ТОП 7 продуктів
09:55, 26 травня 2019 р.
Надійне джерело
На Прикарпатті вміст йоду у воді та продуктах один з найнижчих на Україні
ТОП 7 продуктів
Прикарпатті вміст йоду у воді та продуктах нижчий, аніж в інших регіонах.
Актуальною ця тема є для Прикарпаття, де вміст йоду у воді, а відтак у продуктах харчування, нижчий, аніж в інших регіонах.
Симптоми нестачі йоду
У зв'язку з тим, що щитовидна залоза впливає практично на всі процеси в організмі, специфічних проявів йододефіциту не існує, і він часто представлений багатоликістю симптомів, комбінації яких імітують різні захворювання.
Насторожити повинні наступні ознаки:
- хронічна втома, швидка стомлюваність і сонливість;
- розшарування нігтів, сухість шкіри, ламкість і випадання волосся;
- погана стресостійкість, погіршення пам'яті, зниження реакції;
- збільшення у вазі, набряклість, недокрів'я, мерзлякуватість, часті застуди;
- розлади з боку репродуктивної системи (безпліддя, імпотенція у чоловіків, порушення менструального циклу);
- запори, жовчнокам'яна хвороба.
Ясна річ, цей список не можна вважати повним, адже для того, щоб описати все різноманіття проявів йододефіциту, знадобиться не одна стаття. Слід лише підкреслити, що найбільш важкі і незворотні наслідки може мати брак йоду в організмі дітей і плода, викликаючи затримки у фізичному і розумовому розвитку.
Перше об'єктивна зміна, зазвичай констатуємо з лікарем, - це патологічний ріст щитовидної залози. Таке збільшення розмірів, як правило, є компенсаторним механізмом, за допомогою якого цей орган намагається «запастися» йодом, необхідним для виробництва його гормонів. Зазвичай дані зміни діагностуються при звичайному профілактичному огляді і вимагають уточнення за допомогою лабораторного та УЗ-дослідження.
В даний час є неспростовні докази, які підтверджені практичними дослідження, про те, що йод є один з найважливіших мікроелементів. В середньому в організмі дорослої людини міститься мікроскопічне кількість цього елемента. Всього в організмі міститься від 20 до 50 мг йоду. Цей елемент потрібен для синтезу гормонів щитовидної залози, які відповідають за обмінні процеси в організмі. В основному людина отримує йод з їжею. Добова потреба в ньому становить від 50 мкг (для грудних дітей) до 250 мкг (для вагітних і годуючих жінок).
Йод нерідко називають «дитячим» мікроелементом, вважаючи, що він дуже корисний для підростаючих поколінь, проте не менш необхідним він є і для здоров'я дорослих. Зокрема, йод регулює діяльність ендокринної та нервової систем, впливає на стан волосся, шкіри, нігтів і зубів. Відсутність або нестача йоду в раціоні провокує розвиток ряду захворювань (ендемічний зоб, кретинізм, гіпотиреоз та ін.).
Пропонуємо ознайомитися з переліком продуктів харчування, найбільш багатих цим мікроелементом.
1. Йодована сіль
Вживайте в їжу йодовану сіль - це найпростіший спосіб заповнити недолік йоду в організмі. У ній міститься 10-25 г йодистого калію на тонну солі. Врахуйте, що йодована сіль зберігає свої корисні властивості тільки протягом 3-4 місяців. Крім того, йод практично повністю випаровується з солі при кип'ятінні. Зберігати таку сіль слід в закритому посуді в сухому місці.
2. Морепродукти
Це один з найбагатших джерел йоду. Морська риба (камбала, тріска, оселедець, палтус, сардина і ін.), Морські капуста і водорості (особливо бурі і червоні), креветки, устриці, краби - хоча б частину цих продуктів має бути присутня у вашому раціоні постійно, а не тільки тоді , коли ви вже зіткнулися з наслідками дефіциту йоду.
3. Овочі
Особливо багаті йодом буряк, салат, редька, спаржа, морква, помідори, квасоля, картопля, шпинат, ревінь, капуста, горох, цибуля. Ці овочі на вашому столі - одна з умов міцного здоров'я, в т.ч. в плані змісту йоду в організмі.
4. Фрукти і ягоди
При перших симптомах нестачі йоду відмінною підмогою в харчуванні стануть банани, чорна смородина, синій виноград, хурма, яблука, сливи, абрикоси, полуниця.
5. Горіхи
Регулярно вживайте горіхи (зерна, околоплодник, листя), особливо волоські і кедрові. Цікаво, що за вмістом йоду горіхи істотно перевершують безліч інших продуктів рослинного походження.
6. Біологічно активні добавки з йодом
Такі добавки - це органічні сполуки йоду, вбудовані в молекулу молочного білка і представляють собою аналоги природних йодовмісних речовин, одержуваних людиною з материнського молока. Важлива якість таких добавок полягає в тому, що при нестачі йоду вони інтенсивно засвоюються, а при надмірному рівні цього мікроелемента - виводяться з організму і не надходять в щитовидну залозу. До числа біологічно активних добавок відносяться, зокрема, такі препарати як «Йодомарин», «Йод-актив», «Цигапан», «Кламин».
7. Інші продукти тваринного походження
Детальніше:
Для відновлення нормального рівня вмісту йоду в організмі продукти тваринного походження (м'ясо, молоко, яйця), мабуть, найменш корисні, оскільки частка даного мікроелемента в їх складі в значній мірі залежить від того, на якому грунті і яким кормом харчувалися тварини.
Слід зазначити, що вживання молока сприяє засвоєнню йоду, тому воно рекомендується при дефіциті цього мікроелемента, а також при лікуванні захворювань щитовидної залози та інших хвороб ендокринної системи.
Наводимо зміст йоду в ряді продуктів (мкг на 100г).
Морепродукти після кулінарної обробки-5 - 400
прісноводна риба (сира) - 243
Прісноводна риба (приготована) - 74
Оселедець свіжий - 66
Оселедець в соусі - 6
Креветки свіжі - 190
Креветки смажені - 11
Макрель свіжа - 100
Устриці сирі - 60
Устричні консерви - 5
Форель - 3,5
Молочні продукти - 4 - 11
М'ясо - 3
Курячі яйця - 10
Хліб - 6-9
Зелень - 6-15
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:58
13 грудня
Спецтема
Оголошення
12:40, 4 грудня
1
13:03, 13 грудня
09:18, 11 грудня
18:48, 7 грудня
13
09:18, 11 грудня
live comments feed...