• Головна
  • Домбровський кар’єр на Івано-Франківщині загрожує регіону екологічною катастрофою (відео)
21:42, 1 липня 2019 р.
Надійне джерело

Домбровський кар’єр на Івано-Франківщині загрожує регіону екологічною катастрофою (відео)

Домбровський кар’єр на Івано-Франківщині загрожує регіону екологічною катастрофою (відео)

У Домбровському кар’єрі активізувалися зсуви ґрунту. Берег почав обвалюватися після проливних дощів, що заливали Івано-Франківщину останні кілька тижнів, а кар’єр – інтенсивно і неконтрольовано самозатоплюватися, пишуть Версії з посиланням на Подробиці

Чим усе це загрожує? 

Ще місяць тому тут можна було проїхати, сьогодні замість берега – вирви. 

“Сунеться ґрунт, і о там поїхало, була дорога теж. Торік була поїхала, але вони то вирівняли”. 

Домбровський кар’єр почав працювати півстоліття тому. Тут видобували калійні добрива відкритим способом, та у 2001 році виробництво припинили. Через брак коштів перестали згодом відкачувати воду з гірничих порожнин. 

“Кар’єр почав наповнюватися дощовими і грунтовими водами. Швидко, по два-три мільйони кубометрів щороку. На поверхні мінералізація близько 25 грамів на літр, – це десь у півтора рази більше, ніж морська вода”, – наголосив Юрій Костів, керівник Науково-дослідного інституту галургії. 

Зсуви на Домбровському кар’єрі стаються майже після кожного рясного дощу. Зараз площа водойми понад 50 гектарів. Та експерти попереджають: якщо не проводити жодних заходів – вона тільки збільшуватиметься і невдовзі може досягти 100 гектарів. 

Та найбільша небезпека, – кажуть фахівці, – це те, що ропа з кар’єра почала вимиватися назовні. 

“У нас є засолення по периметру криниць і ареал засолення за останніми даними 2014 років – був більше 1000 гектарів. І ареал засолення підземних вод рухається в напрямку Добровлянського водозабору – це основний водозабір міста, який постачає місто питною водою”. – зазначив Роман Кравець, завідувач сектору цивільного захисту екології та природних ресурсів Калуської РДА. 

Жителі довколишніх міст і сіл вже потерпають через засолення води. 

“То така вода йде біла. Так, як кайнід, або гіпс такий. Я носила її на аналіз, то там в скільки-то разів перевищує. Якщо город поллєш – то білий”, – занепокоєна Ліда, жителька міста Калуш. 

“Нельзя поливать. Сразу же уничтожаешь зелень – она (вода – ред.) настолько была соленая. Мы сделали скважину и ни разу не поливали”, – скаржиться Лідія Федорівна, жителька міста Калуш. 

Лише торік Львівський інститут “Гірхімпром” на кошти міськради нарешті розробив проект реконструкції. Фахівці пропонують кар’єр перетворити на відпочинкову зону. 

“Ми не згоджуємось з цим варіантом. Тут вони оптимістично так налаштовані, що це буде рекреаційна зона. Але соляні води глибинних шарів кар’єру контактують із водоносним горизонтом”, – наголосив Юрій Костів, керівник Науково-дослідного інституту галургії. 

Водночас експерти кажуть: засолення криниць і водойм – не зупиниться. Тому пропонують, як альтернативу, запустити тут нове виробництво – відбирати з нижніх шарів концентровані розсоли, і переробляти їх на технічну сіль і низку хімічних сполук для сільського господарства, які Україна сьогодні закуповує за кордоном. 

Справа за малим – знайти інвестора. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #прикарпаття #домбровський кар'єр
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...