13:10, 29 вересня 2015 р.
Грибні місця України: куди піти на тихе полювання
Восени завзяті грибники і початківці-любителі з нетерпінням чекають сезону лісових дарів. Тихе полювання – це відмінний спосіб провести час, а його успіх залежить від азарту, вміння і досвіду грибника. Але навіть якщо ви не зовсім обізнані в цьому питанні, не засмучуйтеся. Адже в грибному регіоні, такому, наприклад, як Карпати, можна чудово відпочити та знайти за певну плату провідника по грибних місцях. Тут же з радістю навчать консервувати і сушити зібраний врожай грибів, адже в цьому багатому краю досі лісових багатств, як правило, вистачає на всіх. У цій статті зібраний огляд грибних місць України. Так що, настав час відірватися від домашнього побуту і комп’ютерів і пошукати свою вдачу!
Чарівні Бескиди
Карпатський край – справжній рай для грибника. Досвідчені грибники радять вирушати до гірських хребтів Бескид (масив між ріками Стрий, Опір і Мизунка на межі Львівської та Івано-Франківської областей). Тут знаходиться заповідник «Сколівські Бескиди», де серед букових і хвойних лісів зростає 57 видів грибів, і серед них удосталь короля грибів – білого. Треба сказати, що розпещені грибним достатком жителі Карпат інші гриби взагалі не особливо поважають. Можуть опуститися до красноголовців і опеньків. А від сироїжок, як правило, беруть тільки капелюшок. Хороші місця для грибного полювання – околиці сіл Орів, Орявчик, Тухля, Гребенне. Як дістатися: через територію «Сколівських Бескидів» проходить автобан Київ – Львів – Чоп. Можна доїхати поїздом до Львова, звідти до Сколе (110 км), і потім в потрібну частину парку.
Йдемо на Верховини
Верховинами в Карпатах називають підняті ділянки місцевості. А чим вище в гори, чим неприступніший ліс і стежки, тим більше грибів. Це стосується і селища Верховина Івано-Франківської області, яке знаходиться в самому серці Карпат. Тут і помилуєтеся гірськими хребтами, Довбушевими скелями, і, звичайно, вдосталь пополюєте на білі гриби, маслюки, лисички, сироїжки. Також грибники рекомендують на Івано-Франківщині для походів Микуличин, Яблуницю. Місцеве турагентство навіть організовує грибний тур по цих місцях з Яремче: збирати гриби будете під наглядом професіоналів! І готувати – теж. Як дістатися: з Івано-Франківська до Верховини, Микуличина, Яблуниці ходять автобуси. Також до Микуличина можна доїхати поїздом Львів – Рахів. З Яремче до Микуличина 12 км. До Яремче можна дістатися з Івано-Франківська, Києва, Львова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Карпатах киянин назбирав 70 кг грибів (ФОТО)
На Буковину – за великими грибами
Сама назва Буковина (Чернівецька область) говорить про те, що це – край букових лісів. Білі гриби тут зустрічаються неймовірних розмірів: у щедрому гуцульському краю грибники кожен сезон знаходять боровики вагою по 800 грамів. Точніше, вони навіть знаходяться самі. Туристи розповідають: варто лише вийти з будиночка на турбазі – і капелюшки стирчать з трави! Білі в сметані, приготовані місцевими жителями, і юшка – просто чудові. Села Сергії, Виженка, Зелена здавна стали місцем екотуризму, тут можна знайти грибного провідника. Буковина – одне з кращих місць, куди можна піти за грибами в Україні. Як дістатися: до вищезазначених сіл краще їхати своїм транспортом або замовляти трансфер (це місця зеленого туризму, і вас радо відвезуть господарі садиб). В Сергії добиратися з райцентру Путила (10 км). Виженка знаходиться в 6,5 км від райцентру Вижниця. В Зелену їхати з райцентру Кельменці (23 км). До райцентрів з Чернівців ходять автобуси.
