16:20, 31 грудня 2019 р.
Надійне джерело
Це був вдалий для університету рік. Передноворічне інтерв'ю з ректором ІФНМУ Миколою Рожком
Передноворічне інтерв’ю Студентському радіо м. Івано-Франківська з ректором Івано-Франківського національного медичного університеиту доктором медичних наук, професором, Заслуженим діячом науки і техніки України Рожком Миколою Михайловичем, людиною дійсно видатною, який підготував 50 докторів і кандидатів наук, автором 12 національних підручників та 230 патентів, близько тисячі друкованих праць, практикуючим лікарем, пише Франківська хвиля.
Рейтинг університету за вашими словами – це кількість студентів та кількість коштів, якими університет може розпоряджатися. І в першому варіанті і в другому в вас начебто все гаразд. Кількість студентів збільшилась, коштів в бюджеті університету в 2019 році було близько 400 млн. грн. Ви задоволені цим?
Не тільки я задоволений, а задоволений колектив університету, бо це є в першу чергу результат роботи колективу. Моя функція як розпорядника коштів, людини, яка очолює колектив університету, полягає в тому, щоб правильно організувати роботу, розкласти акценти, які би давали такий результат.
Цей бюджет - 400 млн., порівнюючи з бюджетом попереднього року, збільшився?
Так, він збільшився. Хоча тут є один нюанс, для бухгалтерії фінансовий рік від січня до січня, а для університету він починається з вересня. І тут дуже важко це все порівнювати. Студенти поступають до нас першого вересня, відповідно тоді й кошти теж надходять. Коштів в нас стало більше, безумовно. Це дозволяло нам вільно ними розпоряджатися, тримати на депозиті, мати премії. В 2019 році ми на премії працівникам витратили 21 млн. грн. Це дуже серйозна сума.
У вас збільшилась кількість студентів в основному за рахунок іноземців?
Якщо взяти динаміку за 2016-2019 роки, то в нас кожного року є збільшення не тільки за рахунок іноземців, але й за рахунок українців. Але цього року ми дійсно набрали багато іноземців. Ми побили всі рекорди.
Це ситуація в державі сприяла цьому, можливо за рахунок студентів з Луганська чи Донецька?
Ні. З Луганської області ми перевели в 2015 році 800 студентів і вони вже всі закінчили навчання. Зараз мова йде про те, що ми набираємо сьогодні.
Багато запитань задають щодо наших відносин з підприємствами, які направляють студентів. То хочу наголосити, що нашу угоду розіслали іншим університетам, як приклад правильності оформлення і взаємодії між університетом і тими фірмами, які привозять нам абітурієнтів.
А також нашу угоду між ректором і студентом. Тобто в нас не має третіх осіб, фірм-прокладок чи посередників.Ми працюємо тільки напряму. І тому ви не чули за ці роки за якісь корупційні речі, скандали.
Але якесь невдоволення було серед студентів?
А в них постійно невдоволення є, те, що з ними відбувається в Індії ні ви, ні я не можемо знати, як з ними домовляються ті фірми, які їх сюди направляють?Я з ними не розмовляю, як і працівники університету.
Тому, коли фірма привезла абітурієнта, він зайшов в центральний корпус, склав іспит і ми більше не знаємо жодної фірми.
Інтерни ми знаємо були невдоволені тим, що збільшується на три роки їх навчання?
Зараз це питання на етапі врегулювання.
За словами міністра, в цьому році інтернатура буде проходити по- старому. Але поки ще говорити про це рано.
Лице ВУЗу визначається кількістю наукових кадрів. 638 кандидатів наук, 113 докторів наук.Нових з’явилося за рік 35 кандидатів наук. Чи задоволені ви цими цифрами?
Дуже задоволений і ми підтримуємо таких людей, ми зберегли всі соціальні виплати, які обіцяли. На сьогоднішній день наш доцент чи кандидат наук, який захистив докторську дисертацію, отримає 15 тис. премії, а його консультант - теж таку суму.
Ми пішли ще далі і вчена рада нас підтримала, за атестат професора, або доцента вони отримуватимуть 10 і 5 тисяч відповідно.
