Татарів — гуцульський кліматичний курорт та рай для лижників та сноубордистів взимку

Фото KARPATY.LIFE

Татарів (Кремінці) - завдяки своему розташуванню (село знаходиться в гірській долині на висоті 650-800 м. над рівнем моря в долині річки Прут) поселення захищене від холодних вітрів. Суміш гірського повітря, води та екологічно чистих лісів Карпат робить Татарів відомим низькогірним бальнеологічним кліматичним курортом.

Татарів влітку та восени — комфортне місце для збирання грибів/ ягід та блукання невисокими кам’янистими горами. Взимку ж селище наповнює нескінчений потік лижників та сноубордистів, адже село знаходиться в безпосередній близькості від гірськолижного курорту Буковель.

Село знаходиться в 10 км від гірськолижних трас, так що зимовий відпочинок в Татарові для любителів засніжених спусків - блаженство. Проживання та прокат спортивного обладнання в рази дешевше, ніж в Буковелі, а природа і погода ні трохи не гірше. Місцеві жителі завжди відвезуть вас при бажанні в Буковель і назад за абсолютно невелику плату. Якщо вирішите провести новорічні свята в Татарові, або тим більше Різдво, то будьте впевнені, що зимова казка з народними гуляннями, хороводами та настроєм вам забезпечені.

Відпочинок взимку в Карпатах для багатьох українських сімей вже став доброю традицією та незамінним подарунком до новорічних свят. Оскільки у цей період розмаїття розваг просто вражає, нікому не хочеться витрачати на житло більше коштів, ніж потрібно. 

Читайте також: Ектсремальний відпочинок і розваги в Буковелі

Ціни на житло в Татарові взимку і літом дуже доступні і радують туристів - від  200 грн за обладнаний номер з вигодами. Проблем з проживанням в принципі бути не може, тому що є пропозиції на будь-який смак і гаманець: від готелів до пансіонатів і приватних котеджів.

Природний ландшафт Татарова служить зручним стартовим пунктом для любителів пішохідних та велосипедних мандрівок, зокрема на вершини карпатських масивів Горган та Чорногори (г. Хом`як,г.Синяк , г.Магура ,г.Гребінь , г.Кобила, г.Гордія) полонини Ліснів , Куніклива , Погар та ін.. Ліси які оточують населений пункт надзвичайно багаті на гриби та ягоди. 

Наявне пряме залізничне сполучення зі Львовом та Івано-Франківськом, а в зимовий період з Київом, Дніпром та Одесою. Через село проходить автомобільна дорога Р-03 «Мукачево-Львів», бере початок регіональна дорога Р-24 «Татарів-Кам`янець-подільський».

Татарів розташований на висоті 750 метрів н.р.м.. У путівнику польськими курортами за 1912 рік він названий “кліматичним курортом” — і не дарма! Тут і справді панує приємний клімат: влітку прохолодно, взимку Татарів густо вкриває сніг, як і більшість населених пунктів у Карпатах.

Погода, ландшафт, ліси довкола — всі ці та багато інших чинників роблять Татарів оптимальним місцем для лікування хвороб дихальної системи, в тому числі астми та туберкульозу. Сюди від давніх часів приїздила польська та українська еліта, хтось — у профілактичних цілях, хтось — лікувати сухоти. Але не думайте, що Татарів — село одного санаторію!

Читайте також: Татарів – незабутній відпочинок в Карпатах

В Татарів по гриби та ягоди

Татарів оточений лісистими невисокими горами, багатими на гриби. Щоправда, туристу вполювати білий гриб тут буде складно: по-перше, грибники мають власні ледь помітні стежки, багаті на гриби величиною з долоню, що йдуть поза основними туристичними маршрутами, а по-друге, доступність гір на цій території зумовлює швидкі темпи збирання — на туристів грибів, що ростуть на видноті, вже не вистачає.

Все збирають ті, хто першим вийде на стежину.

Спитаєте місцевих, де краще грибів шукати, почуєте у відповідь: “Де ліс, там і гриби!”. Але деколи гуцули можуть і конкретне місце показати, звісно.

Як пройде дощ, уздовж траси то тут, то там виставляють грибні кошики — підходь, купуй, скільки донесеш! Окрім свіжих, торгують ще й ароматними сушеними та консервованими білими грибами. До речі, у гуцулів тільки білий гриб може називатися грибом.

Літо та початок осені — сезон не тільки грибів, але й ягід! Не дивуйтесь цінам: стакан афенів чи ґоґодзів справді коштує своїх грошей (так тут називають чорницю та брусницю). Хочете, ягід можете назбирати і самостійно. Тут все начебто простіше, ніж з грибами: треба піднятись трохи в гори, а там тих ягідних кущів — де не глянь! І тільки замастивши руки у солодкий афеновий сік, розумієш: 

  • перше — ягоди, зірвані з куща, смакують краще за придбані;
  • друге — неможливо назбирати навіть жменьку, бо 90% зірваних ягід одразу ж відправляються у шлунок! 

