Опришки. 5 фактів про гуцульський рекет

Народний повстанський рух опришків був скерований проти кріпосного права і свавілля великих землевласників – так йшлося в офіційній радянській історії…

« Русини на всяке лукавство готові лиходії», – писали в 1569 році австрійські інспектори. Вони ледве втекли від опришків, які промишляли грабунком на дорозі зі Станіславова [сучасний Івано-Франківськ].

Землі Галичини і Закарпаття були головним болем для будь-якої влади – Угорщини, Литви, Польщі, Трансільванії або Австрії. Відібравши територію у сусідів, нові правителі встановлювали нові порядки і повинності, утискаючи місцеве населення. В 15-16 століттях на заході України поширюється кріпацтво. В краю запанувала глибока багатовікова криза.

«Австрія застала [у 18 столітті] Галичину в руїні, без шкіл… доріг… великих міст… промислу, торгівлі, з бідним і повністю поневоленим польською шляхтою сільським населенням…», – писав історик Василь Верига.

Читайте також: Олекса Довбуш - легендарний розбійник чи народний месник

Бідність і кримінал йшли пліч-о-пліч. Тиск феодалів викликав серію заколотів, найпотужнішим з яких було повстання Мухи і Борулі 1490-1492 років. Селяни палили садиби, вбивали господарів. Події завершилися погромом, влаштованим шляхтою і найманцями. Ватажків бунту стратили, селян розігнали.

Однак уже в 1498 році перші загони опришків почали грабувати бояр і багатих орендарів землі в Прикарпатті. Але що вони віддавали бідним? Достовірних свідчень мало. Зате є величезна кількість легенд, поем, романів і, як наслідок, перекручених фактів.

Міф №1 Назва

Чому «опришки»? Назва співзвучна зі словами «опріч» (в стороні), «оприск» (скеля), «оприскливий» (нестриманий). Є менш поетична, зате більш ймовірна версія.

«Марш розбійників», кольорова гравюра Владислава Скочиляса, 1916 рік. Джерело: galajdowka.

Таміла Висіцька в книзі «Опришки: легенди і дійсність» пише, що до 19 століття документація в цьому регіоні велася латинською мовою. В документах Речі Посполитої часто траплялося слово «oppressor» – порушник, гнобитель. Можливо, цей канцеляризм потрапив в народну мову і закріпився в ній.

Міф №2 Національний склад

Побутує думка, що опришками були винятково представники українських етнічних груп – бойків, лемків, гуцулів. Насправді приєднатися до них міг будь-який авантюрист.

Відомий опришок Григір Пинтя [Пинтя Хоробрий] був за походженням румуном. До початку бандитської кар’єри він служив в австрійському гарнізоні.

Читайте також: Свято гуцульської фіри та коня в Яблуниці (фото, відео)

В одному з архівів земського суду Австрії знайдено оголошення 1837 року про розшук карпатських бандитів Мойши Янкеля Райзнера, Сруля Мендель Шора, Герша Мендона і Берля Леві. Дата збігається з черговою хвилею активності опришків. В деяких легендах йдеться про співпрацю опришків з циганами, але конкретних свідчень цього не знайдено.

Григір Пинтя (зліва) – ватажок опришківського руху Закарпаття. Джерело: mariosolomon.tripod.com. Кольчуга Пинті, що зберігається в церкві св. Миколи в Будешті (праворуч). Фото: Tetcu Mircea Rareş / CC BY-SA 3.0

Міф №3 Мотивація

Опришки ніколи не страждали від дефіциту кадрів, але приплив нових людей стимулювала не одна лише жага народу до справедливості. Опришництво було найпростішим способом втекти від феодального гніту і непогано заробити. «Віджате» у поляків, євреїв та австрійців майно ділилося між членами банд.

В 70-х роках 18 століття чоловіче населення Гуцульщини масово йшло в опришки в тому числі для того, щоб ухилитися від загальної військової повинності. Австрійський журналіст Мартін Поллак в книзі «До Галичини» писав, що наближення драгунів до села змушувало гуцулів бігти в гори і непролазні карпатські хащі. Не впіймали – пощастило, можна спокійно повертатися додому, щойно рекрутери підуть.

