Гуцульська хата-ґражда. Як сплелися історії унікальної будівлі і родини (фото)

Ця гуцульська ґражда зведена у 1925 році і у ній досі живе сім’я, предки якої її будували. Вони й далі ведуть традиційний спосіб життя. Але тепер з типового гірського обійстя ґражда перетворилась на туристичну цікавинку, яку щороку відвідують сотні людей. 

Не знаю, чи годиться давати таку назву старенькій хатинці, яка зачаїлась не так уже й високо в горах. Десь між Буківцем і Криворівнею. Географічно, мабуть, ближче до Криворівні, але я пробиралась туди зі сторони Буковецького перевалу. Навряд чи можна було придумати «кращу» погоду для походу та знайомства з людьми, яких до того ніколи не бачила. Однак, ціль була, пишуть Версії з посиланням на Твоє Місто

Хата-ґражда – єдина не музейна будівля, в якій ще досі живуть люди. Нині їх там 6. Троє дітей і троє дорослих. Усім є місце і роботи, здебільшого, вдосталь. Єдине, коли негода і вітер реве та лютує, підіймаючи й закручуючи сніги довкола, у такий час усі збираються вдома, щоб просто посидіти, поговорити, подумати, чи, зрештою, просто перепочити від щоденних клопотів.

«Зима, – каже господар Микола – час, коли є можливість більше побути вдома. Адже нема трав, які потрібно скосити, не треба поратись біля дому. Хоча робота є завжди. Щоправда вона різна». 

В той час, коли малеча, дівчатка Олеся та Люда віком 4 і 5 рочків, розповідали про свої скарби: рожеві суконочки та босоніжки з бантиком, господиня ж, в свою чергу, охоче поділилася історію будівництва ґражди. «Її будувало 9 майстрів. Це були ті люди, які зводять церкви. Тут усе зроблено тільки руками. Усе йде з узорами, усе з заокругленням, нічого гострого. Це не просто квадрат. Тут є різьба, така, як в церкві».

Усі ґражди були прямокутні. Огороджені парканом, який водночас слугував і захистом. Цю ґражду побудували в 1925 році. Складається вона з двох житлових кімнат, хоромів і трьох комор, у яких зберігаються закрутки: помідори, огірки, картопля, яфини (чорниці).

Ще однією її особливістю є те, що худоба живе окремо, в інших ґраждах – здебільшого разом. Збудували її за осінь. Спочатку вирубали ліс. Висушили його, а тоді взялись за будівництво. Всі інструменти були ручної роботи. Деякі елементи побуту збереглись ще від початків, тому всі вони зберігають історію і інформацію про тих, хто ними користувався.

На стінах картини предків. Тих людей, з яких і почалась історія цієї будівлі. 

Як вдалось так зберегти будинок? 

За рахунок того, що живеться. Кожен день ти щось видиш, шо шось там не так, там не так і там підлатати. Все просто: живеться та й зберігається. Цю кімнатку ми вже давно не мили. Помиється і світліша стане.

А що означають символи на будинку. Знаєте? 

Насправді тут часто проходять екскурсії і кожен гід пояснює це по-своєму. Я не знаю, що насправді так, а що ні. Якщо тризуб – це свята трійця. Всьо, що хрест – то є хрест. Тут переплітаються язичницькі з християнськими символами. Це частина світогляду гуцула. Ми так живемо. Так звикли. 

Гуцульський день. Як він виглядає? 

Наш ранок ми починаєм з того, що називається «кутатись» – це означає худобу обійти: почистити в них, дати сіна, води, якщо за вікном така погода, що на двір їх не виженеш. Спочатку всьо з ними, а потім уже їда готується. Як в обід нема кутання, коли нема маленького телятка, то в обід нема що робити. Як є худібка: телятка маленькі, ягнятка, то в обід, година друга треба знову йти до них. А ввечері так само господарство і треба йти спати. Ну а в літі знову всьо то саме: подоїти, заготовити сіно, зробити щось з молока.

То нині всі гуцули так живуть?