Видається, що в вашому університеті найбільш серйозно підтримують науковців?
Зарплати невеликі, тому мені треба людей зацікавити, щоб вони тут залишалися, працювали і давали віддачу.
А чи не має відтоку кадрів закордон?
Практично по професорсько-викладацькому колективу ми не відчуваємо відтоку.
Чи є матеріально-технічна база, щоб навчати студентів на сучасному рівні?
Звичайно є. Якщо б її не було, не прийшло б вчитися скільки студентів. Достатньо обладнання. На сьогоднішній день ми маємо 40 класів комп’ютерних, у всіх корпусах завдяки угоді з Microsoft встановлені потужні роутери. Студенти мають можливість працювати зі своїми гаджетами. В минулому році було витрачено лише 1.5 млн. на закупівлю нової літератури для нашої бібліотеки. Наш видавничий відділ видає все, що необхідно для навчання, всю дрібну поліграфію, окрім підручників.
Що нового відчули студенти в цьому році?
Ми відкрили кафе «Академка», яке постійно відвідують до 90 відсотків студентів. Там дуже демократичні ціни. Для студента обід, наприклад, обходиться 30 грн.
Ми маємо також свій кондитерський цех.
А що з проживанням?
Гуртожиток для будь-якого керівника – це найбільша бомба, яка може вибухнути будь-коли. Навіть при тому, що ми скільки робимо для наших гуртожитків. Наші гуртожитки є дійсно найкращими в місті. У цьому можна пересвідчитись. Ми не просимо батьків чи студентів робити ремонти, в нас є достатньо коштів, щоб робити це самим. В нас є своя акредитована будівельна дільниця. Щоб втримати працівників доводиться стимулювати їх преміями, забезпечуємо їх спецодягом, харчування і т. д. Людей ми намагаємося втримати.
Підсвідка центрального корпусу чия це ініціатива?
Підсвітка є свідчення плідної і тісної співпраці університету з міською радою. Я хотів би похвалити місто за розуміння співпраці, спільні проекти, ініціативи мера міста. Підсвітка корпусу була якраз ініціативою мера міста, вони самі розробили проект і самі оплачують електроенергію.
Зараз ми добудовуємо новий корпус - рекреаційний центр, відремонтували навчально-виробничу рекреаційну базу «Арніка» в м. Яремче. А також відкрили новий факультет ерготерапії.
Раніше ви орендували багато приміщень, а зараз вирішили придбати значні площі для навчальних корпусів?
Ми продовжуємо орендувати багато площ, але придбаний корпус по вул.Бандери, 79, ми хочемо зробити взірцевим корпусом для кафедр, лекційних аудиторій.
Коли ми закінчимо будівництво, це дозволить відмовитися від частини орендованих площ.
Всі були досить здивовані в місті, що навчальний заклад купив для себе, а не продав навчальний корпус.
Ще в дитячій обласній лікарні ми відкрили навчально-практичний центр тензо-баротерапії, якого не має в Україні.
Чи всі рішення, які ви приймаєте, ви обов’язково пропускаєте через Вчену раду?
Згідно контракту та законів я б міг приймати таке рішення сам. Але в особливо важливих питаннях я прошу у Вченої ради підтримки, тому що це є колективний орган урядування.
В нас є також дуже багато студентських організацій: студентський профком, студентський сенат, ЕМСА і ін., з якими я часто узгоджую питання, які стосуються студентів.
Як відноситеся до міжнародних проектів?
Я до них відношуся скептично. Думаю, що ніхто просто так не прийде і кошти не дасть. Ми в свої діяльності більше покладаємося на себе.
В нас навчаються студенти 62 країн, ми маємо чудові відносини з нашими транскордонними партнерами.
Що б хотіли побажати слухачам Студентського радіо, читачам в інтернеті?
Вітаю всіх з Новим Роком, Різдвяними святами, хочу побажати як лікар - здоров’я, миру, порозуміння, злагоди, віри в майбутнє.
Відео розмови доступне за посиланням
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
11:13, 10 грудня
12:40, 4 грудня
1
11:33, 3 грудня
2
10:26, 9 грудня
live comments feed...