Про вчителів у День вчителя: історія святкування, традиції і прогнозовані зарплати

Настають перші вихідні другого осіннього місяця, а з ними – і професійне свято вчителів, яке в Україні традиційно відзначається у першу неділю жовтня. У світі професійне свято освітян розпочали відзначати давно. Однак, ЮНЕСКО і Міжнародна організація праці тільки у 1994 році оголосили Всесвітній день вчителя офіційним святом і визначили день його святкування – 5 жовтня.

Пише -0342.ua з посиланням на ZIK.ua.

Історія Дня вчителя у світі

Насправді, це свято фактично заснували у Франції. 5 жовтня 1966 року у Парижі проходила Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів. Тоді за результатами конференції організація ЮНЕСКО підписала «Рекомендації, що стосуються статусу вчителів». Майже 100 країн світу приєдналися до ініціативи ЮНЕСКО і з того часу почали святкувати День вчителя 5 жовтня.

В Україні свято педагога офіційно підтвердили у 1994 році. Дата святкування Дня вчителя була визначена спеціальним Указом президента України. У нашій країні це свято не має конкретної прив’язки до календарної дати – день його святкування варіюється щороку, припадаючи на першу неділю жовтня. Цьогоріч це – 6 жовтня. Однак у школах свято урочисто відзначають у робочий день – у п’ятницю напередодні.

Святкування Дня вчителя у різних країнах

День вчителя – дуже відоме в Україні свято, однак з’явилося воно за тисячі кілометрів від нас, на іншому континенті – у спекотній Бразилії. Вперше у світі День вчителя відзначили неофіційно – у 1947 році у школі бразильського міста Сен-Пауло. На державному рівні свято освітян тут закріпили через майже 20 років – у 1963 році. 

День вчителя відзначають у всьому світі, однак дати святкування відрізняються. 

У Чехії День вчителя святкують 28 березня, в Австралії – в останню п'ятницю жовтня. В Індії День вчителя – це 5 вересня – день народження філософа та другого президента Індії Сарвепаллі Радхакришнана. У Китаї День вчителя святкують 10 вересня, а в Аргентині – 11 вересня, у річницю смерті Домінго Сарм'єнто, видатного політика, вчителя, письменника і публіциста.

У Німеччині та Канаді День вчителя відзначають 5 жовтня, у Польщі – 14 жовтня, у День національної освіти, а у Бразилії – 15 жовтня. Тайвань відзначає День освітян 28 вересня, у день народження філософа Конфуція. У В'єтнамі свято відзначають 20 листопада, у Туреччині – 24 листопада, в Індонезії – 25 листопада, а у Таїланді – 16 січня. В Іспанії освітян вітають 29 січня, у Єгипті – 28 лютого, а у Мексиці – 15 травня. 

У Китаї вчителів вітають не лише теперішні школярі, а й колишні учні, що цього дня спеціально приходять до своїх шкіл. Для педагогів влаштовують святкові концерти, вітають їх подарунками та квітами.

В Індії святкують День вчителя у контексті вшанування пам’яті Сарвепаллі Радхакришнана. Цього дня замість деяких уроків учні беруть участь у заходах пам'яті філософа, а кілька уроків замість вчителів обов’язково проводять учні старших класів. 

У Таїланді учні співають своїм вчителям пісні, у яких виказують пошану педагогам та їхній роботі. Після святкового концерту вчителі отримують від школярів своєрідні подарунки – тацю з квітами, фруктами і свічками.

У Німеччині вчителі у школах за жодних обставин не мають права приймати подарунки, дорожчі за 10 євро.

У США відзначають Національний день вчителя у вівторок першого повного тижня травня. Фактично це не просто один день святкувань, а цілий тиждень свята – своєрідний символ вдячності вчителям. У Штатах не прийнято збирати гроші з усього класу та дарувати вчителям величезні букети квітів або цінні подарунки, як символ особистої вдячності. В американських школах роблять ставку на індивідуальний підхід, таланти і майстерність учнів та виховують у них особливу душевну подяку. Протягом вчительського тижня учні влаштовують для педагогів святкові концерти, де співають пісні та вітають улюблених вчителів особисто. Також школярі надсилають вчителям листівки, дарують власноруч зроблені презенти – змайстровані органайзери для канцтоварів або рамки для фотографій, печуть пироги та тістечка або пригощають педагогів сендвічам. У цьому їм завжди допомагають батьки.

