• Головна
  • Доля української валюти в 2017 році. Оцінка експерта
09:00, 7 січня 2017 р.

Доля української валюти в 2017 році. Оцінка експерта

Націоналізація ПриватБанку відіб'ється на курсі гривні в поточному році. Про механізми впливу та наслідки для економіки країни розповів експерт фінансового ринку Ігор Львов в ефірі радіостанції "Голос столиці".

Долар подорожчав на 24 копійки — до 26,89 гривень, а ціна євро збільшилася на 14 копійок і становить 27,97 гривень за офіційним курсом валют, встановленим Нацбанком. На готівковому валютному ринку курс долара становить 27,40 - 27,60 гривень, євро — 28,50-28,65 гривень. Причини чергового здешевлення гривні прокоментував в ефірі радіостанції "Голос Столиці" експерт фінансового ринку, керуючий директор банку "Кредит-Оптима" Ігор Львов.

З чим пов'язана нинішня девальвація гривні?

Девальвація гривні була очікуваною, причому ще місяць тому уряд заклав до бюджету курс НБУ 27,20, коли на момент закладки курс був не 26, 89, як зараз, а 26,30. І це було сигналом для ринку, що середній курс НБУ буде зростати. Тому ми можемо припустити, що якщо ми закінчуємо рік з курсом НБУ 26,89, маючи середній курс 27,20, тобто ми до кінця наступного року отримаємо курс НБУ в районі 27,50-27,60. Відповідно, готівковий ринок, який завжди на 1-1,5 гривні вище, ми будемо мати близько 28-29 гривень за один долар.

А план уряду по закладеному бюджету на рівні 27,20, він буде виконаний?

Так, справа в тому, що план був закладений місяць тому, але, по-перше, ми не знали, що станеться з "Приватом", це було певною несподіванкою для ринку. Тому ми зараз бачимо те, що ось ринок не встиг, скажімо так, захеджировати або вкласти свої ризики, тому сьогодні він пішов вгору, і НБУ намагається за рахунок золотовалютних запасів (ЗВЗ) вже другий день поспіль погасити цей ажіотаж. Вчора вони продали 96 мільйонів доларів при заявці в 120 на аукціоні, і сьогодні вони знову будуть продавати 100 мільйонів доларів. Зрозуміло, що це буде йти перш за все за рахунок ЗВЗ і, природно, за рахунок МВФ. Адже була підписана відповідна декларація, в плані того, що частина цих грошей піде на підтримку курсу, якщо "ПриватБанк" буде націоналізований.

Основною причиною девальвації гривні став надлишок національної валюти, яка формує додатковий попит на іноземну валюту?

Абсолютно вірно. Тому що заявка уряду про те, що буде погашатися ось ця діра в 149 мільярдів за рахунок державних облігацій, тобто будь-який цінний папір має бути чимось забезпечена. Якщо ми говоримо про якісь інвестиції, то ці інвестиції повинні бути реальними. Або це папери, які будуть забезпечені надрукованими гривнями, але це вже інше питання. Тому ринок відреагував на цю невпевненість, яка сьогодні превалює на ринку в плані того, що ми не розуміємо, за рахунок чого буде забезпечена ця діра в 149 мільярдів гривень.

А є реальні передумови для удевальваціі нацвалюти?

Так звичайно. Справа в тому, що, з іншого боку, є позитивний фактор, в плані того, що ми виконали одну з умов МВФ, а ви знаєте, що приходить після 20 січня досить прагматичний президент, пан Трамп, і вони мають вплив на МВФ, і ми сподіваємося, що в січні ми отримаємо черговий транш — в районі близько мільярда доларів. І ці гроші підуть саме на утримання курсу гривні в тих параметрах, які ми з вами озвучили.

Які ще чинники впливають зараз? В Новорічний сезон же люди здають валюту, і це теж позначається на курсі?

