12:05, 27 липня 2019 р.
Надійне джерело
Документальна історія. У Калуші відбулася виставка присвячена діяльності організації «Меморіал». ФОТО
У меморіальному музеї «Калуська в’язниця» відбулося відкриття виставки присвяченій висвітленню історії діяльності історико-просвітницької організації «Меморіал» ім. Василя Стуса.
На базі міських та районних осередків організацію створила установча конференція, яка відбулася в ПК «Мінерал» 14 жовтня 1989 р, інформують "Вікна".
Першим головою «Меморіалу» тоді обрали Олексія Грабчука. Серед засновників були й Василь Наконечний, Теодозій Загаєвич, Федір Бандура, Михайло Луцан, Василь Кава, Василь Турчин, Богдан Мазур, Любомир Брусак, Ірина Сохацька-Онищенко, Зоряна Атлантова, Богдан Гишко, Іларіон Ремешило, Олексій Кукура, Ольга Руда, Ольга Безрука, Василь Романів, Ярослав Молочник та ін.
За словами теперішнього голови «Меморіалу» Богдана Яневича, організація вивчає визвольний рух, популяризує зібрані історичні матеріали, проводить заходи щодо вшанування пам’яті репресованих, створює музеї, збирає свідчення і спогади репресованих, проводить пошук місць визвольної боротьби, веде активну просвітницьку діяльність.
Вагому роль організація відігравала у 90-х роках у часи становлення української державності. Адже історія була «затерта» радянською владою і потрібно було її висвітлювати правдиво. Проте радянські науковці спрямовували свої погляди на те, щоб створити партію радянсько-комуністичної ідеології. Це потрібно було перебороти українською, націоналістичною ідеологією.
Важливо й те, що завдяки ініціативі «Меморіалу» був створений музей «Калуська в’язниця», де власне й проводилася виставка, підкреслив Богдан Яневич.
"Ще від 90-х років намагалися отримати приміщення для музею, але так як тут проводилася робота гуртків ЦДТТЮМ, то це було нереально. Згодом нам вдалося знайти варіанти куди б діти могли переїхати. Отримавши приміщення ми почали переговори з владою. Спільними зусиллями ми почали створювати цей музей. Наразі є одна кімната з експонатами. Проте ми працюємо над тим, щоб розвивати і наповнювати експозицію".
Також організація є одним із ініціаторів відновлення Каплиці Андрія Перевозванного у 90-х роках.
На виставці були представлені як сучасні, так і давні документи, які стосувалися історії діяльності «Меморіалу». Серед них статут організації, членські квитки 30-річної давності, конверти емігрантів США, книги обліку людей депортованих на Схід, зразки посвідчень, газети, вісники, брошури «Меморіалу» та інші документи.
Голова історико-просвітницької організації зазначив, що подальшою метою організації буде створення музею в "Чорному лісі", в якому раніше велися бойові дії та УПівці розміщували власні табори
На захід завітали й учасники «Меморіалу», які слухали розповіді працівників музею, а також поділилися власними спогадами про організацію.
Виставка присвячена діяльності «Меморіалу» триватиме впродовж місяця.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
12:09, 13 січня
1
16:38, 10 січня
1
12:42, 15 січня
1
live comments feed...