Татарів — гуцульський кліматичний курорт та рай для лижників та сноубордистів взимку

Фото KARPATY.LIFE

Татарів (Кремінці) - завдяки своему розташуванню (село знаходиться в гірській долині на висоті 650-800 м. над рівнем моря в долині річки Прут) поселення захищене від холодних вітрів. Суміш гірського повітря, води та екологічно чистих лісів Карпат робить Татарів відомим низькогірним бальнеологічним кліматичним курортом.

Татарів влітку та восени — комфортне місце для збирання грибів/ ягід та блукання невисокими кам’янистими горами. Взимку ж селище наповнює нескінчений потік лижників та сноубордистів, адже село знаходиться в безпосередній близькості від гірськолижного курорту Буковель.

Село знаходиться в 10 км від гірськолижних трас, так що зимовий відпочинок в Татарові для любителів засніжених спусків - блаженство. Проживання та прокат спортивного обладнання в рази дешевше, ніж в Буковелі, а природа і погода ні трохи не гірше. Місцеві жителі завжди відвезуть вас при бажанні в Буковель і назад за абсолютно невелику плату. Якщо вирішите провести новорічні свята в Татарові, або тим більше Різдво, то будьте впевнені, що зимова казка з народними гуляннями, хороводами та настроєм вам забезпечені.

Відпочинок взимку в Карпатах для багатьох українських сімей вже став доброю традицією та незамінним подарунком до новорічних свят. Оскільки у цей період розмаїття розваг просто вражає, нікому не хочеться витрачати на житло більше коштів, ніж потрібно. 

Читайте також: Ектсремальний відпочинок і розваги в Буковелі

Ціни на житло в Татарові взимку і літом дуже доступні і радують туристів - від  200 грн за обладнаний номер з вигодами. Проблем з проживанням в принципі бути не може, тому що є пропозиції на будь-який смак і гаманець: від готелів до пансіонатів і приватних котеджів.

Природний ландшафт Татарова служить зручним стартовим пунктом для любителів пішохідних та велосипедних мандрівок, зокрема на вершини карпатських масивів Горган та Чорногори (г. Хом`як,г.Синяк , г.Магура ,г.Гребінь , г.Кобила, г.Гордія) полонини Ліснів , Куніклива , Погар та ін.. Ліси які оточують населений пункт надзвичайно багаті на гриби та ягоди. 

Наявне пряме залізничне сполучення зі Львовом та Івано-Франківськом, а в зимовий період з Київом, Дніпром та Одесою. Через село проходить автомобільна дорога Р-03 «Мукачево-Львів», бере початок регіональна дорога Р-24 «Татарів-Кам`янець-подільський».

Татарів розташований на висоті 750 метрів н.р.м.. У путівнику польськими курортами за 1912 рік він названий “кліматичним курортом” — і не дарма! Тут і справді панує приємний клімат: влітку прохолодно, взимку Татарів густо вкриває сніг, як і більшість населених пунктів у Карпатах.

Погода, ландшафт, ліси довкола — всі ці та багато інших чинників роблять Татарів оптимальним місцем для лікування хвороб дихальної системи, в тому числі астми та туберкульозу. Сюди від давніх часів приїздила польська та українська еліта, хтось — у профілактичних цілях, хтось — лікувати сухоти. Але не думайте, що Татарів — село одного санаторію!

Читайте також: Татарів – незабутній відпочинок в Карпатах

В Татарів по гриби та ягоди

Татарів оточений лісистими невисокими горами, багатими на гриби. Щоправда, туристу вполювати білий гриб тут буде складно: по-перше, грибники мають власні ледь помітні стежки, багаті на гриби величиною з долоню, що йдуть поза основними туристичними маршрутами, а по-друге, доступність гір на цій території зумовлює швидкі темпи збирання — на туристів грибів, що ростуть на видноті, вже не вистачає.

Все збирають ті, хто першим вийде на стежину.

Спитаєте місцевих, де краще грибів шукати, почуєте у відповідь: “Де ліс, там і гриби!”. Але деколи гуцули можуть і конкретне місце показати, звісно.

Як пройде дощ, уздовж траси то тут, то там виставляють грибні кошики — підходь, купуй, скільки донесеш! Окрім свіжих, торгують ще й ароматними сушеними та консервованими білими грибами. До речі, у гуцулів тільки білий гриб може називатися грибом.

Літо та початок осені — сезон не тільки грибів, але й ягід! Не дивуйтесь цінам: стакан афенів чи ґоґодзів справді коштує своїх грошей (так тут називають чорницю та брусницю). Хочете, ягід можете назбирати і самостійно. Тут все начебто простіше, ніж з грибами: треба піднятись трохи в гори, а там тих ягідних кущів — де не глянь! І тільки замастивши руки у солодкий афеновий сік, розумієш: 

  • перше — ягоди, зірвані з куща, смакують краще за придбані;
  • друге — неможливо назбирати навіть жменьку, бо 90% зірваних ягід одразу ж відправляються у шлунок! 

