Стало відомо, що побудують на місці садиби Гриневичів (ПЛАН)

13 серпня, будівельники знесли історичну пам'ятку міста — Садибу Гриневичів. Сьогодні ж, став відомий детальний план будівництва багатоповерхівок на місці старого будинку. 

Садибу відомої української письменниці Катрі Гриневичевої на початку минулого століття родина письменниці подарувала громадській організації «Союз українок». При цьому, будинок так і не був внесений до переліку архітектурних пам’яток. Тим не менше, громада Франківська неодноразово виявляла інтерес до садиби Гриневичів та просила міську владу зберегти її. Проте в суботу, 13 серпня відбулася подія, яка сколихнула середовище громадських активістів – розпочався демонтаж будівлі та підготовка будівельного майданчика для зведення багатоповерхівки, — повідомляє 0342.ua з посиланням на "Побудовано в Івано-Франківську".

Будівництво відбуватиметься на 3-х земельних ділянках. На дві з них має право користування ГО «Союз українок», третя – у власності Василя Миколайовича Кавлака. Він є співзасновником ТОВ «Д.В.Груп», яке безпосередньо здійснюватиме будівництво.

Інформація про право власності на усі 3 земельні ділянки оновлена у Держкадастрі протягом листопада-грудня 2014 року. В цей період створена й сама фірма-забудівник.

Створено ТОВ «Д.В.Груп» в листопаді 2014 року. Співзасновниками є Василь Кавлак і Дмитро Сіреджук. Розмір статутного капіталу підприємства становить 10 тисяч гривень.

Містобудівні умови та обмеження ТОВ «Д.В.Груп» отримало у вересні 2015 року. Декларацію на початок ведення будівельних робіт ДАБІ зареєструвала в березні 2016 року. І лише зараз, в серпні місяці будівельники розпочали роботи.

12

3

Історія зі збереженням родинної садиби Гриневичів розпочалася ще у 2012 році. Музей родини Гриневичівзаснувала та опікувалася ним громадська організація «Союз українок». У 2012 році експонати вивезли, а сам музей закрили, мотивуючи це аварійністю споруди. Тоді франківські вперше публічно порушили питання збереження та відновлення музею. Заступник головного архітектора міста Олег Баран під час дискусій зауважив,що будинок можна реставрувати, а саму будівлю необхідно внести у реєстр пам’яток архітектури місцевого значення.

Пізніше з’ясувалося, що одна половина будинку, де працював музей, перебуває у власності «Союзу українок», а власник іншої половини вже давно живе в Америці і контакту з ним немає. Без згоди іншого власника не мали права нічого робити з будинком. Але співвласника садиби в Америці знайшов потенційний забудівник – Дмитро Сіреджук, представник компанії «Д.В.Груп». Він казав, що союзянки самі звернулися до нього з проханням допомогти їм, адже утримувати аварійну будівлю старші жінки, яким, за їх словами, ніхто не хоче допомогти, вже не в стані. «Союз українок» уклав з Дмитром Сіреджуком договір про співпрацю, згідно з яким вони дають згоду на знесення будинку Гриневичів, а він на цьому місці будує новобудову і виділяє союзянкам 150 метрів квадратних на першому поверсі для їх потреб.

4567

Це питання розглядала містобудівна рада Івано-Франківська вперше в травні 2015 року. На ній представники«Союзу українок», запевняли, що хочуть відродити в новобудові музей Гриневичів. 150 квадратних метрів – це вдвічі більше, ніж площа садиби, якої володіли союзянки. Саме це й визначило забудівника. «Були й інші, які хотіли там будувати, але вони давали нам мало квадратів. Тому ми вирішили бути у спілці з цими», – сказала тоділідер міської організації «Союзу українок» Раїса Романюк.

На першій містобудівній раді проектанта Назара Чулупа зобов’язали розглянути варіанти збереження автентичної садиби Гриневичів, адже ця стара хатка є унікальною для Івано-Франківська. Проектант погодився, але згодом представив проект 8-поверхового житлового будинку, згідно з яким кам’яницю руйнують цілком, а у фасаді новобудови попросту вставлені елементи, які імітують фасад старої садиби. Ці елементи планувалося зробити з сучасних матеріалів. Вхід до музею, який раніше був з вулиці Василіянок, проектант чомусь переніс на вулицю Богунську. Бажання союзянок та забудівника чимшвидше зруйнувати родинну садибу здивувало громаду та архітекторів.

Підсумовуючи, тоді на містобудівній раді прозвучало, що будинок все ж варто залишити на місці, де він зараз стоїть, укріпити його фундамент і аж після цього думати про якусь добудову.

