Покутська кераміка: як гончарі просувають ідею “українське – це круто”

Покутська кераміка: як гончарі просувають ідею “українське – це круто”

На Івано-Франківщині родина ентузіастів відроджує гончарську майстерність. У місті Городенка близько десяти років працює майстерня “Покутська кераміка”.

Аби привабити клієнтів, екологічний глиняний посуд осучаснюють: роблять його фактурним і яскравим, таким, що береш до рук і відразу відчуваєш – річ дизайнерська, пише #ШОТАМ

А ще, майстри розповіли, що пов’язує покутську кераміку зі Слов’янськом.

Родина Микитюків

Бренд “Покутська кераміка”- у 2010 році започаткував Антон Микитюк, його ідею одразу підтримав брат Богдан та їхній батько Михайло. Згодом приєдналася уся родина: дружини та найближчі родичі. 

Нині у сімейному бізнесі Антон керує виробничим процесом, а Богдан відповідає за організаційні моменти. На компанію працює 30 людей.

Від “двієчника” до гуру гончарства 

Антон – гончар у першому поколінні, – розповідає старший брат Богдан. – Після школи вони з батьком поїхали обирати вуз для навчання. Приїхали до Косова, зайшли на кафедру гончарства, Антон вирішив, що там і навчатиметься. На потоці він був 33-м студентом, по завершенню навчання не вмів толком гончарити.

Покутська кераміка: як гончарі просувають ідею “українське – це круто”, фото-1

Нині майстер витрачає від ескізу до готового виробу близько 3-7 діб 

Працювати над своєю майстерністю почав після того, як поїхав зі своїми виробами на ярмарок. Там Антон почувався трохи дилетантом серед майстрів, стало соромно, але це підштовхнуло до розвитку. А тепер на виробництві працюють його одногрупники, які були найсильнішими відмінниками. 

Гроші для старту заробили в Англії 

Із тисячею доларів складно почати гончарне виробництво. Звісно, усе залежить від того, на які об’єми розраховувати. Більш-менш професійний круг коштує $800. Можна зробити і самому за $100-200. А ще дуже дорогими виходять пічки, які за тисячу доларів не збудуєш. Щоб почати бізнес із нормально обладнаною майстернею треба $8-10 тисяч.

Ми ж починали з того, що мали один круг. І побудували піч на 15 літрів. Тоді нам здавалося, що це вже великий об’єм. Першу майстерню обладнали біля батьківської хати. 

У 2010 році ми всі вірили у спільну справу. Я тоді був на заробітках в Англії, передавав звідти гроші. Так потроху розвивалися.

Зараз майстерня обладнана пічками на 10 кубів. І їх стає замало. 

Що пов’язує Івано-Франківщину і Слов’янськ 

Ми вирішили не готувати самостійно глину, а замовляти вже готовий матеріал. Найвищого ґатунку в Україні вважається слов’янська глина. І от, щомісяця до Городенки привозять близько трьох тонн глини зі Сходу. Її доставляють із супутніми вантажами зі Слов’янська. Один кілограм разом з доставкою коштує 6 гривень.

Покутська кераміка: як гончарі просувають ідею “українське – це круто”, фото-2

Майстри “Покутської кераміки” спеціалізуються не лише на традиційних стилях посуду, а й на мистецьких 

Зараз у майстерні працює десять гончарів. Щодня вони встигають виліпити до 500 різних виробів. 

На один виріб треба 3-7 днів 

Від моменту “я тримаю в руці шматок глини” до “з цього кухлика можна пити” проходить, щонайменше, тиждень. Але під кожен виріб час витрачається індивідуально.

Процес:

  • Спершу глина розважується (на порції). 
  • Гончар надає глині форму. 
  • Сформований виріб іде до декорувальника. Там наноситься орнамент, ліплять ручки, довершується форма. Виріб відправляється на сушку при 400 градусах. Це триває годинами. Після чого потрапляє до лощильника.  

Якщо виріб глазуруватимуть, шорохуватість із глини не прибирають. Покриття краще лягає на неоднорідну текстуру. Тому після покриття, виріб одразу відправляють в піч на запікання при 1050 градусах. На другий день виріб виймають. 

Для молочних виробів процедура інша. Спершу підсушений виріб відправляють до лощильника, який легенько змочує його водою і полірує щітками. Потім молочник занурює в молоко. Після цього запікається в печі і в молоці, при 400 градусах. Після цього потрапляє в пічку на запікання при 1000 градусах. 

Продають в США та Італії 

Завдяки сайту Etsi знаходимо клієнтів по всьому світу. Але це роздрібні продажі. Найбільше замовлень відправляли у Сполучені Штати Америки та по Європі. В Італії живе наша сестра, яка продає кераміку у крамничці.

В Україні, окрім продажів на ярмарках та через сайт, співпрацюємо з кафе та ресторанами. Вони часто замовляють посуд зі своїми логотипами. 

Десятину доходів віддають на соціальні проекти 

У Городенківщині спонсоруємо дитячий садочок із вальдорфською системою (об’єднує інтелектуальний, практичний та художній розвиток учнів). І зараз працюємо над розбудовою школи з такою ж системою навчання. Прагнемо дати дітям кращу освіту, ніж була у нас. 

Ціни на вироби 

До свят намагаємось випускати цікавинки, тематичні подарунки. Нам дуже не подобається прив’язуватися до свят, але розуміємо, що на попит вплинути не можемо. 

Покутська кераміка: як гончарі просувають ідею “українське – це круто”, фото-3

Тарілки незвичайної форми коштують від 200 гривень 

Пропонуємо етнічні вироби з глини, розмальований посуд, декор для дому, сувеніри. Чашки коштують від 36 грн, набори тарілок від 500 гривень. Арт-тарілки у формі листка від 218 гривень. 

Котики в Європі п’ють з українського 

Один із напрямів фірми, який зараз активно розвиваємо, – шлікерне литво. Це коли у форми, заливається гіпс, а потім з цього роблять вироби. 

Нещодавно з іспанською зоофірмою “Meow Store” підписали договір. Під їхнім брендом на їх замовлення виготовляємо фонтанчики і поїлки для котів. 75% товарів із цього напряму виробництва продаємо за цим договором. Іспанія торгує цим товаром по всій Європі.

прикарпаття покутська кераміка майстри гончарство гончарі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі