Про вчителів у День вчителя: історія святкування, традиції і прогнозовані зарплати

Настають перші вихідні другого осіннього місяця, а з ними – і професійне свято вчителів, яке в Україні традиційно відзначається у першу неділю жовтня. У світі професійне свято освітян розпочали відзначати давно. Однак, ЮНЕСКО і Міжнародна організація праці тільки у 1994 році оголосили Всесвітній день вчителя офіційним святом і визначили день його святкування – 5 жовтня.

Пише -0342.ua з посиланням на ZIK.ua.

Історія Дня вчителя у світі

Насправді, це свято фактично заснували у Франції. 5 жовтня 1966 року у Парижі проходила Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів. Тоді за результатами конференції організація ЮНЕСКО підписала «Рекомендації, що стосуються статусу вчителів». Майже 100 країн світу приєдналися до ініціативи ЮНЕСКО і з того часу почали святкувати День вчителя 5 жовтня.

В Україні свято педагога офіційно підтвердили у 1994 році. Дата святкування Дня вчителя була визначена спеціальним Указом президента України. У нашій країні це свято не має конкретної прив’язки до календарної дати – день його святкування варіюється щороку, припадаючи на першу неділю жовтня. Цьогоріч це – 6 жовтня. Однак у школах свято урочисто відзначають у робочий день – у п’ятницю напередодні.

Святкування Дня вчителя у різних країнах

День вчителя – дуже відоме в Україні свято, однак з’явилося воно за тисячі кілометрів від нас, на іншому континенті – у спекотній Бразилії. Вперше у світі День вчителя відзначили неофіційно – у 1947 році у школі бразильського міста Сен-Пауло. На державному рівні свято освітян тут закріпили через майже 20 років – у 1963 році. 

День вчителя відзначають у всьому світі, однак дати святкування відрізняються. 

У Чехії День вчителя святкують 28 березня, в Австралії – в останню п'ятницю жовтня. В Індії День вчителя – це 5 вересня – день народження філософа та другого президента Індії Сарвепаллі Радхакришнана. У Китаї День вчителя святкують 10 вересня, а в Аргентині – 11 вересня, у річницю смерті Домінго Сарм'єнто, видатного політика, вчителя, письменника і публіциста.

У Німеччині та Канаді День вчителя відзначають 5 жовтня, у Польщі – 14 жовтня, у День національної освіти, а у Бразилії – 15 жовтня. Тайвань відзначає День освітян 28 вересня, у день народження філософа Конфуція. У В'єтнамі свято відзначають 20 листопада, у Туреччині – 24 листопада, в Індонезії – 25 листопада, а у Таїланді – 16 січня. В Іспанії освітян вітають 29 січня, у Єгипті – 28 лютого, а у Мексиці – 15 травня. 

У Китаї вчителів вітають не лише теперішні школярі, а й колишні учні, що цього дня спеціально приходять до своїх шкіл. Для педагогів влаштовують святкові концерти, вітають їх подарунками та квітами.

В Індії святкують День вчителя у контексті вшанування пам’яті Сарвепаллі Радхакришнана. Цього дня замість деяких уроків учні беруть участь у заходах пам'яті філософа, а кілька уроків замість вчителів обов’язково проводять учні старших класів. 

У Таїланді учні співають своїм вчителям пісні, у яких виказують пошану педагогам та їхній роботі. Після святкового концерту вчителі отримують від школярів своєрідні подарунки – тацю з квітами, фруктами і свічками.

У Німеччині вчителі у школах за жодних обставин не мають права приймати подарунки, дорожчі за 10 євро.

У США відзначають Національний день вчителя у вівторок першого повного тижня травня. Фактично це не просто один день святкувань, а цілий тиждень свята – своєрідний символ вдячності вчителям. У Штатах не прийнято збирати гроші з усього класу та дарувати вчителям величезні букети квітів або цінні подарунки, як символ особистої вдячності. В американських школах роблять ставку на індивідуальний підхід, таланти і майстерність учнів та виховують у них особливу душевну подяку. Протягом вчительського тижня учні влаштовують для педагогів святкові концерти, де співають пісні та вітають улюблених вчителів особисто. Також школярі надсилають вчителям листівки, дарують власноруч зроблені презенти – змайстровані органайзери для канцтоварів або рамки для фотографій, печуть пироги та тістечка або пригощають педагогів сендвічам. У цьому їм завжди допомагають батьки.

Як святкують День вчителя в Україні

У багатьох українських школах давно закріпилася традиція дарувати вчителям-предметникам букети квітів, а класним керівникам – цінні подарунки. Окрім цього, школярі готують для педагогів урочисті концерти, співають пісні про і для вчителів, розказують вірші, влаштовують «солодкий стіл». Цього дня учні влаштовують у школах «День самоврядування», коли старшокласники проводять уроки у молодших класів, а вчителі можуть відпочити. Також до Дня вчителя в українських школах традиційно нагороджують найуспішніших вчителів, а у педагогічних ВНЗ проводиться конкурс «Педагогічна майстерність», коли серед студентів визначається найкращий майбутній вчитель.

Останні кілька років в Україні розвивається еко-культура та свідоме ставлення до речей і до природи. Відтак, у багатьох столичних та регіональних школах цьогорічне перше вересня стало святом без квітів для вчителів, натомість учні саджали біля шкіл дерева. Цікаво, що така практика поступово розповсюджується і на День вчителя.

Зокрема, цього року міська ініціатива Kyiv Smart City проведе флешмоб під лозунгом «Не зрізай квіти — принось саджанець». Це значить, що на День вчителя замість живих букетів учні принесуть молоді саджанці дерев і кущів та разом з батьками і вчителями посадять їх біля школи. У цьогорічному флешмобі візьмуть участь понад 15 столичних шкіл.

Як змінювалася зарплата українського вчителя і що обіцяють на 2020 рік

Незважаючи на безумовну важливість та цінність вчительської професії, українські педагоги заробляють в рази менше, аніж їхні європейські колеги.

Так, за даними Державної служби статистики України, у 2010 році українські вчителі заробляли всього 1884 гривні на місяць, у 2015 році – вже 3132 гривні, а у 2019 році – 7909 гривень.

Тепер же Міністерство освіти і науки України обіцяє збільшити мінімальну зарплатню освітян до чотирьох прожиткових мінімумів. Правда, до 2023 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України стосовно зростання заробітної плати працівників освіти з 2020 року, найменший розмір посадового окладу (тобто, ставка заробітної плати) педагогів з 1 січня 2020 року складатиме 2,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 р. (2102 грн Х 2,5 = 5255 гривень).

З 1 січня 2021 року мають намір підвищити мінімальну зарплатню до з-х розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2021 року (2270 Х 3 = 6810 гривень).

З 1 січня 2022 року мінімальна зарплатня має складати вже 3,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2022 року (– 2445 Х 3,5 = 8557 гривень).

А з 1 січня 2023 року обіцяють небачене підвищення мінімальної заробітної плати – до 4-х розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2023 року (приблизно 2500 Х 4 = 10000 гривень). 

«Вчитель року» в Україні

Щороку Міністерство освіти і науки України проводить конкурс серед освітян – «Вчитель року», покликаний об’єднати вчителів-професіоналів та визначити найкращого педагога країни.

У 2018 році переможцями конкурсу стали: 

Ольга Кецмур (вчитель Калуського НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 – ліцей) – номінація «Українська мова і література».

Михайло Яковчук (вчитель КЗ «Луцька гімназія №18 Луцької міської ради Волинської області») – номінація «Німецька мова». 

Віктор Никитюк (вчитель опорного навчального закладу «НВК «Локачинська ЗОШ І-ІІІ ступенів – гімназія») – номінація «Фізика». 

Дмитро Лазебний-Чоловський (вчитель спеціалізованої школи № 216 м. Київ) – номінація «Фізична культура». 

Наступний конкурс «Вчитель року» проведуть у п’яти номінаціях: «Зарубіжна література», «Історія», «Образотворче мистецтво», «Початкова освіта», «Хімія». 

Реєстрація на конкурс завершується 6 жовтня 2019 року. А з 1 листопада розпочинається конкурс зонального туру, переможці якого візьмуть участь у змаганнях на регіональному рівні. Пізніше найкращі вчителі кожної області та міста Київ змагатимуться у фіналі конкурсу. Традиційно навесні буде оголошено переможців.

«Вчитель року» – не єдиний конкурс серед педагогів. В Україні також проводяться Всеукраїнський конкурс «Джерело творчості», що має на меті підтримати творчу педагогічну діяльність працівників позашкільних навчальних закладів. Також щороку проходить Всеукраїнський конкурс «Парк педагогічної майстерності», що підтримує творчу педагогічну діяльність працівників шкіл. Окрім цього, в Україні вручається заснована у 2017 році національна премія Global Teacher Prize Ukraine.

