14:45, 2 травня 2016 р.
Серце Едіт Піаф належало прикарпатцю
Норберт Ґланцберґ народився у Рогатині, з дитинства його називали Натаном. Таку інформацію знайшла Галина Петросаняк, місцева журналістка, яка хотіла зібрати інформацію про забутих місцевих німецькомовних митців. Як стало відомо, батьки Норберта були євреями, народилися та жили у Рогатині, проте згодом емігрували до Європи й знайшли помешкання у Вюрцбурзі.
Норберт вчився грати на фортепіано у місцевій консерваторії. У молоді літа, маючи всього лише двадцять років, Гланцберґ уже писав мелодії для відомих кінострічок, проте після приходу до влади Гітлера у 1933 році, внаслідок небезпечних обставин, переїхав до Франції. Це дещо призупинило його творчу діяльність. Через десять років він зустрів Едіт Піаф, якій на той час виповнилося тільки 25 і кар’єра якої тільки-но набирала обертів. Співачка взяла композитора у свою команду.
Спершу він став її другом, проте згодом дівчина закохалася у митця. Під час одного зі своїх турне вона посилає йому телеграму, у якій йдеться, як сильно Едіт за ним скучила. Завершує її словами “I love you”. На романтичні стосунки вплинула політика. Композитор змушений тікати внаслідок захоплення Парижа німцями. Його помешкання – це дешеві французькі готелі, у яких доводилося жити не під своїм іменем. Дівчині доводиться тільки декілька разів на день присилати йому любовні телеграми. Згодом співачка просить своїх шанувальників, щоб вони знайшли житло для її піаніста. Так Ноно (як лагідно назвала його Едіт) потрапляє до заможної графині Лілі Пастре, пізніше – у житло поета Рене Лапорте. Саме завдяки Едіт Ноно зумів урятуватися, адже навряд чи його не спіткала б така сама доля, як багатьох інших євреїв у той час.
Найвідомішу композицію «Padam… Padam», яку виконує Едіт Піаф, Норберт написав на початку 40-х. Через 10 років на музику написали слова і пісня одразу стала хітом. Усе могло бути добре, якби кохання виявилося взаємним. Згодом композитор одружується, а його обраницю зовуть Марічка Мазурик! Подейкують, що вона мала польське походження, а її батьки у свій час також переїхали до Франції. Однак її ймення стверджує, що полькою вона була аналогічно до того, яким поляком був сам Ґланцберґ. Мабуть галицьке коріння у ньому сиділо значно глибше, аніж можна було сподіватися. Згодом у сімейної пари народився син Серж.
Подальшу музичну кар’єру Норберт спрямував у розвиток кіно, а незадовго до смерті відвідав з концертом покинуте ним німецьке місто дитинства та юних літ Вюрцбурґ. Жаль, що потрапити до Рогатина йому так і не вдалося. Помер митець 25 лютого 2001 року.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:58
13 грудня
Спецтема
Оголошення
21:46, 13 грудня
1
09:18, 11 грудня
live comments feed...