09:47, 3 листопада 2019 р.
Надійне джерело
Прикарпатцям на замітку: як розпізнати підробні ліки
Фальшиві ліки можуть не допомогти вилікуватися, а навпаки – погіршити ситуацію. Найчастіше шахраї наживаються на дуже дорогих препаратах, пропонуючи купити їх дешевше.
«Сірий імпорт», або ж фальсифікат, — дуже незручна для обговорення тема, що загрожує системі охорони здоров’я України. Підробки на ринку призводять до втрати довіри до ліків, виробникам та до галузі охорони здоров’я загалом, пише Телеканал новин «24».
Підробляють абсолютно усі види медичної продукції: ліки, вакцину, медичні вироби, навіть харчові добавки. Підробляють як дуже дорогі препарати для лікування раку, так і дешеві знеболювальні. Будь-яка медична продукція може бути підроблена або просто мати неналежну якість. Шахраї розуміють, що пацієнти шукатимуть пропозицій зі знижкою, тому що дорожчі ліки — то більше шансів появи дешевшої підробки. Фальсифікатом може бути як підробки, так і контрабанда. Навіть якщо медична продукція вироблена за всіма стандартами, то під час контрабанди немає гарантій, що вона зберігалася та перевозилася належним чином. У підсумку ефект від такої продукції може бути відсутнім чи навіть зворотнім. Звідки в Україну завозять фальсифікат
В Україні, за різними оцінками, від 10% до 15% ліків (а також до 40% медичних виробів) мають неналежну якість. Крім підпільних виробництв у самій Україні, велика кількість фальсифікату йде з окупованих територій Донецької та Луганської областей. Там раніше діяли близько 20 виробників, і деякі досі працюють, приміром ООО «Стіролбіофарм» або ж ООО «АУП Сарента-Медіпласт». У цих виробників немає доступу до АФІ (активних фармацевтичних інгредієнтів, діючих речовин лікарських засобів), що просто унеможливлює виробництво якісної продукції.
Як захистити себе від фальсифікату?
1. Низька у порівнянні з іншими аналогічними препаратами вартість — перший сигнал замислитися, чи це не підробка. Купувати ліки варто тільки в ліцензованих аптеках, де має бути куточок споживача з копією ліцензії.
2. Ніколи не замовляйте ліки через інтернет із доставкою поштою. Можна замовляти лише на спеціальних веб-сайтах на власне ім’я, а потім заїхати в аптеку і забрати особисто.
3. Не купуйте препарати, яких не можна придбати в аптеці, а доступні лише на сайтах, у знайомих чи в каталогах. Не довіряйте гучним заявам про унікальність препарату й відсутність побічних дій.
4. Перевезення та зберігання ліків — ліцензований вид діяльності. Якщо продавець пропонує відправити препарат поштою — це майже гарантія, що вам продають підробку.
5. Якщо препарат дорожчий за 200-300 гривень, просіть продемонструвати копію сертифіката якості виробника. Саме він має супроводжувати препарат від виробництва чи імпортера до аптеки, де здійснюється реалізація. Сертифікат може бути англійською чи іншою мовою, при цьому обов’язково має супроводжуватися перекладом.
6. Не купуйте препарат, якщо упаковка відсутня або пошкоджена. Аптека не має права реалізовувати такий товар. В іншому разі тут або порушено умови зберігання, або серія розбавлена фальсифікатом.
7. Для врахування потреб людей з вадами зору, на упаковці назва лікарського засобу зазначається шрифтом Брайля
З 2010 року законом України передбачено нанесення назви лікарських засобів на зовнішню (вторинну) упаковку шрифтом Брайля. Шрифт Брайля - це рельєфний шрифт, який можна відчути на дотик. МОЗ України визначає ліки, упаковка яких не маркується шрифтом Брайля. Ці вимоги визначені законодавчо: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1044-10.
На упаковках може бути зазначена додаткова інформація, зокрема різні товарні, попереджувальні, екологічні та інші знаки, що рекомендовані міжнародними організаціями. Будьте уважні, порушення маркування упаковок або зовнішнього вигляду препарату може бути свідченням фальсифікації.
8. Змінені звичні характеристики препарату — зовнішній вигляд, колір, смак, запах — можуть бути ознакою фальсифікату. Виробники досить рідко міняють ці ознаки в препараті.
9. Медикаменти завжди супроводжується інструкцією, яка повинна бути українською мовою. Під час реєстрації така інструкція багато разів перевіряється та редагується. Відсутність інструкції вашою мовою або інструкція з граматичними помилками — з великою імовірністю є сигналом про фальсифікат.
10. Завжди вимагайте чек. Назва компанії на чеку має збігатися з ліцензією. Якщо після перевірки у вас залишились сумніви, ви також можете попросити провізора надати сертифікат якості препарату та переглянути ліцензію аптечного закладу та звернутись до територіального відділення Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Інформація про яку має бути зазначена в куточку споживача.
Обов`язково звертайте увагу на формулювання.
Формулювання на кшталт “спеціальна ціна від Міністерства охорони здоров’я” – це фейк. Ціни на ліки регулює вільний ринок, вони формуються з урахуванням багатьох факторів.
Наразі МОЗ України впливає на формування цін на ліки за програмою “Доступні ліки”: участь у програмі можуть брати виробники, ціни яких на певні ліки не вище певної встановленої межі. Участь у програмі для виробників ліків добровільна.
Реєстр цін на лікарські засоби,які підлягають відшкодуванню за програмою «Доступні ліки», розміщений у вільному доступі на сайті МОЗ України.
Корисні ресурси для перевірки ліків.
Ви можете перевірити наявність державної реєстрації препарату у Державному реєстрі лікарських засобів України за цим посиланням: http://www.drlz.com.ua/.
Пошук можна здійснювати за назвою препарату, номером реєстраційного посвідчення чи за складом діючої речовини тощо. Реєстр оновлюється щоденно, тому це найбільш надійне та актуальне джерело для перевірки лікарських препаратів.
Офіційна інформація про виявлені фальсифіковані та неякісні лікарські засоби регулярно розміщуються на сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками: http://www.diklz.gov.ua/control/main/uk/index.
Ще один ресурс, який допоможе перевіряти ліки - Додаток Ліки Контроль: https://goo.gl/67MSot. Тут можна знайти інструкції для лікарських препаратів, здійснити контроль підробок за певним алгоритмом та знайти зареєстровані аналоги лікарських препаратів.
Куди звертатися із скаргами якщо виявили невідповідності чи підроблені медикаменти?
У випадку підозри, що придбаний лікарський засіб підроблений, маючи чек і упаковку, можете звертатися до Держлікслужби або Держпродспоживслужби з вимогою перевірити товар на якість чи безпосередньо до аптеки.
В Україні заборонено такий вид діяльності як Інтернет-торгівля ліками, доставка та їх реалізація поза межами аптек. Фахівці не рекомендую громадянам користуватися таким видом послуг. Як правило така діяльність є одним із серйозних каналів розповсюдження фальсифікованих неякісних лікарських засобів (в більшості випадків).
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:58
13 грудня
Спецтема
Оголошення
18:48, 7 грудня
1
10:50, 12 грудня
18
live comments feed...