Чернелицький замок

Раніше, потрапляючи на розповіді про замок в Чернелиці в літературі чи інтернеті, чомусь був свято переконаний, що від твердині окрім брами практично нічого не збереглось. Причиною таких переконаннь слугувало те, що практично усюди зустрічались лише фотографії замкової брами. Звичайно, саме браму можна вважати найцікавішим об"єктом замку, адже її портал, декоративне оздоблення і герб не можуть не привертати увагу. Проте, як виявилось, інші елементи твердині теж непогано збереглись, що мене приємно здивувало, бо я сподівався побачити там значно гіршу картину.
Замок розташовується у східній частині Чернелиці на не надто високому скелястому піднесенні над потоком, який за кілометр впадає в Дністер. Замок в плані квадратний з чотирма бастіонами по кутах і в"їздною брамою зі східного боку. Товщина стін сягала двох метрів, а їх висота - шести метрів.
Будівництво замку розпочалось на початку XVII століття, проте до початку Визвольних змагань 1648-1654 років твердиню не встигли повноцінно добудувати, що допомогло козакам понищити її. Остаточно замок добудував брацлавський воєвода Михайло Єжи Чарторийський у 1659 році. Твердиню двічі здобували турки у 1672 та 1676 роках. Проте надалі замок відігравав дуже важливу роль як найсхідніший прикордонний форпост Речі Посполитої на правому березі Дністра. Особливу роль твердиня виконувала під час молдавського походу Яна ІІІ Собеського у 1685-1691 роках. У Чернелиці зберігався провіант та фураж королівської армії, а сам Ян ІІІ Собеський кілька разів зупинявся у замку.

Читайте також: Приозерне

Після Чарторийських Чернелицею володіли Галерські, Потоцькі, Станецькі, Ценські. Останнім власником замку, який жив у ньому, був Мауріцій Ценський, після смерті якого у 1817 році його син покинув Чернелицю. З того часу замок почав занепадати і з часом перетворюватись на руїну. В радянський час поруч з замком перебувала лікарня, деякі будівлі якої розташовувались впритул до замкових стін. Вже в часи незалежності медичний заклад переїхав в інше приміщення, і з того часу в колишній твердині господарює лише місцева худоба, яка мирно щипає травичку на замковому подвір"ї.
А тепер перейдемо до розгляду окремих елементів замку.

Вид з подвір"я на замкову браму:

chern_zamok2.jpg

Герб Чарторийських, під яким ймовірно була якась таблиця (принаймі місце для неї було означено):

chern_zamok3.jpg

Фрагмент стіни біля брами:

chern_zamok4.jpg

Тепер заходимо всередину набрамного корпусу і поглянемо на бійниці, які розміщені по боках від входу. Схоже, що права бійниця з"явилась тут значно пізніше від лівої і використовувалась в суто декоративних цілях, бо як бачимо на її місці раніше була пішохідна хвіртка, яку з часом замурували.

Читайте також: Шість замків Прикарпаття, про які мало хто знає

Ліва від входу бійниця (схоже, що автентична):
chern_zamok5.jpg

Двері до бічного від брами приміщення:
chern_zamok6.jpg

Ліве від проходу приміщення:
chern_zamok7.jpg

Читайте також про: Крилос: заповідник «Давній Галич»

Праве від проходу приміщення:
chern_zamok8.jpg

Старе вікно в правому від брами приміщенні:
chern_zamok9.jpg

Праве від брами приміщення з боку південно-західного бастіону:
chern_zamok10.jpg

Читайте також: Тустань – унікальна невідома середньовічна фортеця в Карпатах

Південно-західний бастіон:
chern_zamok11.jpg

Читайте ще про: Пнівський замок

Південно-східний бастіон:
chern_zamok13.jpg

А так цей бастіон виглядає з замкового подвір"я:
chern_zamok14.jpg

Північно-східний бастіон:
chern_zamok15.jpg

Читайте щеГалицький замок

Дві бійниці на північно-східному бастіоні:
chern_zamok16.jpg

chern_zamok17.jpg

Зараз на замковому подвір"ї розташовується фруктовий сад, який заклали в радянські часи працівники місцевої лікарні.
chern_zamok18.jpg

Читайте також проРаковецький замок

Також тут випасають худобу найближчі сусіди замку.
chern_zamok19.jpg

Автор тексту та фото Роман Бречко [info]rbrechko
chern_zamok_shema.jpeg

Так колись виглядав Чернелицький замок

Читайте про інші Перлини Прикарпаття

Чернелиця. Руїни замку Чарторийського, XVII ст.

Чернелиця — містечко на Покутті, селище міського типу Городенківського району Івано-Франківської області), за 4 км від Дністра, за 50 км від Коломиї. Розташоване над Дністровським каньйоном. Одна з найцікавіших місцинок Городенківщини.
В Чернелиці є кілька цікавих пам'яток архітектури, серед яких замок - найсхініша оборонна споруда колишньої Речі Посполитої.
 

 Будівництво замку в Чернелиці розпочато на початку XVII ст., в середині цього ж століття замок зазнав знищення. В 1659 році завдяки Єжи Чарторийському споруда була добудована. 1672 та 1676 рр. замок, як найбільший східний правобережний форпост Речі Посполитої на Дністрі, був пошкоджений у війні з турками. По відбудові комплекс відігравав важливу роль під час польсько-турецької війни 1685-1691 рр. Після Чарторийських замком володіли Галерські, Потоцькі, Станецькі, Ценські. Останнім власником замку був М.Ценський. По його смерті син магната виїхав із містечка, і замок почав занепадати, перетворюючись на руїну.
Наприкінці 20 ст. в замку розміщувалася місцева лікарня, сьогодні він пустує... 
 
 
 
 
 Герб на фасаді замку в Чернелиці