Як святкують День вчителя в Україні

У багатьох українських школах давно закріпилася традиція дарувати вчителям-предметникам букети квітів, а класним керівникам – цінні подарунки. Окрім цього, школярі готують для педагогів урочисті концерти, співають пісні про і для вчителів, розказують вірші, влаштовують «солодкий стіл». Цього дня учні влаштовують у школах «День самоврядування», коли старшокласники проводять уроки у молодших класів, а вчителі можуть відпочити. Також до Дня вчителя в українських школах традиційно нагороджують найуспішніших вчителів, а у педагогічних ВНЗ проводиться конкурс «Педагогічна майстерність», коли серед студентів визначається найкращий майбутній вчитель.

Останні кілька років в Україні розвивається еко-культура та свідоме ставлення до речей і до природи. Відтак, у багатьох столичних та регіональних школах цьогорічне перше вересня стало святом без квітів для вчителів, натомість учні саджали біля шкіл дерева. Цікаво, що така практика поступово розповсюджується і на День вчителя.

Зокрема, цього року міська ініціатива Kyiv Smart City проведе флешмоб під лозунгом «Не зрізай квіти — принось саджанець». Це значить, що на День вчителя замість живих букетів учні принесуть молоді саджанці дерев і кущів та разом з батьками і вчителями посадять їх біля школи. У цьогорічному флешмобі візьмуть участь понад 15 столичних шкіл.

Як змінювалася зарплата українського вчителя і що обіцяють на 2020 рік

Незважаючи на безумовну важливість та цінність вчительської професії, українські педагоги заробляють в рази менше, аніж їхні європейські колеги.

Так, за даними Державної служби статистики України, у 2010 році українські вчителі заробляли всього 1884 гривні на місяць, у 2015 році – вже 3132 гривні, а у 2019 році – 7909 гривень.

Тепер же Міністерство освіти і науки України обіцяє збільшити мінімальну зарплатню освітян до чотирьох прожиткових мінімумів. Правда, до 2023 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України стосовно зростання заробітної плати працівників освіти з 2020 року, найменший розмір посадового окладу (тобто, ставка заробітної плати) педагогів з 1 січня 2020 року складатиме 2,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 р. (2102 грн Х 2,5 = 5255 гривень).

З 1 січня 2021 року мають намір підвищити мінімальну зарплатню до з-х розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2021 року (2270 Х 3 = 6810 гривень).

З 1 січня 2022 року мінімальна зарплатня має складати вже 3,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2022 року (– 2445 Х 3,5 = 8557 гривень).

А з 1 січня 2023 року обіцяють небачене підвищення мінімальної заробітної плати – до 4-х розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2023 року (приблизно 2500 Х 4 = 10000 гривень). 

«Вчитель року» в Україні

Щороку Міністерство освіти і науки України проводить конкурс серед освітян – «Вчитель року», покликаний об’єднати вчителів-професіоналів та визначити найкращого педагога країни.

У 2018 році переможцями конкурсу стали: 

Ольга Кецмур (вчитель Калуського НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 – ліцей) – номінація «Українська мова і література».

Михайло Яковчук (вчитель КЗ «Луцька гімназія №18 Луцької міської ради Волинської області») – номінація «Німецька мова». 

Віктор Никитюк (вчитель опорного навчального закладу «НВК «Локачинська ЗОШ І-ІІІ ступенів – гімназія») – номінація «Фізика». 

Дмитро Лазебний-Чоловський (вчитель спеціалізованої школи № 216 м. Київ) – номінація «Фізична культура». 

Наступний конкурс «Вчитель року» проведуть у п’яти номінаціях: «Зарубіжна література», «Історія», «Образотворче мистецтво», «Початкова освіта», «Хімія». 

Реєстрація на конкурс завершується 6 жовтня 2019 року. А з 1 листопада розпочинається конкурс зонального туру, переможці якого візьмуть участь у змаганнях на регіональному рівні. Пізніше найкращі вчителі кожної області та міста Київ змагатимуться у фіналі конкурсу. Традиційно навесні буде оголошено переможців.

«Вчитель року» – не єдиний конкурс серед педагогів. В Україні також проводяться Всеукраїнський конкурс «Джерело творчості», що має на меті підтримати творчу педагогічну діяльність працівників позашкільних навчальних закладів. Також щороку проходить Всеукраїнський конкурс «Парк педагогічної майстерності», що підтримує творчу педагогічну діяльність працівників шкіл. Окрім цього, в Україні вручається заснована у 2017 році національна премія Global Teacher Prize Ukraine.