Для збирання ягід, до речі, у гуцулів є спеціальний інструмент — гребінець. Такий вам точно стане у нагоді, як зберетесь у гори на ягідне полювання!

Читайте також: Микуличин. Найдовше та найбільше село в Карпатах

Легенди про Татарів

Був у селі місцевий парубок незвичайної краси. Всі дівчата вмлівали за ним. Що там людська душа, навіть чарівниця мавка не встояла перед вродою юнака – палко закохалася. Так от, одного разу хлопець пішов на прогулянку до лісу. А тим часом на село насувалася чимала орда татар. Завдяки своїм чарам мавка дізналася про це та попередила юнака. Той побіг навипередки ворогам рятувати селян. Сама ж мавка пішла з проханням до свого батька лісовика і почала просити про захист її коханого, бо інакше вона помре. Пожалів її сивий лісовик та скинув свою корону. Вдарилась вона об землю і тут же виросли височенні гори. Поки вороги пробиралися до села, їм готувалася гідна відсіч. В такий спосіб мавка не тільки вберегла село, а й захистила від злого ока стінами високих вершин. 

Існує й інша версія походження назви села, більш вірогідніша. Згідно переказів місцевих, поранених та полонених татар селили колись у спеціально відведеному присілку.

Читайте також: Яремче – знаменитий курорт в Карпатах

Залізничний вокзал (1893 р.)

В переліку того, що обов’язково треба подивитись у Татарові — будівля старої залізничної станції, зведена тут ще наприкінці ХІХ сторіччя. Тим паче, що з середини 2014 року тут проводяться ґрунтовні реставраційні роботи.

Не дарма ж станцію вважають одним із найкращих архітектурних проектів для залізниці кінця ХIX - початку ХХ століть (в масштабах України).

До ремонту архітектурна пам’ятка мала всі шанси не пережити зиму: без втручання міг завалитись другий поверх, суттєво постраждати приміщення на першому поверсі. Зараз на залізничний вокзал у Татарові приємно подивитись: новий дах, нові дерев’яні перекриття, збережений архітектурний стиль. Вже незабаром, за відповідного фінансування, будівля отримає друге життя!

Читайте також: Ворохта — чудовий відпочинок в Карпатах

Церква св. Дмитрія

Також належить до архітектурних пам’яток Яремчанщини. Спершу може і не скажеш, що цьому храму біля траси скоро виповниться 150 років! Дмитрівська церква збудована тут 1870 року за проектом Ф.Менчинського. Храм виконаний у традиційному для гуцульської народної архітектури стилі. На стінах донині зберігся темперний живопис ХІХ ст. (темперний — написаний фарбами, що готуються на основі порошкових мінеральних пігментів, один з найдавніших видів фарб).

Читайте також: Дві церкви з Прикарпаття віднесені до світової спадщини ЮНЕСКО

Водоспад Женецький Гук

Подивитись на Гук туристи приїжджають з усіх куточків України і ближнього закордону: водоспад і справді вартий уваги. Високий, дзвінкий, влітку він не пересихає, а взимку замерзає лише частково, лишаючи на ваших знімках казкової краси бурульки розміром з двоповерховий будинок.

Від Татарова до водоспаду — коротка дорога. Її можна подолати пішки, на авто чи велосипедом, а взимку винайняти ґринджоли (гуцульські сани), застелені ліжниками (традиційні килими з геометричним орнаментом з овечої шерсті) та запряжені кіньми з дзвіночками. Колорит!

Читайте також: Десять найцікавіших водоспадів Прикарпаття

Транспортне сполучення

Татарів — вигідна локація, щоб побачити все довкола у Карпатах: селом проходять основні шляхи транспортного сполучення і який би напрямок ви собі не обрали, дістатись пункту призначення буде нескладно.

Татарів нерідко обирають для проживання під час зимового гарячого сезону — живуть тут, а катаються на Буковелі, або для розмаїття раз чи двічі їздять на Драгобрат.

До Буковелю від Татарова близько 14 км, до Драгобарату трохи більше — близько 40 км.

Зауважте тільки, що Татарів — проїздна станція, а не відправна, тому рейсові автобуси на зупинці вже будуть наповнені (нерідко навіть забиті вщент). Аби уникнути проблем з комфортом переїзду, обирайте час не у вранішній та вечірній пік, коли більшість пасажирів їде з або на роботу. Плюс, у п’ятницю та неділю “гарячий” час для маршруток — починаючи 15-16 годинами дня: студенти прямують на навчання до Івано-Франківська або повертаються додому з міста.

Вийти з ситуації можна, якщо рушати на екскурсії Карпатами зрання, а вертатись до готелю чи садиби у Татарові з відправних станцій, придбавши там квиток на автобус. Такими станціями можуть бути, наприклад, Яремче, Ворохта, Верховина чи Рахів.

