Новини компаній
16:15, 30 липня 2021 р.
Культура, що рухає прогрес
Новини компаній
Сучасний світ всіляко намагається дистанціюватися від духовного і містичного, називаючи цю область "недоказовою", "суб'єктивною" та "заангажованою". У секулярному світі загальноприйнята модель матеріалістичного суспільства, заснованого на науці і науковому методі пізнання. При цьому наука всіляко протиставляється містицизму. І, слід сказати, духівники чимало цьому посприяли протягом історії.
Для молодого покоління взагалі притаманне всіляке заперечення абсолютів і стандартів. Що вже говорити про якийсь глобальний абсолют, який мається на увазі під словом "Бог". Молоде покоління природним чином не сприймає такі спроби загнати їх в які б то не було рамки. І відповідно до цього виникає філософське питання - яка культура рухала прогрес людства весь цей час? І яка культура буде рухати його далі? І чи буде?
Давайте заглянемо в історію і науку трохи глибше.
Звичайно, несправедливо було б стверджувати, що людство рухоме якоюсь однією однорідною культурою. Це не так. Однак, наша задача поглянути, яка культура була трендом, прикладом для інших, з кого брали приклад?
Дивно, але вся сучасна наука (або майже вся) ґрунтується на висновках таких відомих людей як Ньютон, Максвелл, Фарадей, Паскаль. У культурі, філософії та наукових дослідженнях ми оспівуємо Баха, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Декарта, Канта та багатьох інших. Арабів, які дали нам чималі знання з медицини і математики (зокрема алгебру). Древніх єгиптян, які спілкувалися на "ти" з геометрією й астрономією. І о, диво, - всі вони були духовними людьми. Містиками.
Християнська культура сформувала сучасну Європу в тому вигляді, в якому ми її знаємо. З усіма перевагами західної цивілізації і благами для життя простої людини. Перші університети (сьогодні відомі на весь світ - Кембридж, Оксфорд і інші), перші лікарні, перші школи і бібліотеки - це колишні монастирі.
Основою класичної економіки, коли в торгівлі стала превалювати доктрина "справедливої торгівлі", була християнська економіка. Її фундамент заклали пуритани і меноніти (див Вікіпедія, Справедлива торгівля). Ця модель економіки досі є основою всіх сучасних торгових асоціацій, по типу WFTO (Міжнародної Асоціації Справедливої Торгівлі) проте сучасний світ намагається замилити ці факти. Або викреслюючи їх з довідників і енциклопедій, або згадуючи побіжно. Тому що містицизму не місце в науковому підході.
Куди рухається світ зараз? Класичні доктрини етики вже не знаходять такої підтримки як раніше. Відкидається традиційний інститут сім'ї, який століттями був основною будь-якого здорового суспільства. У сфері етики та сімейних цінностей світ впевнено рухається в бік гендерної рівності, гендерної самоідентифікації та інших "нових" принципів. Але історія невблаганна. Все це людство вже проходило, досить поглянути на античну Грецію і її спадкоємицю - Римську імперію. Найбільша цивілізація стародавності, яка відкинула традиційну сім’ю, в результаті поховала сама себе, прийшовши в занепад.
Звичайно, питання інтерпретації принципу детермінізму завжди суб'єктивне. Різні світоглядні моделі будуть інтерпретувати його по-різному. Тому і залишається питання: куди рухається світ? Яка культура буде вести його до прогресу? І чи буде?
Автор: Баланенко Тимофій
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
10:11
Вчора
ТОП новини
Окупанти знову вдарили по енергетиці: на Прикарпатті - аварійні відключення електроенергії
Відключення світла
Основна хвиля ракет прямує на захід України, - монітори
Повітряна тривога
На територію Прикарпаття "заходять" ворожі ракети
Повітряна тривога
Спецтема
Оголошення
11:39, 25 листопада
09:45, 21 листопада
09:10, 27 листопада
07:59, 29 листопада
live comments feed...