«Розбійники з казаном», гравюра Владислава Скочиляса. Джерело: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce / Wikipedia

Якщо гуцула все ж забирали в армію, він дезертирував за першої нагоди. Повертатися додому не можна було. Захистом і сім’єю ставала банда.

«Танець над вогнем», гравюра Владислава Скочиляса. Джерело: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce / Wikipedia

Міф №4 Справедливість і милосердя

В романах і поемах опришки грабували лише багатих, а вбивали за необхідності, не чіпаючи жінок і дітей. Якби ж то…

Читайте також: Національний природний парк «ГУЦУЛЬЩИНА»

Влітку 1704 року на Косів напали опришки Григора Пинті. В день нападу орендар Гдаль Мошкович галасливо справляв в місті одруження сина Лейби. Опришки влаштували тут справжнє «Червоне весілля»: нареченому відрубали руку і голову, дружині і синові одного з гостей відтяли голову, кількох дітей з родин багатих орендарів зарубали.

«Танок розбійника», гравюра Владислава Скочиляса. Джерело: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce / Wikipedia

В Центральному історичному архіві Львова зберігається протокол зі списком награбованого: «В будинку Гдаля взято перлин… шнурів дванадцять, за які отримані золотих тисячі двісті… коралів шнурів два, на яких було дукатів чотири, в кожному дукаті по два червоних золотих, вартістю золотих тридцять п’ять; корони одна золота, інша срібна, отримано за них золотих дев’яносто; піховки срібні дві вартістю золотих тридцять чотири… Синові гдалевому Лейбі взято з шухляди ложок срібних вартістю золотих тридцять два, кубків срібних два вартістю золотих п’ятдесять п’ять, два шнура коралів з перлами, між якими була золота штучка, обцяцькована рубінами, вартістю золотих двісті двадцять; жупан з камки [іранська шовкова тканина з кольоровими візерунками] вартістю золотих вісімнадцять».

Міф №5 Олекса Довбуш

Про найвідомішу особистість руху опришків існує зовсім мало достовірних фактів. Він народився у Печеніжині, мав брата Івана та дружину, в першій половині 18 століття займався розбоєм. В хроніках постраждалих сіл Карпат, Буковини і Поділля детально перелічені його жертви: пограбовані торговці, вбиті польські поміщики, зґвалтовані боярські дочки.

Читайте також: Скельно-печерний комплекс на Синицях – святилище Довбушеві Комори

Під час походу на Борщів [зараз – Тернопільська область] Олекса Довбуш напав на садибу польського магната Костянтина Злотницького, відомого садистським ставленням до селян. Довбуш довго катував пана, перед тим як вбити. У слідчих матеріалах офіційно зафіксована фраза Довбуша: «…Не за грошима твоїми я прийшов-сми суди, а по твою душу – щоби ти людей бірше не мучив. І не проси, і не витрачай слів даремно – все одно помреш в лютих муках». Після смерті магната опришки нічого не взяли з його дому.

Довбуша вбив в 1745 році космацький гуцул Степан Дзвінчук. Олекса частенько заходив до дружини Дзвінчука. Коли зганьблений чоловік дізнався про це, сам відлив срібну кулю і освятив її у 12 священиків на 12 службах. Але це вже легенда.Вбиті брати Шугаї – останні опришки Карпат, 1921 рік. Джерело: umoloda.kiev.ua

Останнім месником карпатських лісів став Нікола Шугай. Після втечі з фронту Першої світової простий хлопець з села Колочава був легендою повоєнних Карпат. Загинув Нікола разом з братом Юрієм в 1921 році від рук своїх побратимів, яких підкупили чеські жандарми.