Для збирання ягід, до речі, у гуцулів є спеціальний інструмент — гребінець. Такий вам точно стане у нагоді, як зберетесь у гори на ягідне полювання!

Читайте також: Микуличин. Найдовше та найбільше село в Карпатах

Легенди про Татарів

Був у селі місцевий парубок незвичайної краси. Всі дівчата вмлівали за ним. Що там людська душа, навіть чарівниця мавка не встояла перед вродою юнака – палко закохалася. Так от, одного разу хлопець пішов на прогулянку до лісу. А тим часом на село насувалася чимала орда татар. Завдяки своїм чарам мавка дізналася про це та попередила юнака. Той побіг навипередки ворогам рятувати селян. Сама ж мавка пішла з проханням до свого батька лісовика і почала просити про захист її коханого, бо інакше вона помре. Пожалів її сивий лісовик та скинув свою корону. Вдарилась вона об землю і тут же виросли височенні гори. Поки вороги пробиралися до села, їм готувалася гідна відсіч. В такий спосіб мавка не тільки вберегла село, а й захистила від злого ока стінами високих вершин. 

Існує й інша версія походження назви села, більш вірогідніша. Згідно переказів місцевих, поранених та полонених татар селили колись у спеціально відведеному присілку.

Читайте також: Яремче – знаменитий курорт в Карпатах

Залізничний вокзал (1893 р.)

В переліку того, що обов’язково треба подивитись у Татарові — будівля старої залізничної станції, зведена тут ще наприкінці ХІХ сторіччя. Тим паче, що з середини 2014 року тут проводяться ґрунтовні реставраційні роботи.

Не дарма ж станцію вважають одним із найкращих архітектурних проектів для залізниці кінця ХIX - початку ХХ століть (в масштабах України).

До ремонту архітектурна пам’ятка мала всі шанси не пережити зиму: без втручання міг завалитись другий поверх, суттєво постраждати приміщення на першому поверсі. Зараз на залізничний вокзал у Татарові приємно подивитись: новий дах, нові дерев’яні перекриття, збережений архітектурний стиль. Вже незабаром, за відповідного фінансування, будівля отримає друге життя!

Читайте також: Ворохта — чудовий відпочинок в Карпатах

Церква св. Дмитрія

Також належить до архітектурних пам’яток Яремчанщини. Спершу може і не скажеш, що цьому храму біля траси скоро виповниться 150 років! Дмитрівська церква збудована тут 1870 року за проектом Ф.Менчинського. Храм виконаний у традиційному для гуцульської народної архітектури стилі. На стінах донині зберігся темперний живопис ХІХ ст. (темперний — написаний фарбами, що готуються на основі порошкових мінеральних пігментів, один з найдавніших видів фарб).

Читайте також: Дві церкви з Прикарпаття віднесені до світової спадщини ЮНЕСКО

Водоспад Женецький Гук

Подивитись на Гук туристи приїжджають з усіх куточків України і ближнього закордону: водоспад і справді вартий уваги. Високий, дзвінкий, влітку він не пересихає, а взимку замерзає лише частково, лишаючи на ваших знімках казкової краси бурульки розміром з двоповерховий будинок.

Від Татарова до водоспаду — коротка дорога. Її можна подолати пішки, на авто чи велосипедом, а взимку винайняти ґринджоли (гуцульські сани), застелені ліжниками (традиційні килими з геометричним орнаментом з овечої шерсті) та запряжені кіньми з дзвіночками. Колорит!

Читайте також: Десять найцікавіших водоспадів Прикарпаття

Транспортне сполучення

Татарів — вигідна локація, щоб побачити все довкола у Карпатах: селом проходять основні шляхи транспортного сполучення і який би напрямок ви собі не обрали, дістатись пункту призначення буде нескладно.

Татарів нерідко обирають для проживання під час зимового гарячого сезону — живуть тут, а катаються на Буковелі, або для розмаїття раз чи двічі їздять на Драгобрат.

До Буковелю від Татарова близько 14 км, до Драгобарату трохи більше — близько 40 км.

Зауважте тільки, що Татарів — проїздна станція, а не відправна, тому рейсові автобуси на зупинці вже будуть наповнені (нерідко навіть забиті вщент). Аби уникнути проблем з комфортом переїзду, обирайте час не у вранішній та вечірній пік, коли більшість пасажирів їде з або на роботу. Плюс, у п’ятницю та неділю “гарячий” час для маршруток — починаючи 15-16 годинами дня: студенти прямують на навчання до Івано-Франківська або повертаються додому з міста.

Вийти з ситуації можна, якщо рушати на екскурсії Карпатами зрання, а вертатись до готелю чи садиби у Татарові з відправних станцій, придбавши там квиток на автобус. Такими станціями можуть бути, наприклад, Яремче, Ворохта, Верховина чи Рахів.

Ще один варіант — їхати потягом. Через Татарів ходять дизельні потяги та регулярно курсують пасажирські потяги Львів-Рахів/Рахів-Львів (потяг Київ-Рахів у Татарові не зупиняється).

