Директори - пенсіонери: бути чи не бути?

Ігор СМАЛЬ "Дай , Боже, самому зрозуміти коли вчасно піти.."

В українських навчальних закладах можуть з`явитися вікові обмеження для педагогічних кадрів. На розгляд Верховної Ради винесено відповідний законопроект, який передбачає внесення змін до ряду законів, що стосуються галузі освіти.


Згідно зі статистикою, найближчі п’ять років 79 (14,3%) керівників досягнуть пенсійного віку, а в наступну п’ятирічку 111 (20,0%) осіб. Тобто 190 (34,4%) керівників, в основному, спочивають на лаврах і намагаються утриматись на посаді.
У Верховній Раді зареєстровано законопроект №2026а «Про внесення змін до деяких Законів України, що стосуються встановлення граничного віку перебування на посадах науково-педагогічних і педагогічних працівників навчальних закладів» 
Варто сказати, що талановита і перспективна молодь, яка здатна стати гідною заміною заслужених пенсіонерів, явно не горить бажанням поповнити вчительські ряди. Професія за роки незалежності втратила останні залишки престижності. До того ж, молодого фахівця, крім нервової і важкої роботи, очікує у школі гола ставка, а не зарплата з доплатою за стаж, як у більш досвідчених колег, або зарплата плюс пенсія, як у працюючих пенсіонерів.
і навіть в таких умовах молода людина наразі не може знайти собі не те що роботу з належною зарплатою, а й часто-густо роботу взагалі. Бо вітчизняна директорська «мафія» така, що треба задіяти зв’язки або давати хабарі. Що би там хто не говорив - життя по замовчуванню таке. Наразі.
В контексті реформи освіти - директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Ігор СМАЛЬ


Як Ви ставитеся до законопроекту "Про освіту, що думаєте стосовно згаданого законопроекту про встановлення граничних вікових норм?
Ставлюся добре, тільки б швидше ті закони переходили з категорії проектів у категорію чинних документів...Добре, що автори ініціативи пропонують ввести вікові рамки для вчителів шкіл і дошкільних навчальних закладів, викладачів професійно-технічних училищ, вузів, а також науковців.Сподіваємося, що таки до кінця 2019 року граничний вік для керівників становитиме 67 років, а для решти науково-педагогічних і педагогічних працівників — 69 років. А до кінця 2020 року ці тимчасові обмеження зменшаться може ще на два роки кожне.Але законопроект "Про освіту" і надалі "в повітрі",чинності не набрав,"стомільйонне" читання ще не пройшов, тому наразі живемо далі в тих умовах, що і жили.

Яка кількість директорів-пенсіонерів у сфері, яку Ви очолюєте?
В Івано-Франківську загалом 41 загальноосвітній заклад, 30 дошкільних та 12 позашкільних. Всього педагогів - 2364, закладів - 83 і відповідно, 83 керівники, з яких віком від 60 років є 11 педагогів, віком від 70 років - 3 педагоги. Найстаршому керівнику освітнього міського закладу - 78 років. В дошкільних закладах - 10 пенсіонерів-керівників, в позашкільних -3. Ось така статистика, судіть самі...

Яка зарплата, в середньому, у керівника-пенсіонера?

Десь біля 10 тисяч гривень плюс пенсія. Це в середньому.

Звільнити директорів - пенсіонерів, і наша освіта процвітатиме та нарешті вирішаться всі питання і проблеми..Десь так ?
Не зовсім. Так думати - було б смішно. Є безмір інших питань, що впливають на розвиток освіти. Але якщо щодо контексту питання, то є такі керівники-пенсіонери, робота яких і далі направлена на успіх і процвітання закладу, на здобування якісної освіти, на розвиток дитини, вони дбають про школу і вкладають в неї максимум досвіду і сил. Так, є такі керівники,  і я їх знаю. Але я знаю й інших керівників, у яких період спочивання чи утримання почався із 40 років. Я хочу звернути увагу на те, що тема старіння керівників навчальних закладів - тонка і дражлива.Директори-песіонери бороняться як можуть, гуртують колективи навколо цього питання, люди сюди до нас приходять захищати їх, доказувати щось...Людина сама чомусь не спроможна мати таку висоту в собі, щоб адекватно оцінювати речі. Це, знаєте, схоже на отой "моральний закон всередині себе"...Треба просити Бога, щоб дав змогу зрозуміти самому коли треба вчасно піти.

То який вихід, все-таки,станом на сьогодні?

Поки не прийнятий новий Закон "Про освіту", поки не набув чинності законопроект про встановлення граничних вікових норм, контрактних форм для керівника в освітньому закладі, доти нам залишається просто переконувати цих поважних людей в доцільності відпочинку. Повторюся - ніяких правових норм чи регулюючих документів на юридично грамотне вирішення цих питань наразі нема. 

Чи є якісь регіональні ініціативи з Вашого боку чи з боку депутатського корпусу міської ради, щоб пробувати вирішувати питання?
Депутати міської ради на попередній сесії прийняли рішення заслухати окремих керівників на одній із сесій ради, зокрема, таких міських закладів освіти як школи № 3, № 10 та школа-садок ім. С.Русової .Що з того буде - побачимо. Крім того, наприклад, директори міських шкіл №1 та №15 уже перейшли на контрактну форму роботи. Такі кроки дають нам можливість в даних умовах старатися підвищувати рівень керівників і дбати про сучасний розвиток освіти загалом.

Яким Ви бачите керівника сьогоднішнього освітнього закладу?
Найперше, він має бути прийнятий на конкурсній основі. Це повинен бути молодий лідер-харизматик, менеджер, лідер реформ, експерт. Логічніше було б давати шанс молоді, а досвідченим керівникам-пенсіонерам залишитися в колективі наставниками.

Автор
( 0 оцінок )
Актуальність
( 0 оцінок )
Викладення
( 0 оцінок )