Будинок Гриневичів збудовано майже 200 років тому. Він демонструє типову міщанську архітектуру Станиславова до Мармулядової пожежі 1868 року. Оскільки тоді центр міста вигорів включно із ратушею, садиба Гриневичів сьогодні є унікальним явищем давньої містової архітектури, такого типу будинків у Франківську більше немає.

Кільканадцять громадських організацій Франківська надіслали звернення міському голові та головному архітектору з проханням не руйнувати цілком садибу Гриневичів.

«Нищення будинку і зведення на його місці багатоповерхівки з «елементами» колишньої кам’яниці буде неприпустимою втратою, яка назавжди унеможливить гідне вшанування пам’яті родини Гриневичів. Переносити музей родини Гриневичів у нове приміщення в багатоповерхівці буде абсурдом, якщо при цьому цілком знищать родинну кам’яницю, адже саме кам’яниця є найважливішим експонатом музею. Вона зберігає атмосферу, в якій жила родина, та є частиною міської історії. Якщо можна зберегти для Івано-Франківська цінну історичну споруду – руйнувати її та будувати якусь імітацію на її місці ганебно», – пояснили активісти.

Бажання громади підтримали архітектори і попросили проектанта доопрацювати проект і розглянути варіанти реставрації автентичної будівлі.

В липні 2015 року містобудівна рада зібралася обговорити оновлений проект. Звернення громади та наполягання архітекторів знервували забудівника.

«Будинок вже років 20 стоїть, розсипається, нікому до нього не було діла взагалі, ніхто навіть там нічого не прочищував. А тепер знайшлися добрі люди, які хочуть разом з «Союзом українок» зробити добру справу, і зразу всім стало цікаво і починають палки в колеса пхати. Ми ж не просто будуємо будинок з ціллю комерції, а робимо нормальний підхід, передбачили музей. На даний час немає ні музею, ні будинку – нічого. Одна руїна. Ми все робимо законно. Купили приміщення, земля у нашій власності, ми просто хочемо порадитись, як краще це зробити», – казав Дмитро Сіреджук.

Проектант Назар Чулуп зізнався, що від попереднього проекту новий відрізняється лише тим, що вхід до майбутнього музею він передбачає з вулиці Василіянок. «Реставрувати там нічого!» – заявив Назар Чулуп і сказав, що питання реставрації він взагалі не розглядав, бо забудівника це не цікавило. «Ми зробили акт обстеження – будинок аварійний. Це буде імітація, а не реставрація. Все збережеться, просто буде наново відбудоване», - говорив Чулуп.

Проект 8-поверхової новобудови архітектори розкритикували. Члени містобудівної ради зробили проектанту низку зауважень і попросили дотримуватись законодавства.

«Будівельні норми ніхто не скасовував, – казав головний архітектор міста Володимир Гайдар. – Навіть якщо робите добру справу, робіть її законно. Потрібно провести чіткі розрахунки відповідно до ДБН: протипожежні розриви, інсоляція, дитячі майданчики».

Кількість поверхів проектанту доведеться знизити до пʼяти, а кількість квартир – з 42 до 25, інакше проект не пройде робочу експертизу.

Також Назару Чулупу порадили витримати лінію забудови – відсунути будинок подалі від краю дороги, та отримати висновок екологів щодо рідкісного дерева гінкго, яке росте напроти садиби. Вікове гінкго є пам’яткою природи і охороняється законом. Будівництво підземного паркінгу біля новобудови може призвести до загибелі дерева. «Ми не видамо містобудівні умови й обмеження, якщо будівництво не відповідатиме нормам», – підсумував тоді Володимир Гайдар.

Після завершення містобудівної ради Дмитро Сіреджук запевнив журналістів, що максимально збереже автентичність садиби Гриневичів та втілить її у новому будівництві.

«Ми не просто залишимо деякі старі елементи, а при можливості 100% усіх старих елементів, які вдасться зберегти, збережемо і поставимо на місці нового будинку. Де вони були, там вони і будуть. Ніхто не говорить про те, щоб їх зняти і викинути. Колони, пілястри – ми будемо максимально використовувати старі елементи у новій будові», - говорив в липні 2015 року року Дмитро Сіреджук, представник фірми «Д.В.Груп».

891011

Вже у вересні Департамент архітектури видав містобудівні умови та обмеження на реконструкцію з добудовою громадських на надбудовою житлових приміщень. Замовником документації виступило ТОВ «Д.В.Груп».

Згідно з ними, проектована будівля повинна мати 5 поверхів. На першому поверсі багатоповерхівки замовники будівництва передбачили музей з відновленим фасадом історичної садиби Гриневичів. Решта площі відвели під житло і комерційні приміщення.