Ще один варіант — їхати потягом. Через Татарів ходять дизельні потяги та регулярно курсують пасажирські потяги Львів-Рахів/Рахів-Львів (потяг Київ-Рахів у Татарові не зупиняється).

Читайте також: Поляниця – яскравий відпочинок в Карпатах

Як дістатись:

До Татарова можна доїхати рейсовим автобусом з Івано-Франківська. Вам підходить будь-яка маршрутка, що прямує на Буковель, Ворохту, Закарпаття. Періодичність відправлення: щонайменше раз на годину. Час у дорозі: близько 2 годин.

Або ж їхати потягом Львів-Рахів. Прибуття до Татарова зі Львову — о 21:25, прибуття з Рахова — о 2:30 ночі.

 Читайте також: Цікаві місця та перлини Прикарпаття

Рейтинг
Поки ще ніхто не оцінював
558 переглядів в січні
Ніхто ще не рекомендував
Log in ,
to rate and recommend

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Бізнес
Насамперед розмовлятимуть з підприємцями, що працюють у сфері торгівлі та організації харчування. За словами в. о. начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області Юрія Якимишина, в ході першого етапу кампанії проводитимуться спільні зустрічі контролюючих органів з представниками бізнесу в різних секторах. В. о. начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Юрій Якимишин   «Роз’яснювальна робота проводитиметься також шляхом безпосередніх в...
Суспільство
Саме таке звернення на офіційному сайті Президента розмістив автор (ініціатор) Федорів Роман Тарасович 20 січня 2020 року. «Вимагаємо негайно скасувати ухвалу НКРЕ про так звану “абонплату за транспортування газу”, як таку, що є грабіжницькою та здирницькою, та оскільки вона є ні чим іншим, як спробою висмоктати додаткові гроші з народу крадіям-Фірташам до кишені й не ґрунується на жодних економічних розрахунках! Ми самі власним коштом прокладали собі газ...
Кримінал
Правоохоронці Івано-Франківщини у Маріуполі затримали чоловіка, який перебував у розшуку за вчинення злочинів на території нашої області. Йдеться про незаконне утримання людей та трудову експлуатацію.  22 січня в ході кримінального провадження передбачених ч. 2 ст. 146 (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини) та ч .2 ст. 149 (Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини) Кримінального кодексу України відрядженими працівниками відділу боро...
Суспільство
Протягом п’яти років чоловік не сплачував аліменти своїй дочці, інформує Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції. У зв’язку із заборгованістю, державний виконавець Тисменицького районного відділу державної виконавчої служби виніс постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві.   Йому заборонили виїжджати за межі України, керувати транспортним засобам, полювати та користуватися зброєю, пише ГК. Найбільш дієвим засо...
Суспільство
27 січня в Угриневі чоловік застерив собаку Свої дії він аргументував тим, що цей пес ніби крав курей, пише Місто. Сьогодні, 28 січня, волонтери написали на цього чоловіка заяву в поліцію. Окрім того, на сторінці Благодійної організації “Дім Сірка” м.Івано-Франківськ допис, в якому повідомляється, що чоловік вбиває собак вже не вперше. Він вже не вперше стріляє по собакам! Пару місяців тому він застрелив малого господарського собаку! Була написана заява і...
Суспільство
Інформацію про випадки реалізації харчових продуктів, зокрема масла солодковершкового, виробниками, які припинили виробничу діяльність, надало Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.  Так, зафіксовано реалізацію продукції трьох заводів, які припинили свою діяльність. Йдеться про: ПВП «Молокозавод «Карпати»» (с. Сваричів Рожнятівського району) — припинив діяльність в 2014 році; ТОВ «Коломйський молочний завод» (м. Коломия) — пр...
Влада
Відповідне рішення прийняли у вівторок, 28 січня, на засіданні тендерного комітету Департаменту освіти та науки. Таким чином, тендер на закупівлю сиру для закладів освіти Івано-Франківська скасували, пише Репортер. Нагадаємо, 24 січня Франківський молокозавод виграв тендер на поставку 26 тонн сиру до закладів освіти. За даними платформи Prozzoro, тендер оголосили 24 грудня минулого року. Предмет закупівлі – сир кисломолочний жирністю 9% для закладів освіти...
Суспільство
В Івано-Фанківську семеро іноземців, котрі навчаються в медакадемії, опинилися на лікарняному ліжку після того, як скуштували популярну вуличну страву. Про це детальніше у сюжеті від 402.
Різне
В одному із сіл Богородчанського району Івано-Франківської області через дієту померла молода дівчина.  В Івано-Франківській області померла 18-річна студентка, яка захопилася новою дієтою та заробила анорексію. Дівчина почала займатися сироїдінням і це допомогло їй схуднути, проте її організм не витримав такої дієти. Відомо, що дівчина навчалась у іншому місті. На новій дієті дівчина за два місця схудла на 15 кілограм, проте згодом у неї почалась анорексі...