Якраз той випадок, коли так. Ті фактори, про які ми сказали, що вони девальвують гривню, вони превалюють над тим сезонним фактором, коли люди здають валюту. Правда, знаєте, треба здавати те, що є, тому що зараз купівельна спроможність у населення дуже низька, тому на сьогодні говорити про те, що валюту здають і дуже багато — ми б не сказали. Інакше б комерційні банки не входили б на аукціони і не купували б цю валюту. І друге, є такий фактор, який називається плата за контрактами. Коли по зарубіжних контрактах потрібно платити до кінця року, і, відповідно, комерційні і державні банки виходять на міжбанківський валютний ринок і з цими контрактами, за якими потрібно проплатити до кінця року, і намагаються закрити всі ці моменти. І з цим пов'язано зрозуміло що, ось ці несподівані заявки про 100, 120, 150 мільйонів доларів, які НБУ намагається погасити.

Деякі експерти вважають, що нинішні коливання курсу валют - це лише черговий спосіб керівництва Національного банку і його близького оточення заробити. Ви згодні?

Ні, я не думаю. Справа в тому, що зростання курсу було прогнозованим, це було зрозуміло ще місяць тому, коли закладався бюджет 27,20. Питання стояло тільки, коли він почне рости: або в кінці року, або на початку. І більшість експертів все-таки схилялися до того, що після 15 січня, оскільки пройдуть свята, але тут якраз на ринку несподівано обвалився "ПриватБанк", і це все спровокувало таку ланцюгову реакцію, тому курс поліз вгору. Зараз у зв'язку зі святами в США, у нас різдвяні свята, я думаю, протягом тижня буде затишшя, тобто ми зупинимося на курсі НБУ в районі 27. Сьогодні Нацбанк буде викидати чергові сто мільйонів на валютному аукціоні, ми зайдемо в Новий рік з офіційним курсом 27. Що стосується готівкового, це в районі 27,30 покупка, 27,50 — продаж, я думаю, що нічого екстраординарного не буде відбуватися найближчі десять днів, ну а активність почнеться десь після 12-15 числа, там, я думаю, вже будуть очікування траншу і ринок тоді вже буде розуміти, що якщо курс тоді буде далі рости в якихось неконтрольованих межах, то в принципі транш піде саме на утримання цього курсу, саме через те що "ПриватБанк" впав.

Хвиля, яка піднялася на фінансовому ринку України після націоналізації "ПриватБанку", коли вляжеться?

Вона вже влягається. Справа в тому, що "Приват" увійшов в певне русло, тобто увійшов в колію по платежах, він розраховується як по юрособам, так і по фізособам. Ви, напевно, бачите, що в банкоматах черг поменшало, банк отримав черговий транш від держави в розмірі 10 мільярдів гривень. Я думаю, що тиждень — страхи за "Приват" вляжуться, залишиться тільки одне питання: чим покривати ці 149 мільярдів гривень, ось ці облігації. Якщо це будуть облігації, як каже уряд, 30-річні, з погашенням протягом 30 років, це не так страшно для ринку, тобто це друкувати, грубо кажучи, 3-4 мільярди гривень на рік. Якщо це потрібно робити за три-чотири роки, це, звичайно, тягар для бюджету. Тому я думаю, що все-таки зараз потрібно визначитися саме, як погашати ці 149 мільярдів, ніж погашати, оскільки інвестицій ні внутрішніх, ні міжнародних особливо не видно.

Скасування 2% збору до Пенсійного фонду при купівлі валюти якось вплине на курс?

Ні, ніяк не вплине. Справа в тому, що курс все-таки диктує міжбанківський валютний ринок. І тому які на міжбанківському валютному ринку будуть відбуватися події, так воно і буде. Якщо ви навіть скасуйте ці 2%, а тут впав "Приват", і плюс якщо нам не дадуть, припустимо, транш, то, звичайно ж, курс буде рости, незважаючи на те, скасують ці 2% чи ні. Просто мова йде про те, що ось ці 2% будуть платити на чорному ринку або в офіційних банках. Тому скасування цього податку насамперед пов'язана з тим, щоб люди все-таки йшли не на чорний ринок, купувати валюту, а саме в комерційні, державні банки. 

До теми: Як змінився банківський сектор України після націоналізації Приватбанку?ПриватБанк і його "націоналізація". Чи такий страшний дідько, як його малюють?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #гривня #2017рік #прогнозиексперта
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...