Декларацію на початок ведення будівельних робіт ДАБІ зареєструвала в березні 2016 року. 

12

В серпні місяці будівельники розпочали роботи.

1314

Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська будівництво Садиба Гриневичів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
269 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Сьогодні,17 грудня, рятувальники здійснювали буксирування транспортних засобів у Косівському та Тлумацькому районах. Про це йдеться на сторінці Управління ДСНС України в Івано-Франківській області Читайте також:  У Боднарові на Калущині загрузла фура через нерозчищену дорогу. ВІДЕО
Новини компаній
Шведсько-українська ІТ-школа Beetroot Academy в Україні 4 роки. Тут викладають практикуючі розробники та дизайнери, серед партнерів – регіональні та міжнародні ІТ-компанії, а навчання проходить у дружній атмосфері. Влітку 2018 року Beetroot Academy підписала договір партнерства зі Швецією. Через три роки за підтримки Швеції в Україні буде вже 20 академій. У лютому у Beetroot Academy починається новий семестр. Що таке Beetroot Academy Засновники школи – шве...
Пригоди
На дорогах Івано-Франківщини через рясний снігопад зберігається складна ситуація.  Директор департаменту  будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури облдержадміністрації Володимир Рачкевич звернувся до водіїв без особливої потреби не виїжджати на дороги області. Йдеться про місцеві автошляхи.  За словами посадовця, техніка працює в найбільш проблемних місцях. «Для справді ефективної роботи дорожних служб потрібно дочекати...
Суспільство
Міський військовий комісаріат інформує, що франківцям, які були призвані до Збройних сил України та з не відомих причин самовільно залишили військові частини світить кримінальна відповідальність. Незважаючи на дисципліноване та свідоме виконання обов’язків військової служби військовослужбовцями у Збройних Силах України та в інших підрозділах, які забезпечують територіальну цілісність та оборону України мають місце випадки самовільного залишення військової...
Пригоди
На Калущині через нерозчищену дорогу загрузла фура. Про це повідомив користувач у сомережі Віталій Літовинський. Дорога з Калуша до Івано-Франківська станом на 8-30 17.12.2018 року не розчищена. В Боднарові на підйомі уже загрузла перша фура. Інші як можуть намагаються її об’їхати, – зазначено в дописі до відео на Youtube.                                     У службі автомобільних доріг зазначають, що через сильні снігопади та ускладнені погодні умови на д...
Партнерський матеріал
З лютого поточного року будь-який автовласник може придбати поліс ОСЦПВ («автоцивілки») за кілька хвилин, не полишаючи домівку, офіс, чи будь-яке інше місце. Все що треба - комп'ютер, смартфон або інший пристрій з доступом до інтернету. Це стало можливим завдяки запуску системи «електронний поліс» у лютому. Тепер договір «автоцивілки» можна укласти у цифровому вигляді, через сайт страхової компанії. Інформація про укладений договір відразу ж фіксується в...
Кримінал
У школі №6 міста Калуш невідомі вкрали шкільні підвіконники. Пограбування сталося вчора надвечір, інформує - PRESS-Центр. Про зникнення семи підвіконників у Калуській школі повідомив директор навчального закладу. Правоохоронці з'ясували, що грабіжники мали вільний доступ до фасаду школи. Підвіконники були встановлені на першому поверсі приміщення. Сума завданих збитків встановлюється. Проводиться перевірка. Читайте також:  У франківських маршрутках обікрал...
Новини компаній
Вибрати подарунок дитині - непросте завдання. Але ми вирішили вам допомогти і зробили вибірку найпопулярніших і крутих дитячих подарунків. 1. Дитячі GPS годинник Кinderwatch Батькам, які люблять йти в ногу з часом, до душі дитячі розумні годинник. Адже батьки, які вже купили розумні годинник, відзначають такі їхні переваги, порівняно зі звичайним смартфоном: на відміну від телефону, який може «загубитись» в надрах рюкзака, вони знаходяться на руці - діти н...
Пригоди
Вчора, 16 грудня рятувальниками здійснено 9 виїздів, де залучено 10 одиниць техніки, 36 чоловік особового складу.  Вивільнено 19 одиниць техніки, в тому числі 3 автобуси, 1 грейдер, 2 карети швидкої допомоги, надано допомогу 126 особам, в тому числі 11 дітям. 16 грудня у зв’язку з ускладненням погодних умов надавалася допомога, а саме: В  Городенківському районі  села Сороки та села Семаківці з залученням 3-х одиниць техніки, 9-х чоловік особового складу,...