Нещодавно на порталі «Збруч» цій темі було присвячено цілу статтю, побудовану на словнику українських і галицьких слів івана Огієнка. Він був переконаний, що галицькі наголоси є неправильними. Однак галичани так не вважають, твердо стоять на своєму і  говорять зі своїми наголосами. інколи в інтернеті можна знайти і статті, написані галицькою мовою. Якщо ми повернемось лицем до цієї проблеми, думаю, незабаром у Галичині виникне справжня мода говорити по-галицьки. Бо свого встидатисі не можна.

www.galychyna.if.ua
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська мова галицька мова
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
545 переглядів в червні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Днями група індійських студентів першого курсу факультету підготовки іноземних громадян Івано-Франківського національного медичного університету разом зі своїми кураторами здійснили сходження на найвищу гору України Говерлу.  Ініціатором пригоди стала куратор 59f групи Тетяна Власюк. До групи також приєдналися куратор Уляна Дутчак і голова ради кураторів ІФНМУ Тетяна Князевич-Чорна. Подію приурочили до Дня медичного працівника, пише пресслужба університету...
Суспільство
За словами пані Людмили, під час перебування чоловіка в АТО, у неї виявили множинні фіброадиноми в грудях (в одній 9, а в другій 7). Лікарі казали, що це від гормональних порушень і нервів.  "У ОНКО казали, що як одна фіброадинома дає збій, то починається саркома. Моя сестра сказала, що прочитала в інтернеті про церковку і про Образ Ласкавої Божої Матері Станіславівської. Я поїхала, ще й взяла з собою подругу, яка не могла завагітніти 8 років. Під час моли...
Пригоди
Правоохоронці у селі Іванівці Одеської області під час відпрацювання території виявили тіло, що ймовірно належить 11-річній дівчинці, яка зникла 13 червня. Про це повідомляє поліція області. Наразі співробітники поліції намагаються дістати тіло дитини із вигрібної ями. Після чого його буде направлено на судмедекспертизу, а також проведено опізнання родичами. Нагадаємо, 11-річна Дар'я Лук'яненко пропала в четвер, 13 червня. Дівчинка йшла по дорозі від ринку...
Пригоди
За минулу добу в області зареєстровано дві пожежі. Про це повідомляє управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації.  Зокрема, 20 червня о 01.43 годині на вулиці Бандери в Івано-Франківську виникла пожежа на балконах (сушильних приміщеннях) на рівні 7, 8 та 9 поверхів дев’ятиповерхового житлового будинку. Як повідомляють рятувальники, на пожежі врятовані 2 особи та евакуйовані 20 мешканців будинку. Працівниками бригади ШМД в...
Пригоди
Справу щодо чоловіка, який побив дитину, розглядав Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області. Як зазначено у Єдиному державному реєстрі судових рішень, близько півночі п'яний чоловік почав будити і штовхати хлопчика, який заснув у кріслі. Малюк розплакався, але замість того, щоб заспокоїти, "вітчим" почав ним трусити. Після цього поставив на підлогу, взяв пасок з металевою пряжкою і почав бити дитину по спині, руках, ногах та сідницях. Потім п'ят...
Суспільство
Найвідомішими "туристами" були князь Йоган Ліхтенштайн та ерцгерцог Леопольд Сальватор - двоюрідний брат цісаря Австро-Угорщини. На початку червня 1909 року у Львові відбувся велелюдний з’їзд Галицького товариства мисливців. Краківська газета Nowości Illustrowane повідомляла про велику кількість його учасників, що свідчило про зростання інтересу до полювання — тогочасної розваги аристократів. “Традиційно на завершення з’їзду відбулися змагання зі стрільби...
Суспільство
17 червня, чоловік помер від внутрішнього крововиливу. У біця залишились дружина Христина та дві донечки.  Провели в останній шлях побратима-десантника 80 бригади, учасника АТО – славної пам`яті Михайла Підручного, – повідомляють в організації “Вільному – Воля”. Хто може виразити співчуття і допомогти – картка брата Підручний Валерій Михайлович 5168 7573 6874 6188 ПриватБанк.
Суспільство
Про це повідомляє Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області.  "Літня пора, час відпусток, а якщо в тебе заборгованість по аліментах відповідно до законодавчої ініціативи #ЧужихДітейНеБуває закордон не потрапиш", - йдеться в повідомлені.  На примусовому виконанні у Калуському міськрайонному відділі державної виконавчої служби перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів з боржника на користь стягувача на утримання сина...
Екологія
Департамент агропромислового розвитку Івано-Франківської державної адміністрації більше не опікується цим питанням.  За додатковою інформацією наша журналістка звернулася до Комунальної установи "Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба".  Там зазначили, що за порядком на своїй території мають слідкувати власники, балансоутримувачі, орендарі тощо.  “Наша служба отримала протокольне доручення від міського голови на знищення борщівника. Відповідно...
Новини по темі
Студенти франківського медуніверситету з Індії підкорили Говерлу
Прикарпатка зцілилась від раку та народила дитину після молитви до Чудотворної ікони
Як на початку ХХ століття європейські вельможі розважались у Карпатах (фото)
У Франківську провели в останню путь бійця Михайла Підручного. ФОТО
Горе-батько з Калуша заплатив рекордну суму аліментів, щоб виїхати за кордон
Марцінків приймав іспит у кухарів-випускників (ФОТО)
Прикарпатського прокурора нагородили медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям». ФОТО
Загинув нардеп Дмитро Тимчук: які версії смерті політика
ВО «Карпати» запускає нову лінію виробництва. Потрібні дві сотні працівників (ФОТО)
У Франківську розпочали капремонт двору, який не відновлювали майже 40 років (фото)