Також переможцем у номінації “ВИБІР СЕРЦЕМ” стала учитель Ямницького ліцею, 30-річна вчителька зарубіжної літератури, української літератури та українська мови Тетяна Лінійчук.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
42 перегляди в червні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Новини компаній
Сьогодні купити продукти з Європи стало простіше, адже для цього не обов’язково їхати за кордон. Достатньо прийти на Центральний ринок Івано-Франківська. В приміщенні «критого ринку» працює магазин «Товари з Європи». Тут можна придбати найкращі імпортні продукти харчування. На прилавках магазину – величезний асортимент відомих світових виробників, які допоможуть створити приголомшливі страви на будь-який смак. Тут можна придбати: різноманітні сири відомих...
Новини компаній
Особливості бескаркасного автокрісла SafeBelt Сучасним батькам доводиться пересуватися з дитиною на машині, щоб відвезти в садок, школу або на додаткові заняття. Однак до безпеки маленького пасажира варто підійти більш грунтовно. Для цього недостатньо буде звичайного ременя безпеки, адже координація дитини ще не повністю розвинена і він не зможе втриматися при зіткненні або різкому гальмуванні. З введенням більш жорстких правил з перевезення дітей, багато...
Суспільство
У селі Коршів Коломийського району урочисто відкрили амбулаторію групової практики сімейної медицини. Про це повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА.   Кошторисна вартість – 9 015 тис. грн. Це, зокрема, кошти субвенції з Державного бюджету (7 225 тис. грн) і місцевий фінансовий ресурс (490,208 тис. грн). Відповідно до проекту амбулаторія прийматиме до 60 пацієнтів щодня. У приміщенні облаштовано два кабінети лікаря, кабінет щеплення, процедур...
Суспільство
В Івано-Франківській області почався  ремонт автодороги загального користування державного значення Т-09-03 Галич – Сатанів за кошти державного бюджету. Як повідомляє сайт Івано-Франківської ОДА, ремонт проводять відповідно до укладеної угоди зі Службою автомобільних доріг в Івано-Франківській області  Ремонт здійснюватиметься методом локальних карт, із фрезеруванням окремих ділянок та влаштуванням асфальтобетонного покриття. Крім того, буде приведено в по...
Суспільство
Всього в лікувальних закладах Івано-Франківській області, які входять до першої лінії та передбачені для лікування хворих з гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом, розгорнуто 1566 ліжок для таких пацієнтів. Як повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА, станом на 3 червня зайняті 506 ліжок, що становить 32,3%, з них 189 пацієнтами з підтвердженим COVID-19 та 317 хворими, які очікують на результати ПЛР-дослідження. Докладніше у...
Суспільство
За даними Центру громадського здоров’я, станом на 2 червня в Україні підтверджено 24 823 випадки COVID-19, з них 10 440 одужали, 735 померли. За інформацією сайту Івано-Франківської ОДА, впродовж останньої доби лабораторно підтверджено 483 випадки, з них в Івано-Франківській області виявлено 23 нових випадки. З початку пандемії 862 пацієнти з Івано-Франківської області одужали.
Новини компаній
В свое время каждому из нас приходилось бывать на площадке где ведется строительство. Правда вряд ли кто-то задумывался над опасностью такого рода визита, ведь как ни крути, а пребывание на территории строительства – случай, который требует от человека не только осторожности, но и наличия у него специальных индивидуальных средств защиты. Если речь идет о защите головы, то основным средством защиты считается именно специального назначения каска, которая в с...
Суспільство
Сьогодні під головуванням заступника голови облдержадміністрації Василя Івасика відбулося перше засідання обласної призовної комісії. Зазначимо, що на комісію покладаються завдання керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій, розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій, переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень районних (міських) комісій з пита...
Суспільство
У Івано-Франківську буде новий комунальний маршрут. Про це сьогодні, 2 червня, повідомив міський голова Франківська на традиційному онлайн-брифінгу з приводу поширення коронавірусу в місті, інформує сайт Місто.  Як повідомив Руслан Марцінків автобусний маршрут має запрацювати орієнтовно з 10 по 15 червня.  "Мікрорайон Хоткевича ми з’єднаємо з центральною частиною міста: вулиці Чорновола, Петлюри і з’єднано до села Хриплин. Три автобуси по такому ж маршруту...