07:47, 31 травня 2019 р.
Надійне джерело
Запуск електронного квитка у Франківську переноситься. Що тепер?
З 1 червня у комунальному транспорті Франківська мали запровадити оплату проїзду з допомогою електронного квитка. Готівки менше – технологій більше. То що вже маємо нині й до чого готуватися?
Про впровадження електронного квитка говорили ще з осені. Аби проплатити проїзд без готівки, розробили дизайн нових транспортних карток з назвою «Галка». Окрім загальних карток, будуть пільгові, студентські, учнівські та персоніфіковані проїзні.
Пільгові картки з прізвищем і фото перший раз видають безкоштовно. На їх оформлення дали час до 1 червня. Планували видати 50 тисяч. За словами директора міського департаменту соцполітики Василя Семанюка, наразі видали лише 25 тисяч карток. Процес триває, його продовжили – поки що на невизначений термін.
«Щодня лише в департамент приходить по 20 людей, – говорить Семанюк. – А є й такі, які ніколи не прийдуть по картку, бо вони взагалі не їздять транспортом. Ажіотаж, як звично, був на початку, потім наплив людей трохи спав. Ми продовжуємо приймати заяви. До нас приходять пенсіонери, які вже звикли ходити в департамент, але є й інші установи, які приймають заявки».
Отримати пільгові транспортні картки можуть лише мешканці Івано-Франківська чи прилеглих сіл, які уклали меморандум про співпрацю з містом і пообіцяли не брати участь у створенні будь-яких ОТГ, крім Франківської.
У місті досі працюють одразу кілька пунктів, куди можна звернутись і подати документи на виготовлення пільгової картки. Наприклад, у ЦНАПі, відділеннях МІУКу, Електроавтотрансі, Водоекотехпромі, ІФТКЕ і департаменті соцполітики. Запустили для подачі заявок і сайт ekvytok.if.ua.
А от загальні (не пільгові) можна буде придбати в кіосках на зупинках вже з визначеною кількістю поїздок. Персоніфіковані – з фото, теж мали виготовляти на замовлення, аби потім їх можна було поповняти у терміналах. Але цього процесу ще навіть не запустили.
Списки на картки для школярів формують у навчальних закладах. А згодом мерія планує, що за допомогою цієї картки учні платитимуть безготівково за харчування в їдальні чи проходитимуть до школи через турнікети. Їх, до речі, поки що теж немає.
В ідеалі з 1 червня транспортні «Галки» мали замінити картки іванофранківця для безкоштовного проїзду комунальним транспортом. Але новація відкладається. Причина – треба встановити необхідну кількість валідаторів.
Наразі місто змогло придбати 36 стаціонарних валідаторів чеського виробництва, ще 26 мобільних терміналів і необхідне для них забезпечення. Обійшлося це все у 1,5 млн грн і в лютому цього року їх встановили. Але лише у тролейбусах MAN – переважно на маршрутах № 6 і 7. Там уже можна платити за проїзд за допомогою безконтактної банківської картки чи смартфона з програмою Apple Pay чи Google Pay.
Для оплати достатньо прикласти телефон чи картку до екрану термінала. Вартість проїзду буде знято з картки. У випадку з мобільним терміналом, ви оплачуєте у водія – так само, як це відбувається в магазині. І водій дає вам чек з терміналу з сумою і часом оплати. З валідатором простіше – банківську картку чи телефон приставляєте до нього, на екрані має з’явитись зелена галочка – оплачено.
Для оплати телефоном через валідатор розробляють ще й спеціальний мобільний додаток, який бачитиме усі проплачені поїздки – як смартфоном, так і прив’язаною карткою. Також можна буде придбати місячний проїзний. Тоді при прикладанні картки до валідатора гроші не списуватиме, а просто перевірятиме проїзний.
Готівковий розрахунок повністю не зникне. Але з впровадженням електронного квитка вартість проїзду може зрости. Квиток за 4 грн залишиться для розрахунку банківськими картками, QR-кодом чи через sms. А для готівки ціна буде більшою, аби мотивувати людей до безготівкових розрахунків.
«З 1 червня транспортну картку можна буде придбати у контролерів і кондукторів, а за потреби – поповнити, – каже директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк. – Також ми домовляємося з підприємцями, щоб картки можна було придбати у кіосках «Преса», що розміщені на зупинках. На картці буде певна кількість поїздок. Поповнити її можна буде в терміналах по місту. Для цього ми створимо у терміналах спеціальний розділ. У транспорті, де вже є валідатори, цієї карткою можна буде й розрахуватися».
Загалом у Франківську планують встановити 200 валідаторів. Однак, наразі поставку пристроїв до міста відтермінували. Як пояснює Голутяк, фірма-підрядник отримала велике замовлення з Вінниці, профінансоване за рахунок коштів ЄБРР. Там планують встановити 3500 валідаторів. Тож це замовлення для них більш пріоритетне.
Втім, сподіваються забезпечити весь транспорт валідаторами до осені. А з 1 січня 2020 року на електронний квиток та валідатори мають перейти і приватні перевізники. Принаймні так каже міський голова Руслан Марцінків. Тож є ще трохи часу потестувати новітні технології.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
12:40, 4 грудня
1
10:49, Вчора
19
09:18, 11 грудня
live comments feed...