• Головна
  • На Прикарпатті відкриють ще одну відновлену криївку. ФОТО
11:50, 13 вересня 2017 р.

На Прикарпатті відкриють ще одну відновлену криївку. ФОТО

1-го жовтня в урочищі "Плаїк" с. Гриньків (Рожнятівський район) відкриють відновлену криївку. Роботи тривали цілий серпень. Їх ініціювали Братство УПА разом з Осмолодським ЛГ.

Жителі села та історики розповідають, що тут восени 1947 року в бункері перебували десять повстанців. До зими тут готувалися Леон Миколайович Гелетій "Тиса", Василь Леонович Юрів "Грім", його сестра Юрів Параска, Гаврило Михайлович Богославець та Федір Михайлович Гаврилів з села Ясені. Також тут перебував Ярослав Осадчук "Хмара" з с.Небилів (охоронець референта пропаганди крайового проводу "Захід-Карпати"). Прізвища та псевдо інших невідомі.

DSCN0105.jpg

DSCN0105.jpg

DSCN0106.jpg

DSCN0106.jpg

DSCN0110.jpg

DSCN0110.jpg

Повстанців зрадили. 5 листопада 1947 року енкаведисти з усіх боків обступили те місце і стали кричати: "Бандити, здавайтеся". Через запасний вихід з бункера Юрів Василь "Грім" вистрілив і вбив одного енкаведиста, пише upa-pereginsk.if.ua. У той час повстанці вибігли з бункера і один з них кинув гранату, від якої загинув і сам повстанець і енкаведист. Осадчук Ярослав "Хмара" побіг до річки Лімниці. Вже хотів її переходити, але на іншому боці побачив енкаведистів. Щоб не попасти ворогам живим у руки, він підірвав себе гранатою. Загинув біля теперішньої могили Січовим Стрільцям. Юрів Параска тікала в напрямку с.Гриньків, та ворожа куля її наздогнала. Вона впала на городі між деревами за сто метів від місця загибелі Ярослава. Ярослав і Параска зустрічалися і хотіли одружитися.

DSCN0113.jpg

DSCN0113.jpg

DSCN0118.jpg

DSCN0118.jpg

DSCN0127.jpg

DSCN0127.jpg

Хоч як повстанці відбивалися, дев’ятеро з них було вбито в цьому нерівному бою. Зміг врятуватися лише Гелетій Леон. Поранений, він ледве добрався до лісосіки і впав непритомний. Лісоруби перенесли його в надійне місце, прикрили смерековим гіллям, а ввечері допомогли перебратися на хутір Бабське до своїх родичів. Там йому перев’язали рану і через кілька днів він пішов у с. Завій і ще три роки воював проти загарбників. Гелетій Леон "Тиса" разом зі своїм товаришем загинули в 1950 р. в лісі коло с.Сливки.

Ось як про це звітували НКВДисти.

Сов[ершенно] секретно

Секретарю ЦК КП(б)У

товарищу КАГАНОВИЧУ Л. М.

4 ноября с. г. чекистско-войсковая группа под руководством ст[аршего] оперуполномоченного УМГБ лейтенанта Гулянова, действуя в горно-лесной местности, прилегающей к селу Гринькив Перегинского района, выявила бандитское убежище, где скрывалось 9 бандитов. На предложение сдаться бандиты оказали вооруженное сопротивление. В завязавшейся перестрелке было истреблено 5 бандитов, остальные 4 бандита пытались спастись бегством, но в ходе преследования также были истреблены.

В бункере из'ьято: автоматов – 4, винтовок – 1, пистолетов — 4, боепатронов – 300 штук и 3 полевые сумки с ОУНовскими документами

Проверкой установлено, что в числе убитых бандитов 4 человека являлись личной охраной референта пропаганды краевого "провода" ОУН "Запад-Карпаты" "Ефрема", другие 4 бандита – бывшие участники бандсотни "Юрко", в настоящее время входили в состав охраны референтуры краевого "провода" ОУН.

Личность девятого бандита уточняется".

Читайте також:

На Прикарпатті відновлено ще одну криївку УПА

У Калуші добровольці відбудовують повстанську криївку. ФОТО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #Івано-Франківськновини #Рожнятівськийрайон #відновленакриївка #УПА
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...