Та де там. То раніше так жили. Може зараз ще ті, що десь високо в горах, то так жиють. А молодьож уже то не хоче. Їде в Польщу на заробітки. Були в нас сусіди, корови тримали. Поїхали в Польщу. За місяць заробили, що в нас за два роки біля тої корови і нашо то їм треба си мучитись. 

А вас, що тут тримає? Любите свій край? 

Ну та. Якби не любила, то тут би не жила. Як раніше були си, як були си молодші, то не дуже те хотіли, бо не було попиту в нас. От так. А тепер ті останні чотири роки, коли є туристи і можна продавати сир, бринзу, то стало краще і легше з господарством. Людям цікаво, що тут си робиться. Приходять до нас на обід. Їм хочеться попробувати, подивитися, де живемо, як живемо. Людям цікаво навіть як ми бринзу робимо. То довго треба робити. Десь від 10 дні до двох тижнів. Спочатку то си мусить підсушутись, потім днів три-чотири треба коптити і після того він знов си мусить підсушити аби був сухіший, бо мокрий не буде добрий. Я то так кажу, бо я то знаю. Копчений сир називається буц, а вже з нього потім робиться бринза. Туристи приїжджають і забирають його в нас.

Розкажіть, будь ласка, якісь історії людей, які тут жили 

О! То тепер важко щось згадати. Жила б моя мама, то вона б вам розказала. Я мало, що знаю. 

Раніше було си більше роботи, бо мусіли городи садити, поратись. Щоб вбратися в щось, то треба було шось робити. Тепер усьо можна купити, а раніше всьо треба було зробити. 

Наш дід був багатим. Мав слуг. То вони на нього і робили. Знаю, що вони робили тутво всьо руками. Не тільки дома, але й городи робили руками. То всьо треба було зробити, щоб вбратися: бараболю посадити, лен, буряк. Тепер уже легше нам робити. Бо там машина нам робила. 

Раніше не всі були заможні. А наш дід був. То тому ті, шо були менш заможні, землі менше мали, ходили до тих, що були багатші і там робили.

А під час війни, хто тут жив? 

Дід жив. У нас тут перекопана земля. Окопи робили. Багато тут залишилося окопів. Але це була австрійська війна. Австріяки з поляками воювали. Виживали, як могли. Були тут і мадяри. Повиганяли з хати всіх. Зробили тут окопи. Пішли наші всі до лісу, а коли прийшли, то вже москаль був дома і сказав: «зачем дом оставил?». 

Якби тут справді були бої, то згоріла б та хата. А так залишилась.

А зараз як сусіди живуть з сусідами? Мирно чи сваритесь? 

Сміється. Та тут у нас усі куми. На свєта всі збираємось. Як є Василя, то йдем до кума Василя. На Миколая – до Миколи йдемо. На весілля теж усі сходяться. Кілька днів гуляємо. Хоч уже насправді менше. 

Привиклоси тут. Зрослося. В школу ходила тут. За освітою турист, вчилася в Верховині, щоб попробувати, як то бути студентом. А робила секретарем. Тут во в селі. Щодня на роботу ходила. Зараз вже нє, бо в декреті. Тому вниз бігаємо за потребою. Раз на місяць, то раз на місяць. Раз на тиждень, то раз на тиждень. А можна і щодень.

А загалом, яка найбільша проблема для гуцулів? 

У літі, якщо дощове літо. То дуже проблемно, бо не можна сіно заготовити. У зимі тоже, аби так сильно не замело. Найбільша проблема – заготовляти сіно, а решта, то… звикається до сього. 

