• Головна
  • Консультація юриста. Відповіді на найпоширеніші запитання пов’язані з проведенням земельних торгів
10:16, 21 вересня 2019 р.
Надійне джерело

Консультація юриста. Відповіді на найпоширеніші запитання пов’язані з проведенням земельних торгів

Консультація юриста. Відповіді на найпоширеніші запитання пов’язані з проведенням земельних торгів

До команди Юридичної компанії Лобі Консалтинг надходять надзвичайно багато запитань пов’язаних з процесом проведення земельних торгів. 

Користуючись можливістю публікуємо відповіді на найпоширеніші запитання наших клієнтів. 

Консультація юриста. Відповіді на найпоширеніші запитання пов’язані з проведенням земельних торгів, фото-1

Земельні торги 

Глава 21 ЗК України регулює продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах, інакше кажучи, на земельних торгах. 

Торги проводяться у формі аукціону: учасники реєструються, збираються разом (у разі електронних торгів заходять до порталу їх проведення) та роблять ставки на лот. 

Таким чином, щоб придбати право оренди на сільгоспділянку державної/комунальної власності, учаснику слід взяти участь у торгах та запропонувати найвищу плату за користування. В такому разі учасника буде визнано переможцем, з яким укладається договір оренди. 

Процес проведення земельних торгів визначено ст. 135, 137 ЗК України. 

Враховуючи той факт, що зараз в Україні діє мораторій на продаж землі, стосовно сільгоспземель продаються тільки права оренди, емфітевзису (п. 15 розділ Х ЗК України). 

Місце проведення земельних торгів 

Загального місця проведення земельних торгів не визначено. Кожен власник або розпорядник земель (ст. 122 ЗК України) на власний розсуд визначає місце проведення, наприклад у приміщенні територіальних підрозділів Держгеокадастру, міських рад або в інших орендованих приміщеннях. 

Крім того, урядом запроваджено пілотний проект із проведення електронних земельних торгів (постанова КМУ від 21.06.17 р. № 688). 

В рамках його реалізації Держгеокадастр уклав договори з ДП «СЕТАМ» та ДП «ПРОЗОРРО. Продажі». 

Учасник земельних торгів 

Учасником земельних торгів може бути будь-яка фізична або юридична особа, яка відповідно до вимог ч. 3 ст. 135, ч. 7 ст. 137 ЗК України: 

  • подала виконавцю документи;
  • сплатила реєстраційний та гарантійний внески;
  • зареєстрована у книзі реєстрації учасників торгів;
  • відповідно до закону може набути право власності або користування земельною ділянкою, виставленою на торги. 

Розмір внесків: 

  • Реєстраційний. Розмір визначається виконавцем, але не перевищує 50 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб (далі – ПМ) на дату публікації оголошення про торги. Із 1 січня по 30 червня 2019 року ПМ становить 1 921 грн., тому в цей період максимальний розмір реєстраційного внеску – 960 грн. 50 коп.; 
  • Гарантійний. Розмір складає 5 % стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою. Стартову ціну лота встановлює організатор, коли вирішує провести торги. Виконавець торгів публікує на офіційному веб-сайті Держгеокадастру оголошення про проведення торгів, зокрема інформацію про лот, у тому числі його ціну. 

Гарантійні внески повертаються (окрім випадків, прописаних у ч. 5 ст. 138 ЗК України – результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот*), а реєстраційні – ні. 

Реєстраційні внески повертаються, лише у випадку якщо до проведення призначених торгів їх скасовано. 

Розмір орендної плати 

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 

  • не може бути, меншою за розмір земельного податку (пп. 288.5.1 ПКУ): 

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, – у розмірі не більше 3% їх нормативної грошової оцінки; 

для земель загального користування – не більше 1% їх нормативної грошової оцінки; 

для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 1% їх нормативної грошової оцінки; 

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, – у розмірі не більше 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 5%  нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по АР Крим або по області; 

  • не може перевищувати 12%  нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 ПКУ);
  • може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у пп. 288.5.2 ПКУ, у разі визначення орендаря на конкурентних заcадах (пп. 288.5.3 ПКУ);
  • для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку. 

Звертаю увагу, що орендар земельної ділянки зобов’язаний у 5 (п’ятиденний) строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів. 

Якщо у Вас виникли додаткові запитання, Ви завжди можете звернутися до наших спеціалістів та отримати кваліфіковану консультацію з приводу вашої ситуації.

Консультація юриста. Відповіді на найпоширеніші запитання пов’язані з проведенням земельних торгів, фото-2
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#юридична консультація #консультація юрисита #юридична підтримка #захист інтересів #івано-франківськ #лобі консалтинг #Lobby Consulting
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...