01:23, 17 грудня 2019 р.
Надійне джерело
Четверо депутатів Більшівцівської селищної ради можуть втратити свій мандат
Молодіжна рада Більшівцівської ОТГ, в рамках співпраці з Програмою DOBRE, оцінила роботу депутатів місцевої ради щодо відвідування депутатами сесійних засідань та роботи з виборцями (прийом депутатів та річне звітування) у 2018 році та у першій половині 2019 року. На основі отриманих даних склали рейтинг депутатів, які можуть бути відкликані за підсумками роботи.
Члени молодіжної ради подали запити на публічну інформацію до Більшівцівської селищної ради стосовно відвідування депутатами сесій. Згідно отриманих результатів, більшість депутатів пропустили від 25% до 50% засідань за 2018 та першу половину 2019 року.
Також є депутати, які не відвідали жодного засідання в 2018 році та першому півріччі 2019 року. Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» зазначає, що депутати місцевої ради повинні відвідувати сесії, проводити прийоми громадян, звітуватися перед виборцями та працювати в постійних депутатських комісіях ради. Також даним законом передбачена процедура відкликання депутата місцевої ради, якщо ним не виконуються визначені цим Законом обов’язки – тобто якщо він пропустив більше половини пленарних засідань чи засідань постійної депутатської комісії (Стаття 41).
Хто з депутатів селищної ради може бути відкликаний.
До складу селищної ради Більшівцівської ОТГ входить 26 депутатів. За 2018 рік відбулося 12 пленарних засідань ради, а у першій половині 2019 року – 7.
У 2018 році один депутат не відвідав жодного засідання – це Василь Мельник. Він пропустив 12 пленерних засідань ради. Ще троє депутатів пропустили більше половини засідань. Юлія Грибик – 11 пленарних засідань, що становить 91% пропусків, Ігор Бандура – 10 пленарних засідань, це 83% засідань, та Роман Зорій пропустив 8 пленарних засідань, або 66%.
За підсумками першого півріччя 2019 року кількість депутатів, що пропустили більше половини засідань зросла до 6-ти. Жодного засідання не відвідали двоє депутатів: Василь Мельник та Юлія Грибик, які пропустили 7 пленерних засідань ради. Ще двоє депутатів пропустили по 5 пленарних засідань що становить 71% – це Ігор Бандура та Ярослав Генза. По 4 пленарних засідання (57%) пропустили Микола Назаркевич та Марія Небор.
За підсумками 2018 року загалом 14 депутатів селищної ради (що становить більшість від складу ради) пропустили від 25% до 50% пленарних засідань.
Рівно половину засідань (6 пленарних засідань) пропустили троє депутатів: Михайло Боянівський, Михайло Януш та Дмитро Матейко. П’ять засідань пропустив Дмитро Горбунь, а це 42% засідань. Ще четверо депутатів пропустили третину засідань (33,33 %) – Ярослав Генза, Микола Назаркевич, Ірина Януш, Дмитро Бандура.
Чверть пленарних засідань (25%) пропустили шестеро депутатів селищної ради: Надія Ковзань, Марія Небор, Наталя Грибик, Микола Станіславський, Василь Салига, Дмитро Костик.
В 2019 році кількість депутатів що пропустили від 25% до 50% сесійних засідань знизилась до 10-ти. По три засідання (43%) пропустили п’ять депутатів: Роман Зорій, Михайло Боянівський, Ірина Януш, Дмитро Бандура, Надія Козань. Ще п’ять депутатів пропустили по два засідання, що становить 29% – Михайло Януш, Дмитро Горбунь, Наталя Грибик, Надія Бук, Ігор Майструк.
Однак, незважаючи на ситуацію з відвідуванням пленарних засідань, слід відзначити депутатів Більшівцівської ОТГ, які відповідально ставляться до своїх обов’язків і за вказані періоди не пропустили жодного або пропустили лиш одне пленарне засідання. У 2018 році 12 пленарних засідань відвідав тільки Богдан Афтанас. А Василь Гавриш, Ігор Майструк, Оксана Николин пропустили тільки по одному засіданню. У першій половині 2019 року кількість депутатів, що не пропустили жодного засідання зросла до 5-ти – це Богдан Афтанас, Василь Гавриш, Оксана Николин, Дмитро Костик та Василь Салига. Ще 5 депутатів пропустили лише по одному засіданню – це Дмитро Матейко, Микола Станіславський, Віктор Перекліта, Тетяна Довган, Олександра Вітовська.
Депутати назвали різні причини відсутності на пленарних засіданнях. Наприклад Василь Мельник запевняє, що в 2017 році змінив місце проживання і не має можливості відвідувати сесії: “Я на даний момент проживаю в Рівненській області, і фізично не маю можливості приїжджати на сесії, так склались життєві обставини”.
Юлія Грибик каже, щов 2018 році народила дитину і знаходиться в декретній відпустці: “В мене маленька дворічна дитина, яку я не можу залишити навіть на дві години. Не маючи можливості на когось залишити дитину, я змушена пропускати сесії ради”, – каже депутатка, – “Але життям свого округу я цікавлюся, їжджу з коляскою по вулиці, бачу проблемні питання, домовляюся за трактор чи іншу техніку щоб упорядкувати свою вулицю. Перед виборцями не звітувалася, бо не буваю в раді і не знаю як і куди витрачаються кошти і не можу за це звітуватися”.
З Ігорем Бандурою не вдалося зв’язатися. Секретар ради Олександра Вітовська пояснила, що депутат перебуває за кордоном, де працює далекобійником, і на сесії приходить лише тоді, коли буває вдома.
Роман Зорій каже, що пропускає засідання через роботу: “Я працюю на державній роботі і коли сесії проходять в робочі годині я не можу відпроситися з роботи”. На зауваження, що на час проведення сесії чи засідання постійної комісії депутат місцевої ради звільняється від виконання виробничих або службових обов’язків, Роман Зорій зауважив: “У зв’язку з тим, що селищна рада не надсилає на мою роботу повідомлення про час проведення сесії, мене не можуть звільнити від неї для участі в сесії, а самому кожного разу брати такі повідомлення, я не маю можливості”.
Схожа ситуація і у Ярослава Генза: “Я пропускаю сесії тільки через роботу”, – каже депутат, – “В мене така робота, що я мушу вирішувати, або я працюю, або йду на сесію, ніхто мою роботу за мене робити не буде”.
Також через роботу пропустив 4 засідання в першій половині 2019 року і Микола Назаркевич: “Я є приватним підприємцем і в мене розписані справи на тиждень наперед, і коли мене повідомляють в середу про проведення сесії у п’ятницю я не маю можливості змінити свій розпорядок і бути присутнім на сесії”, – пояснює Назаркевич, – “Я так робив в 2018 році, але від цього я отримую тільки збитки. На мою пропозицію визначити конкретний день в місяці, щоб проводити сесію рада не реагує”.
Марія Небор запевняє, що пропустила сесії через хворобу та відпустку. “Два пленарних засідання в першій половині 2019 року я пропустила через те що була хвора, ще два засідання я пропустила через те що була за кордоном під час своєї відпустки, яка до речі складає 60 днів”, – зазначає депутатка.
Жоден депутат Більшівцівської селищної ради не повідомив про місце та час депутатського прийому
Стаття 10, пункт 5 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Ця ж стаття Закону передбачає, що депутат повинен визначити та оприлюднити дні і години прийомів для громадян. Це означає, що депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради, у соціальних мережах, друкованих ЗМІ та дошках оголошень.
У відповіді на запит селищна рада зазначила, що графік проведення прийомів громадян, депутатами Більшівцівської селищної ради у 2018 та першому півріччі 2019 року відсутній. Відповідно – на офіційному сайті ради такий графік не висвітлювався. Оголошення про дату, місце та час проведення прийомів громадян депутатами радою не розміщувався і відомості про фактичний прийом громадян відсутній
Депутат місцевої ради зобов’язаний дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – не повинен порушувати закони, які регламентують його діяльність. Якщо ж депутат не проводить щонайменше раз на місяць прийом громадян – він сам порушує законодавство.
Хто з депутатів селищної ради Більшівцівської ОТГ прозвітував за рік роботи перед виборцями?
Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово – на сайті громади, у ЗМІ чи соціальних мережах. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів. Це – пряма вимога законодавства.
Згідно відповіді на запит Молодіжної ради, графік проведення звітів депутатів, а також інформація про фактичне проведення депутатами ради звітування перед жителями громади у селищній раді відсутній. Так само відсутні копії письмових звітів депутатів ради за 2018 рік.
Виходячи з отриманої відповід можна зробити висновок, що жоден депутат Більшівцівської селищної ради не прозвітував перед виборцями про свою діяльність за 2018 рік.
Депутати місцевої ради зобов’язані дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – вони не повинні порушувати вимоги законів, які регламентують їх діяльність. Якщо депутат ради без поважних причин пропускає пленарні засідання ради, не проводить прийом громадян щомісяця або не звітує про свою діяльність щороку на відкритих зустрічах з виборцями згідно з затвердженими радою графіками, не розміщує свій звіт у відкритому доступі – він порушує вимоги чинного законодавства, а також право своїх виборців на отримання інформації про діяльність депутата якого вони обрали представляти свої інтереси в раді.
У Більшівцівській селищній раді лише третина депутатів селищної ради відповідально ставляться до взятих на себе обов’язків перед громадою, відвідуючи пленарні засідання ради та відстоюючи інтереси своїх виборців та громади в цілому.
Крім того відсутність інформації про час та місце проведення прийомів громадян різко знижує ефективність діяльності депутата у вирішенні проблем жителів громади, а відсутність звіту – не дає жителям громади оцінити, наскільки ефективно депутат використовує наданий йому мандат на представлення інтересів мешканців громади.
Таке відношення депутатів до виконання своїх обов’язків критично зменшує ефективність роботи селищної ради, оскільки депутати піддають ризику прийняття важливих рішень для існування громади. У разі, якщо депутат місцевої ради не має можливості виконувати свої обов’язки – він може достроково скласти свої повноваження.
Дослідження роботи депутатів селищної ради Більшівцівської ОТГ здійснили члени Молодіжної ради Більшівцівської ОТГ в рамках проекту “Голос громади у місцевому самоврядування. Цей проект у Більшівцівській громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку – USAID.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
10:49, 12 грудня
9
09:18, 11 грудня
22:24, 1 грудня
13:21, 1 грудня
1
live comments feed...