• Головна
  • Не"доступна медицина". У Космачі хочуть закрити дільничну лікарню
08:59, 31 січня 2020 р.
Надійне джерело

Не"доступна медицина". У Космачі хочуть закрити дільничну лікарню

Не"доступна медицина". У Космачі хочуть закрити дільничну лікарню

Днями жителі Космацької ОТГ прийшли на сесію сільської ради об’єднаної територіальної громади та виступили проти закриття дільничної лікарні. Космацька ОТГ – це понад вісім тисяч жителів. 

За словами головного лікаря Ярослава Геника, заклад не відповідає вимогам Національної служби охорони здоров’я щодо забезпечення обладнанням, пишуть UA:Карпати.

Також лікарня не має таких спеціалістів, як анестезіолог та рентгенолог. Медзаклад обслуговує три села – Космач, Брустори та Прокураву – й 32 присілки. Найближча лікарня розташована в Косові за 33 кілометри. У погану погоду туди просто не дістатися.

Жителька села Космач Марія Юряк живе за 6 км від закладу. Каже, долати цю відстань їй важко. Їздити до лікарів в район вона не зможе.

"Я дуже хвора. Я двічі на рік капаюся. У мене проблеми з хребтом, тиск. Я дуже хочу, щоб лікарня була, бо я живу за 6 км від лікарні – я не можу по містах ходити. Мої онуки і діти живуть далеко. Треба, аби лікарню не закрили, аби лікарня працювала", – каже Марія Юряк.

Голова Космацької ОТГ Дмитро Бербенчук теж виступає за збереження закладу. Розповідає, що крайня хата знаходиться за 14 кілометрів від лікарні. І додає, що бюджет ОТГ становить 5 мільйонів гривень, на які утримують два садки, будинки культури, школи. Тож на медзаклад грошей не залишається.

"Ми би дуже просили, щоб нам поступилися. То не є великі гроші – 3 мільйони з копійками, щоб утримати двох-трьох лікарів та медсестер з чотири. Ми – найбідніша громада на території Івано-Франківської області, тому що в нас немає ні фабрик, ні заводів, ні полів, як в інших громадах, на Коломийщині, наприклад, з яких мають податки".

У цій будівлі розташовується дільнична лікарня, де працюють сімейні лікарі, відділення екстреної медицини та терапевтичне. Останнє й хочуть закрити.

У стаціонарі - 10 ліжок, які постійно зайняті, каже старша медсестра Леся Семчук. Буває, надають допомогу і 12 пацієнтам одночасно. Харчують тричі на день. Ремонт у приміщеннях роблять своїми силами за власні гроші. Аналізи роблять в лабораторії, яка співпрацює із сімейними лікарями. Тут є біохімічний, гематологічний, сечовий аналізатори та центрифуга.

Леся Семчук вважає: "Нам виділяють щомісячно приблизно в межах 1000 гривень – на невідкладну медичну допомогу. Ліки хворі купують самі. І на харчування – 3,80 грн, здається, на одного хворого. Добре би було, аби в селі був лікар: призначення зробив, покапалася людина, полежала 5-6 днів і пішла собі спокійно додому. Не всі мають змогу звернутися до району, десь далі. Різний контингент, різні люди".

Загалом у терапевтичному відділені працює 33 людини. З лікарів тут є терапевт, гінеколог та стоматолог. Останні вже розпочали оформлення ФОПів. Їхні послуги в разі закриття лікарні стануть дорожчими. За словами акушерки оглядового кабінету Галини Семчук, на обліку в них стоять 37 вагітних жінок: "Що будуть робити люди, я не знаю. Дуже важко. У нас село гірське – замете, завіє – добратися з того берега (а це 7 км) дуже далеко й тяжко. Вже якось помаленьку сюди дотягнуть ту людину, а вже звідси повезти нікуди неможливо".

Головний лікар установи Ярослав Геник розповідає, що відповідно до вимог Національної служби охорони здоров’я лікарня трансформувалася в комунальне некомерційне підприємство, отримала медичну ліцензію на пакет послуг "терапія" та під’єдналась до інформаційної системи Helsi. Але заклад не відповідає умовам оснащення та кадрового забезпечення.

"Немає рентген-установки, немає палати інтенсивної терапії з обладнанням, немає цілодобового поста чергування лікарів, цілодобового чергування лаборанта – бо це все потребує більших фінансових затрат. Мало би бути мінімум два терапевти, мало би бути два анестезіологи – от цього немає", - каже Ярослав Геник.

До слова, в 2012 році в лікарні закрили пологове відділення. Зберегти лікарню можна, скоротивши штат або трансформувавши терапевтичне відділення в паліативно-хоспісне. За словами головлікаря Ярослава Геника, 30-го січня в Івано-Франківську відбудеться зустріч представників Національної служби та Міністерства охорони здоров’я з прикарпатськими медиками та головами ОТГ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #прикарпаття #космач #лікарня #закриття
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...