Закарпаття, пробираємося в глушину
Іноді місцеві жителі жартують: гриб потрібно було б домалювати до герба Закарпаття! Господарі гостьових будинків і пансіонатів пропонують організувати походи за грибами. Знову-таки, мова піде, в основному, про білі. Грибні місця є в околицях озера Синевир, села Лумшори, яке прославилося останнім часом «карпатським джакузі» – купанням у чанах із сірководневою водою. Гарні для тихого полювання села Драгово, Вишка, Колочава. Закарпатські грибники радять забиратися в глухі села: в Свалявському районі це Родникова Гута (тут багато підберезників), Солочин (на грибах з місцевих не заробляє тільки ледачий); у Мукачівському районі – Микулинці, Ільківці, Щасливе, Крите. У Закарпатських лісах водиться навіть трюфель. Як дістатися: до околиць Синевира найзручніше добиратися від смт Міжгір’я своїм транспортом. До села Лумшори з Ужгорода два рази на день ходять маршрутки. До Драгово з райцентру Хуст ходять маршрутки. До села Вишка від залізничної станції Кострино по лінії Київ – Чоп 7 км, також від траси Львів – Самбір – Ужгород. З Ужгорода до Колочави, Сваляви, Мукачева ходять автобуси. До глухих сіл краще добиратися своїм транспортом (або замовляти трансфер) з райцентрів.
Львівщина: гриби люблять гори
На Львівщині, як і в інших місцях Карпат, є багато місцин, куди піти за грибами. Тут їх можна збирати мішками. Але люблять вони лісисті гірські місця. Рекомендуємо їхати в Старосамбірський, Турківський, Сколівський райони. Вважається, що найбільше грибів у селах Дубина, Східниця Славське, в селі Лихобора поблизу гори Пікуй. Водяться в лісах Львівщини підосичники, підберезники, опеньки і, звичайно ж, білі гриби. До речі, Східниця і Славське – відомі курорти, і можна поєднати грибне полювання з чудовим відпочинком. Як дістатися: до села Дубина зручно добиратися від райцентру Сколе (3 км), а до Сколе автобусом зі Львова. Від Львова до Славського ходять автобуси і електрички, до Східниці – автобуси. До Східниці можна доїхати також з Мукачева, куди дістатися поїздом.
Грибні місця Тернопільщини
Дибще, Дзвинячка, Литвинів вважаються кращими місцями для збору грибів у Тернопільській області. Білі гриби можна знайти біля хутора Лози, в селах Маркова і Криниця (Монастирський район), Стіжок та Іловиця (Шумський район). У Шумському районі добре полювати і за опеньками. У Мшанецьких лісах Зборівського району ростуть підосичники, підберезники, маслюки. У Кременецьких горах – боровики, підосичники і підберезники. Як дістатися: до сіл Дибще, Дзвинячка, Маркова, Криниця, Стіжок можна доїхати автобусом з Тернополя. Але Краще добиратися до Стіжка з Кременця, з цього ж райцентру – до Іловиці. До Литвинова і хутора Лози зручніше їхати з райцентру Підгірці.
Житомирські ліси
Полісся – другий після Карпат край за врожайністю грибів. Тут також практикується їх промисловий збір. І наш огляд поліських лісів почнемо з Житомирщини. Правда, радимо триматися якомога далі від чорнобильських місць. На Житомирщині водяться опеньки, печериці, сироїжки, підберезники. Якщо пощастить, можна знайти білий гриб. Грибники радять вирушати в околиці сіл Слобідка, Висока Піч, Перлявка, Оліївка, Білокоровичі. Як дістатися: з Житомира до всіх перелічених вище «грибних» сіл можна доїхати автобусами з автостанції.
Грибні місця Чернігівщини
Чернігівські ліси також можуть подарувати грибникам хороший «улов». Багате розвідане місце – Євминка, де в мальовничих місцях на Десні розташовані турбази. Тут можна знайти польські гриби, підберезники, маслюки, сироїжки, козляка і парасольки – не всі їх знають, але досвідчені тутешні грибники, на відміну від розбещених карпатських, ними зовсім не гидують. Зустрічаються і білі гриби. Можна вдало з’їздити на грибне полювання також в околиці Радичева, який знаходиться на території Мезинського національного природного парку, і Олешні, де ви помилуєтеся Блакитними озерами. Як дістатися: з Чернігова і Києва (від метро «Чернігівська») до Євминки ходять автобуси і маршрутки. Дістатися до Радичева і Олешні можна автобусом з Чернігова.
Шукаємо гриби ближче до столиці
Під Києвом також є ліси, хоча і стоптані грибниками, але все ж з року в рік дають урожай лісових дарів тим, хто вміє їх шукати. Почнемо з місць поблизу столиці, куди можна дістатися громадським транспортом. Це селища Нижня Дубечня (39 км від Києва), Клавдієве (49 км), Миколаївка (42 км), Феневичі (65 км), Старе. Тут збирають лисички, польські гриби. Зустрічаються підберезники й білі. Як дістатися: в Нижню Дубечню автобусом від станції метро «Героїв Дніпра»; до Миколаївки ходять маршрутки від станції «Святошин»; з цієї ж станції, а також зі станції «Академмістечко» можна доїхати до Клавдієва; їхати до Феневичей з автостанції «Полісся».
Гриби біля Київського моря
Киянам, які не бояться далеких походів і поїздок за грибами, добре заглибитися в ліси по обидва боки Київського моря. У Вишгородському напрямку це ліси в районі Бородянки вздовж річки Здвиж (Катюжанка, Мірча, Димер та інші села). Грибники кажуть, що тут дуже гарні лисички. У Бориспільському напрямку можна вирушити на тихе полювання в район сіл Старе, Бориспільські Дачі, Хоцьки. У південному напрямку збирати гриби їздять в бік Рокитного – Таращі – Богуслава (Пугачівка, Кирдани, Дмитренки, Поташня), але від Києва сюди їхати близько трьох годин. У лісах на Київщині водяться маслюки, підберезники, підосичники, білі, рижики, сироїжки. Як дістатися: до Бородянки ходять з Києва електрички, автобуси від станції «Дачна», Маршрутки від станцій «Нивки» і «Святошин». У Бориспільському напрямку їхати в бік Переяслав-Хмельницького і звідти добиратися до сіл. До Ракитного можна дістатися від автостанції «Поділ».
Від Канева рукою подати
У Черкаській області зосереджені великі лісові масиви, а отже, є всі умови для грибів і грибників. Недалеко від Канева розташоване Бучацьке лісництво. Сюди зручно їхати машиною. Водяться білі гриби, польські, сироїжки. А поблизу Канівського мікрорайону Копані в лісі можна назбирати опеньків. Біля села Межиріч, де є молоді хвойні ліси, краще всього збирати маслюки. Як дістатися: до Копані в Каневі ходить автобус (до кінцевої), в ліси під містом добиратися по трасі Київ – Черкаси.
Під Уманню і не тільки
В Уманському районі Черкаської області гриби збирають у трьох лісах. Найбільшим з них є ліс Синицько-Паланського лісництва. Тут можна пополювати на грузді, печериці, лисички, піддубники, і навіть білі гриби. За ними ходять в околиці сіл Городецьке і Громи, тому вони вважаються кращими місцями для грибного полювання. Також хвалять Романівку Тальнівського району. Говорячи про Черкаську область, не можна не згадати і село Мохнач Чорнобаївського району, яке стоїть на заповідних землях Нижньосульського національного природного парку. Тут збирають маслюки, білі, польські гриби. Як дістатися: до Громів та Городецького з Умані ходять приміські автобуси. До Романівки зручніше їхати з райцентру Тальне, а до Тального з Умані. До села Мохнач добиратися краще своїм транспортом з райцентру Чорнобай або території, що межує з Полтавською областю, – сіл Оржиця або Семенівка.
Куди піти за грибами харків’янам
У Харківській області є село з такою ж назвою, як і у Черкаській – Мохнач. І тут також у великій кількості водяться гриби! Крім того, жителі Харківської області зазвичай вирушають збирати дари лісу до сіл Васищеве, Андріївка, Шелудьківка і в бір від Мерефи до Змієва. На Харківщині збирають рядівки, рижики, сморчки, лисички. Можна знайти і короля грибів – білого. В околиці Руської Лозової грибники вирушають збирати опеньки, а в ялинових лісах біля Коробових Хуторів – відомого на Харківщині місця відпочинку – зазвичай повно маслюків, іноді зустрічаються навіть білі гриби. Як дістатися: з Харкова до сіл Мохнач, Васищеве, Андріївка ходять електрички і автобуси. До Мерефи і Змієва також можна дістатися автобусом, а зі Змієва – до Шелудьківки, але краще своїм транспортом. До Руської Лозової та Коробових Хуторів з Харкова регулярно ходять автобуси.
На Полтавщині – маслюки
В ліси Полтавщини грибники найчастіше ходять за маслюками. Так, в околицях Кременчука їх збирають поблизу Соснівки – сама назва села свідчить про те, що навколо – сосновий ліс, де люблять рости ці гриби. Ближче до Полтави маслюки водяться в районі сіл Тернівщина і Кротенки: іноді тут збирають їх відрами. Урожайні місця на маслюки в Хорольському районі – Мусіївка і Радьки, поблизу Комсомольська – це Світлогірське. Водяться вони і в лісах Глобинського району – Вельбівка, Лютенька, Бобрик. Тут же можна знайти білі і польські гриби. Знаходять боровики і в лісі біля села Яреськи Шишацького району та поблизу села Верхоли в Полтавському районі. Як дістатися: до Соснівки по Полтавській трасі кілька кілометрів від Кременчука, ходять маршрутки. До Світлогірського можна доїхати автобусом з Кременчука та Комсомольська, але ходять вони два рази на день. Маршруткою з Полтави можна дістатися до сіл Кротенки, Тернівщина, Верхоли. До сіл у районах зручніше добиратися з райцентрів (Хорол, Шишаки, Глобине).
Грибні ліміти на Волині
Одна з найбільш грибних областей – Волинська, тут, як і в Карпатах, місцеве населення успішно заробляє на збиранні грибів. Настільки успішно, що місцева влада навіть стала побоюватися за лісові багатства і в цьому році ввела обмеження на збір грибів та ягід. Але туристам це не загрожує: навряд чи ви зберете 2,97 т грибів. Але сама можливість спонукає шукати лісові дари. До речі, тут знаходили рекордно великі білі гриби. Можна пополювати на польські гриби, підосичники, сироїжки, маслюки. На Волині гриби масово ростуть у Горохівському районі. Сходити на тихе полювання можна і під час відпочинку на Шацьких озерах – господарі міні-готелів часто пропонують таку послугу. Вдалим буде і грибне полювання в районі сіл Штунь, Масловець, Ворчин. Як дістатися: щоб потрапити в околиці Шацьких озер, потрібно доїхати поїздом до Ковеля, звідти маршруткою до Світязя або Шацька. В село Штунь зручніше їхати з Радехова Львівської області (3 км). До села Масловець добиратися можна з Ковеля та райцентру Любомль. До Ворчина ближче всього від Володимир-Волинського.
Куди ходять грибники Рівненщини
Грибники Рівненської області часто навідуються шукати урожай у лісах сусідньої Волинської області, але є куди вирушити з козубом і в своєму краю. У Сарненському районі ростуть білі гриби, польські гриби, красноголовці. Також грибними місцями вважаються околиці Немовичей, Балашівки, Бабина, Малинська, Карачуна. Як дістатися: до сіл Немовичі Сарненського району, Карачун, Малинськ можна дістатися електричкою Сарни – Здолбунів. Їхати в Балашівку краще з райцентру Березне, з яким є автобусне сполучення з Рівного. Також автобусом можна дістатися з Рівного до райцентру Бабин.
