• Головна
  • Сьогодні День Незалежності святкують США - найпотужніша держава світу, де проживає багато й українців
17:37, 4 липня 2019 р.
Надійне джерело

Сьогодні День Незалежності святкують США - найпотужніша держава світу, де проживає багато й українців

Сьогодні День Незалежності святкують США - найпотужніша держава світу, де проживає багато й українців

У США нині живуть майже 1 млн громадян українського походження. Переважна більшість з них народилася в США, близько третини з них володіють українською мовою і біля 15 % використовують її у побуті.

Перші етнічні українці з'явилися тут ще до Війни за Незалежність. Так, першим українцем у США вважається Іван Богдан, який потрапив туди разом з легендарни капітаном Джоном Смітом у 1608 році. Однак якщо постать Івана Богдана напівміфічна, то постать "батька української діаспори в Америці", українського священика з Київщини Агапія Гончаренка, який прибув до США в 1865 році і першим з українців розгорнув там громадську діяльність, цілком реальна.

Початок масовій імміграції українців до США поклала група українців-русинів, яка у 1876 р. оселилася у м.Шенандоа (Пенсильванія). Саме тут постали перша українська організація та перша українська церква. Відтоді українці оселялися у північно-східних штатах Пенсильванія, Нью-Джерсі та Нью-Йорк, де знаходили роботу у видобувній промисловості чи на заводах. Саме на північно-східному узбережжі нині і живе понад половина американських українців. Водночас потужні українські громади сформувалися і в інших штатах, зокрема у Каліфорнії, Іллінойсі (Чикаго має чи не найактивнішу українську громаду, як і Нью Йорк), Огайо (Клівленд), Міннесота, Флорида і т.д.

Від початку українці виявилися досить активними та почали гуртуватися навколо допомоги Україні у критичні періоди. За півтора століття українська діаспора добре інтегрувалася в усі сфери суспільного життя США - від політики та бізнесу до культури та спорту, та через свої організації, центральною серед яких є Український конгресовий комітет Америки, здійснюють вплив на вищу владу США у питаннях, пов'язаних із їхніми національними інтересами та Україною.

Українці створили тут низку наукових, культурних та освітніх інституцій (наукові інститути при провідних університетах США, музеї, архіви, мережу рідних шкіл та літніх таборів, хорів, танцювальних і музичних ансамблів тощо), акумулювавши значний інтелектуальний та мистецький потенціал, зберігаючи та досліджуючи в Америці українську культуру та історію. Водночас саме тут чимало українців здійснили видатні відкриття або науково-технічні розробки, що слугують всьому людству.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #сша #діаспора #день незалежності
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...