Головний араб Івано-Франківська — про жінок, АТО та брехню у ЗМІ. І не тільки

З головою арабської общини Фуаадом Аліві (Fuaad Aliwi) нам довелося спілкуватися в лікарні, куди пан Фуаад потрапив практично із зали суду, де проходив той резонансний процес зі "зґвалтуванням" неповнолітньої, скоєним двома йорданськими студентами. Не дивно, що ми почали розмову саме з цього неприємного і дивного епізоду.

Проект "Невідомий Франківськ" має на меті показати місто з незвичних ракурсів і розповісти по-новому про узвичайні речі. Бо узвичаєне  — це нерідко стереотипи, а стереотипи бувають далекими від життя. Нині привідкриваємо завісу арабської культури Івано-Франківська, до якої містяни ставляться неоднозначно і багато в чому упереджено без реальних на те причин.

— От писали недавно "іноземці вчинили ДТП біля "555". І зразу всі нападають на арабів. Ксенофобія і дискримінація... Хлопці невинні сидять. Я так кажу не через те, що вони араби. Якщо би вони були винні — будь ласка, хай їх судять. Але я не хочу, аби моїм дітям, а в мене тут троє дітей, показували і казали "їхній тато — араб".

... У мами дівчини лише за минулий рік відкрито три кримінальні провадження за недогляд за дитиною, бо вона ночами з африканцями десь волочилася.... А як ті араби у Тернополі втекли, я взагалі не знаю (нібито три дні потерпіла у справі перебувала на квартирі в якихось арабів у Тернополі, та їх не змогли затримати — автор). Чого вона не говорила про зґвалтування, а тільки через пару місяців. У будь-якій арабській країні якщо нема доказів, ніхто людину не засудить. Журналісти писали, що один із хлопців — "син шаха". Звідки вони взяли? У них нема грошей, ми самі збирали гроші і найняли адвоката... Батьки теж трохи зібрали і відправили. В одного звичайна сім'я, другий палестинець, він тікав від війни, живе в Йорданії в лагері... У нас закон завжди найперше на стороні іноземців, бо вони не знають мови і законів, а не як тут, сто доларів дав, і статтю міняють...

 — Насправді я хочу поговорити не тільки про йорданських студентів, а й про Вас і про Вашу культуру. Звідки Ви саме родом, коли і чого приїхали до Франківська? Звідки Ваша дружина?

 — Я з Сирії. Приїхав 13 років тому, вчився в медичному. Тут оженився, маю трьох дітей. З українською дівчиною одружився, вона корінна франківчанка. 

 — Дітям скільки років?

 — Найстаршій шість з половиною, молодшому чотири з половиною і найменше рік і місяць.

Головний араб Івано-Франківська — про жінок, АТО та брехню у ЗМІ. І не тільки, фото-1

Фото: Фейсбук

— Діти якою мовою говорять? Вчите їх арабської?

 — Діти українською, арабською щось там лепечуть.

 — А Ви якими мовами говорите?

 —  Арабською, українською, російською, англійською.

 — Чи Ви знайшли спільну мову з родичами дружини? Маєте тут друзів-українців?

— З родичами так, звичайно. Ось моя дружина (показує в телефоні нове повідомлення з запитанням "що приготувати?" — автор). Хочете, я при Вас передзвоню до своєї тещі? (пізніше таки теща зятеві зателефонувала, і Фуад декілька хвилин мило бесідував з нею про нагальні справи — автор). Друзів маю, багато.

 — Ви вчилися в ІФНМУ, так? Зараз чим займаєтеся, маєте якийсь бізнес?

 — Так, маю бізнес, у мене ресторан, "Пальмера". У нас всі стараються заробляти на навчання, я теж відкрив бізнес, як приїхав. 

А як араби взаємодіють з іншими іноземцями? З африканцями, наприклад.

— Ми самі бачимо, що вони собою являють. Не знаю, чого всі проти арабів. Арабський світ, по-моєму, ніколи не воював з Україною.

— Скільки у Франківську є арабів — осілих і загалом? Чи приїжджають сюди вчитися арабські дівчата?