Автор тексту та фото Марія Дацко

гуцульська хата гражда гуцули прикарпаття карпати
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
76 переглядів у липні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Новини компаній
* Пропозиція діє на території України в магазинах мережі ТОВ «АТБ-маркет» за умови наявності акційного товару. ТОВ «АТБ-маркет» залишає за собою право змінювати акційні товари і ціни на них в період акції, а також завершити акцію достроково. У разі дострокового завершення акції, або внесення змін щодо періоду акції, акційного товару, ціни, або відсотка знижки, інформація про це з'явиться на офіційному сайті не пізніше, ніж за один день до внесення перерахо...
Суспільство
За даними Центру громадського здоров’я, станом на 10 липня в Україні підтверджено 52 043 випадки COVID-19, з них 24 800 одужали, 1345 померли. Як повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА, впродовж останньої доби лабораторно підтверджено 819 випадків. Кількість зареєстрованих активних хворих станом на 10.07 складає 25 898. Найбільша кількість активних хворих на 100 тис. населення зареєстрована у Чернівецькій (257,4), Львівській (222,3) та Закар...
Суспільство
У Верховинському районі відновлюють мости, які зруйнувала стихія впродовж 12-24 червня. Як повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА, на допомогу відгукнулися Збройні сили України та військова частина «Тиса», які надали спецтехніку, а саме, два колісні екскаватори КРАЗ та чотири секції мостових конструкції  для встановлення тимчасових мостів. Їх мають встановити в с. Волова довжиною 30 м та по вул. Жабєвський Потік довжиною 10 м для забезпеченн...
Суспільство
Подача документів для реєстрація в службі зайнятості здійснюється в декілька способів, Про це повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА.  Зокрема, через скриньки для кореспонденції, які встановлені у філії/центрі зайнятості, електронною поштою центру зайнятості/філії (https://ifr.dcz.gov.ua/anonspodiya/nomery-telefoniv-garyachyh-liniy-ta-perelik-elektronnyh-skrynok-filiycentriv-zaynyatosti), за допомогою Порталу «Дія». Бланки заяв шукайте за по...
Суспільство
Сервісний центр Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківську можуть закрити, якщо підтвердиться коронавірус у трьох працівників, які зараз на лікарняному. Про це Суспільному повідомила начальниця управління обслуговування громадян фонду Оксана Козло, інформує сайт Курс.  Іванофранківка Людмила Старікова каже, що боїться заразитися, бо перебуває у зоні ризику. Я зранку не пішла, думала, що черги будуть менші, але бачу, що тут така сама черга, і...
Суспільство
За інформацією Міністерства освіти і науки України зовнішнє незалежне оцінювання з іспанської, німецької та французької мов складали 2 277 осіб, з англійської мови – 105 157 осіб. Тестування відбулись відповідно 6 та 7 липня 2020 року. Про це повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА. У ЗНО з іспанської, німецької, французької мов взяли участь 81,2% від загальної кількості зареєстрованих. До ЗНО не допустили 1 учасника через виявлені ознаки гос...
Новини компаній
Трускавець – всесвітньо відомий бальнеологічний курорт. Сюди з року в рік приїжджають сотні тисяч відпочивальників з різних куточків України та з-за кордону. Місто приваблює людей затишною атмосферою, мальовничою парковою зеленню, розміреними буднями та кришталево чистим гірським повітрям. Що в Трускавці цікавого? Та головне, за чим їдуть сюди люди, - це унікальні джерела трускавецьких лікувальних вод, поміж якими королевою є Нафтуся, - природна вода з орг...
Суспільство
За даними Центру громадського здоров’я, станом на 9 липня підтверджено 51 224 випадки COVID-19, з них 23 784 одужали, 1327 померли. Протягом останньої доби лабораторно підтверджено 810 випадків. Про це повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА.  Кількість зареєстрованих активних хворих станом на 09.07 складає 26 113 осіб. Найбільша кількість активних хворих на 100 тис. населення зареєстрована у Чернівецькій (267,2), Львівській (219,7) та Закарп...
Суспільство
Сьогодні під головуванням голови обласної держаної адміністрації Віталія Федоріва відбулася нарада із керівниками структурних підрозділів ОДА, райдержадміністрацій та об’єднаних територіальних громад, на якій обговорили проведення невідкладних заходів із ліквідації наслідків повені, хід відновлювальних робіт та виплату матеріальної допомоги жителям Прикарпаття, котрі постраждали від стихійного лиха у червні. Про це повідомили на сайті Івано-Франківської ОД...