Грибні місця Сумщини
На базари міста Суми гриби потрапляють в основному з околиць Лебедина (село Боровеньки), Тростянця, Краснопілля – саме там промишляють грибники області. Можна знайти багато опеньків, є в тутешніх лісах і білі гриби, польські, маслюки, лисички, грузді. Грибними місцями вважаються і околиці сіл Межиріч (Лебединський район), Токарі, Вовківці. Як дістатися: із Сум до Лебедина, Тростянця, Краснопілля, Токарів регулярно ходять автобуси, а з цих райцентрів можна потрапити в потрібне «грибне» село. До села Вовківці ближче всього з райцентру Ромни, куди також йдуть автобуси із Сум.
Де ховаються гриби на Вінниччині
У Вінницькій області збирають білі гриби, польські, лисички. Можна знайти опеньки і грузді. Добре полювати на них в околицях Немирова – село Вороб’ївка, Дубмаслівка та інші села поблизу. Після добрих дощів гриби тут іноді збирають мішками. Грибники їдуть і в Чорний ліс під Калинівкою – тут водяться білі. Жителі Хмільника їздять на грибне полювання в околиці села Петрик – до речі, це прекрасні місця для зеленого туризму, який знаходить все більшу популярність на Вінниччині. Як дістатися: до Вороб’ївки і Дубмаслівки добираємося з Немирова, є автобуси. Від Вінниці до Калинівки їхати трохи більше півгодини, ходять автобуси. До села Петрик їхати з Хмільника.
Гриби на Хмельниччині
У Хмельницькій області зростають грабові, дубові і змішані ліси – є де розгулятися грибникам. Виділимо ліси Славутського, Летичівського, Шепетівського, Ізяславського, Дунаєвецького районів – тут місця, де ростуть лисички, опеньки, підберезники. Пощастить – зберете і білих. На галявинах можна знайти печериці. На півночі області в соснових лісах ховаються маслюки. Хорошими місцями для грибного полювання вважаються околиці сіл Савинці, Лісогірка, де знаходиться ботанічний заказник «Городоцький». Як дістатися: до Лісогірки їхати з райцентру Городок; до Савинців – з райцентру Ярмолинці.
Дніпропетровська область: місця треба знати
Південь і степові зони України не є грибними місцями. Тим не менш, у Дніпропетровській області все ж зустрічаються ліси, а отже, і гриби в них. Так, можна пошукати їх в районі річки під Новомосковськом (села Орловщина та інші), в районі села Гвардійське. На галявинах у хвойниках ростуть маслюки. Є зеленушки, опеньки, підберезники. Білі гриби зустрічаються, але рідко. Також городяни їдуть збирати гриби в район Кіровського, Шульгівки, Царичанки на річці Оріль, Миколаївки. Як дістатися: з Дніпропетровська до Новомосковська, Орловщини, а також всіх перелічених вище населених пунктів ходять автобуси.
Вирушаючи в грибний похід, пам’ятайте, що одяг і взуття мають бути зручними. Добре прихопити із собою плащ-дощовик. Не забудьте взяти воду. Особливо слід сказати про ніж грибника – він має бути гострим, щоб не пошкодити грибницю, Адже до багатств лісу потрібно ставитися дбайливо, щоб місця залишалися грибними і на наступний рік. Краще взяти складаний ніж, підійде і садовий з гострим кривим лезом. Порада: прив’яжіть ніж мотузкою до пояса, щоб не загубити. Але перш, ніж вирушити до лісу з козубом, почитайте, як відрізнити їстівні гриби від отруйних, щоб не трапилося біди. Збирайте лише ті гриби, в яких впевнені. А якщо ви зовсім новачок у цій справі, попросіть більш досвідченого грибника перебрати вашу здобич. І головне, візьміть із собою гарний настрій, і вдалого вам грибного полювання!
А де ви зазвичай збираєте гриби? Поділіться з нами своїм досвідом.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...