Вбиті брати Шугаї – останні опришки Карпат, 1921 рік. Джерело: umoloda.kiev.ua

Читайте також: Скелі Довбуша

Івано-Франківськ Івано-Франківськіновини опришки історія культура
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
294 перегляди в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Порушника затримали працівники Галицької митниці на пункті пропуску “Шегині”. Чоловік у поясненні написав, що товар – 120 шкірок песця – придбав для власного використання, повідомляє Галицька митниця Держмитслужби. Сховати хутро намагався у сумках, приклавши їх іншим товаром. Однак митники ретельно оглянули мікроавтобус і в багажному відділенні знайшли 120 шкірок песця, оброблених (вичинених), без маркування, різних кольорів, країну-виробника не встановлен...
Влада
Про це йдеться на сайті президента України.  Головою Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області став Василь Бровчук, Галицької РДА –  Сергій Канюка, Городенківської РДА – Володимир Лавасов, Калуської РДА – Жанна Табанець, Коломийської РДА – Любомир Глушков, Снятинської РДА – Богдан Свіщовський, Тлумацької РДА – Сергій Гаєвський.
Пригоди
Фото: обшуки (ssu.gov.ua) Покупцями секретної інформації були також представники Росії Правоохоронці виявили та блокували діяльність злочинної групи, яка незаконно продавала секретну інформацію, в тому числі військового характеру. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-центр Служби безпеки України. Як встановили оперативники, четверо мешканців Івано-Франківської області створили сайт, розміщений на закордонному сервісі, за допомогою якого...
Суспільство
Міжнародний республіканський інститут США (IRI) відзначив Івано-Франківськ як одне із найкомфортніших міст України. У п’ятірку кращих, поруч з Івано-Франківськом, увійшли Вінниця, Хмельницький та Чернігів, інформує пресслужба міського голови. Соціологічна група “Рейтинг” на замовлення Міжнародного республіканського інституту International Republican Institute (IRI) провела дослідження щодо комфортності українських міст у 2019 році. Індекс 3,4 за п’ятибал...
Суспільство
Про це повідомив голова міської ради Руслан Марцінків: Саме таким є наше місто на думку франківців. Адже згідно з даними опитування Міжнародний республіканський інститут – IRI Ukraine, Івано-Франківськ розділив перше місце з Вінницею та Житомиром у рейтингу задоволеності можливостями міста.Серед показників, які брали до уваги: можливість вільно висловлюватися чи займатися бізнесом, різноманітність дозвілля та якісної освіти всіх рівнів, можливість робити т...
Різне
На Івано-Франківщині в середу, 11 грудня, розпочав роботу оновлений туристичний сайт. Поки портал орієнтований на внутрішнього туриста.   Про це кореспонденту Укрінформу повідомив начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА Віталій Передерко. "Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації сьогодні у Мі...
Суспільство
Вищий антикорупційний суд винесе вирок іванофранківцю Роману Тимківу, який очолював «Львівський бронетанковий завод». Роман Тимків ексдепутат Івано-Франківської обласної ради, про це повідомляє  Курс. Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерували до Вищого антикорупційного суду обвинувальний акт з угодою про визнання винуватості у справі про обвинувачення колишнього директора державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» держав...
Суспільство
Нещодавно, 5 грудня, у Богородчанах відбувся суд над чоловіком, що ухилився від призову на строкову військову службу.  Обвинувачений з 22 січня 2016 року перебував на обліку призовників у Богородчанському районному військовому комісаріаті. 15 квітня цього року рішенням Богородчанської районної призовної комісії за результатами медичного огляду чоловіка визнали придатним до проходження строкової військової служби.  Цього ж дня обвинуваченому під розписку вр...
Суспільство
Міністерство молоді та спорту України спільно з Українським інститутом міжнародної політики та Національною молодіжною радою України в березні 2019 року оголосили старт конкурсу «Молодіжна столиця України 2020», метою якого є активізація співпраці між молоддю та місцевим самоврядуванням, а також сприяння створенню комфортних умов для розвитку молоді в містах України.  В фінальну частину конкурсу з поміж 48 заявок від міст нашої держави потрапили: Вінниця,...