Також переможцем у номінації “ВИБІР СЕРЦЕМ” стала учитель Ямницького ліцею, 30-річна вчителька зарубіжної літератури, української літератури та українська мови Тетяна Лінійчук.

Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
29 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
В Яремчі чоловік покінчив з життям пострілом в голову. Інцидент трапився вчора, 18 жовтня. Самогубство сталося в житловому будинку на території ресторанного комплексу. Мертвого власника знайшла його працівниця. Старший слідчий слідчого управління ГУ НП в Івано-Франківській області Роман Павлюк розповідає, що на місці події записку не знайшли. У чоловіка залишилась дочка із зятем, пише Галицький кореспондент. “Опитали всіх працівників та родичів. Вони повід...
З історії Франківська
Вулиця Старозамкова — знаходиться в центральній частині міста між площею Ринок і палацом Потоцьких. Назва вулиці Старозамкова говорить про те, що на ній був замок. Станіславський замок – палац Потоцьких не встигли оформити у справжню фортецю, оскільки значення укріплень зменшилося. Одна з найкоротших вулиць Івано-Франківська — на ній лише два будинки. Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад,...
Суспільство
На своїй сторінці в Фейсбуці Тарас Федуняк опублікував світлини міста Бурштин і Бурштинського водосховища, що були зроблені за допомогою дрона. Довідково: Бурштинське водосховище і Дністер ввійшли до переліку Водно-болотних угідь міжнародного значення (Рамсарські угіддя).
Спорт
Сьогодні 19 жовтня стартував чемпіонат України зі спортивної ходьби та ХХІІІ Міжнародні змагання Кубок "Вечірній Івано-Франківськ".  До Франківська з'їхалися найкращі легкоатлети-скороходи з усієї України, а також Туреччини, Польщі, Угорщини, Молдови, Білорусі, Португалії, Латвії та Ірландії. Загалом понад 220 учасників, інформує кореспондентка Бліц-Інфо. Впродовж двох днів спортсмени розіграють 20 комплектів нагород. Першими старували чоловіки. Вони змага...
Кримінал
У травні цього року чоловік проник на територію Благодійної організації «Дім Сірка», пошкодив огорожу та зайшов у господарське приміщення. Калушанин раніше працював в цій організації і знав, що там є електроінструменти.  Скориставшись тим, що за його діями ніхто не спостерігає, молодик виніс електродриль «Техас» ТА-01-108, ланцюгову пилу «Intertool» DT-2209, болгарку «Einhell» TC-AG 125 та подовжувач марки «Tenpo» на три розетки, пише Бліц. Викрадене він с...
Суспільство
З ініціативи ГО ІФРФ “Карпатські Стежки” її активістами спільно з працівниками Явірницького ПРВ, та волонтерами було прорізано тяжко прохідні ділянки маршруту на г. Смотрич. Про це повідомляє волонтер Василь Фіцак.  До робіт також долучились хлопці з “Білого Слона”.
Здоров'я
Де шукати лікаря? У МОЗ радять підписувати декларацію з тим лікарем, якого пацієнт знає і обслуговуванням якого задоволений, також питати поради у родичів, сусідів і друзів. Крім того, можна звернутись у місцевий відділ охорони здоров'я, де мають розповісти, які лікарі працюють у місті чи районі. Інший варіант - звернутися у медзаклад, прочитати на сайті, якщо вони є, запитати в реєстратурі. Реформа передбачає, що декларацію можна підписати і з лікарем у п...
Суспільство
На відремонтованій вулиці Гетьмана Мазепи в Івано-Франківську , було завершено перший етап нанесення розмітки  розмітки холодним пластиком. Про це повідомляє Мирослав Федорків у спільності “Комуналка ІФ”. "Роботи з маркування виконувались за технологією холодного пластику, а це означає високу якість та довговічність розмітки. Договором передбачено 3  роки гарантії, яку надає підрядник на свої матеріали. Наразі, нова розмітка з'явилась на ділянці від крихів...
школу прогуллють діти - платять батьки
Майже у кожному районі Івано-Франківської області є діти, на батьків яких складено протоколи. З початку цього навчального року поліція виявила 12 дітей на Прикарпатті, які не відвідували школу більш як 10 днів. За це несуть відповідальність батьки – платять штраф. Загалом у 2019 році в області Ювенальна Превенція Прикарпаття оштрафувала 30 батьків.  Вже цього навчального року були такі випадки в Івано-Франківську, Долині, Надвірній, Яремчі, Тисменицькому р...