• Головна
  • Івано-франківцям радять, як заощадити на тарифах з енергопостачання
Економія
11:00, 31 серпня 2015 р.

Івано-франківцям радять, як заощадити на тарифах з енергопостачання

Економія

У нинішніх умовах війни та економічної кризи кожному українцю дуже важливо витримати всі можливі негаразди, навчитися не лише заробляти, а й економити. Адже тарифи підвищуються, а от зарплати, на жаль, якщо і зростають, то значно повільніше за ціни.

Електропостачання — одна з найголовніших галузей, бо сучасний світ неможливо уявити без електрики. Як кожен із мешканців Прикарпаття може полегшити життя собі, а також допомогти енергетикам — у розмові з Ігорем Дзівідзінським, в.о. начальника інспекції Держенергонагляду в Івано-Франківській області.

Пане Ігорю, нині багато говорять про те, що споживання електрики дуже залежить і від часу доби, і від пори року. Наскільки великою є ця різниця?

— Справді, добовий графік навантаження об’єднаної енергетичної системи України має значну нерівномірність. Він характеризується піком навантаження в години вечірнього максимуму, провалом уночі та майже рівномірним споживанням потужності протягом дня. При цьому різниця між максимальним та мінімальним споживанням протягом доби у зимовий період становить понад 8000 МВт, а влітку — 5000 МВт. Це призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях через необхідність забезпечення щоденних пусків-зупинень близько 10 енергоблоків. У результаті отримуємо перевитрати палива та зростання вартості електроенергії, яка виробляється.

Є можливість зекономити?

— Важливим чинником економії енергоресурсів, зокрема газу, та вирівнювання добового графіка електричних навантажень у період нічного провалу є застосування на котельнях і теплоцентралях комунальної сфери модульних електричних теплових пунктів з автоматичним регулюванням задля підігріву зворотної мережної води перед подачею її в котел. Це не потребує реконструкції мереж і водночас дозволяє заощадити до 30% природного газу, піднімає навантаження вночі за рахунок вільних потужностей трансформаторів і резерву пропускної спроможності електромереж. Враховуючи нинішню напружену ситуацію як з видобутком, так і з постачанням вугілля на теплові електростанції, забезпечення сталого електропостачання споживачам у денні та вечірні години є пріоритетним.

Це більше стосується енергетиків і комунальників. А що робити споживачам?

— Вони теж можуть посприяти забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України. Це доволі просто — треба лише самим раціонально регулювати режими споживання електроенергії. Наприклад, зменшувати споживання в години максимальних навантажень системи (вранці та після 18 години) і збільшувати його в нічні години.

Враховуючи, що в структурі електроспоживання України частка населення становить близько 30%, такий підхід кожного споживача може стати дієвим чинником енергозбереження у масштабі цілої країни.

Наскільки такий підхід може бути вигідним для споживачів?

— В Україні для розрахунків за електричну енергію діє спеціальний механізм, що дає можливість позитивно впливати на форму добового графіка навантаження. Це — тарифи, диференційовані за періодами часу. Цей інструмент є одним із найефективніших засобів управління попитом на споживання електрики.

Побутові споживачі мають використовувати більше електроенергії в нічні години доби та обмежувати роботу енергоємних електроприладів з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 22:00. Нічний тариф наполовину менший від денного

Значна частина споживачів, які нині розраховуються за дифтарифами, належать до групи «Промисловість» і суттєво впливають на форму добового графіка навантаження цієї групи, адже їх питома вага у цій групі становить близько 50%. А от побутових абонентів, які розраховуються за диференційованими тарифами, нині є лише близько 0,8% від загальної кількості, а їхній обсяг споживання в минулому році склав приблизно 2,0% від загального щодо населення. Це свідчить про необізнаність пересічних українців з можливостями економії коштів при розрахунках за електроенергію.

Можна більше про тарифи?

— Так, споживачам пропонується перехід на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу. Їх застосування дозволяє заощадити гроші при оплаті за електроенергію. Але для цього і населення, і підприємства мають змінити свої графіки використання енергії.

Побутові споживачі мають використовувати більше електроенергії в нічні години доби та обмежувати роботу енергоємних електроприладів з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 22:00. Нічний тариф наполовину менший від денного.

Підприємства, які працюють в одну зміну, можуть перенести роботу на нічні години, а тим, у кого зміни дві, доцільно рекомендувати перенести на ніч саме другу зміну. При цьому так само — не застосувати енергоємне обладнання як для опалення, так і в технологічних процесах з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 22:00. Підприємствами з безперервним циклом роботи, якщо є можливість, добре зменшити навантаження з 8:00 до 22:00.

Самостійне впровадження споживачами цих заходів забезпечить зменшення нерівномірності добового графіка навантаження об’єднаної енергосистеми України, збільшить її стійкість і дозволить зменшити вартість виробництва електроенергії тепловими електростанціями.

Перейти на дифтарифи нескладно — для цього треба лише звернутись до місцевої електропостачальної організації із відповідною заявою. Думаю, там кожен із споживачів отримає всебічне сприяння та всі необхідні роз’яснення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новини Івано-Франківська #електроенергія #економія #поради
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...