— Осілих небагато, десь людей 10-15. А всього є 800, вони вчаться в медичному і в нафти і газу. Дівчат приїжджає багато.

А щасливі історії кохання якісь пригадаєте між арабами і українками, чи арабськими дівчатами й українцями (якщо такі взагалі є)?

— Є багато таких. Дівчата наші в Харкові вийшли заміж, в інших містах. Багато дівчат (українських — автор) їдуть туди, дехто там лишається... Мій друг (він тут теж закінчив медичний) виїхав з жінкою і двома дітьми. То жінка його сама не хотіла вертатися, бо там рівень життя набагато вищий.

 — В Йорданії?

 — Так. Моя жінка туди поїхала. Вона поїхала, коли в Сирії ще не була війна. Якби не було війни, моя жінка би там залишилась жити.

Поясніть мені, далекій від істини, чого такий попит на українські ВНЗ в арабів, чого вони приїжджають сюди вчитися?

У нас дуже високий рівень медицини, якщо студент не набирає 96 балів зі ста у школі, він не може вчитися на лікаря. У нас освіта безкоштовна. Тут араби приїжджають, вступають на підготовче відділення, вчать мову, або від 1-го курсу вчаться англійською мовою. 

— Як реально вживається Ваша, арабська, культура із нашою, українською? У Франківську нема ж мечеті, де Ви молитеся?

 — Мечеті нема. Ми молимося в такому маленькому приміщенні, на Чорновола.

Це щось приватне, чи Ваша община орендує?

— Так.

А щодо віри: ви мусульманин... А віру змінювати у вас заборонено?

— У нас по релігії є свобода. Хочеш бути вірним, не хочеш, ходжу в мечеть, не ходжу в мечеть — це моє особисте з Богом. 

Не вбивають за таке? :)

— Ні, звичайно. Віру міняти можна. І ми маємо вірити в Ісуса Христа, ми в нього віримо. У нас якщо мусульманин не вірить у пророків, пророки, про яких пише у Корані — так само, як у вас Старий Завіт, Ной, Ісайя, у нас теж є пророки, і ми маємо в них вірити.

Розкажіть щось про свою країну, про Сирію.

 — ... Писемність, алфавіт найстаріший з'явився в Сирії, в Дамаску. У нас є місто, де досі говорять арампейською — це мова Ісуса Христа. У нас у Сирії 25% християн і 65% мусульман, церква навпроти мечеті, і всі мирно жили дотепер.

Головний араб Івано-Франківська — про жінок, АТО та брехню у ЗМІ. І не тільки, фото-2

Нинішній Дамаск — столиця Сирії

 — Яке реальне становище жінки в нинішніх Сирії, Йорданії..?

 — У Корані пише, що якщо тато помер, і мама померла, то гроші між сином і докою ділять так, що 55% сину і 45% дочці. У нас нема такого, щоб жінка пішла працювати. Вона може працювати, мати свою справу. Але таке не приймається. От у мене старша сестра директор школи, інша гінеколог...

 — Скільки маєте братів і сестер?

 — П'ять сестер і три брата. Брати займаються бізнесом, зараз через війну рятуються... У нас нема такого, аби хлопець став і вдарив дівчину, йому зразу на вулиці відрубають руку. Якщо в сім'ї чоловік б'є жінку, і вона пише про нього, то вона може отримати розлучення, і він має заплатити великі гроші. У нас коли йдуть у загс, пишуть калим до весілля (30-40 тисяч доларів), а після розлучення він має заплатити у два рази більше.

 — Яка у вас статистика розлучень?

— 2-3%. Це в Україні мужики сидять нічого не роблять, а жінки там їдуть на роботу...

Що думаєте про війну на Сході?

 — У мене є спільний ворог з українцями — це є росіяни. Я там на Схід передаю допомогу, речі різні, мені хотіли подяку дати. Кажуть "давайте Вас сфоткаємо, поставимо". Мені за таке не треба подяки, не треба фоткати.

 14203377_1249409191757277_151189389608042968_n

(при копіюванні матеріалів покликання на 0342.ua у першому/другому абзаці обов'язкове

Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська араби ФуадАліві розмова
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі