• Головна
  • Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці
00:17, 18 грудня 2019 р.
Надійне джерело

Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці

Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці

ГОРОДЕНКА. МОНАСТИР Конгрегації кліриків Божественного проведіння. (КОСТЕЛ Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії.) (1745-1769 р.р.)/(2012).

Івано-Франківська обл. Городенківський р-н.

22 серпня 1743року фундаційним актом Миколи Потоцького, в Городенці було засновано монастирську резиденцію Конгрегації кліриків Божественного проведіння. Будівельні роботи по спорудженню монастирського комплексу було розпочато в 1745 році і завершено в 1769 році.
Автором проекту храму та комплексу монастирських келій був архітектор Бернард Меретин, який співпрацював з визначним галицьким скульптором Іваном Георгійом (Іоан Георг) Пінзелем. Пінзель був автороміконостасу, амвону, головного та двох бокових вівтарів. В 1763 році храму змінили статус з монастирського на парафіяльний.

Читайте також: Український Афон. Хресто-Воздвиженський Манявський монастир (Манявський скит)

Костел освятили 2 липня 1769 року. Костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії та монастир театинців у Городенці – памятник архітектури національного значення. Споруда храму виконана в стилі пізнього бароко. Перед костелом знаходиться колона з статуєю Пречистої Діви Марії роботи Пінзеля. В 30-х роках. XIX століття на подвірї монастирябуло збудовано дзвіницю, а оборонні мури комплексу були розібрані та замінені красивою кованою огорожею. В 1866, та в 1905-1906 роках костел було реставровано.

Під час Першої світової війни комплекс монастирських споруд зазнав руйнувань, але в 1920 роках був відновлений. В часи комуністичної окупації в приміщенні монастирських споруд було розміщено професійно-технічне училище механізаторів. В середині храму все внутрішнє начиння було знищене. Вівтар роботи Пінзеля, майже всі вівтарні скульптури порізали на дрова. Пошкоджена статуя «Доброго Пастиря», що вціліла, зараз знаходиться в експозиції Національного музею народного мистецтва в Коломиї. В середині, обабіч центральної нави розташовані бокові нави відділені від великої центральної нави арками.
Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці, фото-1

Читайте також: Гошівські святині. Цариця Карпат. Гошівський Монастир Отців Василіян та жіночий монастир Різдва Богородиці

Над арками розміщені балкони з вигнутими назовні фігурними парапетами, по три з кожного боку. Над нартексом, на рівні другого ярусу, хори з фігурним парапетом. Аспида прямокутна в плані з заокругленими кутами. Архітектурне оформлення парапетів емпори обабіч пресбітерію дуже нагадує за виконанням парапети емпори собору Святого Юра в Львові. Це і не дивно, архітектором собору Святого Юра і храму монастирського комплексу в Городенці Бернард Меретин.

Монастирський комплекс розташований у східній частині комплексу. Сам храм являє собою тринавну базиліку. Центральна нава вища за бічні. Головний фасад має заокруглену форму з двома триярусними шатровими вежами. Над порталом входу знаходиться балкон. Фасад декоровано коринфським ордером. 

Читайте також: Дві церкви з Прикарпаття віднесені до світової спадщини ЮНЕСКО

В східній частині монастирського комплексу знаходиться П-подібний у плані корпус келій, що примикають до храму однією стороною.Зі сторони комплексу келій є окремий вхід в костел. Келії з півночі у два поверхи. Костел у верхній частині увінчаний стилізованими хрестоподібними гербами родини Потоцьких.

Реставраційні роботи костелуНепорочного Зачаття Пречистої Діви Маріїведуться з 1975 року. Відновлено нижню частину зовнішнього фасаду, який в 2012 році мав світло-рожевий колір.

Джерело templesua.jimdo.com

Читайте також: 10 чудотворних джерел Прикарпаття (Фото)

Найбільша святиня Граду Діви - Станіславова

Щороку сотні вірян здійснюють паломництво до урочища на Верховинщині (відео)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прикарпаття. городенка #Монастир Конгрегації кліриків #монастир #що відвідати #що подивитися #архітектурні пам'ятки #туристичні принади #туристичні місця #відпочинок #туристичні маршрути #туристи #релігійні будівлі #цікаві місця
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
В цій рубриці підібрана добірка статей про пам'ятки архітектури та історії, визначні місця Прикарпаття, які варто відвідати франківчанам та гостям під час своїх подорожей нашим краєм.
live comments feed...