Читайте також: Поляниця – яскравий відпочинок в Карпатах

Як дістатись:

До Татарова можна доїхати рейсовим автобусом з Івано-Франківська. Вам підходить будь-яка маршрутка, що прямує на Буковель, Ворохту, Закарпаття. Періодичність відправлення: щонайменше раз на годину. Час у дорозі: близько 2 годин.

Або ж їхати потягом Львів-Рахів. Прибуття до Татарова зі Львову — о 21:25, прибуття з Рахова — о 2:30 ночі.

 Читайте також: Цікаві місця та перлини Прикарпаття

Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
448 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Бізнес
Dnipro-M створює надійний інструмент для того, щоб Ви могли насолоджуватися робочим процесом та якісним результатом. Але тільки з Вашою допомогою ми зможемо вдосконалювати свою продукцію та розвиватися! І за Ваш зворотній зв'язок ми даруємо бонуси! 3 простих кроки для отримання бонусів: 1. Дайте відповідь на декілька простих запитань https://forms.gle/2HUDGmHjUPee1WF26 ;2. Отримуйте 50 гривень на першу покупку;3. Розрахуйтесь бонусами при покупці на сайт...
Спорт
Про це повідомив Михайло Яремчук. Перемогла збірна команда викладачів та тренерів циклових комісій з ігрових та силових видів спорту. Друге місце отримала збірна теоретиків навчального корпусу та циклових комісій зимових видів спорту і гімнастики, а замкнули трійку призерів збірна команда легкоатлетів та плавців.
Здоров'я
Про справжній прорив у стоматології заявили вчені з Колумбійського університету, вони розробили метод вирощування зубів. Для цього потрібно всього два місяці. Науковці пояснили, мовляв, за такий короткий час на основі застосування стовбурових клітин і стимуляторів росту вдалось виростити справжній зуб. Експерименти на тваринах пройшли успішно. Наступний етап досліджень проводитимуть на людях. Якщо все вдасться, вчені запевняють, що від багатьох послуг стом...
Влада
Аграрний комітет Верховної Ради розглядатиме закон про обіг землі за зачиненими дверима, про це у на своїй сторінці у Facebook написала франківська нардепка Оксана Савчук. "Слуги народу проголосували за закритий режим аграрного комітету. Хочуть розглядати закон про обіг земель сільськогосподарського призначення за зачиненими дверима. Жодної прозорості. Зловживання та грубі порушення членів комітету", - відзначила Савчук.
Суспільство
Рішення Верховного Суду України свідчить, що у випадку ДТП, винуватцем якого став пішохід, він мусить компенсувати витрати на ремонт транспортного засобу. Позов можна подати навіть до загиблого пішохода.Рішення Верховного Суду України свідчить, що у випадку ДТП, винуватцем якого став пішохід, він мусить компенсувати витрати на ремонт транспортного засобу. Раніше такої практики не було – в Україні пішоходи-порушники, зазвичай, не несли матеріальної відповід...
Екологія
11 грудня о 17:08 працівники КП «Міська аварійно-рятувальна служба» (МАРС) виїхали у село Хриплин на вул. Пресмашівська, 1. Працівники ПП “Вестхім” палили на території підприємства сміття, серед якого автошини та поліетилен, розповів у ФБ працівник МАРСу Олег Лемчик. «Чорний їдкий дим накрив приблизно половину села Хриплина. Вогнеборцям знадобилось більше як 30 хв., щоб приборкати вогонь, розгребсти купу тліючих автошин та ліквідувати окремі джерела їдкого...
Культура
Сьогодні, 12 грудня, в Івано-Франківську провели семінар «Карпатська дорога смаку як інструмент розвитку сільських територій».  Цей семінар провели в рамках проєкту ЄС “Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні”. Національна експертка з питань створення та розвитку “Доріг вина та смаку” Валерія Боднаренко каже, що метою проєкту є сприяння розвитку сільських територій в Україні, завдяки підвищенню конкурентноспроможності місцевих виробникі...
Різне
Ця пoвчaльнa, мудрa icтoрiя змуcить вac пeрeглянути cвoє життя i, мoжливo, нaвiть кaрдинaльнo змiнити cвoї пoгляди! У oднoгo cултaнa булo чoтири дружини. Нaйбiльшe вiн любив cвoю чeтвeрту дружину – нaймoлoдшу i нaйлacкaвiшу. Cултaн дaрувaв їй бaгaтi oдягу, кoштoвнocтeй, дoглядaв її бiльшe вciх. I вoнa булa вeceлою i приносила йому радість. Вiн любив i cвoю трeтю дружину – виняткoву крacуню. Вирушaючи в iншi крaїни, вiн зaвжди брaв її з coбoю, щoб вci бaчил...
Влада
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків відреагував на затримання та арешт свого заступника свободівця Олексія Кайду заарештували. "Мого заступника, який в декреті заарештували! Причина відстоювання позиції проти продажу землі сільськогосподарського призначення! Нагадаю, що нам один раз вже обіцяли, що ми станемо власниками заводів і параходів - так звані ваучери! Чим це закінчилось ми пам’ятаєм! Колір інший, метод той самий!" - написав на своїй...